Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, sndev είπε

φανη, 24 ωρες μπουτακι στo sous vide κ 2 λεπτα στο ooni koda για κρουστα. έτσι για πρωτοτυπια.

κ αν πετυχει ανοιγουμε εστιατοριο με σπεσιαλητε το κοκορα κ επιδορπιο burger με καπνιστο μπιφτεκι

Νομιζω οτι με διαφορα το καλυτερο που φτιαχνω ειναι η πιτσα. Οχι οτι το μπεργκερ παει πισω, αλλα μπεργκερ βρισκεις πολλα αξιολογα να φας. Πιτσα δυσκολο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1943

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

11 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

. Μου τον έστειλαν από Νάξο και είπα να τον κάνω στη σχάρα όπως τον κάνει ο Γιώργης στις Μελανες 😋

Θεϊκός κόκορας όντως :) 

9 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλημέρα σας! Τη Spirit II (210) την καθαρίζουμε κανονικά με βούρτσα σωστά; Δεν παθαίνουν κάτι οι σχάρες, γιατί διάβασα διάφορα...

Εγώ χρησιμοποιώ αυτές τις στρογγυλές που είναι για τις κατσαρόλες κλπ. τρίβω μέχρι να φύγουν τα καμμένα κομμάτια από πάνω τους αφού έχει προηγηθεί πυρόλυση και μετά περνάω λάδι για θωράκισμα.

Όταν λέω τρίψιμο εννοώ ελαφριά σαν να καθαρίζεις την κατσαρόλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις σχαρες μην βαλεις πανω χημικα, μην τις βαλεις σε πλυντηριο και μην τις αφησεις βρεγμενες αν τις πλυνεις.

Τριψε τις με βουρτσα ψησταριας, σφουγγαρι κουζινας, με μεταλικη σπατουλα, με λεπιδα. Περασε τις με λαδακι μια στο τοσο και θα σου κρατησουν πολλα χρονια.

Επισης, πηρα να δοκιμασω αυτο εδω γιατι βαριεμαι να την περναω με πινελακι, και επειδη βαρεθηκα να παιρνω ψεκαστηρια λαδιου που δεν κανουν σωστη δουλεια, και εχει βγει πολυ καλο. Προσοχη ομως οποιος το χρησιμοποιησει με αναμενη  ψησταρια γιατι οταν ψεκαζεις θα κανει αναφλεξη οπως ειναι λογικο.

https://www.ergo-horeca.gr/product_info.php?products_id=55069

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επισης, πηρα να δοκιμασω αυτο εδω γιατι βαριεμαι να την περναω με πινελακι, και επειδη βαρεθηκα να παιρνω ψεκαστηρια λαδιου που δεν κανουν σωστη δουλεια, και εχει βγει πολυ καλο. Προσοχη ομως οποιος το χρησιμοποιησει με αναμενη  ψησταρια γιατι οταν ψεκαζεις θα κανει αναφλεξη οπως ειναι λογικο.

https://www.ergo-horeca.gr/product_info.php?products_id=55069

Με πινελάκι από φυσική τρίχα είδα τεράστια διαφορά σε σχέση με ποτισμένο σε λάδι χαρτί κλπ. Εντάξει θα στάξει λίγο αλλά μικρό το κακό. Θα δοκιμάσω και αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την ειδα τη συνταγη του. Πιο πολυ με κοτοπουλο μοιαζει το κρεας που εχει βαλει παρα για κοκορα. Σκεψου οτι αυτος που εχω εχει κοκκινο κρεας, πιο κοκκινο απο χοιρινο.

άσε τι έβαλε αυτός. εσύ θα βάλεις το δικό σου το ντόπιο και τις ώρες που σου ανέφερα ή μέχρι να λιώσει. ο κόκκορας που έβαλε αυτός είναι εμπορίου, καμία σχέση με τον δικό σου. μαγειρεύω συχνά πυκνά ντόπια κοκόρια και μόνο με αυτή τη μέθοδο θα τα ευχαριστηθείς. το χρώμα τους είναι σα κρέας από κυνήγι. έχουν πολύ νοστιμιά να δώσουν σε σχέση με τα κοτόπουλα του εμπορίου 

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. Είμαι σε δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..

Έχω κλείσει τη Weber Spirit II E-210 GBS στα 439ε και 50 ευρώ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά και τώρα έχω προσφορά από τη Weber Spirit II E310 GBS στα 579ε. 

Αξίζει τα έξτρα χρήματα για τη 310; Η χρήση όπως έχω πει και σε προηγούμενα ποστς θα είναι για μαξ 5-6 άτομα γενικά (εκτός απροόπτου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα.. Είμαι σε δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..

Έχω κλείσει τη Weber Spirit II E-210 GBS στα 439ε και 50 ευρώ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά και τώρα έχω προσφορά από τη Weber Spirit II E310 GBS στα 579ε. 

Αξίζει τα έξτρα χρήματα για τη 310; Η χρήση όπως έχω πει και σε προηγούμενα ποστς θα είναι για μαξ 5-6 άτομα γενικά (εκτός απροόπτου). 

Για τα 5-6 άτομα μαξ (δλδ 4 το σύνηθες) θα είσαι σούπερ. Και η τιμή 439-50 είναι top tier. (ετοιμάσου να σε ρωτήσουν πολλοί από που)

Αλλά σκέψου μόνο αυτό. Το μεγάλο γίνεται μικρό, το αντίθετο όχι...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα.. Είμαι σε δίλημμα και θα ήθελα τη βοήθεια σας..

Έχω κλείσει τη Weber Spirit II E-210 GBS στα 439ε και 50 ευρώ δωροεπιταγή για επόμενη αγορά και τώρα έχω προσφορά από τη Weber Spirit II E310 GBS στα 579ε. 

Αξίζει τα έξτρα χρήματα για τη 310; Η χρήση όπως έχω πει και σε προηγούμενα ποστς θα είναι για μαξ 5-6 άτομα γενικά (εκτός απροόπτου). 

Ψηφίζω 310 GBS. Παίρνεις κάτι και για μελλοντική χρήση (εννοώ μεγαλύτερη ποσότητα για περισσότερα άτομα κλπ). Εμένα η 210 μου φαίνεται μικρή. Τώρα βέβαια και τα 140 € διαφορά δεν τα λες και λίγα. Η τιμή της 310 είναι οριακά καλή σε σχέση με τις προηγούμενες προσφορές γύρω στα 550 €

Στην Θεσσαλική πρωτεύουσα γίνεται πανικός από τα ψησίματα 

ΕΚΡΗΞΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΨΗΣΤΑΡΙΩΝ ΑΕΡΙΟΥ - «ΠΗΡΑΝ ΦΩΤΙΑ» ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΗΠΟΙ - «Η ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΤΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΜΕ»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ψηφίζω 310 GBS. Παίρνεις κάτι και για μελλοντική χρήση (εννοώ μεγαλύτερη ποσότητα για περισσότερα άτομα κλπ). Εμένα η 210 μου φαίνεται μικρή. Τώρα βέβαια και τα 140 € διαφορά δεν τα λες και λίγα. Η τιμή της 310 είναι οριακά καλή σε σχέση με τις προηγούμενες προσφορές γύρω στα 550 €

Στην Θεσσαλική πρωτεύουσα γίνεται πανικός από τα ψησίματα 

ΕΚΡΗΞΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΨΗΣΤΑΡΙΩΝ ΑΕΡΙΟΥ - «ΠΗΡΑΝ ΦΩΤΙΑ» ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΗΠΟΙ - «Η ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΤΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΜΕ»

Το ξέρω αλλά μου είπαν ότι άλλαξε η χονδρική της τιμή (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει) οπότε δεν μπορεί να πέσει πιο κάτω... Αχ αλήθεια δεν ξέρω τι να κάνω.. Συμφωνώ με @giannislazyότι μετά αν προκύψει κάτι θα είσαι περιορισμένος με τη 210.. Αλλά είναι και 140ε διαφορά + η 50ευρη δωροεπιταγή... Ειλικρινά δεν ξέρω! 

Δηλαδή αν δεν είχα μια τόσο καλή προσφορά για τη 210 δε θα το σκεφτόμουνα καν! Θα πήναινα απευθείας στη 310.. Αλλά το 439 - 50 με τρώει λίγο...

@giannislazyΤο είπα και σε προηγούμενο ποστ 2-3 σελίδες πιο πίσω, από Κωτσόβολο είναι και οι 2 προσφορές!

Επεξ/σία από geor92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, geor92 είπε

Το ξέρω αλλά μου είπαν ότι άλλαξε η χονδρική της τιμή (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει) οπότε δεν μπορεί να πέσει πιο κάτω... Αχ αλήθεια δεν ξέρω τι να κάνω.. Συμφωνώ με @giannislazyότι μετά αν προκύψει κάτι θα είσαι περιορισμένος με τη 210.. Αλλά είναι και 140ε διαφορά + η 50ευρη δωροεπιταγή... Ειλικρινά δεν ξέρω! 

Δηλαδή αν δεν είχα μια τόσο καλή προσφορά για τη 210 δε θα το σκεφτόμουνα καν! Θα πήναινα απευθείας στη 310.. Αλλά το 439 - 50 με τρώει λίγο...

@giannislazyΤο είπα και σε προηγούμενο ποστ 2-3 σελίδες πιο πίσω, από Κωτσόβολο είναι και οι 2 προσφορές!

Αν ήσουν έτοιμος να αγοράσεις την 310 στα 550 έστω και στα 579 θα την είχες πάρει.

Τώρα υποθέτω ότι ξεστοκάρει τις 210 για αυτό βάζουν και αυτή την τιμή/προσφορά.

Αν θες πραγματικά την 310 πες τους ότι ήσουν έτοιμος να πάρεις την 310 στα 550. Αν μπορούν να σου δώσουν την διαφορά σε δωροεπιταγή (30 €) πιστεύω θα τα καταφέρεις. :) 

Αν σε καλύπτει η 210 τότε βουρ στον πατσά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, geor92 είπε

Το ξέρω αλλά μου είπαν ότι άλλαξε η χονδρική της τιμή (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει) οπότε δεν μπορεί να πέσει πιο κάτω... Αχ αλήθεια δεν ξέρω τι να κάνω.. Συμφωνώ με @giannislazyότι μετά αν προκύψει κάτι θα είσαι περιορισμένος με τη 210.. Αλλά είναι και 140ε διαφορά + η 50ευρη δωροεπιταγή... Ειλικρινά δεν ξέρω! 

Δηλαδή αν δεν είχα μια τόσο καλή προσφορά για τη 210 δε θα το σκεφτόμουνα καν! Θα πήναινα απευθείας στη 310.. Αλλά το 439 - 50 με τρώει λίγο...

@giannislazyΤο είπα και σε προηγούμενο ποστ 2-3 σελίδες πιο πίσω, από Κωτσόβολο είναι και οι 2 προσφορές!

Γενικά οι πρώτες ύλες είναι σε έλλειψη και ανεβαίνουν αντίστοιχα και οι τιμές των προϊόντων. Δεν αφορά μόνο τις ψησταριές.

Από εκεί και πέρα οι 2 ψησταριές που αναφέρεις είναι ακριβώς ίδιες και η μόνη διαφορά είναι το μέγεθος της σχάρας ψησίματος.

Σε καλύπτει η 210, στον αριθμό  ατόμων που θέλεις να εξυπηρετείς, αλλά ακόμα και σε μεγαλύτερο αριθμό. Ίσως να χρειαστεί να ψήσεις περισσότερη ώρα, αλλά θα γίνει.

Με την 310 θα έχεις μεγαλύτερη άνεση να ψήσεις για μεγαλύτερο αριθμό ατόμων, με την μια, να βάλεις πχ ένα ταψί στην μέση της σχάρας και να ανάψεις μόνο τους ακριανούς καυστήρες, να βάλεις μεγαλύτερη σούβλα κτλ.

Το θέμα είναι κατά πόσο θέλεις/μπορείς να διαθέσεις μεγαλύτερο ποσό για να πας στην 310.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι από εμενα η ψήφος πάει στην 310. δεν είναι μονο το για πόσα άτομα θα ψήνεις. ειναι και το πώς θα ψήνεις αλλά και το να μπορείς να κανεις διαφορετικά πράγματα ταυτοχρόνως και τελικά να τα βγάλεις όλα μαζί χωρίς να έχει κρυώσει κάτι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η weber έβγαλε νέα σειρά με ψησταριές υγραερίου.

https://virtualwebergasgrill.com/2020/12/new-weber-gas-grills-for-2021/

Ίσως πέσουν κι άλλο οι τιμές στις παλιές σε συνδυασμό με το Πάσχα, αλλά προσοχή με το ρίσκο να ξεμείνεις..

@geor92 άλλη μια ψήφο για 310...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panossubs7 είπε

Η weber έβγαλε νέα σειρά με ψησταριές υγραερίου.

https://virtualwebergasgrill.com/2020/12/new-weber-gas-grills-for-2021/

Ίσως πέσουν κι άλλο οι τιμές στις παλιές σε συνδυασμό με το Πάσχα, αλλά προσοχή με το ρίσκο να ξεμείνεις..

@geor92 άλλη μια ψήφο για 310...

Ωραία η νέα σειρά της spirit αλλά με χαλάνε τα μικρά ροδάκια. Δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί ακόμα και στους αρμούς από τα πλακάκια σε πολλά μπαλκόνια. 

Η μπουκάλα να μπαίνει μέσα στο ντουλάπι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...