Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλημέρα σε όλους.. μιας και περιμένω κι εγώ την Spirit 210, μπορει κάποιος να μου πει -έστω επιγραμματικά- τι χρειάζομαι για αρχή μιας και δεν έχω ιδέα.. Εννοώ ακόμα και από το τι αέριο προτείνετε μέχρι και τι βούρτσες καθαρισμού πρέπει να χω κλπ. Εάν δεν κάνει σε κάποιον κόπο, θα το εκτιμούσα πολύ! :D

2 μπουκαλες αεριου (ειτε την μπλε της πετρογκαζ, ειτε την κοκκινη της shell coral prime) (η δευτερη για καβατζα)

μπες leroy και παρε

βουρτσα

2-3 τσιμπiδες

1 σπατουλα

και βρες και ενα ζευγαρι γαντια

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

2 μπουκαλες αεριου (ειτε την μπλε της πετρογκαζ, ειτε την κοκκινη της shell coral prime) (η δευτερη για καβατζα)

μπες leroy και παρε

βουρτσα

2-3 τσιμπiδες

1 σπατουλα

και βρες και ενα ζευγαρι γαντια

Σε υπερευχαριστώ/ουμε! Σίγουρα της Coral θα πάρω.. αυτές τις βρίσκω σε βενζινάδικα σωστά; Τέλος τα πλαινά ραφάκια πέφτουνε, σωστά; Γιατί ψάχνω και κουκούλα και έχω μπερδευτεί με τις διαστάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, geor92 είπε

Σε υπερευχαριστώ/ουμε! Σίγουρα της Coral θα πάρω.. αυτές τις βρίσκω σε βενζινάδικα σωστά; Τέλος τα πλαινά ραφάκια πέφτουνε, σωστά; Γιατί ψάχνω και κουκούλα και έχω μπερδευτεί με τις διαστάσεις!

Πέφτει μόνο το ένα. Το της μπουκάλας δεν πέφτει.

Και κουκούλα απο τα Leroy πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ από τα Leroy πήρα, κουκούλα, σετ τσιμπίδας (σπάτουλα, πιρούνα και τσιμπίδα), μια ξύστρα και μια βούρτσα. 30€ όλα μαζί. Ότι πρέπει για starter set

Αργότερα θα πάρω μια ποιο καλή τσιμπίδα μιας και με αυτή κάνεις το 80% του ψησιματος. 

Επεξ/σία από giannislazy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χρειαζεστε 2 τσιμπιδες, μια για τα ωμα και μια για τα ψημενα. Εκτος αν θελετε να πλενετε την μοναδικη τσιμπιδα στη μεση του ψησιματος. Εγω εχω 4 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια χρειαζεστε 2 τσιμπιδες, μια για τα ωμα και μια για τα ψημενα. Εκτος αν θελετε να πλενετε την μοναδικη τσιμπιδα στη μεση του ψησιματος. Εγω εχω 4 😁

Ισχύει και πολύ σημαντικό. αλλά ακόμα είμαι νεόφερτος από τον πρωτόγονο κόσμο του χωριού και το 1ο στάδιο το κάνω με το χέρι και μετά πλένομαι. (εκτός κοτόπουλο που δεν έχω ψήσει ακόμη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

ριξε μια ματιά για καποιες τιμές στο παρακατω λινκ... δεν εχω ψωνίσει απο εκεί απλά στο στελνω μιας και εχει τιμές για αρκετά ειδη κρέατος οποτε μπορεις να κανεις μια σχετική συγκριση...

https://www.siakos.gr/moshari

Εχω ψωνισει απο εδω. Πηρα περσυ μια ποικιλια απο ελληνικα και γαλλικα να δοκιμασω. Χαλια. Τσαμπα λεφτα. Μηδεν ενδομυικο λιπος, αρα, ακαταλληλο για σχαρα. Εκτος αυτου πολυ κακο κοψιμο και λαθος κομματια. Ολες οι μπριζολες πολυ λεπτες. Φανταστειτε τομαχοκ λεπτα κομμενη, ελεος δλδ. Επισης στην porterhouse το φιλετο ηταν ελαχιστο, λιγοτερο και απο το tbone. Mε λιγα λογια κοροιδια.

Αναφορά σε κείμενο
ΕΙΔΟΣ   ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΙΜΗ
  Μπριζόλα T-Bone νεαρού μοσχαριού Βιολογικό Ελλάδος (450g)
 
1 €7.00
  Μπριζόλα Μοσχαρίσια Tomahawk Γαλλίας (1kg)
 
1 €14.90
  Porterhouse steak Μοσχού Γαλλίας (700gr)
 
1 €12.80
  Rib Eye Steak Μοσχού Γαλλίας (400g)
Τρόπο Κοπής: Μπριζολες
1 €6.98
  Strip Loin steak Μοσχαρίσιο Γαλλίας (400gr)
 
1 €6.80
  T-Bone Μπριζόλα Μόσχου Γαλλίας (450g)
 
1 €7.17
  Δώρο - Λουκάνικα Μοσχαρίσια χωριάτικα (500g)
 
1 €0.00
Αντικαταβολή €0.00
Έξοδα αποστολής €0.00
Σύνολο παραγγελίας €55.65

Για μπριζολες μονο απο κοντα να βλεπετε τι αγοραζετε και να ζητατε εσεις πως να την κοψουν. Εκτος και αν αγοραζετε black angus που δυσκολα να μην ειναι καλη.

1 λεπτό πριν, giannislazy είπε

Ισχύει και πολύ σημαντικό. αλλά ακόμα είμαι νεόφερτος από τον πρωτόγονο κόσμο του χωριού και το 1ο στάδιο το κάνω με το χέρι και μετά πλένομαι. (εκτός κοτόπουλο που δεν έχω ψήσει ακόμη). 

Και στο πρωτο γυρισμα ειναι ακομα ωμο, οποτε παλι θα λερωθει η τσιμπιδα σου και θα θελει καθαρισμα. Παρε δυο να εχεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Και στο πρωτο γυρισμα ειναι ακομα ωμο, οποτε παλι θα λερωθει η τσιμπιδα σου και θα θελει καθαρισμα. Παρε δυο να εχεις.

εχεις δίκιο σοφέ γέροντα. χίλια δίκια. Θα γίνει τώρα που ανοίγουν τα μαγαζιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geor92 είπε

Σε υπερευχαριστώ/ουμε! Σίγουρα της Coral θα πάρω.. αυτές τις βρίσκω σε βενζινάδικα σωστά; Τέλος τα πλαινά ραφάκια πέφτουνε, σωστά; Γιατί ψάχνω και κουκούλα και έχω μπερδευτεί με τις διαστάσεις!

μιας και πριν 1 βδομάδα ήμουν στη ίδια φάση με σένα φίλε μου, μπουκάλα coral gas prime είναι πιο ελαφριά σαν σκέτη μπουκάλα και επίσης θα χρειαστείς ρυθμιστή (κόστος 15Ε) καθώς έχει τον κουμπτωτό που είναι πολύ βολικός αν δεν έχει εμπειρία. Κάτι απλό αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Εγώ πήρα την κλασική κασετίνα από σκρουτζ σε inox που έχει ενα πλήρες σετ bbq. Ήρθε χθες και παιδία εκ πρωτης οψεως φαινεται πολύ καλή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη

6 λεπτά πριν, mixomoras είπε

μιας και πριν 1 βδομάδα ήμουν στη ίδια φάση με σένα φίλε μου, μπουκάλα coral gas prime είναι πιο ελαφριά σαν σκέτη μπουκάλα και επίσης θα χρειαστείς ρυθμιστή (κόστος 15Ε) καθώς έχει τον κουμπτωτό που είναι πολύ βολικός αν δεν έχει εμπειρία. Κάτι απλό αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Εγώ πήρα την κλασική κασετίνα από σκρουτζ σε inox που έχει ενα πλήρες σετ bbq. Ήρθε χθες και παιδία εκ πρωτης οψεως φαινεται πολύ καλή.

 

Και πήρες και τη φιάλη και το ρυθμιστή από βενζινάδικο; 

Επίσης μπορεί κανεις να βοηθήσει με κουκούλα για τη weber 210; Γιατί όσες βρίσκω είτε είναι τεράστιες είτε πολύ μικρές!🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω ψωνισει απο εδω. Πηρα περσυ μια ποικιλια απο ελληνικα και γαλλικα να δοκιμασω. Χαλια. Τσαμπα λεφτα. Μηδεν ενδομυικο λιπος, αρα, ακαταλληλο για σχαρα. Εκτος αυτου πολυ κακο κοψιμο και λαθος κομματια. Ολες οι μπριζολες πολυ λεπτες. Φανταστειτε τομαχοκ λεπτα κομμενη, ελεος δλδ. Επισης στην porterhouse το φιλετο ηταν ελαχιστο, λιγοτερο και απο το tbone. Mε λιγα λογια κοροιδια.

Για μπριζολες μονο απο κοντα να βλεπετε τι αγοραζετε και να ζητατε εσεις πως να την κοψουν. Εκτος και αν αγοραζετε black angus που δυσκολα να μην ειναι καλη.

Να σαι καλα για την προηδοποίηση....

και  εγω το εβαλα για να παρει μια ιδεα για τις τιμές που ρωτησε...

εννοειτε οτι το καλυτερο ειναι απο κοντά για να του πεις και τι θελεις και να σου δωσει και καμια συμβουλη...

Δευτέρα βουρ στα μαγαζιά για ψωνια bbq/σουβλας...

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixomoras είπε

μιας και πριν 1 βδομάδα ήμουν στη ίδια φάση με σένα φίλε μου, μπουκάλα coral gas prime είναι πιο ελαφριά σαν σκέτη μπουκάλα και επίσης θα χρειαστείς ρυθμιστή (κόστος 15Ε) καθώς έχει τον κουμπτωτό που είναι πολύ βολικός αν δεν έχει εμπειρία. Κάτι απλό αλλά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Εγώ πήρα την κλασική κασετίνα από σκρουτζ σε inox που έχει ενα πλήρες σετ bbq. Ήρθε χθες και παιδία εκ πρωτης οψεως φαινεται πολύ καλή.

 

Και εγώ λέω να πάρω την coral prime γιατί το μανόμετρο παίζει να βοηθάει πολύ. Θα μου πεις βάζεις και στη Πετρογκαζ μανόμετρο αλλά αισθάνομαι καλύτερα αν ειναι εργοστασιακό, καθότι δεν έχω και πολύ εμπειρία με γκάζι. Είναι και πιο φτηνή νομίζω. 

Επίσης για αέριο τι προτείνετε? Προπάνιο, βουτάνιο ή μείγμα?

 

Για κουκούλα Spirit II 310 λέω να πάρω αυτήν από leroy. Λογικά θα ταιριάζει. @geor92 έχει και πιο μικρές που λογικά θα είναι οκ για τη 210.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, remalis είπε

το μανόμετρο παίζει να βοηθάει πολύ

To μανομετρο θα σου δειχνει αν εχει πιεση η μπουκαλα, οχι ποσο αεριο εχει μεσα. Στο μειγμα θα ειναι σταθερα στη μεση η πιεση/βελονα και ξαφνικα τσουφ θα παει στα κοκκινα γιατι θα αδειασει. Στο προπανιο θα ειναι στο τερμα η βελονα και τσουφ θα παει και αυτη στο κοκκινο μολις αδειασει.

4 λεπτά πριν, remalis είπε

Επίσης για αέριο τι προτείνετε? Προπάνιο, βουτάνιο ή μείγμα?

ΑΝ εισαι σε περιοχη που εχει πολυ κρυο, πολυ κρυο ομως, παρε προπανιο. Αν εισαι σε περιοχη που δυσκολα θα πεσει η θερμοκρασια κατω απο 10βαθμους, παρε μειγμα. Μπορεις να παιρνεις προπανιο το χειμωνα να εισαι σιγουρος οτι θα ψησεις και με <0 θερμοκρασιες και το καλοκαιρι μειγμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, remalis είπε

Και εγώ λέω να πάρω την coral prime γιατί το μανόμετρο παίζει να βοηθάει πολύ. Θα μου πεις βάζεις και στη Πετρογκαζ μανόμετρο αλλά αισθάνομαι καλύτερα αν ειναι εργοστασιακό, καθότι δεν έχω και πολύ εμπειρία με γκάζι. Είναι και πιο φτηνή νομίζω. 

Επίσης για αέριο τι προτείνετε? Προπάνιο, βουτάνιο ή μείγμα?

 

Για κουκούλα Spirit II 310 λέω να πάρω αυτήν από leroy. Λογικά θα ταιριάζει. @geor92 έχει και πιο μικρές που λογικά θα είναι οκ για τη 210.

Την έχω πάρει και εγώ από Leroy αυτή. Στην 310 είναι σούπερ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Βρίσκομαι στην Κύπρο και έχει λίγο καιρό που θέλω να κάνω τη μετάβαση από την παραδοσιακή φουκού(φουφού) σε ψησταριά. Με ενδιαφέρει να μπορώ να ψήνω άνετα για 8 με 10 άτομα να παίρνει σούβλα και να έχει και μάτι για τηγάνι. Βρήκα εδώ σε ένα τοπικό κατάστημα την BROILKING GAS BBQ - MONARCH 320 στα €650 και την BROILKING SIGNET 320 στα €890 και από εδω που σας βλέπω ξέρω ότι έχετε σαν τοπ επιλογές broilking weber και napoleon. Το μπάτζετ μου μπορεί να πάει και στα €950μαξ. Και σε ναπολεον θα με ενδιέφερε κάτι αλλά δε βρήκα κάτι τοπικά. Έχετε κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...