Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψήσιμο για 1-2 ατομα ποια από τις webber προτείνετε?

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195914-weber-spirit-ii-e-210-gbs

ή

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

 

Προορίζεται κυρίως για μπριζολίδια, παιδάκια και αν γίνεται κανα κοκορετσι, κοντοσούβλι. Από οσο διάβασα είναι σε προσφορά και αξίζει τώρα η αγορά της, σωστά?. 

Επεξ/σία από Xorxhs!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2118

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 ώρες πριν, alimentas είπε

H πλακα μαντεμιου που λεει ο φιλος ειναι η καλυτερη λυση κ νομιζω πραγματικα θα δινει αλλο αποτελεσμα.Ειναι πανακριβες ομως.

Περι sous vide το καλο με το υγραεριο κ τις ψησταριες αυτες νομιζω οτι ειναι οι θερμοκρασιες που μπορει να ν αναπτυξουν.Οποτε λογω μαντεμιου,στο φουλ το searing νομιζω θα ειναι επιπεδου καρβουνου.Επισης η e310 του Κωτσου εχει το φοβερο πλεονεκτημα για τα λεφτα της οτι εχει πολυ μεγαλη επιφανεια ψησιματος.Νομιζω παιρνει ανετα 10 μπιφτακια με την μια.Οποτε βαζεις το sous vide να κανει την δουλεια,την βαζεις στο φουλ,τα πετας με την μια κ τρως.Αντε τωρα με το τηγανακι να τα κανεις ενα-ενα.

Τι να κανω ρε παιδια??Να την παρω??Αμα ειχε καμια προσφορα με ατοκο πλανο δωσεων θα την εκλεινα επιτοπου

Μα ο κωτσοβολος έχει άτοκες δόσεις. Μέχρι 36, με πιστωτική πάντα

 

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σχετικα με τη μεμβρανη δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Εχω βεβαια μια τετοια πλακα που εχω χρησιμοποιησει μονο μια φορα για να καραμελωσω κρεμμύδια για μπεργκερ. Σιγουρα θελει καθαρισμα κλπ κλπ αφου ειναι μαντεμι, αλλα εχει τα δικα του οφέλη. Ειναι στην ουσια σαν να χρησιμοποιεις ενα μεγαλο τηγανι, αφου δεν φευγουν τα λιπη απο κατω και στην ουσια "τηγανιζεται" το φαγητο.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0179H2XV0/

Η μονη φορα που μου εχει κολλησει κατι πολυ ασχημα πανω στη σχαρα, ηταν κοτοπουλο σουβλακι με πολυ μαριναδα γιαουρτιου που εγινε χαμος και δεν ξεκολλαγε με τπτ. Την επομενη φορα απλα το εβαλα στη θεση που εχει για σουβλακια η weber και δεν ακουμπαγε στη σχαρα.

Είναι ειδική θέση; θα μας δείξεις με φωτο; Εγώ ακόμα περιμένω τη δικιά μου απο κωτσοβολο, δυστυχώς, αλλά είναι μονόδρομος, πολλές άτοκες δεν βρίσκεις αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, zeys13 είπε

Είναι ειδική θέση; θα μας δείξεις με φωτο; Εγώ ακόμα περιμένω τη δικιά μου απο κωτσοβολο, δυστυχώς, αλλά είναι μονόδρομος, πολλές άτοκες δεν βρίσκεις αλλού.

Δεν ξέρω κατά πόσο φαίνεται. Ρίχνεις τη σχάρα την ανοξειδωτη και στερεώνεις τα σιδερένια σουβλάκια στις μικρές εγκοπες που έχει.

IMG_20200412_022651.jpg

Screenshot_20200412_023434.jpg

2 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Ψήσιμο για 1-2 ατομα ποια από τις webber προτείνετε?

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195914-weber-spirit-ii-e-210-gbs

ή

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

Προορίζεται κυρίως για μπριζολίδια, παιδάκια και αν γίνεται κανα κοκορετσι, κοντοσούβλι. Από οσο διάβασα είναι σε προσφορά και αξίζει τώρα η αγορά της, σωστά?. 

Τη μεγάλη πάρε, όλο και καμία παρέα θα έχετε και θα χρειαστείς έξτρα χώρο. Ή μπορείς να θες να μαγειρέψεις indirect οπότε έχεις περισσότερη ευελιξία.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostasbm είπε

επειδή έχω μεγαλώσει με αυτές τις ψηταριες θα σου πρότεινα να πάρεις σαν αξεσουάρ μεμβρανη ψησίματος που  απλοποιεί πολλά πράγματα στο ψήσιμο 

Αυστραλία όλοι στη μισή ψηταρια έχουν μεμβράνες

Η μεμβράνη ψησίματος που λες ειναι κατι σαν σίτα;;(μπακαλιστικη έκφραση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Η μεμβράνη ψησίματος που λες ειναι κατι σαν σίτα;;(μπακαλιστικη έκφραση)

Δεν μπαινεις στο κόπο ούτε 1-2 σελίδες πριν να διαβάσεις;;;

Για ρίξε μια μάτια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, arxontas2323 είπε

Η μεμβράνη ψησίματος που λες ειναι κατι σαν σίτα;;(μπακαλιστικη έκφραση)

    μεμβράνη ψησίματος

 

https://www.dimtsas.eu/el/products/είδη-μπάρμπεκιου-bbq/πλάκες-ψησίματος/μαντεμένια-πλάκα-ψησίματος-ραβδωτή-55x31

πλάκα μαντεμι 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή ο καιρός καλυτέρεψε - αν και γενικά ψήνω αρκετά και τον χειμώνα - χθες είπα να δουλέψω μια λιχουδιά. Μοσχαρίσιες ωρίμανσης 90 και 120 ημερών αντίστοιχα . Φυσικά από μοσχάρια που μεγάλωσαν ακούγοντας Σοπέν😀

Δυνατή φωτιά μόλις μπουν (160 βαθμοί) και μόλις θωρακίσουν, κατέβασμα της θερμοκρασίας, γύρισμα ανα 45'' και θερμοκρασία μετρημένη (όταν τις έβγαλα) ακριβώς 59 βαθμοί. Μετά αλάτισμα και σίγουρα το πιο νόστιμο και μαλακό κρέας που έχω δοκιμάσει.

Απίστευτη γεύση, δεν είναι για πολλές φόρες λόγω κόστους, αλλα αφού Πάσχα δεν θα κάνουμε, αφού αρνί δεν θα μπει, ευκαιρία να κακομαθουμε λίγο

 

IMG-d6d4756234d3f1f8775998992cbe8dd9-V.jpg

IMG-02176eeb654993d76d6045d02c96591b-V.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aenaos15 είπε

Δεν μπαινεις στο κόπο ούτε 1-2 σελίδες πριν να διαβάσεις;;;

Για ρίξε μια μάτια ...

Είμαι από το κινητό και έκανα παράθεση για να μην το χάσω και μετά διάβασα αυτά που γράψατε οπότε τ διάβασα πριν μου απαντήσεις!! ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Επειδή ο καιρός καλυτέρεψε - αν και γενικά ψήνω αρκετά και τον χειμώνα - χθες είπα να δουλέψω μια λιχουδιά. Μοσχαρίσιες ωρίμανσης 90 και 120 ημερών αντίστοιχα . Φυσικά από μοσχάρια που μεγάλωσαν ακούγοντας Σοπέν😀

Δυνατή φωτιά μόλις μπουν (160 βαθμοί) και μόλις θωρακίσουν, κατέβασμα της θερμοκρασίας, γύρισμα ανα 45'' και θερμοκρασία μετρημένη (όταν τις έβγαλα) ακριβώς 59 βαθμοί. Μετά αλάτισμα και σίγουρα το πιο νόστιμο και μαλακό κρέας που έχω δοκιμάσει.

Απίστευτη γεύση, δεν είναι για πολλές φόρες λόγω κόστους, αλλα αφού Πάσχα δεν θα κάνουμε, αφού αρνί δεν θα μπει, ευκαιρία να κακομαθουμε λίγο

IMG-d6d4756234d3f1f8775998992cbe8dd9-V.jpg

IMG-02176eeb654993d76d6045d02c96591b-V.jpg

Καλη δουλεια φαινετε οτι εχεις κανει!!!

Τι παχος ειχαν ;;;

Φαρμα Μπραλλου να υποθεσω;;;

Και κάτι δικό μου από χθες 

Επεξ/σία από aenaos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Καλη δουλεια φαινετε οτι εχεις κανει!!!

Τι παχος ειχαν ;;;

Φαρμα Μπραλλου να υποθεσω;;;

Και κάτι δικό μου από χθες 

χαχα όλα νηστίσιμα 😉

τα κρέατα κομμένα στα δύο δάχτυλα, είναι από Μπούμπα στα Μελίσσια, μοσχάρια Μετσόβου

προς επίδοξους ψηστες, ακολουθήστε ότι λέει ο προφεσορ, ο άνθρωπος διδάσκει απλά και κατανοητά

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

χαχα όλα νηστίσιμα 😉

τα κρέατα κομμένα στα δύο δάχτυλα, είναι από Μπούμπα στα Μελίσσια, μοσχάρια Μετσόβου

προς επίδοξους ψηστες, ακολουθήστε ότι λέει ο προφεσορ, ο άνθρωπος διδάσκει απλά και κατανοητά

Δλδ στο bbq ακολουθούμε τις ίδιες οδηγίες όσο αφορά το ψήσιμο; Δλδ γύρισμα ανά 30 δευτερόλεπτα για καλύτερο αποτέλεσμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσοτεροι ψηστες στο εξωτερικό που έχω γνωρίσει δεν γυρίζουν μπριζόλα δεύτερη φορά.......άσχετα αν έχουν παραγγελία medium h medium rare h rare h done

εγώ όταν βγάζω τα φιλέτα η μπριζόλες από το γκριλ τα τυλίγω αμέσως σε ένα αλλουμινοχαρτο μέχρι να πάνε στο τραπέζι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ όταν φτιάχνω κάτι τέτοιο η φωτιά που μπαίνουν είναι 220 βαθμούς + όσο πάει πιο καυτα, με μια φορα γύρισμα. "Καραμελωνουν" καλύτερα απέξω κ έχει πιο έντονη γεύση. Συνήθως στα 2 δάχτυλα είναι 2 λεπτά από τη μια 1.5 από την άλλη (στο ενδιάμεσο κλειστό το κουβουκλιο). Η θερμοκρασία εσωτερικά έτσι είναι 58-61 βαθμούς συνήθως. Εαν δεν έχει πιάσει τη θερμοκρασία μεχρι αυτό το βήμα,ανοίγω καπάκι κ αφήνω κάνα λεπτο ακόμα έως ότου πιάσει 58. Αμέσως αλουμίνοχαρτο κ ξεκούραση 5 λεπτά, μετά βγάζω αλουμίνοχαρτο κ αφήνω αλλα 5 λεπτά. 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες με τούτα και με εκείνα με έχετε ψήσει να πάρω κι εγώ μια ψησταριά υγραερίου. Προσανατολίζομαι σε Weber spirit ii 210 αφού σε σχέση με την 310  δεν βλέπω τίποτα τρελές διαφορές .

Το βασικό μου ερώτημα έχει να κάνει με τον καθαρισμό . Εντάξει τις σχάρες τις πυρώνεις και τέλος. Μετά από δύο τρία ψησίματα που θα θέλει πιο προσεκτικό καθάρισμα το εσωτερικό της ψησταριάς τι γίνεται ? Θα κάνω το μπαλκόνι τίγκα στα λίπη κι έλαια ή είναι μια διαδικασία που με κάποια προσοχή γίνεται δουλειά.

Επίσης με την χρήση καθαριστικού καθαρίζει σε βάθος η ψησταριά ή θα γίνει το μπαλκόνι ζωολογικός κήπος ?

Τέλος οι σχάρες έχουν εμαγιέ επίστρωση όπως διαβάζω, οπότε συρματοβουρτσα γιοκ?

Σόρρυ για το σεντόνι αλλά τα λεφτά είναι αρκετούτσικα ,να είμαι τουλάχιστον υποψιασμένος για το τι με περιμένει 😃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...