Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, eliassgr είπε

1. Στο θωράκισμα δεν υπάρχει ταβάνι.. αν δεν έχεις υπέρυθρο καυστήρα που φτάνει 800 βαθμούς Κελσίου καλό είναι να «έχεις την επιλογή» να φτάσεις όσο πιο ψηλά γίνεται.

Απο 1.5 χρονο εμπειριας που εχω αρκει το 300-350, γι αυτο το εγραψα. Σιγουρα θα ηθελα infrared για τα πιο λεπτα κομματια βεβαια.

 

15 λεπτά πριν, eliassgr είπε

2. Για όλα τα συστήματα ανάφλεξης μπορείς να δεις το παρακάτω βίντεο που εξηγεί αναλυτικά τις πιθανότητες να πάρει μπρος ο καυστήρας. Επίσης μην κοιτάς όταν κάτι είναι καινούριο και μπιμπελό, στην πορεία που βρωμίζεται λίγο ο καυστήρας αλλάζουν τα πράγματα στην ανάφλεξη ή ανάλογα τι έχεις ψήσει και πόσο τον έχεις καθαρίσει. Επίσης στη Napoleon ανάβεις τον καυστήρα με 1 χέρι όλα είναι πάνω στο κουμπί του καυστήρα, είναι πολύ σημαντικό αν κρατάς πράγματα στο άλλο χέρι (μου τυχαίνει συχνά).

Μα και αυτο που λες με σπινθηρα αναβει ενα αλλο καυστηρα που με τη σειρα του αναβει τον μεγαλο. Δεν βρισκω καποιο πλεονεκτημα. Και τη weber με το ενα χερι την αναβω. Ανοιγω το ματι και μετα παταω το κουμπι.

 

16 λεπτά πριν, eliassgr είπε

3. Η weber το μαναδικό ανοξείδωτο που έχει σε νορμάλ τιμή είναι στη Spirit, αλλιώς σε Genesis μετά πας στο θεό. Για κεραμική επίστρωση στο cookbox δε ξέρω σε ποια μοντέλα εννοείς ότι έχει η Weber.. για ποιο μοντέλο λες εσύ;

για τα flavorized bars λεω οτι βγαζει και με ανοιξειδωτο και με κεραμικη επιστρωση. Δεν ξερω σε ποια μοντελα. Νομιζω εχει να κανει με τη χωρα, το ετος κατασκευης και πολλα αλλα. Οχι για το cookbox που νομιζω ειναι cast aluminium.

 

17 λεπτά πριν, eliassgr είπε

4. Για το κάρβουνο δεν μιλάμε για πατέντες, δες το με μεγάλη προσοχή για αν φανεί μετά θα έχεις σοβαρό θέμα με την εγγύηση. Άλλο να ψήνεις «νόμιμα» με κάρβουνο και άλλο με πατέντα ;) 

Εχω δει φωτο με ενα τυπο που απλα ειναι ακουμπησει μεσα στην ψησταρια χωρις τη σχαρα μια τετοια χωρις τα ποδια της φυσικα. https://www.tzini.gr/image/cache/catalog/tziniimagedb-tzxo/1.2484.1bfa9.1516962166-500x500.jpg
Ισως ειναι και πιο καλη επιλογη απο το συστημα της ναπολεον που θα πεφτουν οι σταχτες απο κατω και ειδικα πανω στον ακαλυπτο καυστηρα. Αυτη η πατεντα ειναι πιο καθαρη και δεν φαινεται πουθενα οτι το εχεις κανει.

 

6 λεπτά πριν, giannislazy είπε

6 ώρες ρε σατανά??? έλεγα στο 3-4ωρο. σημείωση είναι 2 κομμάτια από ένα κιλό έκαστος. 

Ε δοκιμασε τηλιγμενα απο την αρχη και οτι βγει αφου δεν εχεις σκοπο να τα καπνισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2123

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ε δοκιμασε τηλιγμενα απο την αρχη και οτι βγει αφου δεν εχεις σκοπο να τα καπνισεις.

Από κάτω βάζεις ταψάκι με νερό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, giannislazy είπε

6 ώρες ρε σατανά??? έλεγα στο 3-4ωρο. σημείωση είναι 2 κομμάτια από ένα κιλό έκαστος. 

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, όμως για να γίνει σωστή δουλειά θα πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες του @SagoniasSlutRos

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απο 1.5 χρονο εμπειριας που εχω αρκει το 300-350, γι αυτο το εγραψα. Σιγουρα θα ηθελα infrared για τα πιο λεπτα κομματια βεβαια.

 

Μα και αυτο που λες με σπινθηρα αναβει ενα αλλο καυστηρα που με τη σειρα του αναβει τον μεγαλο. Δεν βρισκω καποιο πλεονεκτημα. Και τη weber με το ενα χερι την αναβω. Ανοιγω το ματι και μετα παταω το κουμπι.

 

για τα flavorized bars λεω οτι βγαζει και με ανοιξειδωτο και με κεραμικη επιστρωση. Δεν ξερω σε ποια μοντελα. Νομιζω εχει να κανει με τη χωρα, το ετος κατασκευης και πολλα αλλα. Οχι για το cookbox που νομιζω ειναι cast aluminium.

 

Εχω δει φωτο με ενα τυπο που απλα ειναι ακουμπησει μεσα στην ψησταρια χωρις τη σχαρα μια τετοια χωρις τα ποδια της φυσικα. https://www.tzini.gr/image/cache/catalog/tziniimagedb-tzxo/1.2484.1bfa9.1516962166-500x500.jpg
Ισως ειναι και πιο καλη επιλογη απο το συστημα της ναπολεον που θα πεφτουν οι σταχτες απο κατω και ειδικα πανω στον ακαλυπτο καυστηρα. Αυτη η πατεντα ειναι πιο καθαρη και δεν φαινεται πουθενα οτι το εχεις κανει.

 

Όταν μιλάω για ανοξείδωτο , μιλάω για σχάρες ψησίματος! Επίσης για κεραμική επίστρωση μιλάω για το cookbox / κάδος ψησίματος που η Napoleon είναι η μοναδική που έχει κεραμική επίστρωση επάνω στο χυτό αλουμίνιο του κάδου. Για τα flavorizers bars της Napoleon δεν τίθεται σύγκριση έχει παντού ανοξείδωτα από τα 599 ευρώ!

Αυτό με το σπινθήρα που γράφεις, δεν είναι τόσο απλό, το τελικό προϊόν που παίρνεις ως ανάφλεξη είναι μια δέσμη φλόγας που ανάβει τα πάντα στο διάβα του, αντίστοιχα σε Weber BK το τελικό προϊόν που παίρνεις είναι ο σπινθήρας μόνος του όπως και στα γκαζάκια που έχουμε για τον καφέ στην κουζίνα μας. Με τη διαφορά ότι το γκαζάκι στην κουζίνα μας έχει καυστήρα που ανάβει πάντα με την πρώτη , 1. γιατί είναι μέσα στην κουζίνα σε ιδανικές συνθήκες και όχι στο μπαλκόνι , 2. γιατί δεν έχει επάνω του καμμένα λίπη από φαγητό.

Γενικά, προφανώς οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες, αλλά όπως και να το κάνεις δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ των αναφλέξεων ως τεχνολογία, προσωπικά έχω ανάψει και με τους δυο τρόπους και το jetfire πέρα από instant είναι και απίστευτα εντυπωσιακό! 

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα με εντυπωσιάζει το jetfire κάθε φορά που ανάβω! Βέβαια όντας 10 χρόνια χρήστης της παλιάς που είχα με συμβατικό σπινθήρα, με φοβίζει λίγο το αυτόματο σύστημα ανάφλεξης που έχω τώρα στη Napoleon, με την έννοια ότι αν πάθει κάτι δεν θα μπορώ ίσως να το φτιάξω και θα θέλει αλλαγή, ενώ με τον σπινθήρα ήταν πιο απλά τα πράγματα. Όπως το είδα λίγο απλό μου φαίνεται αλλά και πάλι. Πάντως όντως είναι από τις ευκολίες που δεν τους το έχεις, όπως στα καινούρια αυτοκίνητα που έχουν π.χ. αυτόματα φώτα και παλιά το σνόμπαρα σαν ευκολία, τώρα που οδηγώ ένα καινούριο μου φαίνεται τρελό ugrade.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gdeli είπε

Και εμένα με εντυπωσιάζει το jetfire κάθε φορά που ανάβω! Βέβαια όντας 10 χρόνια χρήστης της παλιάς που είχα με συμβατικό σπινθήρα, με φοβίζει λίγο το αυτόματο σύστημα ανάφλεξης που έχω τώρα στη Napoleon, με την έννοια ότι αν πάθει κάτι δεν θα μπορώ ίσως να το φτιάξω και θα θέλει αλλαγή, ενώ με τον σπινθήρα ήταν πιο απλά τα πράγματα. Όπως το είδα λίγο απλό μου φαίνεται αλλά και πάλι. Πάντως όντως είναι από τις ευκολίες που δεν τους το έχεις, όπως στα καινούρια αυτοκίνητα που έχουν π.χ. αυτόματα φώτα και παλιά το σνόμπαρα σαν ευκολία, τώρα που οδηγώ ένα καινούριο μου φαίνεται τρελό ugrade.

Αυτο ακριβως. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, αλλα δεν το βρισκω σαν λογο για να επιλεξει καποιος ψησταρια βαση αυτου. Ενω πχ το ντουλαπακι απο κατω ειναι πολυ πιο πρακτικο και χρησιμο. Οπως και το infrared ματι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Στο παρακάτω βιντεάκι το κάνει, κόβοντας το πλαϊνό ράφι

Οπότε, αναλόγως τις διαστάσεις, θα γίνεται πιο εύκολα αν υπάρχει ήδη συμβατικό πλαϊνό μάτι και πας να το αντικαταστήσεις.

Αυτό άραγε θα είναι ασφαλές για φαγητό; Εννοώ μήπως βγάζει τίποτα αναθυμιάσεις που επικολλώνται μετά στο φαγητό, απλώς και μόνο επειδή τα υλικά της σόμπας δεν προορίζονται για τέτοια χρήση. Από την άλλη, δεν ακουμπάει το κρέας επάνω της οπότε μικρός ο κίνδυνος.

3 ώρες πριν, eliassgr είπε

Άποψη μου είναι πως το σύστημα GBS είναι λίγο υπερτιμημένο, δηλαδή τι εμποδίζει τον χρήστη απλής σχάρας απλά να ακουμπήσει το wok επάνω στη σχάρα ψησίματος (που θα το αγοράσει και πιο φθηνά όταν δεν ανήκει στην κατηγορία των GBS); Δηλαδή γιατί αφαιρέσει το κυκλικό κομμάτι της σχάρας και να πληρώσει πολύ ακριβότερα όλα τα αξεσουάρ GBS, όταν μπορεί να αγοράσει παραδοσιακά μαντεμένια σκεύη ή κοτοπουλιέρες πολύ πιο οικονομικά και να τα αφήσει σε όποιο σημείο της σχάρας τον βολεύει και όχι μόνο εκεί που είναι τοποθετημένο το σύστημα GBS. ;)

Ενδεικτικά μια κοτοπουλιέρα gbs κοστίζει 89 ευρώ και μια αντίστοιχη Napoleon κάνει μόλις 49 ευρώ! 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω για τα υπόλοιπα σκεύη. Μόνο για το wok έχει νόημα γιατί το κατεβάζεις κοντά στον καυστήρα αλλά και επειδή το στηρίζεις καλύτερα. Για τα άλλα νομίζω δεν έχει νόημα.

Γενικά οι τιμές των Napoleon είναι αρκετά χαμηλότερες από την Weber, χωρίς να βλέπω μειονεκτήματα. Είναι και πιο καινούρια εταιρία στην ελληνική αγορά, πιστεύω σιγά σιγά οι τιμές θα ανεβαίνουν. Ήδη εγώ την Rogue 525 την πήρα 949€ τα Χριστούγεννα και τώρα έχει πάει πάνω από 1000.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gdeli είπε

Αυτό άραγε θα είναι ασφαλές για φαγητό; Εννοώ μήπως βγάζει τίποτα αναθυμιάσεις που επικολλώνται μετά στο φαγητό, απλώς και μόνο επειδή τα υλικά της σόμπας δεν προορίζονται για τέτοια χρήση. Από την άλλη, δεν ακουμπάει το κρέας επάνω της οπότε μικρός ο κίνδυνος.

Υπαρχουν ειδικα για bbq, αυτος δεν ξερω γιατι βαζει σομπας. Επισης ετσι οπως το εχει κανει ειναι τελειως εκτεθειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτο νομιζω ειναι θεμα εμφανισης που το εκαναν ετσι. Γιατι πηγαινουν παραλληλα και αυτες οι wave, οποτε παντου εχουν την ιδια αποσταση. Αν θες να μην πεφτουν μεσα καλυτερα μια σε σχημα diamond (με τετραγωνακια).

Είναι και θέμα εμφάνισης, είναι και πρακτικό το σχήμα γιατί δεν πέφτουν ανάμεσα τα μακρόστενα που τυχόν ψήνεις (π.χ. σουβλάκια, σπαράγγια, κολοκύθια αν είναι στενά, κλπ). Φυσικά αν τα βάλεις κάθετα στην σχάρα δεν έχεις κανένα θέμα έτσι κι αλλιώς, αλλά καμιά φορά χρειάζεται. Τα κενά είναι μεγαλύτερα νομίζω από της weber, δηλαδή η σχάρα έχει πιο αραιά τα μαντέμια, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν πέφτουν τα φαγητά. Ίσως με την weber να είναι τόσο κοντά τα σίδερα που δεν έχεις καν τέτοια προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gdeli είπε

Είναι και θέμα εμφάνισης, είναι και πρακτικό το σχήμα γιατί δεν πέφτουν ανάμεσα τα μακρόστενα που τυχόν ψήνεις (π.χ. σουβλάκια, σπαράγγια, κολοκύθια αν είναι στενά, κλπ). Φυσικά αν τα βάλεις κάθετα στην σχάρα δεν έχεις κανένα θέμα έτσι κι αλλιώς, αλλά καμιά φορά χρειάζεται. Τα κενά είναι μεγαλύτερα νομίζω από της weber, δηλαδή η σχάρα έχει πιο αραιά τα μαντέμια, αλλά με αυτόν τον τρόπο δεν πέφτουν τα φαγητά. Ίσως με την weber να είναι τόσο κοντά τα σίδερα που δεν έχεις καν τέτοια προβλήματα.

Tα σουβλακια σιγουρα δεν πεφτουν. Τωρα αν πας να βαλεις σπαραγγια και τα βαλεις  παραλληλα με τα κενα δεν φταιει η weber με την αμπαλοσυνη του καθενος χαχα. Μου εχουν πεσει μονο 2-3 κομματια πιπερια οπως τα γυριζα, αλλα και το wave να ειχα παλι θα επεφταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν καταλαβαίνω, είναι πιο υγιεινό να έχεις inox flavorized bars (napoleon)  αντί κεραμική επίστρωση (weber) αλλά δεν είναι ανθυγιεινό να είναι όλος ο κάδος κεραμικός? Μην αρχίζουμε παιδιά τους φανμποισμους. Και τα δύο είναι εξίσου υγιεινά και οι εταιρίες κορυφαίες. Από το χθεσινό ψήσιμο και που με βολεύει εμένα το gbs. Εχω βγάλει και τον ανακλαστήρα από κάτω και τηγανίζω εκπληκτικά δυνατά και γρήγορα αν και προσπαθώ για λόγους υγιεινής των τροφίμων να μην ξεπερνάω τους 180 βαθμούς στο λάδι. 

IMG_20210326_154555.jpg

Επεξ/σία από tsiro7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτο ακριβως. Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο, αλλα δεν το βρισκω σαν λογο για να επιλεξει καποιος ψησταρια βαση αυτου. Ενω πχ το ντουλαπακι απο κατω ειναι πολυ πιο πρακτικο και χρησιμο. Οπως και το infrared ματι.

Μα κι εγώ συμφωνώ σε αυτό! Μπορεί να μην έδινα πχ παραπάνω χρήματα μόνο για να πάρω Jetfire αν ήμουν κάποιος άλλος.. αλλά εδώ μιλάμε ότι θα δώσουμε και λιγότερα..!! δλδ αν συγκρίνες Rogue 425 με Spirit η rogue είναι στα 749 και η Spirit στα 770 (τιμές αντιπροσωπείας). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τίθεται καν τέτοιο θέμα. Και τα δύο είναι το ίδιο υγιεινά όσο δεν σκουριάζουν αλλά και πάλι εφόσον δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό μικρό το κακό. Αυτό που μπορώ μετά βεβαιότητος να πω είναι ότι οι ανακλαστήρες εμαγέ που είχε η παλιά μου Barbecook άρχισαν να σκουριάζουν στα πρώτα 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά και μετά από 2-3 χρόνια η κατάσταση έγινε τόσο δραματική που άρχισαν να διαλύονται και να γεμίζει ο πάτος της ψησταριάς με απομεινάρια. Είχε και το καλό του αυτό βέβαια γιατί σε εκείνες τις περιοχές ήταν σαν sizzle zone 😁

14 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω, είναι πιο υγιεινό να έχεις inox flavorized bars (napoleon)  αντί κεραμική επίστρωση (weber) αλλά δεν είναι ανθυγιεινό να είναι όλος ο κάδος κεραμικός? Μην αρχίζουμε παιδιά τους φανμποισμους. Και τα δύο είναι εξίσου υγιεινά και οι εταιρίες κορυφαίες. 

Δεν νομίζω ότι τίθεται καν τέτοιο θέμα. Και τα δύο είναι το ίδιο υγιεινά όσο δεν σκουριάζουν αλλά και πάλι εφόσον δεν έρχονται σε επαφή με το φαγητό μικρό το κακό. Αυτό που μπορώ μετά βεβαιότητος να πω είναι ότι οι ανακλαστήρες εμαγέ που είχε η παλιά μου Barbecook άρχισαν να σκουριάζουν στα πρώτα 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά και μετά από 2-3 χρόνια η κατάσταση έγινε τόσο δραματική που άρχισαν να διαλύονται και να γεμίζει ο πάτος της ψησταριάς με απομεινάρια. Είχε και το καλό του αυτό βέβαια γιατί σε εκείνες τις περιοχές ήταν σαν sizzle zone 😁

3 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Μα κι εγώ συμφωνώ σε αυτό! Μπορεί να μην έδινα πχ παραπάνω χρήματα μόνο για να πάρω Jetfire αν ήμουν κάποιος άλλος.. αλλά εδώ μιλάμε ότι θα δώσουμε και λιγότερα..!! δλδ αν συγκρίνες Rogue 425 με Spirit η rogue είναι στα 749 και η Spirit στα 770 (τιμές αντιπροσωπείας). 

Το θέμα είναι ότι η Spirit βγαίνει συχνά σε προσφορά (π.χ. 550€), ενώ η Rogue δεν έχω δει ποτέ να έχει έκπτωση. Οπότε πολλοί, αν δεν βιάζονται, περιμένουν τις προσφορές και πάνε σε Spirit που σε αυτά τα χρήματα είναι ασυναγώνιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Spirit στα 770

Kαλα δεν αξιζει τοσο για κανενα λογο. Ουτε στα 689€ που ηταν τον υπολοιπο καιρο. Οταν παει κατω απο 600€ αλλαζει το θεμα. Οπως και τα 1249€ που ζητανε για τη genesis 310 ειναι υπερβολη. Με τοσα παιρνεις broilking kai napoleon και μονο εγω και συ λειπουμε απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...