Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Το βίντεο πρέπει να δουλεύει τώρα

 

Κόλαση... με τόσο υψηλές θερμοκρασίες παραμένει η αντικολλητική πατίνα στο μαντέμι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

@sndev Δίνει σαν να έχεις κουμπώσει καινούρια φιάλη! Αλλά... safety first!

2 λεπτά πριν, remalis είπε

ευχαριστώ για τις συμβουλές @panossubs7

Το κότσι το έχω στα πλάνα! Φαντάζομαι indirect στο low θα θέλει ε?

Για πιο εύκολο σκέφτομαι να αρχίσω τα αργά ψησίματα με ένα beer chicken.

Επίσης, για πίτσα εννοείς 3 στο φουλ? Και χρησιμοποιείς πέτρα έτσι?

Το κότσι στο κέντρο και τους ακριανούς καυστήρες στο low. Όταν ψηθεί δίνεις γκάζι στο φουλ για κανένα 10 λεπτο για κρισπι πέτσα!

Η πίτσα σε πέτρα στο low. Η πέτρες που έχω είναι max για 230C

https://www.skroutz.gr/s/22950822/Smile-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-SKP-1-33cm.html

Αν και το ιδανικό είναι indirect με μια πέτρα και 2 καυστήρες στο medium, όταν έχεις πολλά στόματα πεινασμένα και μάτια να σε κοιτάνε στην ψυχή για το πότε θα ξεφουρνίσεις το πας με 2 πέτρες...😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πετρες για πιτσα έχουν max αντοχή στη θερμοκρασία;🤔

@panossubs7 δε τη γυρναω φοβάμαι... για 1 ε κερδος δε ρισκάρω κανα μπουμ αν κ υποτίθεται οι prime είναι ασφαλείας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sndev είπε

οι πετρες για πιτσα έχουν max αντοχή στη θερμοκρασία;🤔

@panossubs7 δε τη γυρναω φοβάμαι... για 1 ε κερδος δε ρισκάρω κανα μπουμ αν κ υποτίθεται οι prime είναι ασφαλείας

Οτι πληρώνεις παίρνεις...

Εμένα είναι πολύ φθηνές αλλα περιμένω να κανω κινηση για https://www.skroutz.gr/s/27293460/Navaris-Πέτρινη-Πλάκα-Ψησίματος-Πίτσας-XL-Φτυάρι-51246-01-02.html  όταν ξαναφέρουν..

Δεν ξερω καθόλου αν αξιζει η τουμπα.. Μαζεύω γνώμες και μαλλον θα το αποφεύγω και γω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα αν η υπάρχουσα σου ανεβάζει χ βαθμούς το πιο πιθανο κ η πιο ακριβη την ιδια θερμοκρασια θα έχει θεωρω οι πιο ακριβές απλα αντέχουν ισως παραπανω θερμοκρασία. δε ξερω κιολας ειμαι new στη κατηγορία

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.. μιας και είδα κάτι σχόλια για το ρυθμιστή της coral, εγώ που πήρα μπουκάλα και τον έβαλα πάνω, η βελόνα δεν είναι δεξία δεξιά αλλά κάπου στη μέση.. σχεδόν κάθετη δηλαδή. Οκ δεν είναι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή ετοιμάζομαι να προβώ στην αγορά WEBER Spirit II E31O, γνωρίζει κανείς κάποιον για κατ' οίκον συναρμολόγηση;  Τα καταστήματα που ρώτησα θέλουν min 50 ευρώ και δεν θέλω να δώσω τόσα, αν δεν βρω πιο οικονομικά, θα το ξεκινήσω μόνος μου.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή ετοιμάζομαι να προβώ στην αγορά WEBER Spirit II E31O, γνωρίζει κανείς κάποιον για κατ' οίκον συναρμολόγηση;  Τα καταστήματα που ρώτησα θέλουν min 50 ευρώ και δεν θέλω να δώσω τόσα, αν δεν βρω πιο οικονομικά, θα το ξεκινήσω μόνος μου.

Ευχαριστώ πολύ.

Οι περισσότεροι, που έχουν πάρει ψησταριά αερίου, την έχουν συναρμολογήσει είτε μόνοι τους είτε με την βοήθεια κάποιου φίλου τους. Οι οδηγίες είναι αρκετά ξεκάθαρες και τα κομμάτια, συνήθως, κουμπώνουν εύκολα μεταξύ τους.

Θα σου πάρει 1,5 - 2 ώρες, ίσως λιγότερο,  και θα είσαι κομπλέ. Θα κεράσεις τον φίλο κανά κοψίδι και όλα μια χαρά!

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Επειδή ετοιμάζομαι να προβώ στην αγορά WEBER Spirit II E31O, γνωρίζει κανείς κάποιον για κατ' οίκον συναρμολόγηση;  Τα καταστήματα που ρώτησα θέλουν min 50 ευρώ και δεν θέλω να δώσω τόσα, αν δεν βρω πιο οικονομικά, θα το ξεκινήσω μόνος μου.

Ευχαριστώ πολύ.

εγω την συναρμολογισα μονος μου, 2 ωρες μου πηρε στο πολυ χαλαρο.

ειναι πολυ ευκολο και δεν αξιζει να δωσεις λεφτα.

Επισης εγω κατεβασα και την εφαρμογη bilt που για εμενα ηταν καλυτερες οι οδηγιες απο το manual. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως μεγέθους για το μόνο κομμάτι που λογικά θα χρειαστείς βοηθεια ειναι η τοποθετηση του καδου (αν και για αυτό υπάρχουν λυσεις) στο σταντ...κατα τα αλλα ειναι παιχνιδάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, panossubs7 είπε

Ερώτηση:

Χρησιμοποιώ Coral gas prime, όταν φτάνει στα τελειώματα και πέφτει η απόδοση, την γυρνάω ανάποδα για να πάρω το μέγιστο από τη φιάλη.  Μου το έχει προτείνει φίλος που το κάνει πολλά χρόνια. Αν και το κάνω και εγώ, ήθελα να ρωτήσω αν το θεωρείτε ασφαλές (ή αν το κάνει κι άλλος) γιατί νιώθω οτι δεν είναι και τόσο πολύ, αφού στον ρυθμιστή πάει κατευθείαν το υγρό της φιάλης.

 

Σφάλμα,  Λάθος χοντρό και κυρίως επικίνδυνο να πείς στον φίλο σου. Η πρώτη και βασική οδηγία.

Οι φιάλες δουλεύουν όρθιες. ΜΟΝΟ.  Πρέπει από την βαλβίδα να βγαίνει αέριο. Όχι ζουμί.

Αν την γυρίσεις ανάποδα να δουλέψει, η είσοδος της βαλβίδας θα καλυφθεί από το υγρό όπως σωστά το σκέφτηκες.  Που καλά να είναι υγραέριο. Μέσα όμως έχουν και κατακάθια και λάδια και ενίοτε νερό. Η βαλβίδα είναι σχεδιασμένη για αέριο.

Δεν κερδίζουμε τίποτε αν κάνουμε γυμναστική στην φιάλη. Δεν θα βγάλει άλλο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μερακλήδες ψήστες, καλημέρα!

Καθώς είμαι γνώστης μόνο της παλαιάς καλής ψησταριάς με κάρβουνο, αλλά προσφάτως μετακόμισα σε διαμέρισμα 4ου με γείτονα από πάνω στον 5ο, κοιτάω να μπω στο club της ψησταριάς υγραερίου! 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας με προτάσεις για αγορά, βάσει των παρακάτω αναγκών:

1) Οικογένεια: 2 άτομα (και 2 σκυλιά! :))
2) Συχνότητα ψησίματος: Το πολύ κάθε Σ/Κ. Διαφορετικά 1 φορά το δεκαπενθήμερο
3) Φαγητό για ψήσιμο: Κυρίως κρέατα και λαχανικά, και θα ήθελα να δοκιμάσω να ψήσω και κάνα ψάρι τώρα που έρχεται καλοκαιράκι!

Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με το σπορ της ψησταριάς υγραερίου, ήθελα τα φώτα σας για οτιδήποτε συμβουλές μπορεί να έχετε, π.χ. τι παρελκόμενα πρέπει να υπολογίζω εκτός της ψησταριάς.

Το budget Μου είναι περίπου 250-300 ευρώ, με ενδεχόμενη αύξηση 50 ευρώ, αν χρειαστεί. Στο μπατζετ βάζω μόνο τη ψησταριά χωρίς οποιαδήποτε παρελκόμενα (μπουκάλες, επιφάνειες ψησίματος, κ.τ.λ.)

Είμαι σίγουρος ότι το collective hive mind της γνώσης σας θα δώσει καίριες πληροφορίες! :)

Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...