Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1956

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, tsounis είπε

Παιδες μια βοηθεια αν μπορεί καποιος.

Πηραν οι δικοί μου μια Kenton Naterial 3b (που εχω την πεποιθηση ότι μετράει 60-63 εκ μήκος) 

Θέλω λοιπόν να τους κάνω δώρο μια σούβλα, αλλα δεν ειμαι σίγουρος ποια ειναι η σωστή:

1) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873760

λεει 86 εκ.

2) https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

75 εκ.

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα ας μου πει

Ευχαριστώ

Εμένα έχει ο γμπρός μου τη Naterial με τους 3 καυστήρες, https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602 και του πήρα δώρο τη σούβλα των 75 εκατοστών. Τέλεια κάθεται πάνω της :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adnis είπε

Εμένα έχει ο γμπρός μου τη Naterial με τους 3 καυστήρες, https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602 και του πήρα δώρο τη σούβλα των 75 εκατοστών. Τέλεια κάθεται πάνω της :)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adnis είπε

Εμένα έχει ο γμπρός μου τη Naterial με τους 3 καυστήρες, https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602 και του πήρα δώρο τη σούβλα των 75 εκατοστών. Τέλεια κάθεται πάνω της :)

 

Ξέρεις αν μέσα στην συσκευασία της ψησταριάς είχε και μαντεμένια πλάκα εκτός από μαντεμένια σχάρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Aν την καθαριζεις συχνα, δεν εχει προβλημα. Αν την αφησεις να πιασει ενα δαχτυλο παχος λιπος, μπορει να σου αρπαξει. Σε καθε περιπτωση, καλο ειναι να υπαρχει πυροσβεστηρας κοντα. Διαβασε τις οδηγιες και δεν θα εχει θεμα.

Μου άρπαξε τις προάλλες στη πυρόλυση μετά απο ψήσιμο προβατίνας...

Το πρόλαβα στο 5λεπτο με πέραν του τερματισμενου θερμόμετρο και φλογες να καίνε όλη την σχαρα.. . Τις έσβησα με μια βρεγμενη πετσετα που βρήκα μπροστά μου.

Το καπακι εσωτερικά έγινε γκρί απο τις φλόγες)

Πέραν της τρομάρας και της αρχικής στεναχώριας, μετά απο καθάρισμα και έλεγχο οι μόνες απώλειες ήταν το θερμόμετρο και η πετσέτα! :)

όπου και το θερμόμετρο δούλευε απλά το 0 του ήταν στο 350. Οπότε όταν έδειχνε 250πχ ήταν κανονικά 180!

Θέλει προσοχή πάντως στην πυρόληση ειδικά σε ακαθάριστη ψησταρια και μετά απο ψήσιμο λιπαρών κρεάτων. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Μου άρπαξε τις προάλλες στη πυρόλυση μετά απο ψήσιμο προβατίνας...

Το πρόλαβα στο 5λεπτο με πέραν του τερματισμενου θερμόμετρο και φλογες να καίνε όλη την σχαρα.. . Τις έσβησα με μια βρεγμενη πετσετα που βρήκα μπροστά μου.

Το καπακι εσωτερικά έγινε γκρί απο τις φλόγες)

Πέραν της τρομάρας και της αρχικής στεναχώριας, μετά απο καθάρισμα και έλεγχο οι μόνες απώλειες ήταν το θερμόμετρο και η πετσέτα! :)

όπου και το θερμόμετρο δούλευε απλά το 0 του ήταν στο 350. Οπότε όταν έδειχνε 250πχ ήταν κανονικά 180!

Θέλει προσοχή πάντως στην πυρόληση ειδικά σε ακαθάριστη ψησταρια και μετά απο ψήσιμο λιπαρών κρεάτων. 

Αυτό με τρομάζει. Γιαυτό σκέφτομαι τα λιπαρά κρέατα να τα ψήνω στη μαντεμένια πλάκα έτσι ώστε να μην συσωρεύονται τα λίπη εντός των εστιών. Ή να κάνω στην αρχή άμεσο ψήσιμο στην πλάκα και έμμεσο στην σχάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kontreraspan είπε

Αυτό με τρομάζει. Γιαυτό σκέφτομαι τα λιπαρά κρέατα να τα ψήνω στη μαντεμένια πλάκα έτσι ώστε να μην συσωρεύονται τα λίπη εντός των εστιών. Ή να κάνω στην αρχή άμεσο ψήσιμο στην πλάκα και έμμεσο στην σχάρα.

Να μην σε τρομάζει.

ήταν δικό μου λάθος καθώς αφενός είχα να καθαρίσω την ψησταρια πάνω από 15 ψησίματα και αφετέρου με τόσο λιπαρα κρέατα δεν έπρεπε να την αφήσω να κανει πυρόλυση χωρίς να είμαι από πάνω.

Βέβαια με έτρωγε οτι θα γίνει μ@λ@κι@ για αυτό και σηκώθηκα στο 5λέπτο. Αν καθυστερούσα θα μπορούσα να έχω πάθει τεράστια και σοβαρή ζημιά..και όχι μόνο στη ψησταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Να μην σε τρομάζει.

ήταν δικό μου λάθος καθώς αφενός είχα να καθαρίσω την ψησταρια πάνω από 15 ψησίματα και αφετέρου με τόσο λιπαρα κρέατα δεν έπρεπε να την αφήσω να κανει πυρόλυση χωρίς να είμαι από πάνω.

Βέβαια με έτρωγε οτι θα γίνει μ@λ@κι@ για αυτό και σηκώθηκα στο 5λέπτο. Αν καθυστερούσα θα μπορούσα να έχω πάθει τεράστια και σοβαρή ζημιά..και όχι μόνο στη ψησταριά.

Κατάλαβα. Απλά θα είναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποίησω υγραέριο και έχω ένα άγχος. Μέχρι που θα τοποθετήσω την μπουκάλα σκέφτομαι και αν θα κάνω σωστά τη σύνδεση μπουκάλας με ψησταριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eπειδη την πηρα κ εγω την σουβλα απο Leroy το μοναδικο πραγμα που πρεπει να αλλαζει αναμεσα στα μοντελα ειναι το μηκος της σουβλας.Δεν αλλαζει κατι σε μηχανισμο,μοτερ κτλ.Οποτε πιστευω οτι οποιος απευθυνθει στα λερου για να βρει τη μεγαλυτερη σουβλα σε μηκος θα βγαλει ευκολα ακρη.Ισως κ μια απλη σουβλα εμποριου να κουπωνει,δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,απλα ειναι αρκετα χοντρη.

Εγω παντως επειδη πηγα εκει κ την πηρα ,πηρα ενα χαρτινο μετρο απ αυτα που εχουν κ μετρησα μια σουβλα που την ειχαν ηδη πανω σε ψησταρια για επιδειξη,ουτε 75 εκ την εβγαλα ουτε 85.Δεν μπορω να καταλαβω απο που εως που μετρανε κ δινουν αυτα τα εκατοστα.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kontreraspan είπε

Κατάλαβα. Απλά θα είναι η πρώτη φορά που θα χρησιμοποίησω υγραέριο και έχω ένα άγχος. Μέχρι που θα τοποθετήσω την μπουκάλα σκέφτομαι και αν θα κάνω σωστά τη σύνδεση μπουκάλας με ψησταριά.

Και εγώ το είχα αρχικά το άγχος αυτό, αλλά αν το κάνεις σύμφωνα με τις οδηγίες δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Πάρε κατάλληλα εργαλεία (ρυθμιστή, σωλήνα σωστό και μπουκάλα) και ακολούθησε κατά γράμμα τις οδηγίες για εγκατάσταση και έλεγχο.

Εγώ πήρα coral gas, έκανα προσεκτική σύνδεση (στην μπουκάλα δεν πίστευα ότι είναι τόσο απλό πλέον), όχι υπερβολικό σφίξιμο στους σφικτήρες, έλεγχο με σαπούνι/αφρό και leak test στη μπουκάλα και είσαι οκ θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, alimentas είπε

Eπειδη την πηρα κ εγω την σουβλα απο Leroy το μοναδικο πραγμα που πρεπει να αλλαζει αναμεσα στα μοντελα ειναι το μηκος της σουβλας.Δεν αλλαζει κατι σε μηχανισμο,μοτερ κτλ.Οποτε πιστευω οτι οποιος απευθυνθει στα λερου για να βρει τη μεγαλυτερη σουβλα σε μηκος θα βγαλει ευκολα ακρη.Ισως κ μια απλη σουβλα εμποριου να κουπωνει,δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο,απλα ειναι αρκετα χοντρη.

Εγω παντως επειδη πηγα εκει κ την πηρα ,πηρα ενα χαρτινο μετρο απ αυτα που εχουν κ μετρησα μια σουβλα που την ειχαν ηδη πανω σε ψησταρια για επιδειξη,ουτε 75 εκ την εβγαλα ουτε 85.Δεν μπορω να καταλαβω απο που εως που μετρανε κ δινουν αυτα τα εκατοστα.

Μπας και θυμάσαι ποσο μέτρησες δλδ, με ενδιαφέρει κυρίως για την μεγάλη εκδοση...?

Πχ εμεις με τις Ναπολέον 525 θέλουμε οφέλιμο μήκος (δλδ αφου κουμπώσει στο μοτέρ) ανω των 77εκ για να βγαίνει απο τον κάδο και να μπορεί να κλεινει ο κάδος...!!!

ΑΝ ειναι ανω των 77 η μεγάλη τοτε να την κοιτάξω σαν επιλογή... 

@SagoniasSlutRosαν δεν κάνω λάθος εισαι Γαλάτσι, μιας και ειμαι νέος στην περιοχή εχεις υπ'οψιν σου κανενα μαγαζί να πάω να δω σουβλες κτλ?

Επεξ/σία από Evgenios_V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

@SagoniasSlutRosαν δεν κάνω λάθος εισαι Γαλάτσι, μιας και ειμαι νέος στην περιοχή εχεις υπ'οψιν σου κανενα μαγαζί να πάω να δω σουβλες κτλ?

Περσυ που εψαχνα και γω βρηκα απο Σκλαβενιτη στη Χαλκηδόνα. Επισης καπου στην Αχαρνων ειχα βρει ενα μαγαζι αλλα δεν θυμαμαι.

Πηγαινε σε αυτον που ειναι σχετικα κοντα και θα βρεις οτι θες λογικα

https://www.psistis.gr/pasxa-2021

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Μπας και θυμάσαι ποσο μέτρησες δλδ, με ενδιαφέρει κυρίως για την μεγάλη εκδοση...?

Δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια.Πρεπει να ηταν καπου στην μεση αυτη που μετρησα.Ειναι 10εκ διαφορα οποτε για σιγουρια παρε την μεγαλη.Εγω πηρα την μικρη γιατι κουμπωνει ακριβως στα περισσοτερα μοντελα κ σ αυτη που ψηνω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...