Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Απ ότι θυμάμαι, αυτή η τρύπα όμως είναι από άκρη σε άκρη, δεν μπορείς να βάλεις κάποιο υγρό και θα φεύγουν και τα όποια ζουμιά από το κοτόπουλο. Θα μπορούσες να βάλεις την μπύρα ή ό,τι άλλο γύρω γύρω, αλλά η τεχνική αυτή θέλει τις «αναθυμιάσεις» να πάνε στο εσωτερικό του.

Τα ζουμια θα τρεχουν γυρω γυρω και θα μπορεις να βαλεις και πατατουλες πχ. Για το αλλο με τις αναθυμιασεις εχεις ενα δικιο, αλλα μπορεις να βαλεις γυρω γυρω το ζουμι και ισως ειναι και καλυτερο. Αλλωστε οταν το βαλεις στο εσωτερικο του κοτοπουλου, δεν φευγει και πολυ υγρο. Καπου ειχα διαβασει οτι για να φτασει το ζουμι σε θερμοκρασια να αρχισει να εξατμιζεται, θα εχει ηδη παραψηθει το κοτοπουλο, γιατι θα ειναι πιο βαθια απο το κρεας στο εσωτερικο. Πρεπει πρωτα να πιασει θερμοκρασια το κοτοπουλο και μετα το υγρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τα ζουμια θα τρεχουν γυρω γυρω και θα μπορεις να βαλεις και πατατουλες πχ. Για το αλλο με τις αναθυμιασεις εχεις ενα δικιο, αλλα μπορεις να βαλεις γυρω γυρω το ζουμι και ισως ειναι και καλυτερο. Αλλωστε οταν το βαλεις στο εσωτερικο του κοτοπουλου, δεν φευγει και πολυ υγρο. Καπου ειχα διαβασει οτι για να φτασει το ζουμι σε θερμοκρασια να αρχισει να εξατμιζεται, θα εχει ηδη παραψηθει το κοτοπουλο, γιατι θα ειναι πιο βαθια απο το κρεας στο εσωτερικο. Πρεπει πρωτα να πιασει θερμοκρασια το κοτοπουλο και μετα το υγρο.

Δεν γνωρίζω αν θα είναι καλύτερο ή όχι, όμως «χάνει» την ουσία της τεχνικής που είναι να κρατάει υγρασία στο εσωτερικό του.

Όπως και να χει, μόνο με δοκιμή θα μπορούσαμε να το δούμε. Από την άλλη είναι πάντα καλό να υπάρχουν εναλλακτικές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Δεν γνωρίζω αν θα είναι καλύτερο ή όχι, όμως «χάνει» την ουσία της τεχνικής που είναι να κρατάει υγρασία στο εσωτερικό του.

Όπως και να χει, μόνο με δοκιμή θα μπορούσαμε να το δούμε. Από την άλλη είναι πάντα καλό να υπάρχουν εναλλακτικές.

 

Eγω προσωπικα εχω παρει κοτοπουλιερα και δεν βρισκω κατι ιδιαιτερο σε αυτη την τεχνικη. Πολυ καλυτερη η σουβλα που πανε τα ζουμια γυρω γυρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Παιδια μην σας παρω στο λαιμο μου. Ισως η πυρολυση στο τελος ειναι καλυτερη για την ψησταρια, γιατι ισως φευγουν πιο ευκολα τα λιπη πριν κατσουν πανω στα μεταλα. Απλα ετσι χαλαμε περισσοτερο αεριο. Οποτε σκεφτειτε τα συν και τα πλην και διαλεξτε.

Βρισκω ποιο λογικό να κανεις πυρολυση στο τέλος του ψησίματος (ισως δεν ειναι απαραίτητο κάθε φορά) να ανεβάσεις θερμοκρασία απο ενα ηδη υψηλό σημειο (γιατι εψηνες ήδη για καποιο διαστημα) και ολα ήταν σχετικά ζεστά κτλ...ειδικά αν εχεις κανει και searing στο τέλος του ψησιματος...

Επίσης ειδα οτι βολευει (προσωπικά) να περνάω και τις σχάρες ενα γρηγορο λαδάκι και να τις αφήνω να κρυώνουν σιγά σιγά μετά με το λάδι, κάτι σαν seasoning...για εμένα η όλη διαδικασία τρέχει σχεδόν παράλληλα με το μαζεμα ετοιμασε τα ψητά να μπουν μέσα κτλ κτλ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε παυει να ειναι πιο αντιοικονομικο ως προς το αεριο ομως αυτο, η λογικη λεει οτι την επομενη φορα ουτως η αλλος θα δωσεις γκαζια για να ζεσταθει. βεβαια οπως βολευει τον καθενα , εγω πλεον βαριεμαι να τα κανω ολα αυτα αφου εχω ετοιμο το φαι η ακομα χειροτερα εχω φαει κ να πρεπει να σηκωθώ. νομιζω γτ πανε κ χρονια παιζει να εκανα κ γω την ιδια διαδικασια με εσενα το πρωτο 8 μηνο στη πρωτη μου ψησταρια.. πως περνανε τα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι την πυρόλυση την έχω για πιο ειδικές συνθήκες, όχι μετά από κάθε χρήση. Όχι για την οικονομία στο αέριο αλλά γιατί χαλάει και μέρος ή και ολόκληρη την πατίνα, οπότε μετά περνώντας λάδι ναι μεν κάνεις δουλειά αλλά όχι τόσο καλή όσο το να συσσωρεύεται το λάδι με τα πολλά μαγειρέματα. Κάτι αντίστοιχο με το μαντεμένιο τηγάνι δηλαδή, το οποίο όσο το χρησιμοποιείς τόσο πιο αντικολλητικό γίνεται. Για τον καθαρισμό, επειδή δεν κολλάει και τίποτα πλέον στην σχάρα, απλώς μετά το ψήσιμο "σπρώχνω" ό,τι έχει απομείνει να πέσει κάτω και σκουπίζω με χαρτί κουζίνας την σχάρα. Καμιά φορά την περνάω και με μια ξύλινη σπάτουλα για να πάρει κανένα απομεινάρι. Τώρα αν ψήσω με καμιά μαρινάδα ή αν συσσωρευτούν πολλά λίπη θα κάνω και πυρόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Pyrosvestis είπε

Τι ψησταριά έχεις?? Κι εγώ έχω την εντύπωση ότι μου τελειώνει πολύ γρήγορα η prime σε napoleon 525xt...

 

14 ώρες πριν, cambo99 είπε

Και εγώ την prime την ξήλωσα και έβαλα την 13αρα προπανίου coral gas . Πιστεύω, μετά από διάφορες δοκιμές, ότι είναι η καλύτερη σε απόδοση / διάρκεια.

Εχω την unimac trend.

Με την κλασικη της coral νομιζω ειχα καλυτερη αυτονομια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

 

Εχω την unimac trend.

Με την κλασικη της coral νομιζω ειχα καλυτερη αυτονομια

Ίσως να φταίει η φιάλη, εγώ coral gas πήρα μια φορά και δεν ξαναπήρα γιατί δεν ήμουν ικανοποιημένος από την απόδοση (= περισσότερη κατανάλωση).

Δες και τον τρόπο μαγειρέματος και αυτά που γράφτηκαν στις προηγούμενες 2 σελίδες και πιστεύω θα μειώσεις αρκετά την κατανάλωσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα παίδες η spirit μου εβγαλε πάνω από 33 ψησίματα η μπουκάλα της ΕΚΟ. Φουλ ενα 10λεπτο στην αρχή και ένα στο 10λεπτο στο τέλος. Την υπόλοιπη ώρα οι 3 καυστήρες στο μινιμουμ. Στο τελευταίο ψήσιμο αφού την άφησα 15 λεπτά να φτάσει στο τέρμα πριν βάλω τα κρεατα μετά δύσκολα ανέβαζε πάνω από 100 βαθμούς με τους καυστήρες στο φουλ. Είχα 2η μπουκάλα η οποία μπήκε σε 5 λεπτάκια. Η άδεια αντικαταστάθηκε την ίδια μέρα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Στο τελευταίο ψήσιμο αφού την άφησα 15 λεπτά να φτάσει στο τέρμα πριν βάλω τα κρεατα μετά δύσκολα ανέβαζε πάνω από 100 βαθμούς με τους καυστήρες στο φουλ. Είχα 2η μπουκάλα η οποία μπήκε σε 5 λεπτάκια.

👍👍👍

To ξαναγραφω για τους καινουριους. Για να μην φτασετε στο σημειο που θελετε να ψησετε και δεν μπορειτε επειδη αδειασε η μπουκαλα, παρτε μια δευτερη να εχετε καβατζα. Σε 5 λεπτα θα ειστε ετοιμοι. Ειναι σαν να περιμενετε να αδειασει τελειως η σακουλα με τα καρβουνα για να παρετε καινουρια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

👍👍👍

To ξαναγραφω για τους καινουριους. Για να μην φτασετε στο σημειο που θελετε να ψησετε και δεν μπορειτε επειδη αδειασε η μπουκαλα, παρτε μια δευτερη να εχετε καβατζα. Σε 5 λεπτα θα ειστε ετοιμοι. Ειναι σαν να περιμενετε να αδειασει τελειως η σακουλα με τα καρβουνα για να παρετε καινουρια.

Επειδη τόσα χρόνια που εχω υγραέριο μου εχει συμβει 4-5 φορές, μια λύση όταν τελειώνει και μεχρι να τελειώσετε το ψησιμο ειναι να κουνατε ελαφρως τη φιάλη... (οχι πολυ ειναι επικινδυνο)

Δευτερη φιάλη εχω σε σπιτι που δεν εχει κοντά (πάντοτε ανοιχτο) καταστημα για ανεφοδιασμό, και το θεωρω καπως επισφαλες (ειδικα για διαμερισμα).

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

👍👍👍

To ξαναγραφω για τους καινουριους. Για να μην φτασετε στο σημειο που θελετε να ψησετε και δεν μπορειτε επειδη αδειασε η μπουκαλα, παρτε μια δευτερη να εχετε καβατζα. Σε 5 λεπτα θα ειστε ετοιμοι. Ειναι σαν να περιμενετε να αδειασει τελειως η σακουλα με τα καρβουνα για να παρετε καινουρια.

Επειδη τόσα χρόνια που εχω υγραέριο μου εχει συμβει 4-5 φορές, μια λύση όταν τελειώνει και μεχρι να τελειώσετε το ψησιμο ειναι να κουνατε ελαφρως τη φιάλη... (οχι πολυ ειναι επικινδυνο)

Δευτερη φιάλη εχω σε σπιτι που δεν εχει κοντά (πάντοτε ανοιχτο) καταστημα για ανεφοδιασμό, και το θεωρω καπως επισφαλες (ειδικα για διαμερισμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπέρα στην ομάδα.. επιτέλους μετα απο καιρο ψαξίματος και αναποδιων, μολις παρήγγειλα την broil king gem 330.. μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κοιταξω να παρω σε αξεσουαρ και καποια συμβουλή για την αρχή?? Ξερω οτι ισως κουραζω με το ποστ.. αλλα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KostasTk είπε

Παιδια καλησπέρα στην ομάδα.. επιτέλους μετα απο καιρο ψαξίματος και αναποδιων, μολις παρήγγειλα την broil king gem 330.. μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κοιταξω να παρω σε αξεσουαρ και καποια συμβουλή για την αρχή?? Ξερω οτι ισως κουραζω με το ποστ.. αλλα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη!!

Κουκούλα από LEROY (12-13 €), βούρτσα μεταλική για BBQ ( 3-5 € ξανά από εκεί), πάρε και ένα κλειδί για την αλλαγή της μπουκάλας (2 € ξανά από εκεί), μπορείς να πάρεις και μία τσιμπίδα για τα κρέατα που στην άκρη έχει σιλιόνη 5 €.

Το σύνολο των παραπάνω από το LEROY για να μην ψάχνεσαι και περιμένεις άδικα. Στις κουκούλες κοίτα τις διαστάσεις σου και κάνε την παραγγελία.

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/?page=1

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasTk είπε

Παιδια καλησπέρα στην ομάδα.. επιτέλους μετα απο καιρο ψαξίματος και αναποδιων, μολις παρήγγειλα την broil king gem 330.. μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κοιταξω να παρω σε αξεσουαρ και καποια συμβουλή για την αρχή?? Ξερω οτι ισως κουραζω με το ποστ.. αλλα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη!!

 

32 λεπτά πριν, plasTOST είπε

...πάρε και ένα κλειδί για την αλλαγή της μπουκάλας (2 € ξανά από εκεί)...

 

Προσωπικά αντι για κλειδί μπουκάλας παιρνω ενα μικρό Γαλλικο κλειδι που και την μπουκάλα αλλάζει..αλλά και πασπαρτού ειναι μέσα στο σπιτι αν το χρειαστείς σε κάτι...οπότε πάς και το παιρνεις απο την ψησταριά... αντι για 1.5-2ευρω δινεις μαξ 5ευρω σε ενα τοπικό μαγαζί με τέτοια ειδή...και βοηθάς το γειτονικό κατάστημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasTk είπε

Παιδια καλησπέρα στην ομάδα.. επιτέλους μετα απο καιρο ψαξίματος και αναποδιων, μολις παρήγγειλα την broil king gem 330.. μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κοιταξω να παρω σε αξεσουαρ και καποια συμβουλή για την αρχή?? Ξερω οτι ισως κουραζω με το ποστ.. αλλα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη!!

Καλορίζικη, καλά ψησίματα, πολύ καλή επιλογή έκανες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...