Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Το συγκεκριμένο σκεύος, όπως ανέφερα, δυστυχώς έχει ραφή μόνο στην κορυφή της κάθε γωνίας

image.jpeg.b17647ff77ccb427166352f9bd860596.jpeg

απλά για να το συγκρατεί στην θέση του. 

Η ανάλυση που έκανες για το εμαγιέ, νομίζω έχει γίνει κατανοητή από όλους στα προηγούμενα ποστ που ανάρτησες. 

Η αναφορά μου στην σειρά freestyle, έγινε καθώς ανάφερες ότι η Napoleon έχει σε όλα τα μοντέλα της ανοξείδωτες. Κάτι το οποίο, πλέον, δεν ισχύει γι αυτό απάντησα σε συγκεκριμένες παραθέσεις, για ανοξείδωτες και τις επιπτώσεις των εμαγιέ.

Το αν μπορεί/θέλει κάποιος να βάλει ανοξείδωτες, αυτό μπορεί να το κάνει σε όλες, με το αντίστοιχο κόστος, είτε με aftermarket είτε με κατασκευή είτε με αγορά ανταλλακτικού της εταιρείας.

Το εάν έρθει ή όχι η σειρά αυτή στην Ελλάδα, όντως δεν το ξέρουμε, όπως έχουμε αναφέρει ήδη σε προηγούμενα ποστ. Σίγουρα θα ήταν ενδιαφέρον να έρθουν, πάντως.

Στο ποστ που έκανα δεν αναφέρθηκα στην spirit, ούτε έκανα κάποια σύγκριση με την σειρά freestyle, εκτός κι αν η αναφορά σου ήταν απάντηση σε κάποιο άλλο παιδί.

Για το wok έχει βγάλει ένα αξεσουάρ, σαν δαχτυλίδι, που το κουμπώνεις στο πλαϊνό μάτι infrared. 
https://www.bbqworld.co.uk/napoleon/napoleon-cast-iron-wok-station-ring-rogue-or-prestige.asp

Μην έχοντας όμως καμία απολύτως εμπειρία με wok, δεν γνωρίζω κατά πόσο θα είναι αποτελεσματικό.

Αυτό που ανέφερα για τη Napoleon που έχει ανοξείδωτα sear plates σε όλα τα μοντέλα ισχύει, και δεν θα ισχύει μόνο όταν και αν κυκλοφορήσει επίσημα το μοντέλο freestyle στη χώρα μας!

Η σύγκριση με την Spirit έγινε γιατί ξεκίνησε από προηγούμενη συνομιλία με αλλά παιδιά, μπορεί να μην είπαμε κάτι μαζί αλλά δεν κοιτάω πάντα ποιος είναι αυτός που γράφει απλά λέω την άποψη μου στην ομαδική ροή του λόγου στο φόρουμ.

Η επιλογή για αναβάθμιση υπάρχει όπως είπες σε όλα τα μοντέλα. Αλλά σε ένα μπάρμπεκιου αξίας τιμοκαταλόγου στα 450€ περίπου είναι απόλυτα λογικό να συναντάς εμαγιέ, σε ένα μπάρμπεκιου όμως αξίας 770€ είναι κοροϊδία. Μην ξεχνάς ότι το ότι εσυ κι εγώ μπορεί να έχουμε την πολυτέλεια και τη γνώση για να κοστολογούμε ακριβά ένα τέτοιο μπάρμπεκιου, όμως τελικά θα υπάρχουν και δεκάδες καταναλωτές που όντως θα έδωσαν από το υστέρημα τους αυτά τα χρήματα για να το αγοράσουν στην αρχική τιμή .  Κάπου πιο πριν αναφερθήκαμε στην υπερτιμημένη αξία της Spirit και στην πραγματική τιμή που ίσως αξίζει που είναι εκείνη της προσφοράς που μπαίνει όταν μπαίνει μια στο τόσο, για αυτό τα γράφω όλα αυτά. ✌️

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Ήθελα να κάνω μια semi-offtopic ερώτηση:

Off επειδή δεν έχω υγραερίου αλλά ένα ηλεκτρικό ψησταράκι του Κλαπάκη, και on επειδή έχει να κάνει με το ψήσιμο.

Ψήνω που λέτε μια χαρά στο μπαλκόνι με το Θαύμα του Κλαπάκη, αλλά πιτσιλάει αρκετά και το μπαλκόνι γίνεται σχετικά χάλια, οπότε το μπες βγες στο σπίτι δεν είναι και το καλύτερο, ούτε το μπαλκόνι που θέλει πλύσιμο μετά.

Εσείς με τις υγραερίου αντιμετωπίζεται το ίδιο πρόβλημα; Φαντάζομαι πως ναι, εκτός από όσες έχουν καπάκι που κλείνει εντελώς, αλλά και πάλι όταν το ανοίγεις όλο και κάτι θα φεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω δει φωτο με ενα τυπο που απλα ειναι ακουμπησει μεσα στην ψησταρια χωρις τη σχαρα μια τετοια χωρις τα ποδια της φυσικα. https://www.tzini.gr/image/cache/catalog/tziniimagedb-tzxo/1.2484.1bfa9.1516962166-500x500.jpg
Ισως ειναι και πιο καλη επιλογη απο το συστημα της ναπολεον που θα πεφτουν οι σταχτες απο κατω και ειδικα πανω στον ακαλυπτο καυστηρα. Αυτη η πατεντα ειναι πιο καθαρη και δεν φαινεται πουθενα οτι το εχεις κανει.

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου σκέψη Φάνη. Οι στάχτες που θα πέφτουν στους καυστήρες. Η μόνη λύση που έχω σκεφτεί, μέχρι στιγμής, είναι να βγάζεις τον/ους καυστήρα/ες που θα είναι από κάτω και να ανάβεις τα κάρβουνα με τον κλασικό τρόπο (βαμβάκι & οινόπνευμα). Τις στάχτες δεν θα τις αποφύγεις, αλλά τουλάχιστον θα πάνε στο ταψί του κάδου που είναι αποσπώμενο και καθαρίζει εύκολα.

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

Αυτό που ανέφερα για τη Napoleon που έχει ανοξείδωτα sear plates σε όλα τα μοντέλα ισχύει, και δεν θα ισχύει μόνο όταν και αν κυκλοφορήσει επίσημα το μοντέλο freestyle στη χώρα μας!

Τώρα που έγινες πιο σαφής και κάνεις αναφορά για τα μοντέλα που εμπορεύονται στην Ελλάδα, ναι όντως ισχύει αυτό. Στο σύνολο όμως της προσφοράς της Napoleon, όχι.

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ήθελα να κάνω μια semi-offtopic ερώτηση:

Off επειδή δεν έχω υγραερίου αλλά ένα ηλεκτρικό ψησταράκι του Κλαπάκη, και on επειδή έχει να κάνει με το ψήσιμο.

Ψήνω που λέτε μια χαρά στο μπαλκόνι με το Θαύμα του Κλαπάκη, αλλά πιτσιλάει αρκετά και το μπαλκόνι γίνεται σχετικά χάλια, οπότε το μπες βγες στο σπίτι δεν είναι και το καλύτερο, ούτε το μπαλκόνι που θέλει πλύσιμο μετά.

Εσείς με τις υγραερίου αντιμετωπίζεται το ίδιο πρόβλημα; Φαντάζομαι πως ναι, εκτός από όσες έχουν καπάκι που κλείνει εντελώς, αλλά και πάλι όταν το ανοίγεις όλο και κάτι θα φεύγει.

Οι περισσότερες ψησταριές υγραερίου, που αναφέρουμε σε αυτό το θέμα, είναι με καπάκι. Το καπάκι είθισται να μην το πολυανοίγουμε και όταν το ανοίγουμε το κάνουμε για πολύ λίγο (έλεγχο/γύρισμα κτλ) και το κλείσουμε αμέσως. Δεν έχω παρατηρήσει το φαινόμενο αυτό που αναφέρεις. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος να γίνει κάτι τέτοιο είναι κατά την μεταφορά των ψητών περισσότερο, παρά με το άνοιγμα του καπακιού.

Λάδι θα πιτσιλίσει βάζοντας κάποιο σκεύος στο πλαϊνό μάτι για τηγάνισμα. Κι εκεί βέβαια έχει να κάνει ποσό πχ βαθύ είναι το σκεύος, πόσο το έχεις γεμίσει με λάδι κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eliassgr είπε

Αυτό που ανέφερα για τη Napoleon που έχει ανοξείδωτα sear plates σε όλα τα μοντέλα ισχύει, και δεν θα ισχύει μόνο όταν και αν κυκλοφορήσει επίσημα το μοντέλο freestyle στη χώρα μας!

Η σύγκριση με την Spirit έγινε γιατί ξεκίνησε από προηγούμενη συνομιλία με αλλά παιδιά, μπορεί να μην είπαμε κάτι μαζί αλλά δεν κοιτάω πάντα ποιος είναι αυτός που γράφει απλά λέω την άποψη μου στην ομαδική ροή του λόγου στο φόρουμ.

Η επιλογή για αναβάθμιση υπάρχει όπως είπες σε όλα τα μοντέλα. Αλλά σε ένα μπάρμπεκιου αξίας τιμοκαταλόγου στα 450€ περίπου είναι απόλυτα λογικό να συναντάς εμαγιέ, σε ένα μπάρμπεκιου όμως αξίας 770€ είναι κοροϊδία. Μην ξεχνάς ότι το ότι εσυ κι εγώ μπορεί να έχουμε την πολυτέλεια και τη γνώση για να κοστολογούμε ακριβά ένα τέτοιο μπάρμπεκιου, όμως τελικά θα υπάρχουν και δεκάδες καταναλωτές που όντως θα έδωσαν από το υστέρημα τους αυτά τα χρήματα για να το αγοράσουν στην αρχική τιμή .  Κάπου πιο πριν αναφερθήκαμε στην υπερτιμημένη αξία της Spirit και στην πραγματική τιμή που ίσως αξίζει που είναι εκείνη της προσφοράς που μπαίνει όταν μπαίνει μια στο τόσο, για αυτό τα γράφω όλα αυτά. ✌️

Εγώ έκανα την σύγκριση με την Spirit γιατί θέλοντας και μη, όταν έχεις ένα budget σε αυτά τα χρήματα και κοιτάς Weber, Broil King και Napoleon, με 3 καυστήρες, η Spirit είναι η μόνη επιλογή από Weber. Η Napoleon  ενώ είναι ακριβότερη (Rogue 425) από την Spirit, και οι λόγοι έχουν εξηγηθεί επαρκώς, αν πάμε σε μεγαλύτερα μεγέθη είναι αρκετά φθηνότερη. Δηλαδή η Rogue 525 νομίζω παίζει στα κυβικά της Genesis και ενώ είναι λίγο μεγαλύτερη και με 4 καυστήρες, με ντουλάπι,  κλπ, είναι πολύ φθηνότερη στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η landman που βρήκα έχει πλαϊνό μάτι με υπέρυθρες. Επειδή με νοιάζει πολύ το πλαϊνό μάτι, αυτό με τις υπέρυθρες πιστεύετε θα είναι αντάξιο της napoleon https://www.skroutz.gr/s/22024169/Landmann-Triton-maxX-PTS-3-1-12947.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, pan_paid είπε

Παιδιά η landman που βρήκα έχει πλαϊνό μάτι με υπέρυθρες. Επειδή με νοιάζει πολύ το πλαϊνό μάτι, αυτό με τις υπέρυθρες πιστεύετε θα είναι αντάξιο της napoleon https://www.skroutz.gr/s/22024169/Landmann-Triton-maxX-PTS-3-1-12947.html

Εγώ δεν θα έδινα 730€ για landman επειδή έχει infrared burner. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η landman που βρήκα έχει πλαϊνό μάτι με υπέρυθρες. Επειδή με νοιάζει πολύ το πλαϊνό μάτι, αυτό με τις υπέρυθρες πιστεύετε θα είναι αντάξιο της napoleon https://www.skroutz.gr/s/22024169/Landmann-Triton-maxX-PTS-3-1-12947.html

Δεν θα την έπαιρνα μόνο για το μάτι με τις υπέρυθρες , μου είπανε ότι είναι ισάξια μάρκα η landman με τις άλλες μεγάλες και πως έχει και αυτήν 10 χρόνια εγγύηση... Γιατί είπα να κάνω την υπέρβαση στα χρήματα και αφού την είχε έτοιμη το μαγαζί δίπλα στο σπίτι μου να την πάρω αλλά με γνώμονα ότι παίρνω και εγώ κάτι κορυφαίο. Αν δεν την προτείνετε εννοείτε πως θα το αφήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pan_paid είπε

Παιδιά η landman που βρήκα έχει πλαϊνό μάτι με υπέρυθρες. Επειδή με νοιάζει πολύ το πλαϊνό μάτι, αυτό με τις υπέρυθρες πιστεύετε θα είναι αντάξιο της napoleon https://www.skroutz.gr/s/22024169/Landmann-Triton-maxX-PTS-3-1-12947.html

Δεν θα την έπαιρνα μόνο για το μάτι με τις υπέρυθρες , μου είπανε ότι είναι ισάξια μάρκα η landman με τις άλλες μεγάλες και πως έχει και αυτήν 10 χρόνια εγγύηση... Γιατί είπα να κάνω την υπέρβαση στα χρήματα και αφού την είχε έτοιμη το μαγαζί δίπλα στο σπίτι μου να την πάρω αλλά με γνώμονα ότι παίρνω και εγώ κάτι κορυφαίο. Αν δεν την προτείνετε εννοείτε πως θα το αφήσω.

Δεν γνωρίζω αν είναι ισάξιο ή όχι. Η εγγύηση, απ ότι φαίνεται και στη σελίδα της είναι η παρακάτω

CF40740E-7756-4FE4-8AC1-4EB6F816D817.jpeg.38cff7c7791a5dca1e76b1c090c2dc37.jpeg
Από την στιγμή που έχεις δίπλα σου το κατάστημα, καλύτερα να την δεις κι από κοντά, αν δεν την έχεις δει ήδη. Να πας και σε κάποιο άλλο που να έχει Weber/Broil King/Napoleon ώστε να έχεις μέτρο σύγκρισης κι έπειτα παίρνεις την απόφασή σου.

 

Στο παρακάτω βιντεάκι έχει τεστ με ψωμάκια για 5 ψησταριές

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2021 στις 7:47 ΜΜ, ilpapacha είπε

Τελικά πήρες την Outdoorchef που έλεγες ή κάποια άλλη; 

Ναι την Leon 570 απο www.grillfuerst.de μονο 300€, αλλα ακόμα περιμένω και δεν ξέρω που βρίσκεται...

Στις 23/3/2021 στις 8:00 ΜΜ, giannislazy είπε

εγώ είχα το εξής πρόβλημα και θα σου πω με ποιο τρόπο το έλυσα. 

το λάθος γίνεται από το ESWD καθώς στην διεύθυνση 1 έχει την ονομασία της αποθήκης και στην διεύθυνση 2 την ουσιαστική διεύθυνση παράδοσης. Σε τηλεφωνώ πριν την παραγγελία, το ESWD μου είπε λανθασμένα να βάλω την διεύθυνση 1. Οταν είδα κι εγώ μύνημα στο tracker αδυναμία εντοπισμού παραλήπτη ( η κάτι τέτοιο), μόνος μου έψαξα στο google και είδα την διεύθυνση 2, και ενημέρωσα με email το γερμανικό κατάστημα το οποίο με την σειρά του ανέλαβε την επικοινωνία με τον κούριερ. Με αυτό έχασα μια 2 μέρες, κρίσιμες τελικά καθώς έχασα το εβδομαδιαίο δρομολόγιο αλλά τελικά όλα καλά.

επιπλέον, ο Γερμανός κούριερ σε μένα, έκανε πρώτα τηλεφωνική επικοινωνία για κλείσιμο ραντεβού παράδοσης αλλά δεν μπορούσε να μιλήσει με κάποιον στα τηλέφωνα που είχα πάρει από το ESWD και είχα βάλει στην παραγγελία οπότε το καθυστέρησε και εκεί. εξήγησα πάλι στο κατάστημα ότι ΠΑΝΤΑ είναι κάποιος εκεί για παραλαβή εργάσιμες μέρες και ώρες. 

 

Στις 23/3/2021 στις 8:02 ΜΜ, Evgenios_V είπε

 

Μίλησε μαζί τους και εξήγησε τους ότι εκεί που θα παραδοσουν είναι αποθήκη με forwarding service και όχι κάποιος ιδιώτης...οπότε μπορούν να πάνε και απλά να παραδοσουν χωρίς ραντεβού...

Συνήθως λόγω όγκου δεματος μιλάνε με τον πελάτη για να κανονίσουν ώρα που θα παραλάβει...ίσως κάποιος δεν απάντησε στο τηλέφωνο και για αυτό λένε άγνωστος...

 

Εγώ παρότι είχα σωστό όνομα και διεύθυνση προσπαθούσαν αρχικά να μιλήσουν με κάποιον και δεν απάντησαν οπότε καθυστέρησαν 1ημερα την παράδοση...

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες συμβουλές σας. Τελικά δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα περιγράφουν στη σελιδα του eswd. Αν βάλεις μόνο την διεύθυνση του eswd στην παραγγελία φαντάζομαι δεν θα λάβεις ποτέ τιποτα! Πως ειναι δυνατόν ο υπάλληλος της dhl να παραδώσει την προπληρωμένη παραγγελία σε άγνωστο υπάλληλο της αποθήκης του eswd; Εκτός αν έπεσα εγω στην περιπτωση. Ίσως θα έπρεπε με την καταχώρηση της παραγγελίας να ενημερώσω αμεσα στα σχόλια οτι δεν θα παραλάβω εγώ αλλα κάποιος υπάλληλος της αποθηκης.

Η επικοινωνία με www.grillfuerst.de ειναι άθλια, απαντάνε καθε 1 με 2 μέρες στα email και ενω με διαβεβαίωσαν μετα την αρχική επικοινωνία όταν καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, οτι κατανοήσαν πληρως και ενημέρωσαν την dhl, το δέμα γύρισε πίσω! Ακόμα περιμένω ενημέρωση τους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Ναι την Leon 570 απο www.grillfuerst.de μονο 300€, αλλα ακόμα περιμένω και δεν ξέρω που βρίσκεται...

 

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες συμβουλές σας. Τελικά δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα οσο τα περιγράφουν στη σελιδα του eswd. Αν βάλεις μόνο την διεύθυνση του eswd στην παραγγελία φαντάζομαι δεν θα λάβεις ποτέ τιποτα! Πως ειναι δυνατόν ο υπάλληλος της dhl να παραδώσει την προπληρωμένη παραγγελία σε άγνωστο υπάλληλο της αποθήκης του eswd; Εκτός αν έπεσα εγω στην περιπτωση. Ίσως θα έπρεπε με την καταχώρηση της παραγγελίας να ενημερώσω αμεσα στα σχόλια οτι δεν θα παραλάβω εγώ αλλα κάποιος υπάλληλος της αποθηκης.

Η επικοινωνία με www.grillfuerst.de ειναι άθλια, απαντάνε καθε 1 με 2 μέρες στα email και ενω με διαβεβαίωσαν μετα την αρχική επικοινωνία όταν καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, οτι κατανοήσαν πληρως και ενημέρωσαν την dhl, το δέμα γύρισε πίσω! Ακόμα περιμένω ενημέρωση τους...

 

Απ ότι φαίνεται υπάρχουν θεματάκια με την υπηρεσία αυτή τελικά.

Στην θέση σου θα έκανα και μια επικοινωνία με την αποθήκη. Ίσως σε κατατοπίσουν καλύτερα για το πως θα πρέπει να φαίνεται η διεύθυνση τους στην Γερμανία.

Πάντως και ο @Evgenios_V και ο @giannislazy το έλυσαν το πρόβλημα που αντιμετώπισαν. Δεν ξέρω βέβαια αν είχαν και καλύτερη συνεννόηση με το κατάστημα που έκαναν την αγορά.

Έχεις πολύ καιρό που παιδεύεσαι να βγάλεις άκρη;

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Απ ότι φαίνεται υπάρχουν θεματάκια με την υπηρεσία αυτή τελικά.

Στην θέση σου θα έκανα και μια επικοινωνία με την αποθήκη. Ίσως σε κατατοπίσουν καλύτερα για το πως θα πρέπει να φαίνεται η διεύθυνση τους στην Γερμανία.

Έχεις πολύ καιρό που παιδεύεσαι να βγάλεις άκρη;

Οχι δεν παιδευομαι πολλές μέρες, αλλα ειναι ψυχοφθόρο όταν δεν υπάρχει καλή επικοινωνία.

Η παραγγελία έγινε 16/3 και η αποστολή έγινε άμεσα 18/3. 

23/3 ήταν να παραδοθεί στην αποθήκη και μετα ακολούθησε όλο το μπέρδεμα που περιγραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Οχι δεν παιδευομαι πολλές μέρες, αλλα ειναι ψυχοφθόρο όταν δεν υπάρχει καλή επικοινωνία.

Η παραγγελία έγινε 16/3 και η αποστολή έγινε άμεσα 18/3. 

23/3 ήταν να παραδοθεί στην αποθήκη και μετα ακολούθησε όλο το μπέρδεμα που περιγραφω.

Εγω σε νιωθω γιατι ουσιαστικα ειχα πληρωσει ολη την ψησταρια και εβλεπα μονο τουνελ χωρις φως. Εμας ευτυχως το καταστημα εκει ηταν απολυτα συνεργασιμο και εκανε πολλα μονο του μετα απο επικοινωνια. 

Το μονο αρνητικο με το ESWD ειναι οτι δεν εμπλεκεται μεχρι να φτασει το δεμα στην αποθηκη. 

Κανε τηλεφωνο στο γερμανικο καταστημα. Εγω ετσι ελυσα πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Οχι δεν παιδευομαι πολλές μέρες, αλλα ειναι ψυχοφθόρο όταν δεν υπάρχει καλή επικοινωνία.

Η παραγγελία έγινε 16/3 και η αποστολή έγινε άμεσα 18/3. 

23/3 ήταν να παραδοθεί στην αποθήκη και μετα ακολούθησε όλο το μπέρδεμα που περιγραφω.

Τώρα το δέμα έχει γυρίσει πίσω στο κατάστημα και δεν το έχει ξαναστείλει στην αποθήκη; 

Η τηλεφωνική επικοινωνία, ίσως να είναι η καλύτερη λύση. Δεν ξέρω βέβαια αν θα πρέπει να γίνει στα γερμανικά ή υπάρχει και η δυνατότητα να γίνει στα αγγλικά.

Ο @giannislazy θα σε κατατοπίσει καλύτερα.

Πάντως, από μια μάτια που έριξα στο κατάστημα, φαίνεται σοβαρή επιχείρηση, οπότε θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη.

Έχουν και μια 3D απεικόνιση, ενός από τα καταστήματά τους

https://my.matterport.com/show/?m=gQCN659pnpi&back=1

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η τηλεφωνική επικοινωνία, ίσως να είναι η καλύτερη λύση. Δεν ξέρω βέβαια αν θα πρέπει να γίνει στα γερμανικά ή υπάρχει και η δυνατότητα να γίνει στα αγγλικά.

Καλα εκει εκλαψα. Παροτι θεωρητικα πηρα στο international support του καταστηματος, αρχικα ηταν αυτοματοποιημενο συστημα στα γερμανικα και μολις ακουσα ain πατησα 1 και οτι γινει. Το σηκωσε ο Μπαστιαν Σβαινσταιγκερ,  μονο γερμανικα,  Αγγλικα του λεω και με συνδεσε με μια κοπελα και μιλησαμε αγγλικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2021 στις 11:21 ΠΜ, eliassgr είπε

Έχω τη Napoleon TravelQ και μπορώ να σου πω ότι είναι πάρα πολύ δυνατή (315 βαθμούς Κελσίου σε 10-12 λεπτά) και βολεύει πολύ το πιο ψηλό καπάκι και οι 2 καυστήρες σε σχέση με τη Q2200. 

Με τους 2 καυστήρες μπορείς κατ αρχάς να κάνεις και έμμεσο ψήσιμο, αλλά και να ψήσεις μόνο με τον 1 καυστήρα αν δεν έχεις πολύ φαγητό (θα λερώσεις τη μισή σχάρα και θα κάψεις και λιγότερο αέριο). Επίσης έχεις 10 χρόνια εγγύηση στη Napoleon  αντί για 5 έτη στη Q2200 . Και για τα πλαινά τραπεζάκια της Q2200 να έχεις υπόψιν σου ότι είναι λίγο μπελάς ο τρόπος που διπλώνουν γιατί όταν είσαι σε εξωτερικό χώρο και μόλις έχεις ψήσει, η σχάρα σου καίει και είναι συνήθως λερωμένη με φαγητό, διπλώνοντας τα τραπεζάκια για να την κλείσεις και να φύγεις λερώνονται και κάνουν σημάδια από τη θερμότητα. Θέλει λίγο προσοχή.

Τώρα στη Napoleon TravelQ χωράνε μέσα τα περισσότερα που θα μπορούσες να βάλεις και σε μια full size ψησταριάς, εγώ έχω κάνει έμμεσο ψήσιμο ακόμα και σε ολόκληρο κοτόπουλο με ξύλα καπνίσματος (δες και παρακάτω το βιντεάκι). Παίρνει μέσα όλα τα αξεσουάρ ψησίματος της Napoleon, μεγάλη πέτρα για πίτσα και έχει ακόμα και σούβλα που βάζεις πάνω 2 ολόκληρα κοτόπουλα!

Δες στο link μερικά από τα ψησίματα που έχω κάνει και θα καταλάβεις τι εργαλείο παίρνεις!

https://www.dropbox.com/s/g265xd94fr2ou5t/2021-03-25%2011.00.19.mov?dl=0

Καλημέρα!

Θα σου πρότεινα Napoleon που είναι top στην κατηγορία υγραερίου. Μπορείς να ψάξεις πολλές διαφορές και σε review στο youtube αν δε το έχεις κάνει ήδη .. ψάξε YouTube “Napoleon vs Weber, Broil king  “ και θα δεις πολλά!

Ενδεικτικά:
- Πιο δυνατοί καυστήρες 
- Σοβαρό σύστημα ανάφλεξης με φλόγα 🔥 μέχρι τη μέση του καυστήρα  και όχι με σπινθήρα 
- Πολύ μεγάλες εγγύησεις και όχι μόνο σε καπάκι και cookbox (Π.Χ καυστήρες 10 χρόνια και έκπτωση 50% μέχρι το 15ο έτος 😳, όταν η Weber δίνει μόλις 5 έτη)
- Η μοναδική εταιρία με κεραμική επίστρωση στον κάδο / cookbox 
- Σημαντικά λιγότερες αναφλέξεις 
- καλύμματα καυστήρων από ανοξείδωτο ατσάλι σε όλα τα μοντέλα καθαρίζουν πιο εύκολα και δεν καταστρέφονται τόσο σύντομα , συν πιο υγιεινό το ανοξείδωτο ατσάλι να έχουμε σε επαφή με το φαγητό 
- οι Napoleon είναι υβριδικές ψησταριές και ψήνεις στην ίδια ψησταριά αν θες και με κάρβουνα 👌
- σχάρες σε σχήμα wave για να μην πέφτουν ανάμεσα λεπτές κοπές κρεάτων και λαχανικών 
- πολύ ευκολότερος καθαρισμός γενικά, δεν υπάρχει άμεση ανάγκη να καθαρίζεται μετά από κάθε ψήσιμο, λόγω κυρίως της κεραμικής επίστωσης που δεν κολάει επάνω το φαγητό
- σχεδιασμός κλειστού τύπου με ντουλάπια σε σχέση με Weber , προφυλάσσει την μπουκάλα υγραερίου να μη τη βλέπει ο ήλιος, και τα κατοικίδια ζώα στο σπίτι ή αδέσποτα στην αυλή δεν κάνουν πάρτυ στο δοχείο λίπους που είναι εκτεθειμένο 
- πλαϊνά ράφια διπλώνουν και τα δυο , 4 ρόδες με φρένα 
- μεγαλύτερο καπάκι σε ύψος σε σχέση με Weber Spirit για ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας δεν σου «καίει» το φαγητό αν το αφήσεις λίγα λεπτά παραπάνω 

Αν μπορείς να παραπάνω σε budget:
- επιλογές για ανοξείδωτες σχάρες σε πιο οικονομικά budget στην οικογένεια μοντέλων 425 που αναφέρεις
- επιλογές για καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας στην ίδια οικογένεια μοντέλων: πολύ δύσκολο να σβήσουν από τον αέρα, κάνουν θωρακισμα κρέατος στους 800 βαθμούς Κελσίου 

Όσο το ψάχνεις και μπαίνεις στο χώρο του υγραερίου τόσο περισσότερο θα μπορείς να αντιληφθείς και τις παραπάνω διάφορες ✌️

Τώρα όσο για τα ροδάκια που λες είναι στιβαρά και κάνουν πολύ καλή δουλειά στο πλακάκι, δεν έχω εμπειρία από πλακόστρωτο και χώμα αλλά εκτιμώ ότι είναι μικρό πρόβλημα να αντιμετωπίσεις σε σχέση με τα θετικά που θα σου προσφέρει συγκριτικά με τον ανταγωνισμό. 
 

Σε Genesis II πάντως σε μπαλκόνι φίλου που φυσάει αρκετά  (4ος όροφος) είναι δύσκολα τα πράγματα.. Αντίστοιχα μέρες που δεν φυσάει έχουμε τηγανίσει μια χαρά!

Εσύ στη BK όταν ψήνεις στο side burner έχει τύχει να έχει αέρα;

Ηλία να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο post ήταν το επιστέγμασμα... Τη παρήγγειλα και παραδόθηκε ήδη.. Πρώτο ψήσιμο εντός μίας ώρας (μπιφτέκια, λουκάνικα, πιτάκια κτλ).... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...