Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 λεπτά πριν, gsisr είπε

εγώ έχω τη monarch 390 και λογικά έχουμε το ίδιο μάτι και είναι πολύ μέτριο. έχει τη δύναμη από το μικρότερο μάτι της κουζίνας μου που είναι αερίου.

Και εγω την Μonarch 340 και ειναι τραγικο το πλαινο. Οι πατατες βγαινουν λαδοπιωμενες και κανει κανα 40λεπτο να τις ψησει. Απορω με το συναδελφο που λεει οτι ειναι δυνατο το πλαινο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gdeli είπε

Η συναρμολόγηση είναι πολύ εύκολη σε όλες τις ψησταριές από ό,τι έχω δει εδώ στα comments.

Για wok θα σου πρότεινα να δεις και το σύστημα GBS που έχει η Weber, όπου μπορεις να προσαρμόσεις το wok μέσα στην σχάρα στην ειδική υποδοχή και που σίγουρα θα είναι καλύτερη η απόδοση σε σχέση με τα συμβατικά πλαϊνά μάτια.

Άποψη μου είναι πως το σύστημα GBS είναι λίγο υπερτιμημένο, δηλαδή τι εμποδίζει τον χρήστη απλής σχάρας απλά να ακουμπήσει το wok επάνω στη σχάρα ψησίματος (που θα το αγοράσει και πιο φθηνά όταν δεν ανήκει στην κατηγορία των GBS); Δηλαδή γιατί αφαιρέσει το κυκλικό κομμάτι της σχάρας και να πληρώσει πολύ ακριβότερα όλα τα αξεσουάρ GBS, όταν μπορεί να αγοράσει παραδοσιακά μαντεμένια σκεύη ή κοτοπουλιέρες πολύ πιο οικονομικά και να τα αφήσει σε όποιο σημείο της σχάρας τον βολεύει και όχι μόνο εκεί που είναι τοποθετημένο το σύστημα GBS. ;)

Ενδεικτικά μια κοτοπουλιέρα gbs κοστίζει 89 ευρώ και μια αντίστοιχη Napoleon κάνει μόλις 49 ευρώ! 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghost1978 είπε

Καλημέρα σε όλους, διαβασα αρκετα προσεχτικα καμια 100+ σελίδες του φόρουμ,,,μιας και έσκασε αντίσταση στην ηλεκτρική ειπα να κάνω την υπέρβαση και να πάω σε υγραερίου αν και με όσες εχω δει ως τώρα απο κοντά δεν είχα εντυπωσιαστεί ειδικα απο τις πολλές αναφλεξεις....αλλα απο οτι καταλαβαίνω είναι καθαρα θέμα χρήσης.

Ψησίματα συνήθως για 4 με 6 ατομα,,αρα να παιρνει εύκολα 2  με 3 κιλα παΐδια ή 6 μεγαλες χορινες(τις διχρωμες)..χεχεχε

Ιδάνικα θα ήθελα προτασεις σε μπάτζετ κοντα στα 300 βαρια στα 400,,,απο οτι βλέπω ειναι δυσκολα αλλα όποια πρόταση ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ/

 

Εγω χρησιμοποιω σχεδον ενα χρονο τωρα αυτη εδω. 

https://www.skroutz.gr/s/15650468/Blackbull-Grillman-0203BLB.html

Για μενα ειναι τιμιοτατη και την εχω δοκιμασει και με τα πολλα χιονια χωρις να εχω προβληματα στη διατηρηση θερμοκρασιας. Στο πλαινο ματι δε τηγανιζω πατατες επισης χωρις προβληματα. 

Αναφλεξεις ναι εχει οπως ολες οταν βαλεις λιπαρα κρεατα αλλα οχι κατι που μου χαλαει την ολη διαδικασια να μην μπορω να ψησω κλπ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Άποψη μου είναι πως το σύστημα GBS είναι λίγο υπερτιμημένο, δηλαδή τι εμποδίζει τον χρήστη απλής σχάρας απλά να ακουμπήσει το wok επάνω στη σχάρα ψησίματος (που θα το αγοράσει και πιο φθηνά όταν δεν ανήκει στην κατηγορία των GBS); Δηλαδή γιατί αφαιρέσει το κυκλικό κομμάτι της σχάρας και να πληρώσει πολύ ακριβότερα όλα τα αξεσουάρ GBS, όταν μπορεί να αγοράσει παραδοσιακά μαντεμένια σκεύη ή κοτοπουλιέρες πολύ πιο οικονομικά και να τα αφήσει σε όποιο σημείο της σχάρας τον βολεύει και όχι μόνο εκεί που είναι τοποθετημένο το σύστημα GBS. ;)

Ενδεικτικά μια κοτοπουλιέρα gbs κοστίζει 89 ευρώ και μια αντίστοιχη Napoleon κάνει μόλις 49 ευρώ! 

 

Το GBS ισως εχει μονο ουσια στο wok, που χρειαζεται υποθετω δυνατη φλογα να καλυπτει τα πλαινα μερη του σκευους. Με το GBS λοιπον το σκευος κατεβαινει σχεδος στο υψος των ανακλαστηρων. 

Γενικα παντως μην κοιταμε τι ισχυει στην Ελλαδα. Στην Αμερικη που εχουν τρελα με τη weber ή στην Γερμανια, οι φανατικοι  της συγκεκριμενης εταιριας θα αγοραζαν μεχρι και χαρτοπετσετες αν ειχαν το σημα της weber. Οποτε οπως καταλαβαινεις ειναι θεμα μαρκετινγκ να πουλανε μια ψησταρια 600δολαρια και μετα αλλα 400δολαρια σε αξεσουαρ. Και εκει πιστευω οτι ειναι τα πολλα λεφτα κερδος, στα αξεσουαρ. Γιατι οταν μια απλη τσιμπηδα κανει 5 δολαρια και η weber κανει 25, καταλαβαινεις οτι πληρωνεις το ονομα μαζι με μια λιγο καλυτερη ποιοτητα. Ετσι και με το GBS. Προκειμενου να αγορασει καποιος γαστρα, γουοκ, κοτοπουλιερα weber, επρεπε καπως να σου πουνε οτι μονο ετσι θα κανεις σωστη  δουλεια. Και δεν το εχουν σε πολυ να δωσουν λιγα παραπανω για να ολοκληρωσουν το σετ.

Και οταν μιλαω για τρελα με τη weber, δες μερικα παραδειγματα. Θες να ψησεις και δεν ξερεις σε ποιο...

160612430_10159139606164510_4272099046080635370_o.jpg

158434946_4213500185350439_6771461296240615530_o.jpg

156746386_10216078697760158_5112857499307650802_o.jpg

155102228_10216050470214487_3713502110988540481_o.jpg

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

Πιο δυνατοί καυστήρες 

Δεν αρκουν δλδ οι 300-350 βαθμοι κελσιου; Θες παραπανω για ψησιμο;

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- Σοβαρό σύστημα ανάφλεξης με φλόγα 🔥 μέχρι τη μέση του καυστήρα  και όχι με σπινθήρα 

Η φλογα πως αναβει; με σπινθηρα δεν αναβει;

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- Πολύ μεγάλες εγγύησεις και όχι μόνο σε καπάκι και cookbox (Π.Χ καυστήρες 10 χρόνια και έκπτωση 50% μέχρι το 15ο έτος 😳, όταν η Weber δίνει μόλις 5 έτη)

Σε spirit και genesis δινει 10 χρονια σε ολα

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- Σημαντικά λιγότερες αναφλέξεις

Εξαρταται πολυ απο τον τροπο που ψηνεις

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- καλύμματα καυστήρων από ανοξείδωτο ατσάλι σε όλα τα μοντέλα καθαρίζουν πιο εύκολα και δεν καταστρέφονται τόσο σύντομα , συν πιο υγιεινό το ανοξείδωτο ατσάλι να έχουμε σε επαφή με το φαγητό

και η weber βγαζει και ανοιξειδωτα και με κεραμικη επιστρωση

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- οι Napoleon είναι υβριδικές ψησταριές και ψήνεις στην ίδια ψησταριά αν θες και με κάρβουνα 👌

και σε weber το κανεις. Αν θες υπαρχουν τροποι.

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- σχάρες σε σχήμα wave για να μην πέφτουν ανάμεσα λεπτές κοπές κρεάτων και λαχανικών 

Αυτο νομιζω ειναι θεμα εμφανισης που το εκαναν ετσι. Γιατι πηγαινουν παραλληλα και αυτες οι wave, οποτε παντου εχουν την ιδια αποσταση. Αν θες να μην πεφτουν μεσα καλυτερα μια σε σχημα diamond (με τετραγωνακια).

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- σχεδιασμός κλειστού τύπου με ντουλάπια σε σχέση με Weber , προφυλάσσει την μπουκάλα υγραερίου να μη τη βλέπει ο ήλιος, και τα κατοικίδια ζώα στο σπίτι ή αδέσποτα στην αυλή δεν κάνουν πάρτυ στο δοχείο λίπους που είναι εκτεθειμένο

+++++++

 

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

- επιλογές για καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας στην ίδια οικογένεια μοντέλων: πολύ δύσκολο να σβήσουν από τον αέρα, κάνουν θωρακισμα κρέατος στους 800 βαθμούς Κελσίου 

++++++++

 

Αν αγοραζα τωρα θα πηγαινα σε Napoleon για τα δυο τελευταια συν τα 5 χρονια εξτρα εγγυηση. Σε ολα τα αλλα δεν βρισκω καποια ουσιαστικη διαφορα και πιστευω ειμαι αντικειμενικος σε αυτα που γραφω και προτεινω.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dakangr είπε

Και εγω την Μonarch 340 και ειναι τραγικο το πλαινο. Οι πατατες βγαινουν λαδοπιωμενες και κανει κανα 40λεπτο να τις ψησει. Απορω με το συναδελφο που λεει οτι ειναι δυνατο το πλαινο. 

15-20' λεπτά σε μένα (π.χ. για 3 μερίδες πατάτες περίπου)), τραγανές απέξω, μαλακές από μέσα, χωρίς λαδίλα (χωρίς προβρασμό κλπ. εννοείται). Ξαναλέω, για τι σκεύος μιλάμε ;

Επεξ/σία από Petyrion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα χτες για τρόπο (θερμοκρασια θαλαμου και διάρκεια) ψησίματος για χοιρινα ribs bbq sause χωρίς κάπνισμα. Το ξαναεπαναφέρω. Καμιά πρόταση από τους ποιο εμπειρους στο αέριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εγω χρησιμοποιω σχεδον ενα χρονο τωρα αυτη εδω. 

https://www.skroutz.gr/s/15650468/Blackbull-Grillman-0203BLB.html

ευχαριστώ για την απαντηση,,βλεπω μονο ένα καταστημα να την έχει και 100 ευρώ πιο ακριβα απο το ιστορικο χαμηλό της..

Σαν ποιοτητα κατασκευής αξιζει? Απο εγγυηση τί δινουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Ρώτησα χτες για τρόπο (θερμοκρασια θαλαμου και διάρκεια) ψησίματος για χοιρινα ribs bbq sause χωρίς κάπνισμα. Το ξαναεπαναφέρω. Καμιά πρόταση από τους ποιο εμπειρους στο αέριο?

3-2-1 method

3 ωρες indirect 135C και αν θες καπνισμα το βαζεις εδω

2 ωρες indirect 135C σε αλουμινοχαρτο με λιγο χυμο μηλο, καστανη ζαχαρη και λιγο bbq sauce

1 ωρα indirect 135C ανοιχτα με bbq sauce 1-2 περασματα με πινελο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Δεν αρκουν δλδ οι 300-350 βαθμοι κελσιου; Θες παραπανω για ψησιμο;

 

Η φλογα πως αναβει; με σπινθηρα δεν αναβει;

 

Σε spirit και genesis δινει 10 χρονια σε ολα

 

Εξαρταται πολυ απο τον τροπο που ψηνεις

 

και η weber βγαζει και ανοιξειδωτα και με κεραμικη επιστρωση

και σε weber το κανεις. Αν θες υπαρχουν τροποι.

 

Αυτο νομιζω ειναι θεμα εμφανισης που το εκαναν ετσι. Γιατι πηγαινουν παραλληλα και αυτες οι wave, οποτε παντου εχουν την ιδια αποσταση. Αν θες να μην πεφτουν μεσα καλυτερα μια σε σχημα diamond (με τετραγωνακια).

 

+++++++

 

++++++++

 

Αν αγοραζα τωρα θα πηγαινα σε Napoleon για τα δυο τελευταια συν τα 5 χρονια εξτρα εγγυηση. Σε ολα τα αλλα δεν βρισκω καποια ουσιαστικη διαφορα και πιστευω ειμαι αντικειμενικος σε αυτα που γραφω και προτεινω.

1. Στο θωράκισμα δεν υπάρχει ταβάνι.. αν δεν έχεις υπέρυθρο καυστήρα που φτάνει 800 βαθμούς Κελσίου καλό είναι να «έχεις την επιλογή» να φτάσεις όσο πιο ψηλά γίνεται. Δες εδώ βίντεο https://www.instagram.com/p/CId47rPoeiI/?utm_source=ig_web_copy_link

2. Για όλα τα συστήματα ανάφλεξης μπορείς να δεις το παρακάτω βίντεο που εξηγεί αναλυτικά τις πιθανότητες να πάρει μπρος ο καυστήρας. Επίσης μην κοιτάς όταν κάτι είναι καινούριο και μπιμπελό, στην πορεία που βρωμίζεται λίγο ο καυστήρας αλλάζουν τα πράγματα στην ανάφλεξη ή ανάλογα τι έχεις ψήσει και πόσο τον έχεις καθαρίσει. Επίσης στη Napoleon ανάβεις τον καυστήρα με 1 χέρι όλα είναι πάνω στο κουμπί του καυστήρα, είναι πολύ σημαντικό αν κρατάς πράγματα στο άλλο χέρι (μου τυχαίνει συχνά).

 

 

3. Η weber το μαναδικό ανοξείδωτο που έχει σε νορμάλ τιμή είναι στη Spirit, αλλιώς σε Genesis μετά πας στο θεό. Για κεραμική επίστρωση στο cookbox δε ξέρω σε ποια μοντέλα εννοείς ότι έχει η Weber.. για ποιο μοντέλο λες εσύ;

4. Για το κάρβουνο δεν μιλάμε για πατέντες, δες το με μεγάλη προσοχή για αν φανεί μετά θα έχεις σοβαρό θέμα με την εγγύηση. Άλλο να ψήνεις «νόμιμα» με κάρβουνο και άλλο με πατέντα ;) 

Επεξ/σία από eliassgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Petyrion είπε

15-20' λεπτά σε μένα, τραγανές απέξω, μαλακές από μέσα, χωρίς λαδίλα (χωρίς προβρασμό κλπ. εννοείται). Ξαναλέω, για τι σκεύος μιλάμε;

Και με αλουμινιου, και με μαντεμενιο τηγανι. Με το μαντεμι ελαχιστα καλυτερα αλλα και παλι απογοητευση.

Και οπως εγραψα πηρα το proton gs1 που ειναι στα 4,3kw σε σχεση με τα 2,5 της  broil και το συνδεσα με Υ, και πλεον τηγανιζω στο 20λεπτο και βγαινουν οπως πρεπει. 

Εκει που την εχω φυσαει βεβαια. Μηπως ψηνεις καπου που δεν εχει καθολου αερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Ghost1978 είπε

ευχαριστώ για την απαντηση,,βλεπω μονο ένα καταστημα να την έχει και 100 ευρώ πιο ακριβα απο το ιστορικο χαμηλό της..

Σαν ποιοτητα κατασκευής αξιζει? Απο εγγυηση τί δινουν?

H αληθεια ειναι οτι εχουν ανεβει οι τιμες λογω της πανδημιας. Γενικα αν ψαξεις στο google θα θεις και αλλα καταστηματα που την εχουν μαλιστα φιλος μου προχτες πηρε στην σελιδα την ελληνικη και του ειπαν οτι εχει 2 κομματια ακομα . 

Η ποιοτητα κατασκευης εμενα με καλυπτει, εχω κανει απειρα ψησιματα και το βασικο οι σχαρες και το καπακι ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Απο κει και περα εχει ντουλαπακι απο κατω για να αποθηκευεις πραγματα, πλαινο ματι απο τη μια και μια βαση απο την αλλη, σουβλα εχω βαλει δουλευει μια χαρα, γενικα δεν φαινεται ψευτικη κατασκευη. 

Δεν εχω εμπειρια απο weber Κλπ αλλα μιλαμε και για αλλη κατηγορια τιμης. Εμεις ειμαστε οικογενεια 4 ατομων και ψηνω 1-2 φορες την εβδομαδα συν γιορτες που ψηνω για ολο το κτιριο , πεθερικα , ξαδερφια κλπ μιας και μενουμε ολοι μαζι. 

 

Για εγγυηση με πιανεις αδιαβαστο δεν εχω ιδεα, η συγκεκριμενη επεσε κατα τυχη στα χερια μου επειδη ο κατοχος δεν ειχε χωρο και δεν εψαξα εγγυησεις κλπ. 

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dakangr είπε

Και με αλουμινιου, και με μαντεμενιο τηγανι. Με το μαντεμι ελαχιστα καλυτερα αλλα και παλι απογοητευση.

Και οπως εγραψα πηρα το proton gs1 που ειναι στα 4,3kw σε σχεση με τα 2,5 της  broil και το συνδεσα με Υ, και πλεον τηγανιζω στο 20λεπτο και βγαινουν οπως πρεπει. 

Εκει που την εχω φυσαει βεβαια. Μηπως ψηνεις καπου που δεν εχει καθολου αερα;

Ε, ναι αυτό παίζει πολύ ρόλο, σε μένα φυσάει ελάχιστα στο σημείο (κοιτάει και νότια το μπαλκόνι), παρότι είμαι ψηλά είναι καλά προστατευμένη με κάθετη τέντα από τη μία μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

3-2-1 method

3 ωρες indirect 135C και αν θες καπνισμα το βαζεις εδω

2 ωρες indirect 135C σε αλουμινοχαρτο με λιγο χυμο μηλο, καστανη ζαχαρη και λιγο bbq sauce

1 ωρα indirect 135C ανοιχτα με bbq sauce 1-2 περασματα με πινελο

6 ώρες ρε σατανά??? έλεγα στο 3-4ωρο. σημείωση είναι 2 κομμάτια από ένα κιλό έκαστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...