Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, energy52 είπε

Καλημερα! τωρα που βλεπω τις προσφορες του leroy το σκεφτομαι σοβαρα..Αν ειχατε να επιλεξετε μεταξυ kenton με 2 καυστηρες και Alton με 3 καυστηρες (αλλα υποδιεστερη ποιοτητα;) τι θα λεγατε;; 30 ευρω ειναι η διαφορα τους,μηπως ομως καλυτερα την alton με 3 καυστηρες; Αναφερω αυτες που μπορει να στειλει, οι αλλες εκτος αποθεματος..Ευχαριστω!

To έγραψα και παραπάνω:

Αναφορά σε κείμενο

Πάρε τηλ. Πήρε ένας γνωστός μου και του είπαν ότι υπάρχουν στο Μαρούσι και με αποστολή, παρότι δεν δείχνει (εγώ την πήρα από άλλο κατάστημα και παραλαβή, παρότι δεν με βόλευε).

Από περιέργεια ενημέρωσε με για το αποτέλεσμα.

Γνωστός παρήγγειλε τηλεφωνικά την 4b που δεν φαίνεται στο site για παραγγελία κ με κόστος αποστολής 16ε.

Nα ρωτήσω κάτι. Έχετε χρησιμοποιήσει κάτι επιφάνειες λεπτές σχετικά (εύκαμπτες σαν σουπλά) που τις βάζουν μέσα και ψήνουν πάνω τους. Λένε ότι και δεν λερώνεις και ότι δεν κολλάνε τα φαγητά. Έχει κάποιος εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

37 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Περί καθαριότητας... Σήμερα στο LIDL έχει ατμοκαθαριστή με 20€. Οκ, είναι LIDL αλλά ακόμα και για το μπάνιο και τους αρμούς στα πλακάκια θα κάνει δουλειά. Θα τον δοκιμάσω και για τον κάδο σίγουρα κάποια στιγμή. 

Βρήκα και σε κοντινό μου χρωματοπωλείο κάτι αντίστοιχο με αυτό στα 2€ και άσε την Weber να ζητά 18€ για το κιτ της.

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/ntoukospatoules-me-cherouli-am-tech-g0948-set-3-temachia/?ref=bestprice.gr&__bpgid=enReVTB4OCpYMCwxR1dYUVB5K0wzRA==

 

πριν τον πάρεις τσέκαρε αν τα βουρτσάκια του ειναι μεταλλικά ή πλαστικά (λογικα πλαστικά θα ειναι). 

αν ειναι πλαστικά δνε θα κανεις σοβαρη δουλειά στον κάδο. ειχα πάρει κι εγώ έναν φτηνό από το eshop. αλλά με τα πρώτα 3-4 λεπτά ενώ η πίεση του ήταν μια χαρά το πλαστικό βουρτσάκι έλιωσε. οπότε αν δεν ειναι μεταλλικό μην περιμένεις πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Tωρα για τον τροπο του τεστ, οπως και να το κανεις σιγουρα δεν θα ειναι 100% σωστο. Δλδ και ζεστη να ειναι η ψησταρια, μεχρι να απλωσεις 20 φετες ψωμι θα εχουν κατσει καποιες περισσοτερο χρονο πανω στη σχαρα.

Έχω δει πριν χρόνια (δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω, ίσως να μην υπάρχει πιά) ότι έκαναν την δοκιμή με αναμμένη ψησταριά, καυτή, μέτραγαν γύρω στα δύο τρία λεπτά μόνο αν θυμάμαι καλά, γύρναγαν τα ψωμιά ακριβώς με την σειρά που τα τοποθέτησαν και το ίδιο γρήγορα και μετά έσβηναν.

Έτσι το ποσοστό λάθους συμπεράσματος περιορίζεται πολύ νομίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Είμαι σε φάση έρευνας και έχω την εξής απορία:

Απρόσωπο (πχ. Κωτσόβολοι, Γερμανία eswd κλπ.) ή τοπικό εξειδικευμένο κατάστημα;

Αξίζουν τα extra χρήματα που ενδεχομένως θα δώσεις στη δεύτερη περίπτωση ώστε να έχεις κάποιον να απευθυνθείς πιο άμεσα αν προκύψει κάτι ή για τυχόν απορίες που μπορεί να έχεις;

 

 

49 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν στοκαρουν ανταλλακτικα τα καταστηματα. Ουτε καν το kyso που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος για weber. 

Οποτε η επικοινωνιας θα παει καπως ετσι. Εσυ θα το πεις στο καταστημα, το καταστημα στο kyso (weber hellas) και το kyso στη weber στη Γερμανια. Αντιστοιχα φανταζομαι θα ειναι και με τις αλλες εταιριες. Οποτε γιατι να πληρωσεις παραπανω για κατι που το κανεις και μονος σου;

Συμφωνώ στο πρακτικό με τον Sagonias αλλά από τη δική μου ματιά, επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος προτίμησα ένα από τα εξειδικευμένα για 2 λόγους (1. στήσιμο: μην κάνω καμιά βλακεία ή απλά το έχω άγχος και 2. after-sales support). Για το 2ο δεν εννοώ service και ανταλλακτικά που όντως λογικά θα είναι όπως τα λέει ο Sagonias αλλά για ερωτήσεις/απορίες και γενικότερα να ρωτήσεις κάτι τεχνικό. Από την άλλη νομίζω ετούτο το thread μπορεί να το αντικαταστήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Για εξειδικευμένα εννοώ τύπου bbg.gr, psitis, ilovebbq κλπ.

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Μολις τσέκαρα ισως τελικά να πηρα την τελευταία...

Αν δεν βγει καλη ή τελος παντων δεν με βολεψει...

τοτε θα μεινει σαν ξυλο κοπης/σερβιρισματος το ιδιο και η πλάκα...

Επειδή με ενδιαφέρει, έχει να προτείνει κάποιος καμιά καλή πέτρα σε λογική τιμή? 

 

43 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Περί καθαριότητας... Σήμερα στο LIDL έχει ατμοκαθαριστή με 20€. Οκ, είναι LIDL αλλά ακόμα και για το μπάνιο και τους αρμούς στα πλακάκια θα κάνει δουλειά. Θα τον δοκιμάσω και για τον κάδο σίγουρα κάποια στιγμή. 

Βρήκα και σε κοντινό μου χρωματοπωλείο κάτι αντίστοιχο με αυτό στα 2€ και άσε την Weber να ζητά 18€ για το κιτ της.

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/ntoukospatoules-me-cherouli-am-tech-g0948-set-3-temachia/?ref=bestprice.gr&__bpgid=enReVTB4OCpYMCwxR1dYUVB5K0wzRA==

 

Πολύ καλός ο ατμοκαθαριστής, κάνει όμως για τον κάδο? Το ρωτάω γιατί έχει πολλές γωνίες, εγκοπές κλπ.

Για το ξυστήρι αυτό θα κάνω και εγώ. Και θα πάρω και ένα αυτοκόλλητο weber από το ebay με 1$ 😆

Επεξ/σία από remalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zanskou είπε

πριν τον πάρεις τσέκαρε αν τα βουρτσάκια του ειναι μεταλλικά ή πλαστικά (λογικα πλαστικά θα ειναι). 

αν ειναι πλαστικά δνε θα κανεις σοβαρη δουλειά στον κάδο. ειχα πάρει κι εγώ έναν φτηνό από το eshop. αλλά με τα πρώτα 3-4 λεπτά ενώ η πίεση του ήταν μια χαρά το πλαστικό βουρτσάκι έλιωσε. οπότε αν δεν ειναι μεταλλικό μην περιμένεις πολλά.

Toν ιδιο πηρα και γω και ισχυει οτι ελιωσαν. Πηρα μεταλικα βουρτσακια και με πολυ πιεση εφυγε η βρωμια, αλλα και ΜΑΛΛΟΝ και μια επιστρωση του καδου. Οποτε προσοχη στη χρηση παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατμοκαθαριστής.

Αν δεν είναι βαρβάτο εργαλείο (συνήθως και πολύ ακριβό) δεν κάνει τίποτα. Έχω δοκιμάσει μικρό και αδύναμο, του χεριού. Τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 20€ θα καθαρίζω το μπάνιο κα ιτην κουζίνα με αυτό. Αν μου κάτσει για τον κάδο της ψησταριάς 1 φορά κάθε 4-6 μήνες είναι μπόνους. 

Να δώσω για Karcher 300€ που είδα σε ένα ποστ στο Facebook στο Hellas BBQ Community δεν γίνεται. Προτινμώ να πάρω νέα ψησταριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, PJK είπε

Έχω δει πριν χρόνια (δεν υπάρχει περίπτωση να το βρω, ίσως να μην υπάρχει πιά) ότι έκαναν την δοκιμή με αναμμένη ψησταριά, καυτή, μέτραγαν γύρω στα δύο τρία λεπτά μόνο αν θυμάμαι καλά, γύρναγαν τα ψωμιά ακριβώς με την σειρά που τα τοποθέτησαν και το ίδιο γρήγορα και μετά έσβηναν.

Έτσι το ποσοστό λάθους συμπεράσματος περιορίζεται πολύ νομίζω. 

Eδω περιγραφει τη μεθοδο και εχει και μερικες ιδεες τι να κανεις με το ψωμι μετα.

https://www.thekitchn.com/grill-hot-spots-268381

Λεει αυτο που ειπες και συ.

Αναφορά σε κείμενο
  1. Heat the grill on high for 15 minutes to get the grill grates nice and hot.
  2. Lower the heat to medium and arrange slices of white sandwich bread on the grates, covering the grill evenly. (It’s important to use white bread in order to clearly see the different gradations of color once the bread is grilled).
  3. Cover the grill and grill the bread for 1 minute.
  4. Open the lid and turn off the heat. Use tongs to flip each slice of bread over, keeping it in its location.
  5. Examine and photograph the bread.

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Είμαι σε φάση έρευνας και έχω την εξής απορία:

Απρόσωπο (πχ. Κωτσόβολοι, Γερμανία eswd κλπ.) ή τοπικό εξειδικευμένο κατάστημα;

Αξίζουν τα extra χρήματα που ενδεχομένως θα δώσεις στη δεύτερη περίπτωση ώστε να έχεις κάποιον να απευθυνθείς πιο άμεσα αν προκύψει κάτι ή για τυχόν απορίες που μπορεί να έχεις;

 

Θα αναφέρω την εμπειρία μου με Napoleon, την είχα γράψει και όταν την αγόρασα τα Χριστούγεννα. Την πήρα από την αντιπροσωπεία, που βρίσκεται στο Κορωπί. Πέραν του ότι ο αντιπρόσωπος ήταν εξαιρετικά καταρτισμένος, με διευκόλυνε στην παραλαβή και ήταν γενικώς πολύ εξυπηρετικός, χρειάστηκα την υποστήριξή του στο στήσιμο. Έτυχε στο ράφι που στηρίζει το κεσεδάκι για τα λίπη να απουσιάζουν από την μια πλευρά οι βόλτες για να βιδώσει στο σώμα της ψησταριάς. Τον πήρα τηλέφωνο βράδυ, που έστηνα, του έστειλα φωτογραφία του προβλήματος και την επόμενη εργάσιμη πήγα και παρέλαβα το σωστό ράφι, χωρίς καμία καθυστέρηση ή άλλη ταλαιπωρία. Με παρότρυνε επίσης να ανάψω κανονικά την ψησταριά εξηγώντας μου πώς να στηρίξω με ασφάλεια το ράφι, χωρίς να τον νοιάζει αν θα προξενήσω φθορές στο ελαττωματικό εξάρτημα.

Είναι να μην σου τύχει, αλλά νομίζω για τέτοιες αναποδιές αξίζει να κάνεις κάτι αντίστοιχο. Από όσο ξέρω, και η Broil King έχει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα, που πουλάει ψησταριές στην λιανική. Και η Kyso πουλάει λιανική αλλά νομίζω πιο ακριβά από τους μεταπωλητές. Ψάξε το λίγο ανάλογα με την ψησταριά που θέλεις. 

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν πάθαινα το ίδιο με μια ψησταριά που θα αγόραζα από Κωστόβολο π.χ. Νομίζω ότι θα καθυστερούσα και θα ξενέρωνα λίγο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gdeli είπε

Θα αναφέρω την εμπειρία μου με Napoleon, την είχα γράψει και όταν την αγόρασα τα Χριστούγεννα. Την πήρα από την αντιπροσωπεία, που βρίσκεται στο Κορωπί. Πέραν του ότι ο αντιπρόσωπος ήταν εξαιρετικά καταρτισμένος, με διευκόλυνε στην παραλαβή και ήταν γενικώς πολύ εξυπηρετικός, χρειάστηκα την υποστήριξή του στο στήσιμο. Έτυχε στο ράφι που στηρίζει το κεσεδάκι για τα λίπη να απουσιάζουν από την μια πλευρά οι βόλτες για να βιδώσει στο σώμα της ψησταριάς. Τον πήρα τηλέφωνο βράδυ, που έστηνα, του έστειλα φωτογραφία του προβλήματος και την επόμενη εργάσιμη πήγα και παρέλαβα το σωστό ράφι, χωρίς καμία καθυστέρηση ή άλλη ταλαιπωρία. Με παρότρυνε επίσης να ανάψω κανονικά την ψησταριά εξηγώντας μου πώς να στηρίξω με ασφάλεια το ράφι, χωρίς να τον νοιάζει αν θα προξενήσω φθορές στο ελαττωματικό εξάρτημα.

Είναι να μην σου τύχει, αλλά νομίζω για τέτοιες αναποδιές αξίζει να κάνεις κάτι αντίστοιχο. Από όσο ξέρω, και η Broil King έχει φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα, που πουλάει ψησταριές στην λιανική. Και η Kyso πουλάει λιανική αλλά νομίζω πιο ακριβά από τους μεταπωλητές. Ψάξε το λίγο ανάλογα με την ψησταριά που θέλεις. 

Δεν ξέρω τι θα γινόταν αν πάθαινα το ίδιο με μια ψησταριά που θα αγόραζα από Κωστόβολο π.χ. Νομίζω ότι θα καθυστερούσα και θα ξενέρωνα λίγο.

Ναι μεν, αλλά αυτά για Αθήνα. Εδώ Θεσσαλονίκη δεν έχουμε αντιπροσωπείες. Πόσο μάλλον και σε άλλες επαρχιακές πόλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς διάθεση διαφήμισης,

όταν έξαχνα κι εγώ πήγα σε πολλούς. Μακράν την καλύτερη εξυπηρέτηση είχε ο General Gas που φέρνει τις Broil King στην Βούλα. Εξυπηρετικά τα παιδιά εκεί και με πολύ γνώση. Αναλαμβάνουν και το στήσιμο και συμβουλές γενικά. Στη Θεσσαλονίκη έχεις πολλές αντιπροσωπείες. Δεν έχεις εισαγωγείς αλλά έχεις επίσημους αντιπροσώπους. Δες από το site της κάθε εταιρίας ποιοι είναι. Στην έρευνα μου για Ναπόλεον, στο Homing λογω μη απόθέματος δεν μίλησα, ο καλύτερος ήταν ένας Καλλιπολίτης στην Καβάλα. Εξαιρετικός τουλάχιστον στην επικοινωνία. Έστειλα email στις 11 το βράδυ και μου είχε απαντήσει ο γιος του στις 8μιση το πρωί. Γενικά, υπάρχουν μαγαζία με χρόνια στον χώρο που εμπνέουν εμπιστοσύνη. Για να δώσει η οποια Weber, Napoleon k Broil την επίσημη άδεια για αντιπροσωπεία δεν το κάνει στο οποιοδήποτε κατάστημα.

https://napoleongrills.gr/evresi-katastimatos

https://www.weber.com/GR/el/storefinder/

https://broilkingbbq.com/el_gr/vreite_ta_shmeia_pwlhshs

 

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την General Gas το επιβεβαιώνω και εγώ, για το κατάστημα των Βριλησσίων. Η πρώτη μου επίσκεψη όταν έψαχνα να πάρω καινούρια ψησταριά, απλώς δεν μου άρεσαν τόσο οι Broil King σαν σχέση τιμής - ποιότητας. Και στην Kyso είχα επίσης πολύ καλή εικόνα όταν παρέλαβα μια πέτρα ψησίματος weber παλιότερα, που ήταν ραγισμένη, τους έστειλα φωτογραφία και μου είπαν να περάσω να πάρω μια καινούρια, χωρίς να υπάρξει κανένα πρόβλημα.

@giannislazy έπρεπε να μιλήσεις και με Homing, έχουν και ίδια πείρα από τις Napoleon γιατί τις χρησιμοποιούν και οι ίδιοι. Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση και γι αυτό δεν γράφω περισσότερα. Το σημαντικό είναι ότι έχεις πάρει μια άριστη ψησταριά και την χαίρεσαι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σιγουρα αυτα τα καταστηματα εχουν πολυ καλυτερη γνωση και εξυπηρετηση απο Κωτσοβολο κλπ. Και γω  εχω πολυ καλη εντυπωση και απο το kyso που ειχα παει να δω την spirit και τελικα πηρα την genesis, αλλα και απο το general gas που πηρα κατι πελετ καπνισματος.

Απλα εγω ειπα οτι θα ψωνιζα απ οπου εβρισκα καλυτερη τιμη, μιας και στο τελος για προβληματα μιλαμε τελικα με την μαμα εταιρια, αφου και τα καταστηματα και οι αντιπροσωποι εδω ειναι μεσαζοντες. Καποιοι βεβαια μπορει να βοηθησουν πολυ σε καποιες περιπτωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπαιξα πιτσα σημερα.Mε biga ,αυτο το πραγμα για να λιωσει θελει 2 ωρες με το ρολοι.Πολυ μαλακο αποτελεσμα,πολυ ωραια ζυμη αλλα δυστηχως εμενα απ οτι φαινεται η ναπολιτανα δεν ειναι του γουστου μου.Θελω να κραταει λιγο.Απο δω κ περα θα παιζω μονο λεπτες κ τυπου New York με πειραματισμους.

IMG-20210408-144619.jpghttps://ibb.co/XX6Gjzzhttps://ibb.co/fpZLK0cIMG-20210408-151424.jpgIMG-20210408-151427.jpg

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω αυτή τη φορά να χτυπήσω και εγώ αυτή με τους 4 καυστήρες του Leroy Merlin στα 229, τι λέτε; Υπάρχει κάποιος κάτοχος να του κάνω 2-3 ερωτήσεις..;

6 λεπτά πριν, alimentas είπε

Eπαιξα πιτσα σημερα.Mε biga ,αυτο το πραγμα για να λιωσει θελει 2 ωρες με το ρολοι.Πολυ μαλακο αποτελεσμα,πολυ ωραια ζυμη αλλα δυστηχως εμενα απ οτι φαινεται η ναπολιτανα δεν ειναι του γουστου μου.Θελω να κραταει λιγο.Απο δω κ περα θα παιζω μονο λεπτες κ τυπου New York με πειραματισμους.

IMG-20210408-144619.jpghttps://ibb.co/XX6Gjzzhttps://ibb.co/fpZLK0cIMG-20210408-151424.jpgIMG-20210408-151427.jpg

Βρε σατανα μεσημεριάτικα!! (Θέλω τη συνταγή για το ζυμάρι πλιζ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...