Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, gdeli είπε

Το θερμόμετρο του ΙΚΕΑ λες ε; Κι εγώ τέτοιους χρόνους βλέπω στο δικό μου, αλλά νομίζω άλλο ένα που είχες ήταν πιο αργό; Δεν ξέρω αν θυμάμαι σωστά. 

Το κοτόπουλο φαίνεται πεντανόστιμο, ανέβασε πληροφορίες και για το χταπόδι αν θες (χρόνους, θερμοκρασίες, τρόπο απόψυξης κλπ).

Εγώ έχω καταντήσει να ψήνω μέρα παρά μέρα στην δική μου, χθες έψησα το μεσημέρι 2 φαγκριά κατεψυγμένα, τύφλα να 'χουν τα φρέσκα που λέει ο λόγος! Η γυναίκα μου θυμήθηκε κάτι σαργούς που είχαμε φάει στην Κεφαλονιά πριν κάτι χρόνια. Και εννοείται ότι έβαλα κόντρα για να τα γυρίσω γιατί μου γλιστρούσαν στην σχάρα! Η πέτσα διατηρήθηκε στο 100% επάνω στο ψάρι και δεν χρειάστηκε καν τρίψιμο η σχάρα.

Το βράδυ έκανα πλευρώτους, τα συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους αρέσκονται στα μανιτάρια. Τα απλώνετε ανάσκελα (με τα ελάσματα να κοιτούν προς τα πάνω),  τα λαδώνετε καλά και και τους ρίχνετε σκόνη σκορδου, φρεσκοτριμμένο πιπέρι και ξερό θυμάρι.  Τα αφήνετε κανένα 15' έτσι και μετά τα κουνάτε λίγο στο ταψί για να πάρει λάδι και η άλλη πλευρά. Όπως είναι, δεν τα ανακατεύετε, απλώς να πάρουν το λάδι που έχει τρέξει στο ταψί. Μετά τα βάζετε σε καυτή ψησταριά, με την ίδια φορά ("καπέλο" να ακουμπάει τη σχάρα, ελάσματα να κοιτάνε εσάς) αλλά αμέσως κατεβάζετε τους καυστήρες χαμηλά και αφήνετε να ψηθούν. Όταν πάρουν χρώμα (δεν έχω μετρήσει χρόνους, τουλάχιστον 15' όμως) τα γυρίζετε και τα αφήνετε πάλι κανένα 5'-10'. Θα σας ανταμείψουν!

Όχι το ίδιο ΙΚΕΑ ήταν απλά λογικά λόγω ότι πήγαινε από τους 30 στους 100 (μεγαλύτερο ΔΤ) ήθελε παραπάνω χρόνο...

Χταποδι πολύ απλή συνταγή...

Ξεπαγωμα από την προηγούμενη στο ψυγείο...καλό πλύσιμο κτλ προετοιμασία...το κόβω σε κομμάτια δλδ πλοκάμια κτλ...σε ένα ταψακι λάδι, αλάτι λίγο, πιπέρι αρκετό, 1 δαφνοφυλλο, ρίγανη...λίγο κρασί ή βαλσαμικο αν δεν έχεις κρασι...καλο ανακάτεμα...

Το βάζεις σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο (σαν πουγκί) το βάζεις μέσα και το αφήνεις για καμία 1 1/2 ώρα ανάλογα και το μέγεθος κτλ και μετά σε τέρμα φωτιά στην σχάρα για τελείωμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Χτες έκανα μπριζόλα σε sous vide 5 ώρες και μαλακωσε αρκετά. Την είχα ήδη ένα μήνα σε vacuum βέβαια να σητεψει, αλλά πιστεύω ότι το sous vide βοήθησε αρκετά. Για μπριζόλα που είχε 11€ το κιλό, βγήκε τρομερή. Πολύ τρυφερή. Θα κάνω κι άλλα τεστ και θα σας ενημερώσω, γιατί από μια προσπάθεια δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι κάνει δουλειά. Αν όντως μαλακώνει πολύ το κρέας, θα κάνει άμεσα απόσβεση τα λεφτά του. Νομίζω ο @sndev που το έχει πιο πολύ καιρό μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

Επίσης αν κάποιος ψωνίζει από το μπαχαρ στο κέντρο, να πάρει να δοκιμάσει σε μπριζόλα το μείγμα old smoke. Είναι τρομερό.

Screenshot_20210404_130237.jpg

Screenshot_20210404_130252.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χτες έκανα μπριζόλα σε sous vide 5 ώρες και μαλακωσε αρκετά. Την είχα ήδη ένα μήνα σε vacuum βέβαια να σητεψει, αλλά πιστεύω ότι το sous vide βοήθησε αρκετά. Για μπριζόλα που είχε 11€ το κιλό, βγήκε τρομερή. Πολύ τρυφερή. Θα κάνω κι άλλα τεστ και θα σας ενημερώσω, γιατί από μια προσπάθεια δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι κάνει δουλειά. Αν όντως μαλακώνει πολύ το κρέας, θα κάνει άμεσα απόσβεση τα λεφτά του. Νομίζω ο @sndev που το έχει πιο πολύ καιρό μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

Επίσης αν κάποιος ψωνίζει από το μπαχαρ στο κέντρο, να πάρει να δοκιμάσει σε μπριζόλα το μείγμα old smoke. Είναι τρομερό.

Screenshot_20210404_130237.jpg

Screenshot_20210404_130252.jpg

Ωραίος!
Για μείγματα πηγαίνω στο Πιπέρι, ακριβώς απέναντι από το μπαχάρ. Αντίστοιχη ποικιλία σε μπαχαρικά και καλύτερες τιμές. Έχει και 2 μείγματα για λευκά/κόκκινα κρέατα πολύ καλά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ωραίος!
Για μείγματα πηγαίνω στο Πιπέρι, ακριβώς απέναντι από το μπαχάρ. Αντίστοιχη ποικιλία σε μπαχαρικά και καλύτερες τιμές. Έχει και 2 μείγματα για λευκά/κόκκινα κρέατα πολύ καλά!

Έχω δοκιμάσει πολλά από μπαχαρ και αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό! Σκέψου έχω αντικαταστήσει το κλασικό αλάτι και πιπέρι που έβαζα μόνο για μπριζόλες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Έχω δοκιμάσει πολλά από μπαχαρ και αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό! Σκέψου έχω αντικαταστήσει το κλασικό αλάτι και πιπέρι που έβαζα μόνο για μπριζόλες. 

Το έχω αντικαταστήσει προ πολλού.

Κόκκινο μείγμα 

image.jpeg.ca711448cfda33acd5309b1147006d19.jpeg
 

Λευκό μείγμα

image.jpeg.da6042a62c930d5dc3e81f4f9f1b1ea1.jpeg
 

Ουσιαστικά τα χρησιμοποιείς ανάλογα με το προσωπικό σου γούστο.

Η συνταγή των μειγμάτων είναι από τον παππού του. Από εκεί ψώνιζε κι ο πατέρας μου για πολλά χρόνια. Τώρα που το έχει ο εγγονός, ουσιαστικά, διατηρεί την ίδια ποιότητα στα προϊόντα/μείγματα που πουλάει.

Πλέον φίλοι και συγγενείς, που μπορούν να κατέβουν κέντρο, ψωνίζουν από εκεί. Τώρα τελευταία, λόγω των καταστάσεων, έχει βάλει και αποστολές με courier, οπότε ακόμα καλύτερα

image.png.13c90fffa606bb57772dd5735fd7dcd3.png

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χτες έκανα μπριζόλα σε sous vide 5 ώρες και μαλακωσε αρκετά. Την είχα ήδη ένα μήνα σε vacuum βέβαια να σητεψει, αλλά πιστεύω ότι το sous vide βοήθησε αρκετά. Για μπριζόλα που είχε 11€ το κιλό, βγήκε τρομερή. Πολύ τρυφερή. Θα κάνω κι άλλα τεστ και θα σας ενημερώσω, γιατί από μια προσπάθεια δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι κάνει δουλειά. Αν όντως μαλακώνει πολύ το κρέας, θα κάνει άμεσα απόσβεση τα λεφτά του. Νομίζω ο @sndev που το έχει πιο πολύ καιρό μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

Επίσης αν κάποιος ψωνίζει από το μπαχαρ στο κέντρο, να πάρει να δοκιμάσει σε μπριζόλα το μείγμα old smoke. Είναι τρομερό.

 

 

Το Anova έχεις; Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Νομίζω ότι στο θωράκισμα θα μπορούσες να το αφήσεις λιγότερο; Ή να το βάλεις στο μαντεμένιο τηγάνι για πιο άμεσο αποτέλεσμα; Πάντως το sous vide είναι εγγυημένο αποτέλεσμα στην τρυφερότητα, το έχει και ο αδερφός μου και έχει 100% επιτυχία κάθε φορά που το χρησιμοποιεί. Εγώ είμαι λίγο σκεπτικός με τις πλαστικές σακούλες, λόγω των πιθανών συγκεντρώσεων σε μικροπλαστικά στο φαγητό. Το έχεις ψάξει το θέμα καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χτες έκανα μπριζόλα σε sous vide 5 ώρες και μαλακωσε αρκετά. Την είχα ήδη ένα μήνα σε vacuum βέβαια να σητεψει, αλλά πιστεύω ότι το sous vide βοήθησε αρκετά. Για μπριζόλα που είχε 11€ το κιλό, βγήκε τρομερή. Πολύ τρυφερή. Θα κάνω κι άλλα τεστ και θα σας ενημερώσω, γιατί από μια προσπάθεια δεν μπορώ να ξέρω σίγουρα ότι κάνει δουλειά. Αν όντως μαλακώνει πολύ το κρέας, θα κάνει άμεσα απόσβεση τα λεφτά του. Νομίζω ο @sndev που το έχει πιο πολύ καιρό μπορεί να μας πει τη γνώμη του.

 

 

 

το sous vide το κανει παρα πολυ μαλακο το κρεας απο μονο του σε καθε περιπτωση, ειδικα στις 5 ωρες που το αφησες (για το παχος του νομιζω κ με 3ς ωρες ήσουν κομπλε ), ομως συμαντικο ρολο παιζει κ οτι το χεις 1 μηνα σε vacuum καθως κ ποσες μερες πιο πριν το ειχε ηδη ο κρεωπολης πριν το αγορασεις :). σε καθε περιπτωση ομως το sous vide κανει πολυ καλη δουλεια στη "τρυφεραδα" ακομα κ στο πιο οικονομικο κομματι κρεατος. μονο αρνητικο ο χρονος...

@gdeli υπαρχουν σακουλες ειδικές για sous vide που λενε οτι αντεχουν εως 100 βαθμους πχ θερμοκρασια. Σε αυτες δεν εχεις θεμα. Αν βαζεις τωρα οπως εχουν πει κ αλλα ατομα στο φορουμ απλες σακουλες αποθηκευσης τροφιμων για οικονομια ναι εκει ενδεχεται να εχεις θεμα με μικροπλαστικα.

στη μια περιπτωση οι 100 σακουλες εχουν 25-30 ευρω στην αλλη περιπτωση οι 100 εχουν 8-10 ευρω :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kazakosc είπε

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B0756GX5SL/ref=sspa_mw_detail_4?ie=UTF8&psc=1

Κάτι τέτοιο μήπως σου κάνει?

Καλό φαίνεται. Σε ευχαριστώ.

Πρέπει να δω αν υπάρχει μικρότερο γιατι εμένα δεν είναι ακριβώς 55(54 και κάτι η εσωτ. διάμετρος) οπότε δεν ξέρω πως θα κάτσει πάνω στην ψησταριά. Καλό θα ήταν το εξάρτημα να μπορούσε να χωθεί και να σφηνώσει μέσα, για να ασφαλίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, maniacmansion είπε

Καλό φαίνεται. Σε ευχαριστώ.

Πρέπει να δω αν υπάρχει μικρότερο γιατι εμένα δεν είναι ακριβώς 55(54 και κάτι η εσωτ. διάμετρος) οπότε δεν ξέρω πως θα κάτσει πάνω στην ψησταριά. Καλό θα ήταν το εξάρτημα να μπορούσε να χωθεί και να σφηνώσει μέσα, για να ασφαλίσει.

Αν είσαι ΟΚ με την τιμή, η οποία βγαίνει στα 92€ με τα μεταφορικά, τότε σίγουρα θα μπορέσεις να την χωρέσεις στην δική σου ψησταριά.

Ένας τρόπος είναι να στραβώσεις λίγο την άκρη της λαμαρίνας προς τα μέσα. 

Αν όμως πας με τις διαστάσεις ή το καπάκι σε έναν λαμαρινά, θα την κάνεις στα μέτρα σου και με μικρότερο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gdeli είπε

Το Anova έχεις; Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Νομίζω ότι στο θωράκισμα θα μπορούσες να το αφήσεις λιγότερο; Ή να το βάλεις στο μαντεμένιο τηγάνι για πιο άμεσο αποτέλεσμα; Πάντως το sous vide είναι εγγυημένο αποτέλεσμα στην τρυφερότητα, το έχει και ο αδερφός μου και έχει 100% επιτυχία κάθε φορά που το χρησιμοποιεί. Εγώ είμαι λίγο σκεπτικός με τις πλαστικές σακούλες, λόγω των πιθανών συγκεντρώσεων σε μικροπλαστικά στο φαγητό. Το έχεις ψάξει το θέμα καθόλου;

Ένα πολυμαγειρα έχω που έχει και sous vide. Αλλά έχει πολύ περιορισμένο χώρο, γι' αυτό την είχα κόψει κιόλας γιατί δεν χώραγε. Αν δω όμως ότι αξίζει, ίσως πάρω ένα κανονικό να βάζω σε μεγάλο κάδο.

Θωράκισμα έκανα δύο λεπτά κάθε πλευρά με ανοιχτό καπάκι, αλλά η πρώτη πλευρά πήρε λίγο παραπάνω γιατί είχε πιάσει 350 η ψησταριά χτες. Μέχρι να γυρίσω την άλλη πλευρά είχε πέσει η θερμοκρασία.

2 ώρες πριν, sndev είπε

sous vide το κανει παρα πολυ μαλακο το κρεας απο μονο του σε καθε περιπτωση, ειδικα στις 5 ωρες που το αφησες (για το παχος του νομιζω κ με 3ς ωρες ήσουν κομπλε ), ομως συμαντικο ρολο παιζει κ οτι το χεις 1 μηνα σε vacuum καθως κ ποσες μερες πιο πριν το ειχε ηδη ο κρεωπολης πριν το αγορασεις :). σε καθε περιπτωση ομως το sous vide κανει πολυ καλη δουλεια στη "τρυφεραδα" ακομα κ στο πιο οικονομικο κομματι κρεατος. μονο αρνητικο ο χρονος...

Ναι το joule μου έβγαζε 2 ώρες, αλλά για να είμαι σίγουρος ότι θα μαλακώσει, αλλά και επειδή με βόλευε γιατί θα έβγαινα βόλτα και θα γύριζα μετά από 4-5 ώρες, το έβαλα τόσο. Γύρισα και με περίμενε να το τελειώσω ισα ίσα.

 

Μήπως έχεις κάνει κανένα κόκορα χωριάτικο εκεί να γίνει μαλακός και μετά ψήσιμο??

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ένα πολυμαγειρα έχω που έχει και sous vide. Αλλά έχει πολύ περιορισμένο χώρο, γι' αυτό την είχα κόψει κιόλας γιατί δεν χώραγε. Αν δω όμως ότι αξίζει, ίσως πάρω ένα κανονικό να βάζω σε μεγάλο κάδο.

Θωράκισμα έκανα δύο λεπτά κάθε πλευρά με ανοιχτό καπάκι, αλλά η πρώτη πλευρά πήρε λίγο παραπάνω γιατί είχε πιάσει 350 η ψησταριά χτες. Μέχρι να γυρίσω την άλλη πλευρά είχε πέσει η θερμοκρασία.

Ναι το joule μου έβγαζε 2 ώρες, αλλά για να είμαι σίγουρος ότι θα μαλακώσει, αλλά και επειδή με βόλευε γιατί θα έβγαινα βόλτα και θα γύριζα μετά από 4-5 ώρες, το έβαλα τόσο. Γύρισα και με περίμενε να το τελειώσω ισα ίσα.

 

Μήπως έχεις κάνει κανένα κόκορα χωριάτικο εκεί να γίνει μαλακός και μετά ψήσιμο??

χαχαχα οχι δεν το χα σκεφτεί καν αλλα δε θα το επιχειρούσα. Μπορεί να μαλακώσει φουλ αλλα εχει τοσα υλικα συνδιαστικα που δε θα παρουν γεύση κ επίσης πως θα παρει χρώμα μετα  θα χεις φοβο μη παραψηθει μετα το σουσ βιντε μαζι με τα υπόλοιπα υλικα κ γινει περιεργο εντελώς! σους βιντε, παναρισμα χρωμα ,κ μετα βράσιμο ξανα; τσου.... θα νε ηδη ετοιμο ψημενο βρασμενο απο το πρωτο βημα κιόλας..

edit: κόκορα κρασάτο διάβασα🤣 λες χωριάτικο.. οχι κ παλι πως θα το ψησεις μετα για χρωμα;;

τωρα αν εχεις ορεξη για παιχνίδια με το σουβιντε φτιαξε καμια οικονομική πριζολα να δεις τι παίζει (βαλε κ μια ψυγείο αστην μαζι με το σακουλάκι κ τελειωσε την επομενη ημερα να δεις ευκολία να τις εχεις ετοιμες φτιαγμένες..)  κανα φιλέτο Σολωμό αν σαρεσουν τα αυγά δοκίμασε ποσε (τα χω λατρέψει) παιξε με απλες συνταγές θα γνωρίσεις αλλες γεύσεις!

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι βρε κρασατο. Για να τον κάνεις σε vacuum με ζουμί χρειάζεσαι πολύ ακριβό μηχάνημα. 

Απλό κόκορα χωριάτικο, από αυτούς που γίνονται μόνο σε κατσαρόλα. Έκανα προχτές ένα στη σχάρα και ήταν πολύ πολύ σκληρός. Οπότε έλεγα μήπως τον έκανα sous vide να γίνει μαλακός και μετά σχάρα για χρώμα μόνο. Αλλά δεν ξέρω ούτε θερμοκρασίες ούτε τπτ. Έψαξα αλλά βρήκα μόνο τις κλασικές για κοτόπουλο/γαλοπούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι σχετικά με το eswd και την παραγγελία μου από Γερμανία. Με την πρώτη απόπειρα το δέμα  γύρισε πίσω στο κατάστημα καθώς δεν μπορούσε να γίνει η παράδοση σε άγνωστο παραλήπτη αφού ως παραλήπτης φαινόμουν εγώ. Τελικά με την δεύτερη αποστολή το δέμα έφτασε στην αποθήκη του eswd της Γερμανίας αν και έχασα δυο Τετάρτες
Κάποιες παρατηρήσεις-συμβουλές που νομίζω θα έπρεπε να υπάρχουν στο site του eswd για να μη δημιουργούνται παρόμοια προβλήματα:
Τη διεύθυνση αποστολής θα πρέπει να τη δηλώνουμε κάπως έτσι:

Company: LogWeb, ESWD GRXXXXXX
Name Surname : ONOMA-ΕΠΩΝΥΜΟ
Address Line: ******************
Postcode: 84100
Town:Niederaichbach
Province: Bayern
Country: Deutschland
Mobile: +49 (0)***********
Phone : +49 (0)***********
Working schedule: Monday – Friday 8 AM - 3:30 PM

Για να μπορεί να γίνει η παραλαβή από υπάλληλο του eswd. 
 

Επίσης όπως είπαν και οι @giannislazy και ο @Evgenios_V καλό είναι αν υπάρχει πεδίο με σχόλια να ενημερώσουμε ότι η εταιρία που παραλαμβάνει είναι αποθήκη με forwarding service.

Στη δεύτερη αποστολή ενώ τους είχα δηλώσει ότι μπορούν μόνο καθημερινές, έκαναν την παράδοση κανονικά χθές Σαββατο! Λίγο μυστήρια αυτή η dhl…

Σχετικά με το καταστημα (grillfuerst.de) μπορώ να πω ότι αν και καθυστερούσαν λίγο, απαντούσαν πάντα στα email μου και με ρώτησαν αν θέλω να μου επιστραφουν τα χρηματα λόγω της καθυστέρησης.

 

Τώρα βλέπω και τα ψησίματα σας και η αναμονή για την παραλαβή ειναι πιο δυσκολη....

 

Επεξ/σία από eliasbrg
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...