Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Χαίρεται! Θέλω τη γνώμη σας.. Έχω αγοράσει μια bbq campingaz 4 series (με 4 καυστήρες) και έχω δοκιμάσει δύο φιάλες. Την coral gas gogas 5kg και την coral gas 10kg. Οι ρυθμιστές είναι της coral οι αντίστοιχοι. Και με τις δύο η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανέβει με κλειστό καπάκι πάνω από 220oC με τους 4 καυστήρες στο φουλ.

Επειδή προσπαθώ να βρω απάντηση αλλά από την εταιρία δεν μου λένε κάτι ξεκάθαρο.

Είναι λογικό?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, cvstratos92 είπε

Χαίρεται! Θέλω τη γνώμη σας.. Έχω αγοράσει μια bbq campingaz 4 series (με 4 καυστήρες) και έχω δοκιμάσει δύο φιάλες. Την coral gas gogas 5kg και την coral gas 10kg. Οι ρυθμιστές είναι της coral οι αντίστοιχοι. Και με τις δύο η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανέβει με κλειστό καπάκι πάνω από 220oC με τους 4 καυστήρες στο φουλ.

Επειδή προσπαθώ να βρω απάντηση αλλά από την εταιρία δεν μου λένε κάτι ξεκάθαρο.

Είναι λογικό?

Ευχαριστώ!

Δεν είναι λογικό να μην ανεβάζεις πάνω από 220. Ίσως να θέλει reset ο ρυθμιστής 

Από ένα manual που βρήκα, δεν παρατήρησα να αναφέρει κάτι παραπάνω

https://www.campingaz.com/trade/images/SpareParts/f1031708-ca54-48cc-9e18-7d38ae78c33f/4010045147.pdf

E3E5D4DC-CCAF-428B-955A-B22F852562AB.jpeg.8d7c77694d18a6e2d98c94bdbc8625e7.jpeg
 

Η εταιρεία οφείλει να σου δώσει οδηγίες, ώστε να βρεις την λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις. 

Έχεις δοκιμάσει με τον δικό της ρυθμιστή και κάποια συμβατική μπουκάλα;

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, cvstratos92 said:

Χαίρεται! Θέλω τη γνώμη σας.. Έχω αγοράσει μια bbq campingaz 4 series (με 4 καυστήρες) και έχω δοκιμάσει δύο φιάλες. Την coral gas gogas 5kg και την coral gas 10kg. Οι ρυθμιστές είναι της coral οι αντίστοιχοι. Και με τις δύο η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανέβει με κλειστό καπάκι πάνω από 220oC με τους 4 καυστήρες στο φουλ.

Επειδή προσπαθώ να βρω απάντηση αλλά από την εταιρία δεν μου λένε κάτι ξεκάθαρο.

Είναι λογικό?

Ευχαριστώ!

Δεν έχω απάντηση στο ερώτημα σου αλλά μια άσχετη ερώτηση, ο ρυθμιστής είναι ίδιος ή ξεχωριστός για τα 5 και τα 10 κιλά της coral;

39 minutes ago, ilpapacha said:

Έχεις δοκιμάσει με τον δικό της ρυθμιστή και κάποια συμβατική μπουκάλα;

Οι ρυθμιστές της coral είναι "ασφαλείας" και δεν κάνουν στις συμβατικές μπουκάλες. Ή εννοείς τον ρυθμιστή που είχε η ψησταριά (αν έρχεται με δικό της ρυθμιστή...δεν το γνωρίζω)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cvstratos92 είπε

Χαίρεται! Θέλω τη γνώμη σας.. Έχω αγοράσει μια bbq campingaz 4 series (με 4 καυστήρες) και έχω δοκιμάσει δύο φιάλες. Την coral gas gogas 5kg και την coral gas 10kg. Οι ρυθμιστές είναι της coral οι αντίστοιχοι. Και με τις δύο η θερμοκρασία δεν μπορεί να ανέβει με κλειστό καπάκι πάνω από 220oC με τους 4 καυστήρες στο φουλ.

Επειδή προσπαθώ να βρω απάντηση αλλά από την εταιρία δεν μου λένε κάτι ξεκάθαρο.

Είναι λογικό?

Ευχαριστώ!

ναι καλα εισαι αν κ εγω πιανω 240 250 με coral gas PRIME στους 3ς καυστήρες. τη δουλεια σου θαντη κανεις κανονικα στο υψος της σχαρας εισαι κοντα 260 με 280.

δες μηπως δεν εχεις βαλει σωστα τα κομμάτια του κάδου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Οι ρυθμιστές της coral είναι "ασφαλείας" και δεν κάνουν στις συμβατικές μπουκάλες. Ή εννοείς τον ρυθμιστή που είχε η ψησταριά (αν έρχεται με δικό της ρυθμιστή...δεν το γνωρίζω)

Γνωρίζω τους ρυθμιστές της coral, καθώς τον έχω σε μια grill chef στο χωριό. Αυτό που ανέφερα, νόμιζα πως ήταν ξεκάθαρο. Ρώτησα αν έχει δοκιμάσει τον δικό της ρυθμιστή (αυτόν που έρχεται μαζί με την ψησταριά, αν έρχεται) με μια συμβατική μπουκάλα, όχι της coral gas.

 

Στο παρακάτω βιντεάκι δείχνει μια παρόμοια/αντίστοιχη ψησταριά, όπου φτάνει γύρω στους 320.


Το κενό που δείχνει στην πίσω μεριά, στο καπάκι, όντως υπάρχει ή ήταν μόνο στο συγκεκριμένο μοντέλο που έχεις στο βιντεάκι;

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κενο υπάρχει καποια στιγμη το χα ψιλό κλείσει κ τερματισε το θερμόμετρο αλλα ηταν τοσο καυτη που δε μπορουσες να πιασεις καλα καλα το χερουλι. το βιντεο δειχνει βλακειες να πουλήσει. 250 μαξ πιανει κ καλοκαίρι 270 280 μαξ κ αυτο οχι στα 5 λεπτα που δίχνει αλλα στο 20λεπτο..

btw να ξαναπω οτι στη δικια μου εχω καλύτερη απόδοση με τη prime συγκριτικα με τη πετρογκαζ

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

οχι ρε φιλε, το τερματισες!😜 χαχαχα

ωραια πράγματα!

τλκ 7 ωρες που ελεγες? 

 

8 τελικά πήγαν και τα τράβηξα στους 199F αντί στους 203F που ήθελα αλλά δεν άντεχα άλλο, γιατί ήθελε και καμία ώρα ξεκούραση και πεινάγαμε. 

Smoke ring πάλι δεν έγινε, αλλά είχε γεύση, ποτέ δεν με πειράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Οχι δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μου αρεσε η coral σαν ιδέα λογω ευκολίας. Το κενό πισω με προβληματίζει, αντίστοιχα η broil king που έχω εμπειρία δεν έχει πίσω αντιστοιχο. Οι ρυθμιστές είναι της coral. Δεν είναι συμβατός ο ρυθμιστής της campingaz. Απλά με προβληματίζει αρκετά γιατί να μην μπορεί να ανεβάσει- μήπως πρέπει να πάω σε μπουκαλα κλασική και ευθύνεται η coral gas ? Διαφορετικα θα απευθυνθώ εκ νέου στην campigaz. Η θερμοκρασία μου φαίνεται οριακη για άμεσο ψησιμο ακόμα και να είναι 250-260 στην επιφάνεια ψησίματος. Η γνώμη σας πάνω σσ αυτό? Η θερμοκρασία που αναφέρουμε και στο forum ως θερμοκρασία ψησίματος δεν είναι του θαλάμου? Είναι της πλάκας? 

Screenshot_20210410-213055_Gallery.jpg

Screenshot_20210410-213058_Gallery.jpg

Επεξ/σία από cvstratos92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, cvstratos92 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Οχι δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει γιατί μου αρεσε η coral σαν ιδέα λογω ευκολίας. Το κενό πισω με προβληματίζει, αντίστοιχα η broil king που έχω εμπειρία δεν έχει πίσω αντιστοιχο. Οι ρυθμιστές είναι της coral. Δεν είναι συμβατός ο ρυθμιστής της campingaz. Απλά με προβληματίζει αρκετά γιατί να μην μπορεί να ανεβάσει- μήπως πρέπει να πάω σε μπουκαλα κλασική και ευθύνεται η coral gas ? Διαφορετικα θα απευθυνθώ εκ νέου στην campigaz. Η θερμοκρασία μου φαίνεται οριακη για άμεσο ψησιμο ακόμα και να είναι 250-260 στην επιφάνεια ψησίματος. Η γνώμη σας πάνω σσ αυτό? Η θερμοκρασία που αναφέρουμε και στο forum ως θερμοκρασία ψησίματος δεν είναι του θαλάμου? Είναι της πλάκας? 

Screenshot_20210410-213055_Gallery.jpg

Screenshot_20210410-213058_Gallery.jpg

Ο ρυθμιστής της campingaz έχει τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με της coral; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Έχουμε και λέμε , μαρινάρισμα από το βράδυ .

Σούβλισμα και τύλιγμα με λαδόκολλα και ξανά μανά τύλιγμα με ασημόχαρτο .

Σε Weber spirit 310 με όλους τους καυστήρες ανοιχτούς στην χαμηλότερη ένταση

Ψήσιμο στους 200 βαθμούς γύρω στην μιάμιση με δύο ώρες (2.5 κιλά κοντοσούβλι) , όταν φτάσει εσωτερική θερμοκρασία 75 βαθμούς , ξετύλιγμα από λαδόκολλα και τα ρέστα και ψήσιμο ίσα για να πάρει χρώμα . Δεν χρειάζεται να βάλεις από κάτω ταψί με νερό αφού τυλιγμένο κρατάει τα ζουμιά του , δεν θα έχεις αναφλέξεις αφού είναι τυλιγμένο .

Ο χρόνος ψησίματος προφανώς διαφέρει ανάλογα με τα κιλά αλλά και το μέγεθος των κομματιών που έχεις κόψει το κρέας .

 

Μία άλλη οπτική: Μαρινάρεις με ότι αγαπάς απο το προηγούμενο βράδυ, το βγάζεις απο το ψυγείο 2 ώρες πιο πρίν (να έρθει σε θεμοκρασία δωματίου)και το βάζεις επάνω. παίζεις με καυστήρες κτλ, ώστε να έχεις περίπου 180-200 το μέγιστο στον κάδο. Δεν το τυλίγεις, καθότι θα βράσει στα ζουμιά του. Μαλακό μέν, βραστό δε... το "μυστικό" είναι ότι μετά την πρώτη ώρα αρχίζουν και βγαίνουν μεζέδες, οπότε με την παρέα απο επάνω είναι ότι πρέπει... όπως και στον φούρνο, υπολογίζεις περίπου μία ώρα ανα κιλό. ιδανικά κομμάτια μεγέθους γροθιάς, και ότι περισσέυει πεθαίνει νωρίτερα 😉

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σχετικα με τους ρυθμιστες υγραεριου, να σας πω την εμπειρια μου, μήπως και βοηθήσω κάποιον. Μιλαω για αυτους τους 2 ρυθμιστες. 

Screenshot_2021-04-10-23-07-45-754_com.android.chrome.jpg.33f888ea5c5b544d522d6488ed1388b1.jpg

 

Λοιπον, στις εστιες της κουζινας μεχρι να συνδεθω με Φ.Α ειχα το 2ο ρυθμιστη και στην ψησταρια (Unimac 3 καυστηρων)  τον 1ο και επιανα θερμοκρασια 220 βαθμους στα 10 λεπτα 

Οταν εγινε η συνδεση Φ.Α εβαλα τον 2ο μηπως και τον ρυθμισω για μεγαλυτερη πιεση και να εχω καλυτερη αποδοση το χειμωνα που λογικα θα ειχα πιο χαμηλες θερμοκρασιες. Ομως ενω δουλευε φυσιολογικα για κάποιο διάστημα, μετα ξαφνικα επαθε κοκομπλοκο. Δεν ανεβαζε με τιποτα πανω απο 150, οση ωρα και να δουλευε. Νομιζα οτι κατι επαθε η ψησταρια αλλα τελικα διαπιστωσα οτι εφταιγε ο ρυθμιστης. Οταν αλλαξα και εβαλα τον απλό όλα εγιναν φυσιολογικα. 

Οπότε γνωμη μου ειναι οτι πολλες φορες δεν εχει σχεση η μπουκαλα αλλα ο ρυθμιστης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...