Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το εψαχνα χτες βραδυ και ειδα οτι ο καδος ειναι cast aluminum. Επισης υπαρχουν και σκευη μαγειρικης (τηγανια πχ) απο αυτο το υλικο. Αρα σε πρωτη φαση, απο θεμα υγειας που ειναι και το σημαντικοτερο, πιστευω οτι δεν εκανα μλκια.

Σε δευτερη φαση ειδα οτι δεν σκουριαζει το συγκεκριμενο υλικο, μονο χαλαει καπως αν ερθει σε επαφη με θαλλασινο νερο. Οποτε και απο εδω πιστευω ειμαι οκ. Τι να πω... θα δειξει.

καλύτερα να υπάρχουν λίγα κατάλοιπα στο κάδο και στο καπάκι ,δεν νομίζω να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στην υγεία  σε αντίθεση με το αλουμίνιο που εχει αποδειχθεί  ακατάλληλο - χωρίς κάποιου είδους προστατευτική επίστρωση - όταν αυτό εκτίθεται σε θερμοκρασίες , τώρα το  κατα πόσο έχει -είχε- επίστρωση ο κάδος της  συγκεκριμένης ψησταριάς  μπορείς να το μάθεις -φανταζομαι- με ερώτηση στην εταιρία

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

καλύτερα να υπάρχουν λίγα κατάλοιπα στο κάδο και στο καπάκι ,δεν νομίζω να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα στην υγεία  σε αντίθεση με το αλουμίνιο που εχει αποδειχθεί  ακατάλληλο - χωρίς κάποιου είδους προστατευτική επίστρωση - όταν αυτό εκτίθεται σε θερμοκρασίες , τώρα το  κατα πόσο έχει -είχε- επίστρωση ο κάδος της  συγκεκριμένης ψησταριάς  μπορείς να το μάθεις -φανταζομαι- με ερώτηση στην εταιρία

Mπορεις να μου πεις που λενε αυτο για το αλουμινιο? εγω που εψαξα βρηκα οτι ειναι safe. 😢

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, g_f said:

Με δεδομένο ότι η γυναίκα μου (μανιακή με τα καθαριστικά - αν υπήρχε άρωμα χλωρίνης θα ήταν το αγαπημένο της) βαζει στον φούρνο διάφορα, θα χρησιμοποιούσα και στο  κάδο μια στο τόσο.  Απλα μετα θα σαπουνιζα καλά,  και θα ξέπλενα με άφθονο νερό.

 

13 minutes ago, SagoniasSlutRos said:

Ολα τα καθαριστικα φουρνου και λιποδιαλυτικα που ειδα λενε να μην χρησιμοποιειται σε αλουμινιο. Τουλαχιστον στις weber ειναι αλουμινιο. Ισως το λενε γιατι μπορει να θαμπωσει, δεν ξερω.

Μία τρέλα την έχω και εγώ με το καθάρισμα οπότε την καταλαβαίνω την γυναίκα σου 😁. Δεν το κάνω συχνά αλλά όταν πιάνω να καθαρίσω κάτι θέλω να καθαρίσει καλά. Και το γέγονος ότι μετά από αρκετή ώρα ξυσίματος το πολύ μαύρο γίνεται απλά λιγότερο μαύρο μπορεί να με τρελάνει. Σίγουρα από ένα σημείο και μετά είναι αδύνατο διάφορα μέρη της ψησταριάς να λάμπουν όπως στην αρχή αλλά αν μπορεί ένα λιποδιαλυτικό να βοηθήσει λίγο την κατάσταση και να κάνει πιο εύκολο το καθάρισμα θα το προτιμούσα. 

Πρέπει να δω τι υλικό είναι ο κάδος στις Napoleon. Το είχα ψάξει και στο manual της ψησταριάς αλλά δεν είχα δει να αναφέρεται εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως πρώτα απ όλα είναι γραμμενο σε κάθε οικιακό σκεύος αλουμινίου , στις οδηγίες αναφέρουν για την προστασία της επίστρωσης και πως δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε όταν αυτή αποκολληθεί
τώρα βεβαια στο στρατό  όλοι μας είχαμε και απο μια καραβάνα αλουμινίου ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, schaliasos είπε

 

Μία τρέλα την έχω και εγώ με το καθάρισμα οπότε την καταλαβαίνω την γυναίκα σου 😁. Δεν το κάνω συχνά αλλά όταν πιάνω να καθαρίσω κάτι θέλω να καθαρίσει καλά. Και το γέγονος ότι μετά από αρκετή ώρα ξυσίματος το πολύ μαύρο γίνεται απλά λιγότερο μαύρο μπορεί να με τρελάνει. Σίγουρα από ένα σημείο και μετά είναι αδύνατο διάφορα μέρη της ψησταριάς να λάμπουν όπως στην αρχή αλλά αν μπορεί ένα λιποδιαλυτικό να βοηθήσει λίγο την κατάσταση και να κάνει πιο εύκολο το καθάρισμα θα το προτιμούσα. 

Πρέπει να δω τι υλικό είναι ο κάδος στις Napoleon. Το είχα ψάξει και στο manual της ψησταριάς αλλά δεν είχα δει να αναφέρεται εκεί.

Νομίζω έχει cast aluminum σε όλα τα μοντέλα της

https://www.napoleon.com/en/us/grills/products/gas-grills/rogue-xt-series/rogue-xt-425-sib-rxt425sibpk-1

image.jpeg.f1559c57b43519df8d67065bcf240636.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, schaliasos είπε

Την προηγούμενη φορά που καθάρισα την 425, που ήταν και η πρώτη, το ταψάκι που μαζεύει τα λίπη είχε πιάσει 1+ εκατοστό μαυρίλας. Το έξυσα για να φύγουν τα πολλά όμως και πάλι ήταν μέσα στα καμμένα λίπη. Οπότε δοκίμασα να το περάσω με το καθαραστικό που έχουμε για το εσωτερικό της ηλεκτρικής κουζίνας. Το ψέκασα, το άφησα για 5' και μετά το ξέπλυνα και με λίγο ακόμα τρίψιμο ήταν σαν καινούργιο.

Είναι παράλογο να σκέφτομαι να κάνω κάτι παρόμοιο και για τον κάδο; Με πιο ήπιο καθαριστικό βέβαια.

Εγώ έχω μια ανασφάλεια να χρησιμοποιώ τέτοια βαριά χημικά γιατί μετά λόγω υψηλων θερμοκρασιών σκέφτομαι ότι μπορεί να υπάρχουν κατάλοιπα που να εξατμίζονται και να τα εισπνέω ή να επικάθονται στο φαγητό. Αν το κάνεις στον αφαιρούμενο inox πάτο της Napoleon νομίζω με ένα πολύ καλό ξέβγαλμα με άφθονο νερό θα είσαι ΟΚ. Στον κάδο δεν θα το εφάρμοζα γιατί δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν θα πάθει ζημιά το αλουμίνιο ή ότι θα μπρορέσω να το αφαιρέσω ικανοποιητικά. 

Μπορείς να μου πεις ποιο καθαριστικό χρησιμοποίησες για τον inox πάτο για να το δοκιμάσω κι εγώ; Δεν σου άφησε τίποτα θαμπάδες στο inox ε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Ευχαριστώ για το παράδειγμά σου...ξεκαθαρο και συμφωνώ στο σκεπτικό σου απολυτα...

Απλά νομίζω οτι εχει ισχυ και ετσι έκανα και εγω τις δοκιμές μου άλλωστε (αλλιώς δεν θα ειχα τροπο να το κάνω) οταν πας να το χρησιμοποιήσεις σαν instant...Για την περιπτωση που το βάζεις σε ενα κομμάτι κρεας για μεγάλο διαστημα πρεπει να ειναι οκ...

για αυτό και εγω έγραψα οτι το βάζεις στο ψητό και το αφηνεις να μετράει...δλδ οχι instant...

Βασικά χωρίς καμία διάθεση να ξεκινήσω flame ή να αντιπαρατεθώ με τον @sndev νομίζω ότι το παράδειγμα που ανέφερε βρίθει υπερβολής 

Δηλαδη ποσο σίγουρο είναι ότι και το πιο ακριβό θερμόμετρο δε χάνει έναν βαθμό, και άντε πες αυτό το εξασφαλίζουνε οι πιστοποιήσεις του, το σημαντικότερο ποσο σίγουρος μπορεί να είναι κάποιος που χώνει ένα probe σε ένα κομμάτι κρέας ότι το έχει βάλει στο κέντρο, και άντε πες πήρες παχύμετρο και το κατάφερες αυτό, ποιος σου λέει ότι 3 εκατοστά δίπλα έχεις ίδια θερμοκρασία ;

Αντε και το έβγαλες στους 54 ΑΚΡΙΒΩΣ, έχεις κλιματισει τον χώρο που θα το βάλεις να ξεκουραστεί, για να είσαι σίγουρος ότι αφού το βγάλεις θα ανεβεί  ΑΚΡΙΒΩΣ 5.5 βαθμούς ή υπάρχει πίνακας που λέει ποσο ανεβαίνει η θερμοκρασία του κρέατος ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλλοντος ;

Νομίζω δε ότι είναι προφανές ότι ένα steak δεν υπάρχει περίπτωση να έχει παντού την ίδια θερμοκρασία, εκτός αν το κόβει τορναδόρος, άσε που φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει ψησταριά που να δημιουργεί ΕΝΤΕΛΩΣ ίδιες συνθήκες σε όλη την επιφάνεια ενός κομματιού κρέατος 

Επισης αν κάποιος καταφέρνει να καταλάβει τη διαφορά ενός βαθμού Κελσίου σε ένα κομμάτι κρέας (όσο καλό κι αν είναι αυτό) για εμένα θα έπρεπε να δουλεύει στον οδηγό Michelin...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια ερώτηση.. Ποσα λεπτά ψησίματος από την κάθε πλευρά και στους πόσους βαθμούς θα προτείνατε για να βγει μια μοσχαρίσια (περίπου δυο δάχτυλα παχους) medium? Δυστυχώς δεν το έχω με τα θερμόμετρα και όταν στοχεύω για τους 58-60 πάντα το χάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω δε ότι είναι προφανές ότι ένα steak δεν υπάρχει περίπτωση να έχει παντού την ίδια θερμοκρασία, εκτός αν το κόβει τορναδόρος, άσε που φαντάζομαι ότι δεν υπάρχει ψησταριά που να δημιουργεί ΕΝΤΕΛΩΣ ίδιες συνθήκες σε όλη την επιφάνεια ενός κομματιού κρέατος 

Mε sous vide το πετυχαινεις σιγουρα, οπως και σε με γαλο βαθμο με reverse searing σε ψησταρια.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, βέβαια στο sous vide δεν χρειάζεσαι θερμόμετρο καν. Εγώ συμφωνώ με τον @sndev στο κομμάτι της ταχύτητας για τέτοια διαφορά θερμοκρασίας. Κάποιο instant thermometer ενδεχομένως να είναι πιο γρήγορο αν το βάλεις και περιμένεις να δεις εκείνη την στιγμή την θερμοκρασία. Για την περίπτωση που το έχεις τοποθετήσει στο κρέας από την αρχή, θεωρώ ότι διαφορά δεν θα υπάρχει. Τα πιο ακριβά θερμόμετρα έχουν και άλλα καλούδια, π.χ. να σου πουν πότε να το βγάλεις. Για το πόσο θα ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο κρέας όταν το βγάλεις, παίζει ρόλο πόσο δυνατή ήταν η φωτιά που το έψηνες, πόσο είναι το πάχος του κρέατος, πόσο λίπος είχε κλπ. Για την εξωτερική θερμοκρασία το λύνεις εν μέρει σκεπάζοντάς το με αλουμινόχαρτο. Εμείςτο standing rib roast το βγάζουμε στους 52 και ανεβαίνει μόνο του στους 61 σε περίπου 20 - 30' σε θερμοκρασία δωματίου, τυλιγμένο σε αλουμινόχαρτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, gdeli said:

Μπορείς να μου πεις ποιο καθαριστικό χρησιμοποίησες για τον inox πάτο για να το δοκιμάσω κι εγώ; Δεν σου άφησε τίποτα θαμπάδες στο inox ε;

Αυτό εδώ χρησιμοποίησα και δεν άφησε θαμπάδες. https://eshop.mymarket.gr/oikiaki-frontida-chartika/katharistika-spitiou/kouzinas-lipokatharistes/mr-muscle-katharistiko

Με το ίδιο έκανα και τη μικρή σχάρα προθέρμανσης που είχε αλλάξει χρώμα αν και δεν τη χρησιμοποιώ. Τα έβαλα πάνω σε μια μεγάλη σακούλα στο μπαλκόνι και τα ψέκασα. Μετά από περίπου 20' τα ξέπλυνα στο μπαλκόνι και μετά πάλι καλο πλύσιμο με σφουγγάρι στον νεροχύτη και λίγο τρίψιμο και έγιναν πραγματικά σαν καινούργια. Ειδικά για την σχάρα που είχε αλλάξει χρώμα δεν το περίμενα. 

Γενικά δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι αν ένα καθαριστικό ενδείκνυται για τον φούρνο τότε γιατί όχι και εδώ; Και τα 2 τα χρησιμοποιούμε για να "παράξουμε" φαγητό. Προσωπικά δεν με προβληματίζει ότι θα μείνει το καθαριστικό πάνω στον κάδο γιατί θα το καθαρίσω αρκετά καλά μέχρι να φύγει. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι αν προκαλέσω κάποια ζημιά στο υλικό. Για αυτό και σκέφτομαι να βάλω κάτι πιο ήπιο στον κάδο.

Επεξ/σία από schaliasos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panka21 είπε

Ακόμα μια ερώτηση.. Ποσα λεπτά ψησίματος από την κάθε πλευρά και στους πόσους βαθμούς θα προτείνατε για να βγει μια μοσχαρίσια (περίπου δυο δάχτυλα παχους) medium? Δυστυχώς δεν το έχω με τα θερμόμετρα και όταν στοχεύω για τους 58-60 πάντα το χάνω. 

Εγω για το συγκεκριμένο πάχος το ψήνω 4 λεπτά την κάθε πλευρά στο full καυστηρεσ ,για medium .Αν θέλω reverse searing το κάνω με θερμόμετρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, schaliasos είπε

Αυτό εδώ χρησιμοποίησα και δεν άφησε θαμπάδες. https://eshop.mymarket.gr/oikiaki-frontida-chartika/katharistika-spitiou/kouzinas-lipokatharistes/mr-muscle-katharistiko

Με το ίδιο έκανα και τη μικρή σχάρα προθέρμανσης που είχε αλλάξει χρώμα αν και δεν τη χρησιμοποιώ. Τα έβαλα πάνω σε μια μεγάλη σακούλα στο μπαλκόνι και τα ψέκασα. Μετά από περίπου 20' τα ξέπλυνα στο μπαλκόνι και μετά πάλι καλο πλύσιμο με σφουγγάρι στον νεροχύτη και λίγο τρίψιμο και έγιναν πραγματικά σαν καινούργια. Ειδικά για την σχάρα που είχε αλλάξει χρώμα δεν το περίμενα. 

Γενικά δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι. Αυτό που σκέφτηκα είναι ότι αν ένα καθαριστικό ενδείκνυται για τον φούρνο τότε γιατί όχι και εδώ; Και τα 2 τα χρησιμοποιούμε για να "παράξουμε" φαγητό. Προσωπικά δεν με προβληματίζει ότι θα μείνει το καθαριστικό πάνω στον κάδο γιατί θα το καθαρίσω αρκετά καλά μέχρι να φύγει. Το μεγαλύτερο μου πρόβλημα είναι αν προκαλέσω κάποια ζημιά στο υλικό. Για αυτό και σκέφτομαι να βάλω κάτι πιο ήπιο στον κάδο.

Βασικά και εμένα για τον αφαιρούμενο πάτο αυτό με καίει, αν κάνει καμιά ζημιά. Επειδή είναι inox δεν ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει να βάλω τέτοια καθαριστικά. Εφόσον δεν σου έκανε καμία ζημιά, πρέπει να είναι ασφαλές. Μετά το σαπουνίζεις όσες φορές χρειάζεται για να φύγουν τα απομεινάρια του καθαριστικού και είσαι ΟΚ. Κάνεις και ένα κάψιμο στην ψησταριά καλού κακού για να είσαι πιο σίγουρος και όλα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, gdeli είπε

Βασικά και εμένα για τον αφαιρούμενο πάτο αυτό με καίει, αν κάνει καμιά ζημιά. Επειδή είναι inox δεν ξέρω αν πρέπει ή δεν πρέπει να βάλω τέτοια καθαριστικά. Εφόσον δεν σου έκανε καμία ζημιά, πρέπει να είναι ασφαλές. Μετά το σαπουνίζεις όσες φορές χρειάζεται για να φύγουν τα απομεινάρια του καθαριστικού και είσαι ΟΚ. Κάνεις και ένα κάψιμο στην ψησταριά καλού κακού για να είσαι πιο σίγουρος και όλα ΟΚ.

Εγώ στον inox αφαιρούμενο κάδο, το βάζω με fairy και ζεστό νερό στην κουζίνα και μετά γίνεται καινούργιος.. Αλλά στον κάδο της ψησταριάς όσο και να το καθαρίζω η μαυρίλα μένει.. Οπότε έπαψε να με απασχολεί.. Καθαρίζω κ ότι βγει.. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γραφω αυτα που διαβασα για το αλουμινιο που ειναι φτιαγμενα τα κουτια μας. Αν κανω λαθος καπου ας με διορθωσει οποιος ξερει.

Το αλουμινιο βγαζει στο φαγητο μικροποσοτητες αν ερθει σε επαφη με οξινα φαγητα, ντοματα, λεμονι κλπ. Για να το αποφυγουν αυτο αρχισαν να του κανουν ενα coating  που λεγεται anodized aluminum, που στην ουσια φτιαχνουν ενα πολυ σκληρο coating που το προστατευει και απο τα συγκεκριμενα φαγητα, αλλα και απο το να αλειωθει το μεταλο απο καιρικες συνθηκες αν προκειται πχ για επιπλα κηπου. Για να το αφαιρεσεις αυτο το coating, το κανεις ειτε με χημικα, ειτε με ειδη που εχουμε στο σπιτι μας, οπως τα αποφρακτικα ή και τα καθαριστικα φουρνου. Επισης γινεται με τριψιμο, πραγμα το οποιο μαλλον και εκανα εγω.

Γι αυτο και τα καθαριστικα φουρνων αλλα και τα  λιποδιαλυτικα λενε να μην χρησιμοποιειται σε αλουμινιο, υποθετω. Οποτε προτεινω να το αποφυγετε.

Στη δικη μου περιπτωση τωρα, θα σταματησω το τριψιμο και θα προσπαθησω να δημιουργησω παλι ενα coating με καμμενα λιπη για προστασια (προβατινα is coming). Απ οτι διαβασα, ακομα και σε αλουμινοχαρτο να μαγειρεψεις, δεν παιρνεις καμια υπερβολικη ποσοτητα (3-4 φορες απ οσο θα επαιρνες απο το φαγητο κανονικα), αλλα καλο ειναι να το αποφευγουμε, γιατι ουτως ή αλλως παιρνουμε αλουμινιο που υπαρχει ηδη στις τροφες, αλλα και σε διαφορες κρεμες χεριων, αποσμητικα, επεξεργασμενα τροφιμα κλπ. Οποτε εμενα που δεν ερχεται σε επαφη με φαγητο και ειδικα με οξινο, πιστευω δεν θα εχω προβλημα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...