Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Athanasop είπε

Δυστυχώς δεν έχει για παράδοση με μεταφορική ούτε με τους 3 ούτε με τους 4 καυστήρες. 

Έχει διαθέσιμο το μοντέλο Alton με 3 καυστήρες στα 129 με 3 καυστήρες και σε kenton με τους 2 καυστήρες στα 159.

Αξίζει κάποια απο τις δυο. 

Την μικρή kenton την έχω δύο χρόνια και της έχω αλλάξει τα φώτα, θα έλεγα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος 

Ακριβή θα πάρω όταν φάει αυτή τα ψωμιά της, δε βλέπω λόγο να την αλλάζω άμεσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει να φανεί ενδιαφέρον για τους Πιτζαγιολος...της παρέας...32ε σε "προσφορά" (45ε κανονική τιμή αν και βλεπω οτι ανεβοκατεβαινει η τιμή) για πλάκα ψησιματος και φτυάρι...

προσωπικά την πήρα για να δοκιμάσω στο bbq...ελπιζω να μου δώσει καλυτερα αποτελέσματα απο τον φουρνο που φτάνει 270βαθμούς μονο...

ελπιζω να αξιζει...θα δουμε...αλλιως οπως και να εχει θα χρησιμοποιηθεί στον φουρνο...

https://www.skroutz.gr/s/27293460/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XL-Φτυάρι-51246-01-02.html?event_price=32.5&from=account_notifications_price_drop

ο λογος που εψαχνα για πετρα/κεραμικη και οχι μαντέμι ειναι ο λογος οτι η πέτρα βγάζει την θερμοτητα ποιο ηπια σε σχέση με το μαντέμι και στην πιτσα αυτο παιζει ρόλο ωστε να μην κάψεις την κάτω πλευρα....

Γενικότερα θα έλεγα οποιος βρίσκει κατι το οποιο θεωρείτε προσφορά ας κανει τον κοπο να το ποστάρει εδω...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Μπορει να φανεί ενδιαφέρον για τους Πιτζαγιολος...της παρέας...32ε σε "προσφορά" (45ε κανονική τιμή αν και βλεπω οτι ανεβοκατεβαινει η τιμή) για πλάκα ψησιματος και φτυάρι...

προσωπικά την πήρα για να δοκιμάσω στο bbq...ελπιζω να μου δώσει καλυτερα αποτελέσματα απο τον φουρνο που φτάνει 270βαθμούς μονο...

ελπιζω να αξιζει...θα δουμε...αλλιως οπως και να εχει θα χρησιμοποιηθεί στον φουρνο...

https://www.skroutz.gr/s/27293460/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XL-Φτυάρι-51246-01-02.html?event_price=32.5&from=account_notifications_price_drop

ο λογος που εψαχνα για πετρα/κεραμικη και οχι μαντέμι ειναι ο λογος οτι η πέτρα βγάζει την θερμοτητα ποιο ηπια σε σχέση με το μαντέμι και στην πιτσα αυτο παιζει ρόλο ωστε να μην κάψεις την κάτω πλευρα....

Γενικότερα θα έλεγα οποιος βρίσκει κατι το οποιο θεωρείτε προσφορά ας κανει τον κοπο να το ποστάρει εδω...

Διαθεσιμότητα: Εξαντλημένο

Το κοίταζα το βράδυ και γω. Αν και έχω 2 πλάκες (όχι τοσο καλές) είχα ψηθεί να τσιμπήσω μια γιατί φαίνεται πολύ καλή. Η προσφορά με το φτυάρι είναι πολύ δυνατή..

@Evgenios_V Πες μας εντυπώσεις μόλις τη χρησιμοποιήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πετρα καλη φαινεται, ειναι και μαύρη και δεν θα φαινεται και η μαυριλα. Το φτυαρι επισης καλο φαινεται και το οτι ειναι ξυλινο βοηθαει στο να μην κολλαει η πιτσα πανω οταν πας να τη βαλεις στην πετρα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panossubs7 είπε

Διαθεσιμότητα: Εξαντλημένο

Το κοίταζα το βράδυ και γω. Αν και έχω 2 πλάκες (όχι τοσο καλές) είχα ψηθεί να τσιμπήσω μια γιατί φαίνεται πολύ καλή. Η προσφορά με το φτυάρι είναι πολύ δυνατή..

@Evgenios_V Πες μας εντυπώσεις μόλις τη χρησιμοποιήσεις!

Μολις τσέκαρα ισως τελικά να πηρα την τελευταία...

Αν δεν βγει καλη ή τελος παντων δεν με βολεψει...

τοτε θα μεινει σαν ξυλο κοπης/σερβιρισματος το ιδιο και η πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε φάση έρευνας και έχω την εξής απορία:

Απρόσωπο (πχ. Κωτσόβολοι, Γερμανία eswd κλπ.) ή τοπικό εξειδικευμένο κατάστημα;

Αξίζουν τα extra χρήματα που ενδεχομένως θα δώσεις στη δεύτερη περίπτωση ώστε να έχεις κάποιον να απευθυνθείς πιο άμεσα αν προκύψει κάτι ή για τυχόν απορίες που μπορεί να έχεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απροσωπο. Γιατι αν χρειαστεις κατι θα σε στειλουν σε weber, broil, napoleon κλπ. 

Διαβαζα περιπτωση που καποιος πηρε την εξτρα εγγυηση απο Κωτσοβολο για μια weber spirit, και οταν την χρειαστηκε τον εστειλαν στην weber. Πεταμενα λεφτα δλδ για τα συγκεκριμενα προιοντα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Κωτσο δεν περίμενα και κάτι καλύτερο. Αν όμως είναι πιο μικρό κατάστημα, εξειδικευμένο σε ψησταριές; Πάλι στην Weber θα σε στείλει; OK κάθε περίπτωση είναι διαφορετική... απλά ακούω γνώμες και εμπειρίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στοκαρουν ανταλλακτικα τα καταστηματα. Ουτε καν το kyso που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος για weber. 

Οποτε η επικοινωνιας θα παει καπως ετσι. Εσυ θα το πεις στο καταστημα, το καταστημα στο kyso (weber hellas) και το kyso στη weber στη Γερμανια. Αντιστοιχα φανταζομαι θα ειναι και με τις αλλες εταιριες. Οποτε γιατι να πληρωσεις παραπανω για κατι που το κανεις και μονος σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί καθαριότητας... Σήμερα στο LIDL έχει ατμοκαθαριστή με 20€. Οκ, είναι LIDL αλλά ακόμα και για το μπάνιο και τους αρμούς στα πλακάκια θα κάνει δουλειά. Θα τον δοκιμάσω και για τον κάδο σίγουρα κάποια στιγμή. 

Βρήκα και σε κοντινό μου χρωματοπωλείο κάτι αντίστοιχο με αυτό στα 2€ και άσε την Weber να ζητά 18€ για το κιτ της.

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/ntoukospatoules-me-cherouli-am-tech-g0948-set-3-temachia/?ref=bestprice.gr&__bpgid=enReVTB4OCpYMCwxR1dYUVB5K0wzRA==

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! τωρα που βλεπω τις προσφορες του leroy το σκεφτομαι σοβαρα..Αν ειχατε να επιλεξετε μεταξυ kenton με 2 καυστηρες και Alton με 3 καυστηρες (αλλα υποδιεστερη ποιοτητα;) τι θα λεγατε;; 30 ευρω ειναι η διαφορα τους,μηπως ομως καλυτερα την alton με 3 καυστηρες; Αναφερω αυτες που μπορει να στειλει, οι αλλες εκτος αποθεματος..Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οποιος θελει να κανει toast test, προτεινω τη μεθοδο που δειχνει στο παρακατω βιντεο. Με κλειστους τους καυστηρες, γεμιζουμε ψωμι ολη την επιφανεια και αναβουμε μετα για 5 λεπτα στο φουλ και κλειστο καπακι. Κλεινουμε τους καυστηρες και γυριζουμε το ψωμι να δουμε το αποτελεσμα.

 

Καλημέρα.

Παρακολούθησα το βίντεο και έχω να πω τα εξής:

1. Βάζει πρώτα τα ψωμάκια και μετά ανάβει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα το εξής: Οι φέτες που βρίσκονται ακριβώς πάνω από τους ανακλαστήρες αρχίζουν να δέχονται πρώτες την θερμότητα γιατί η ψησταριά θέλει τον χρόνο της να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας ώστε οι ανακλαστήρες να έχουν πυρώσει και το σύστημα θα ακτινοβολεί σωστά. Άρα τα πρώτα ένα δύο λεπτά είναι μοιραία ανεπαρκής η λειτουργία. Τα δύο στα πέντε λεπτά είναι το 40% του χρόνου του τεστ. Δεν ψήνουμε σε κρύα ψησταριά.

2. Όταν κλείνει και αρχίζει να γυρνάει τις φέτες με το πάσο του λέγοντας χαζομάρες, οι ανακλαστήρες από κάτω δεν παγώνουν ακαριαία, οπότε το τελευταίο ψωμί κάθεται στην κάψα μέχρι και 40'' παραπάνω. Δεύτερο φάουλ.

3. Παρατηρήστε στο 37'44''  (παγώστε το) ότι το μεσαίο χειριστήριο είναι εμφανώς προς τα πάνω, τεχνιέντως  κλειστό δηλαδή, ανεξάρτητα από τα χαζά που λέει μετά ότι εξεπλάγη. Μάλιστα για ξεκάρφωμα έχει και τα άλλα χειριστήρια λίγο προς τα πάνω αλλά όχι τόσο, ώστε να μείνουν αναμμένοι οι καυστήρες. Προσέξτε τις κινήσεις του. Επίσης, αν παρατηρήσετε και το μεσαίο πίσω πίσω ψωμάκι, είναι καφέ στην πάνω άκρη του από τον εγκάρσιο καυστήρα ανάφλεξης που έχει η ψησταριά. Ο μεσαίος ήταν εκατό τοις εκατό κλειστός. Σε κατευθύνει μια χαρά εκεί που θέλει αυτός δηλαδή.

Αναξιόπιστο το συγκεκριμένο τεστ λοιπόν κατά την γνώμη μου, λόγω λάθους χειρισμών που δεν εξασφαλίζουν σωστούς χρόνους σε κάθε φέτα ούτε σωστή διαδικασία, αλλά και φανερό θάψιμο εκεί που ήθελε να θάψει.

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PJK είπε

Παρατηρήστε στο 37'44''  (παγώστε το) ότι το μεσαίο χειριστήριο είναι εμφανώς προς τα πάνω,

Αυτο ακριβως του σχολιασα στο youtube. Και μαλιστα δοκιμασα τον καυστηρα μου αν δουλευει ετσι και μεχρι καποιο σημειο στο 10 περιπου αναβει φουλ, αλλα στο 11 εχει χαμηλωσει αρκετα. Γι αυτο παντα θελει στο 9 που ειναι ρυθμισμενο να δουλευει στο φουλ.

Tωρα για τον τροπο του τεστ, οπως και να το κανεις σιγουρα δεν θα ειναι 100% σωστο. Δλδ και ζεστη να ειναι η ψησταρια, μεχρι να απλωσεις 20 φετες ψωμι θα εχουν κατσει καποιες περισσοτερο χρονο πανω στη σχαρα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπράβο σου!  Έχουμε πήξει στα λαμόγια μέσα και έξω.

Να προσθέσω ότι καλά έκανες και το ανέβασες το βίντεο για να βλέπει ο κόσμος και να μην εμπιστεύεται.

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PJK είπε

Μπράβο σου!  Έχουμε πήξει στα λαμόγια μέσα και έξω.

Δε γινεται να μην εχει ψηθει καθολου το ψωμι εκει. Ειναι εμφανως λαθος και επρεπε να το ξανακανει. Απλα ηθελε να κανει οικονομια στο ψωμι, γιατι αν δεις εφερε και μια πιο μικρη rogue για να μην χαλασει εξτρα ψωμι.

Γενικως παντως ο συγκεκριμενος ειναι napoleon fan.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...