Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα παρέλαβα και ήδη έκανα και τη πρώτη δοκιμή (σουβλάκια και κολοκύθι για πρώτη φορά).

Είμαι κατενθουσιασμένος. Πανεύκολη και ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία 300+.

ερώτηση: μου είπαν μετά το ψήσιμο να κάνω τρίψιμο σχάρας και μετά να βάζω λίγο λάδι. Αυτό να το κάνω με μια πετσέτα όταν έχει κρυώσει, σαν τα μαντεμένια σκεύη?


 

Spoiler

 

20210402_170231.jpg

20210402_165335.jpg

 

 

Επεξ/σία από remalis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, remalis είπε

Σήμερα παρέλαβα και ήδη έκανα και τη πρώτη δοκιμή (σουβλάκια και κολοκύθι για πρώτη φορά).

Είμαι κατενθουσιασμένος. Πανεύκολη και ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία 300+.

ερώτηση: μου είπαν μετά το ψήσιμο να κάνω τρίψιμο σχάρας και μετά να βάζω λίγο λάδι. Αυτό να το κάνω με μια πετσέτα όταν έχει κρυώσει, σαν τα μαντεμένια σκεύη?


 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

20210402_170231.jpg

20210402_165335.jpg

 

 

Καλορίζικη! Καλά ψησίματα!

Μετά το ψήσιμο άσε την στο φουλ να κάψει τα πάντα για 5-10 λεπτά, τρίψε καλά. Αν έχεις όρεξη μετά τη μάσα και αφού έχει κρυώσει βάλε λίγο λάδι σε μια χαρτοπετσέτα και πέρνα τη μια.

Εγώ μια φορά τον μήνα γυρνάω ανάποδα τη σχάρα αφήνω να κάψει, τρίβω και περνάω λάδι.

Τον κάδο με αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/13829395/Weber-Βούρτσα-Καθαρισμού-6202.html

Αν δεν έχεις κάλυμμα αυτό ταιριάζει τέλεια...

https://www.skroutz.gr/s/15130289/Home-Camp-Κάλυμμα-Ψησταριάς-HCC-5657-136-x-62-x-105cm.html

*Το πιο βασικό είναι να βγάλεις φωτογραφίες τώρα να θυμάσαι πως ήταν καθαρή...😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαρα του γιου μου. Δεν προλαβα ξιφια ουτε μυρωδια να παρω. Καλα ψησιματα στην ομαδα...

To tip απο το Youtube με κρεμμυδακι πανω στην ζεστη σχαρα δουλεψε οπως ελεγαν. Δεν κολλησε σχεδον τπτ.

20210403_140824.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Η χαρα του γιου μου. Δεν προλαβα ξιφια ουτε μυρωδια να παρω. Καλα ψησιματα στην ομαδα...

To tip απο το Youtube με κρεμμυδακι πανω στην ζεστη σχαρα δουλεψε οπως ελεγαν. Δεν κολλησε σχεδον τπτ.

20210403_140824.jpg

Ωραίος...

Εγώ το προηγούμενο Σάββατο έκανα  τσιπούρες 500gr και πριν τις βάλω έκανα seasoning τις σχάρες κ δεν κόλλησαν καθόλου. Μαζί με τις οδηγίες του @SagoniasSlutRos για τους χρόνους και με θερμόμετρο βγήκαν τέλειες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, remalis είπε

Σήμερα παρέλαβα και ήδη έκανα και τη πρώτη δοκιμή (σουβλάκια και κολοκύθι για πρώτη φορά).

Είμαι κατενθουσιασμένος. Πανεύκολη και ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία 300+.

ερώτηση: μου είπαν μετά το ψήσιμο να κάνω τρίψιμο σχάρας και μετά να βάζω λίγο λάδι. Αυτό να το κάνω με μια πετσέτα όταν έχει κρυώσει, σαν τα μαντεμένια σκεύη?


 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

20210402_170231.jpg

20210402_165335.jpg

 

 

Καλορίζικη και καλά ψησίματα!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα instant read thermometers. Θέλει γύρω στα 4-5" να πιάσει θερμοκρασία. Δείτε το βίντεο που τράβηξα από sous vide.

https://photos.app.goo.gl/TEA9WxWTchY4dbZe9

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα reverse sear με κάπνισμα, 2 σπαλομπριτζολες και μια ελια 600 γραμμάρια η κάθε μια. Στη μια σπαλομπριτζολα μόνο αλάτι χοντρο και πιπέρι, στα αλλα δυο μπαχαρικά bbq έτοιμο σκεύασμα. Κάπνισμα με πέλλετ Jack Daniel's και cherry/Hickory/Maple. Σχεδόν 45 με 50 λεπτά μέχρι να φθάσουν εσωτερικά 55 βαθμούς (γυρισμα στους 30 βαθμούς εσωτερικά). Στο τέλος στους 260 με ανοικτο καπακι 90 δευτερά από κάθε μεριά. Απλα τελείες!!!!!

1 πρωτο σταδιο.jpg

2 δευτερο σταδιο.jpg

3 τριτο σταδιο.jpg

4 τελος.jpg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σχετικά με τα instant read thermometers. Θέλει γύρω στα 4-5" να πιάσει θερμοκρασία. Δείτε το βίντεο που τράβηξα από sous vide.

https://photos.app.goo.gl/TEA9WxWTchY4dbZe9

Χρειάζεται calibration την 1η φορά αυτό-αν θυμασαι-

 Παρέλαβα προχθές και έδειχνε ότι να ναι κ το αφησα στην ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω αυτή την μικρή ψησταριά με κάρβουνο που βλέπετε στην φωτογραφία, και θα ήθελα να της κάνω μια προσθήκη σούβλας. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι στην αγορά που να δένει πάνω στην σχάρα (βιδωτά ή με κάποιο άλλο τρόπο) ώστε να μπορέσω επιτέλους να σουβλίσω;

TLDR: Θέλω μηχανισμό σούβλας που να δένει πάνω σε στρογγυλή σχάρα.

 

photo_2021-04-03_18-50-35.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, skskre είπε

Χρειάζεται calibration την 1η φορά αυτό-αν θυμασαι-

 Παρέλαβα προχθές και έδειχνε ότι να ναι κ το αφησα στην ακρη

Δε νομίζω να του είχα κάνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, maniacmansion είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω αυτή την μικρή ψησταριά με κάρβουνο που βλέπετε στην φωτογραφία, και θα ήθελα να της κάνω μια προσθήκη σούβλας. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι στην αγορά που να δένει πάνω στην σχάρα (βιδωτά ή με κάποιο άλλο τρόπο) ώστε να μπορέσω επιτέλους να σουβλίσω;

TLDR: Θέλω μηχανισμό σούβλας που να δένει πάνω σε στρογγυλή σχάρα.

 

photo_2021-04-03_18-50-35.jpg

Μια λύση είναι να πας σε έναν λαμαρινά να σου φτιάξει ένα στεφάνι όπως το παρακάτω και να βάλεις σούβλα/μοτέρ

https://www.skroutz.gr/s/13869030/Weber-Ηλεκτρική-Περιστρεφόμενη-Σούβλα-για-57cm-7494.html

Μία άλλη λύση είναι να βάλεις 2 σκαμπό/καρέκλες δεξιά αριστερά και να στερεώσεις σούβλα/μοτέρ εκεί.

Πιστεύω αξίζει να ρωτήσεις έναν λαμαρινά να σου φτιάξει ένα στεφάνι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα..

Σήμερα είχε ψησιματακι κοτόπουλο (ελευθέρας βοσκής) σε κουτάκι μπύρας αλα Δράκουλα :) ...

Η οικογένεια το βρήκε πολύ καλό... Ίσως το αμέσως καλύτερο θα είναι με σουβλα...αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα...

Εψησα για 80 λεπτά σύνολο και ανά 15-20 λεπτά ένα περασματακι με σάλτσα...έμμεσα και βγήκα αρκετά ζουμερο...μέτρηση στο στήθος 80 βαθμους...

Το θετικό ήταν ότι το θερμόμετρο άνοιξε στους 22 περίπου (περιβάλλοντος δλδ) και με το που το βύθισα στο στήθος για να έχω μέτρηση για να το αφήσω εκεί καθόλο το ψήσιμο έπεσε γρήγορα (πολύ γρήγορα 5-6 δευτερόλεπτα) στους 10 που ήταν αφού το είχα βγάλει πριν λίγο από την συντήρηση...

 

Όποτε όλα καλά πάμε για ποιο δύσκολα ψησίματα...αύριο νηστίσιμα οπότε χταπόδι στην ψησταριά...

Και επόμενη εβδομάδα θα παίξει μοσχάρι καμία σοβαρή σπαλομπριζολα 600-800γρμ σε έμμεσο να δούμε τι θα βγει... 

Στις 1/4/2021 στις 11:40 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

 

Screenshot_20210404_011433_com.google.android.apps.photos.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, maniacmansion είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Έχω αυτή την μικρή ψησταριά με κάρβουνο που βλέπετε στην φωτογραφία, και θα ήθελα να της κάνω μια προσθήκη σούβλας. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι στην αγορά που να δένει πάνω στην σχάρα (βιδωτά ή με κάποιο άλλο τρόπο) ώστε να μπορέσω επιτέλους να σουβλίσω;

TLDR: Θέλω μηχανισμό σούβλας που να δένει πάνω σε στρογγυλή σχάρα.

 

photo_2021-04-03_18-50-35.jpg

Καλημερα. 

τι διαμετρο εχει η ψησταρια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα στην ομάδα..

Σήμερα είχε ψησιματακι κοτόπουλο (ελευθέρας βοσκής) σε κουτάκι μπύρας αλα Δράκουλα :) ...

Η οικογένεια το βρήκε πολύ καλό... Ίσως το αμέσως καλύτερο θα είναι με σουβλα...αλλά αυτή την στιγμή δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα...

Εψησα για 80 λεπτά σύνολο και ανά 15-20 λεπτά ένα περασματακι με σάλτσα...έμμεσα και βγήκα αρκετά ζουμερο...μέτρηση στο στήθος 80 βαθμους...

Το θετικό ήταν ότι το θερμόμετρο άνοιξε στους 22 περίπου (περιβάλλοντος δλδ) και με το που το βύθισα στο στήθος για να έχω μέτρηση για να το αφήσω εκεί καθόλο το ψήσιμο έπεσε γρήγορα (πολύ γρήγορα 5-6 δευτερόλεπτα) στους 10 που ήταν αφού το είχα βγάλει πριν λίγο από την συντήρηση...

 

Όποτε όλα καλά πάμε για ποιο δύσκολα ψησίματα...αύριο νηστίσιμα οπότε χταπόδι στην ψησταριά...

Και επόμενη εβδομάδα θα παίξει μοσχάρι καμία σοβαρή σπαλομπριζολα 600-800γρμ σε έμμεσο να δούμε τι θα βγει... 

Screenshot_20210404_011433_com.google.android.apps.photos.jpg

Το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ λες ε; Κι εγώ τέτοιους χρόνους βλέπω στο δικό μου, αλλά νομίζω άλλο ένα που είχες ήταν πιο αργό; Δεν ξέρω αν θυμάμαι σωστά. 

Το κοτόπουλο φαίνεται πεντανόστιμο, ανέβασε πληροφορίες και για το χταπόδι αν θες (χρόνους, θερμοκρασίες, τρόπο απόψυξης κλπ).

Εγώ έχω καταντήσει να ψήνω μέρα παρά μέρα στην δική μου, χθες έψησα το μεσημέρι 2 φαγκριά κατεψυγμένα, τύφλα να 'χουν τα φρέσκα που λέει ο λόγος! Η γυναίκα μου θυμήθηκε κάτι σαργούς που είχαμε φάει στην Κεφαλονιά πριν κάτι χρόνια. Και εννοείται ότι έβαλα κόντρα για να τα γυρίσω γιατί μου γλιστρούσαν στην σχάρα! Η πέτσα διατηρήθηκε στο 100% επάνω στο ψάρι και δεν χρειάστηκε καν τρίψιμο η σχάρα.

Το βράδυ έκανα πλευρώτους, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσκονται στα μανιτάρια. Τα απλώνετε ανάσκελα (με τα ελάσματα να κοιτούν προς τα πάνω),  τα λαδώνετε καλά και και τους ρίχνετε σκόνη σκορδου, φρεσκοτριμμένο πιπέρι και ξερό θυμάρι.  Τα αφήνετε κανένα 15' έτσι και μετά τα κουνάτε λίγο στο ταψί για να πάρει λάδι και η άλλη πλευρά. Όπως είναι, δεν τα ανακατεύετε, απλώς να πάρουν το λάδι που έχει τρέξει στο ταψί. Μετά τα βάζετε σε καυτή ψησταριά, με την ίδια φορά ("καπέλο" να ακουμπάει τη σχάρα, ελάσματα να κοιτάνε εσάς) αλλά αμέσως κατεβάζετε τους καυστήρες χαμηλά και αφήνετε να ψηθούν. Όταν πάρουν χρώμα (δεν έχω μετρήσει χρόνους, τουλάχιστον 15' όμως) τα γυρίζετε και τα αφήνετε πάλι κανένα 5'-10'. Θα σας ανταμείψουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...