Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, geor92 είπε

@SagoniasSlutRos εσύ ποιο θερμόμετρο θα πρότεινες;

Eγω εχω παρει ενα τετοιο σε προσφορα με καμια 40αρια ευρω, έπειτα απο προταση σε αμερικανικο φορουμ, που ελεγαν οτι ειναι καλυτερο απο της weber που ειχε διπλασια τιμη. To χρησιμοποιω σε μεγαλα μαγειρεματα που πρεπει να παρακολουθω τη θερμοκρασια συνεχεια στο κινητο μου, ή για ακριβες μπριζολες που παιζεις με τα δευτερολεπτα https://www.amazon.co.uk/Inkbird-Bluetooth-Wireless-Thermometer-Magnetic/dp/B076QBJVWX

Και εχω και ενα instant που χρησιμοποιω πιο πολυ απ ολα για τα καθημερινα ψησιματα που θελω να δω αν ειναι ετοιμο το κοτοπουλο που ψηνω, αλλα δεν με νοιαζει αν ξεφυγει 5-10 βαθμους μεχρι να παρω μετρηση https://www.amazon.co.uk/dp/B07RLXK7L5

Αν εβρισκα το meater με 60ευρω που το πηρε σε προσφορα ο @sndev ισως και να το επαιρνα να το εχω. Αλλα σιγουρα θα ηθελα και ενα σαν το πρωτο που σου εγραψα με τα πολλα probes. Δεν εχω σκοπο να δωσω 200-300€ να παρω 2-4 meater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, plextis είπε

Μόλις παρέλαβα κα εγώ, έξω από το κουτί είχε τις οδηγίες στα Ελληνικά. Μεσα σε μια διαφάνεια κολλημένη στο κουτί.

Δες εδώ:

https://www.weber.com/US/en/help/manuals 

το αγγλικό υπάρχει σίγουρα

Δυστυχώς εμένα δεν είχε φίλε. Ούτε ελληνικά, ούτε αγγλικά. Βρήκα το αγγλικό μέσω google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, greatony είπε

Πολύ χρήσιμο το point σου για τα κατοικίδια και το κλειστό ντουλάπι, αλλά επίσης με χαλάει που στη Napoleon είναι απλά θήκη για την μπουκάλα και δε χρησιμέυει σαν αποθηκευτικός χώρος.

Επίσης το θέμα της εγγύησης όπως είπα είναι λίγο σχετικό γιατί προσωπικά προτιμώ τα 10 χρόνια σε όλα τα μέρη παρά τη διαφοροποίηση που κάνει η Napoleon 2-15 χρόνια και σε κάποια σου δίνει απλά -50% μετά από κάποιο διάστημα.

Την έχω δει από κοντά τη Napoleon και για αυτό είπα ότι για μένα είναι ένα κλικ πάνω από Genesis σε στιβαρότητα, αλλά θέλω να τις δω ξανά από κοντά και τις 2 γιατί πάει καιρός από τότε που τις είχα δει.

Στο οικονομικό δεν είναι ίδια τιμή γιατί υπολογίζω την Weber να μου μου βγει περίπου στα 1200-1300 μαξ με μια έξτρα έκπτωση που έχω, οπότε σε αντιστοιχία είναι η Rogue 525XT. Συν ότι θα έχει και δώρο τη σούβλα οπότε για μεταξύ Rogue XT και Genesis προτιμώ νομίζω τη 2η.

Το θέμα είναι αν αξίζει σαν τελικό αποτέλεσμα τα περίπου 300ε παραπάνω(και χωρις τη σούβλα) για να πας στην SE για έναν ερασιτέχνη.

Όσο για το θέμα της εγγύησης

Τα πιο βασικά και ακριβά στην ψησταριά σου είναι το καπάκι, ο κάδος, οι σχάρες ψησίματος και οι καυστήρες. Στη Napoloen έχεις 15 χρόνια εγγύηση 100% δωρεάν χωρίς εκπτώσεις κτλ εκτός από τους καυστήρες που έχεις 10 έτη εγγύηση όσο δηλαδή δίνει και η Weber μόνο που η Napoloen σου δίνει 50% έκπτωση επιπλέον μέχρι τα 15 έτη (κάτι που δεν κάνει η Weber)

Τώρα όλα τα υπόλοιπα μέρη που αναφέρει η Weber ποια είναι ας πούμε; Τα ντουλάπια που δεν έχει ή οι ρόδες που είναι 2 αντί για 4;

Δεν έχει μεγάλο νόημα να χάσεις 4 πολύ βασικές εγγυήσεις 15 ετών, ανοξείδωτες σχάρες, large sizzle zone, οπίσθιο καυστήρα κτλ για να παίξεις με καλύτερη εγγύηση σε 2 ρόδες και στα πλαστικά κουμπιά των καυστήρων.

Πέρα από τα πολλά περισσότερα και δυνατότητες θα πήγαινα Napoleon μόνο και μόνο για τα ανοξείδωτα (έχω μαντέμι χρόνια) και την εγγύηση. 

Επίσης το point που σου είπα για τα κατοικίδια (έχει γλύψει ταψιά ο Yoda.... 2 άτομα τον μαζεύουμε μέσα από το δοχείο που πέφτει με τη μούρη!!!), αλλά και πολλά άλλα point τα ξέρω πολύ καλά γιατί έχει τη Genesis 310 ο ξάδερφός μου 2 χρόνια, την πήρε όμως όταν δεν είχε επιλογή για Napoleon ;)

 

Σου παραθέτω εδώ και τις εγγυήσεις:

Μέρη από χυτό αλουμίνιο / βάση από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.

Καπάκι από ανοξείδωτο ατσάλι ή επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση 15 έτη.

Σχάρες ψησίματος από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.

Καυστήρες από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 10 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.

Μαντεμένιες σχάρες ψησίματος με επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.

Sear plates από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.

Κεραμικοί καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας (εκτός του γυαλιού): εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.

Όλα τα υπόλοιπα μέρη: εγγύηση 2 έτη

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eγω εχω παρει ενα τετοιο σε προσφορα με καμια 40αρια ευρω, έπειτα απο προταση σε αμερικανικο φορουμ, που ελεγαν οτι ειναι καλυτερο απο της weber που ειχε διπλασια τιμη. To χρησιμοποιω σε μεγαλα μαγειρεματα που πρεπει να παρακολουθω τη θερμοκρασια συνεχεια στο κινητο μου, ή για ακριβες μπριζολες που παιζεις με τα δευτερολεπτα https://www.amazon.co.uk/Inkbird-Bluetooth-Wireless-Thermometer-Magnetic/dp/B076QBJVWX

Και εχω και ενα instant που χρησιμοποιω πιο πολυ απ ολα για τα καθημερινα ψησιματα που θελω να δω αν ειναι ετοιμο το κοτοπουλο που ψηνω, αλλα δεν με νοιαζει αν ξεφυγει 5-10 βαθμους μεχρι να παρω μετρηση https://www.amazon.co.uk/dp/B07RLXK7L5

Αν εβρισκα το meater με 60ευρω που το πηρε σε προσφορα ο @sndev ισως και να το επαιρνα να το εχω. Αλλα σιγουρα θα ηθελα και ενα σαν το πρωτο που σου εγραψα με τα πολλα probes. Δεν εχω σκοπο να δωσω 200-300€ να παρω 2-4 meater.

Ναι, ίσως πάω για αυτό https://inkbird.com/collections/wifi-bbq-thermometer/products/ibbq-4t ή αυτό https://inkbird.com/collections/wifi-bbq-thermometer/products/ibbq-4t-and-iht-1p που σου δίνει και ένα έξτρα θερμόμετρο.. Έχει $99 (ή $115 με το έξτρα) και free shipping οπότε μου φαίνεται μία καλή αρχή!

Επίσης το meater που βρέθηκε σε προσφορά στα €60; Στο official site του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Δεν είναι καθόλου το ίδιο αυτό που περιγράφεις καθώς η σούβλα που θα αγοράσεις aftermarket θα κάτσει επάνω στις υποδοχές που υπάρχουν ήδη για σούβλα στο μπάρμπεκιου. Και το μπάρμπεκιου έχει σχεδιαστεί για να έχει σούβλα.

Στη Napoleon δεν παίρνεις ένα απλό μαντεμένιο και το βάζεις μέσα όπως φαντάζεσαι, αλλά υπάρχουν ειδικά δοντάκια ξεχωριστά από τα δόντια που ακουμπούν τα sear plates τα οποία είναι σχεδιασμένα στο καλούπι του κάδου κατά την κατασκευή. Δηλαδή δεν παίρνουμε ένα ταψί και το ακουμπάμε απλά όπου κάτσε μέσα στον κάδο σε ότι ύψος τύχει κτλ. 

Οπότε δεν τίθεται καμία σύγκριση με τη σούβλα, καθώς προσπαθείς να βάλεις ένα αξεσουάρ σε σημείο που δεν θα έπρεπε καν να υπήρχε και ούτε έχει γίνει κάποια μελέτη ασφαλείας για αυτό  όπως πχ οι έξτρα γρίλιες που έχει η napoleon για να υπάρχει καλός εξαερισμός από τα ντουμάνια που βγάζει το ψήσιμο με το κάρβουνο... δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση για να γίνει απλά η «πατέντα» . 

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι πως όταν γίνει η στραβή, ακόμα και να μην έχει σχέση το πρόβλημα με το ψήσιμο στο κάρβουνο οι εταιρίες που δεν υποστηρίζουν αυτό το χαρακτηριστικό εύκολα θα σου φορτώσουν πως αυτό έφταιγε... τώρα πως θα το καταλάβουν; Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να «κρύβομαι» ή να κρύβω πράγματα, ίσως να έχουν τρόπους να το δουν ή από καρβουνίλα που μπορεί να μαζευτεί σε κάποιον καυστήρα ή σε κάποιο μέρος της ψησταριάς, δεν είναι δική μου δουλειά αυτή. 

Το official είναι πάντα καλύτερο και πιο ασφαλές ακόμα και σε πράγματα που εγώ κι εσύ δεν μπορούμε να σκεφτούμε αλλά οι μηχανικοί των μπάρμπεκιου το έχουν κάνει πριν από εμας.

Εχω δει πως δουλευει το συγκεκριμενο συστημα. Βγαζεις τους ανακλαστηρες και βαζεις το ταψι με τις τρυπες πανω στους καυστηρες στις ειδικες υποδοχες που εχει φτιαξει η ναπολεον, με εκτεθειμενους τους καυστηρες να πεφτουν οι σταχτες και να μπουκωνουν.

Και ρωταω, αν βαλω ενα παλιο ταψι κουζινας ανοξειδωτο με καρβουνα πανω στους ανακλαστηρες, ή μια ψησταρια μιας χρησης απο το σουπερ μαρκετ, ή οτι αλλη πατεντα θες, δεν θα κανω την ιδια δουλεια και πιο καθαρα;

Και πες οτι παθαινει κατι η ψησταρια και θελω εγγυηση, θα καταλαβει η weber ή η οποιαδηποτε εταιρια οτι εβαλα ταψακι με καρβουνο μεσα απο τις μαυριλες οι οποιες θα μπορουσαν να εχουν γινει απο καπνισμα απλο; Ασε που η weber δεν θα δει παραπανω απο μερικες φωτογραφιες που εγω θα στειλω για να καλυψει την εγγυηση.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο συστημα, αλλα θεωρω οτι ειναι κατι σαν το GBS της weber που ειναι κατ εμε 90% αχρηστο, και σε καμια περιπτωση δεν μπορω να το παρουσιασω σαν πλεονεκτημα της napoleon εναντι της weber. Ειναι σαν να λεμε οτι η μια εχει μικρα ροδακια και η αλλη μεγαλα που βολευουν πιο καλα.

Οποιος θελει να βρει αρνητικα να γραψει να για προωθησει την ψησταρια που γουσταρει θα βρει. Σαν τον τυπο στο youtube που λεει οτι στη weber για να αναψεις τους καυστηρες θες δυο χερια. Εγω προσωπικα παντα με το ενα χερι τους αναβω. Ανοιγω καυστηρα και μετα παταω τη σπιθα. 

Οποτε προτιμω να μενω στα ουσιαστικα θετικα. Και οπως εχω γραψει, αν αγοραζα τωρα θα πηγαινα να δω απο κοντα μια rogue, γιατι εχει καποια πραγματα ουσιαστικα που μου λειπουν στη weber, και αυτα δεν ειναι ο σπινθηρας, τα ροδακια ή το χρωμα στο χερουλι.

20 λεπτά πριν, geor92 είπε

Ναι, ίσως πάω για αυτό https://inkbird.com/collections/wifi-bbq-thermometer/products/ibbq-4t ή αυτό https://inkbird.com/collections/wifi-bbq-thermometer/products/ibbq-4t-and-iht-1p που σου δίνει και ένα έξτρα θερμόμετρο.. Έχει $99 (ή $115 με το έξτρα) και free shipping οπότε μου φαίνεται μία καλή αρχή!

Περιμενε που ρωτησα για εκπτωτικο κωδικο μια Κινεζα που δινει σε αμερικανη σελιδα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, greatony είπε

Πολύ χρήσιμο το point σου για τα κατοικίδια και το κλειστό ντουλάπι, αλλά επίσης με χαλάει που στη Napoleon είναι απλά θήκη για την μπουκάλα και δε χρησιμέυει σαν αποθηκευτικός χώρος.

Επίσης το θέμα της εγγύησης όπως είπα είναι λίγο σχετικό γιατί προσωπικά προτιμώ τα 10 χρόνια σε όλα τα μέρη παρά τη διαφοροποίηση που κάνει η Napoleon 2-15 χρόνια και σε κάποια σου δίνει απλά -50% μετά από κάποιο διάστημα.

Την έχω δει από κοντά τη Napoleon και για αυτό είπα ότι για μένα είναι ένα κλικ πάνω από Genesis σε στιβαρότητα, αλλά θέλω να τις δω ξανά από κοντά και τις 2 γιατί πάει καιρός από τότε που τις είχα δει.

Στο οικονομικό δεν είναι ίδια τιμή γιατί υπολογίζω την Weber να μου μου βγει περίπου στα 1200-1300 μαξ με μια έξτρα έκπτωση που έχω, οπότε σε αντιστοιχία είναι η Rogue 525XT. Συν ότι θα έχει και δώρο τη σούβλα οπότε για μεταξύ Rogue XT και Genesis προτιμώ νομίζω τη 2η.

Το θέμα είναι αν αξίζει σαν τελικό αποτέλεσμα τα περίπου 300ε παραπάνω(και χωρις τη σούβλα) για να πας στην SE για έναν ερασιτέχνη.

Λίγο πολύ οι περισσότεροι από εμάς, αν όχι όλοι, που γράφουμε την άποψή μας και τις εμπειρίες μας σε αυτό το θέμα, είμαστε ερασιτέχνες.

Η κύρια διαφορά είναι στο πλαϊνό μάτι infrared, όπου μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Το χρησιμοποιώ παρά πολύ, γιατί με έχει βολέψει αφάνταστα. 

Εδώ μπορείς να δεις ένα προηγούμενο ποστ που έχω ανεβάσει κάποιες φωτό

Ο οπίσθιος καυστήρας, επίσης βολεύει για την σούβλα, αλλά και για καλύτερο ψήσιμο της πίτσας. Είναι στα γερμανικά, αλλά κάτι θα καταλάβεις από τις εικόνες.


Για τον χώρο του ντουλαπιού, όντως ο μισός καταλαμβάνεται από την μπουκάλα, όπως συμβαίνει σε αντίστοιχου τύπου/μεγέθους ψησταριές.

image.jpeg.240948c4ff6b0ef1100358ca6b61331a.jpeg


Όπως έχουμε πει, πολλές φορές, το καλύτερο είναι να τις δεις ή, στην περίπτωση σου, να τις ξαναδείς  από κοντά, έστω και σε διαφορετικά καταστήματα αν δεν υπάρχει κάποιο που να έχει και τις 2 στημένες.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχω δει πως δουλευει το συγκεκριμενο συστημα. Βγαζεις τους ανακλαστηρες και βαζεις το ταψι με τις τρυπες πανω στους καυστηρες στις ειδικες υποδοχες που εχει φτιαξει η ναπολεον, με εκτεθειμενους τους καυστηρες να πεφτουν οι σταχτες και να μπουκωνουν.

Και ρωταω, αν βαλω ενα παλιο ταψι κουζινας ανοξειδωτο με καρβουνα πανω στους ανακλαστηρες, ή μια ψησταρια μιας χρησης απο το σουπερ μαρκετ, ή οτι αλλη πατεντα θες, δεν θα κανω την ιδια δουλεια και πιο καθαρα;

Και πες οτι παθαινει κατι η ψησταρια και θελω εγγυηση, θα καταλαβει η weber ή η οποιαδηποτε εταιρια οτι εβαλα ταψακι με καρβουνο μεσα απο τις μαυριλες οι οποιες θα μπορουσαν να εχουν γινει απο καπνισμα απλο; Ασε που η weber δεν θα δει παραπανω απο μερικες φωτογραφιες που εγω θα στειλω για να καλυψει την εγγυηση.

Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο συστημα, αλλα θεωρω οτι ειναι κατι σαν το GBS της weber που ειναι κατ εμε 90% αχρηστο, και σε καμια περιπτωση δεν μπορω να το παρουσιασω σαν πλεονεκτημα της napoleon εναντι της weber. Ειναι σαν να λεμε οτι η μια εχει μικρα ροδακια και η αλλη μεγαλα που βολευουν πιο καλα.

Οποιος θελει να βρει αρνητικα να γραψει να για προωθησει την ψησταρια που γουσταρει θα βρει. Σαν τον τυπο στο youtube που λεει οτι στη weber για να αναψεις τους καυστηρες θες δυο χερια. Εγω προσωπικα παντα με το ενα χερι τους αναβω. Ανοιγω καυστηρα και μετα παταω τη σπιθα. 

Οποτε προτιμω να μενω στα ουσιαστικα θετικα. Και οπως εχω γραψει, αν αγοραζα τωρα θα πηγαινα να δω απο κοντα μια rogue, γιατι εχει καποια πραγματα ουσιαστικα που μου λειπουν στη weber, και αυτα δεν ειναι ο σπινθηρας, τα ροδακια ή το χρωμα στο χερουλι.

Αυτό που γράφεις για τους καυστήρες που μπουκώνουν κατά πρώτον οι δικοί μου δεν έχουν μπουκώσει ούτε στο ελάχιστο σε Rogue 425, και κατά δεύτερον αν υποθέσουμε για χάρη της συζήτησης ότι συμβεί κάτι τέτοιο σε Weber που γίνεται ψήσιμο στα κάρβουνα με πατέντα, έλα μετά να πεις στη μητέρα μου να λύσει τους καυστήρες και να τους αδειάσει από την στάχτη πριν πάρει τηλέφωνο τη Weber.

Δεν χρειάζεται κάποιος να θέλει να «πουλήσει» ένα συγκεκριμένο brand ή όχι για να καταλάβουμε τα αυτονόητα... πάντα και για πάρα πολλούς λόγους που δεν μπορεί να πάει το μυαλό μας μέχρι να το το πάθουμε ή να βρεθούμε σε αυτή την κατάσταστη, το official είναι το πιο ασφαλές και το πιο ξένοιαστο.. και όταν μιλάμε για ψήσιμο με άλλο καύσιμο και πατέντες τύπου βάζω ένα ταψάκι και το ακουμπάω όπου με βολέψει είναι απλά τρόπος σκέψης χαμηλού επιπέδου. Ως ψήστες και γνώστες του θέματος δεν νοείται να προτείνουμε τέτοια πράγματα στον κόσμο... δεν είναι όλοι μάστορες όταν λέμε «έλα μωρέ βάλε εκεί ένα ταψί με κάρβουνα» αν το πεις σε 10 διαφορετικά άτομα θα έχεις 10 διαφορετικές εκτελέσεις της πατέντας... άλλος θα το ακουμπήσει επάνω στους καυστήρες ακριβώς γιατί δε θα βρει ταψί που να ακουμπάει στα sear plates, άλλος δεν βρει ανοξείδωτο θα βάλει άλλο υλικό και θα φάει καρκίνο, άλλος δε θα κάνει τρύπες στο ταψί και θα έχει πρόβλημα με συστολές διαστολές στο ανοξείδωτο ατσάλι και θα του στραβώσει στο ζέσταμα με κύνδινο να πέσουν κάρβουνα μέσα στον κάδο και να γίνει ζημιά, άλλος το ταψί πατέντα που θα χρησιμοποιήσει δε θα έχει το κατάλληλο χείλος ...

Μπορώ να σου βρίσκω πιθανά προβλήματα μέχρι το βράδυ, η δουλειά μου είναι γιατί είμαι μηχανικός και έχω τελειώσει συγκεκριμένα ηλεκτρολόγος μηχανικός... έχω τη νοοτροπία του μηχανικού και μπορώ να αξιολογήσω και άλλα πράγματα δεν είναι όλα όσα βλέπει το «μάτι» στη ζωή, υπάρχει η στεγνή πλευρά του καταναλωτή που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να χαμηλώσει το κόστος και να πείσει τον εαυτό του με ανυπόστατες επιστημονικά θεωρίες, αλλά υπάρχει και η πλευρά του μηχανικού της εκάστοτε εταιρίας ο οποίος κάθεται και μελατάει και βγάζει εγγυήσεις, έτη, προδιαγραφές ασφαλείας και πολλά άλλα που το 99% των καταναλωτών συνήθως τα έχουν «γραμμένα»! Αυτό δεν είναι η άποψή μου είναι η θλιβερή πραγματικότητα...

Το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να το γράψω καθώς έχω την υποχρέωση να ενημερώσω για αυτά που αντιλαμβάνομαι. Ο καθένας μπορεί να τα λάβει υπόψιν και να πράξει αναλόγως! 

Αυτά για το θέμα με τα κάρβουνα...

Τώρα όσο για τον τύπο στο YouTube δε νομίζω ότι χρειάζεται να πει ψέματα για κάτι τόσο μικρό για να προωθήσει Napoleon... από ότι έχω καταλάβει και από τη δική μου εμπειρία με Rogue 425 και Genesis II 310 του ξάδερφου, και εμένα με έχει βολέψει γιατί όταν έχω 10 πράγματα στα χέρια μου ακόμα και το stretch που θα κάνει το χέρι για να φτάσει από τον 1ο καυστήρα μέχρι τον σπινθήρα που είναι στην άλλη πλευρά (και δε θα ανάψει σε 1 δευτερόλεπτο) έχει τη σημασία του... αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά τίποτα σε σύγκριση με άλλα πράγματα. Αν όμως μου έλεγες ότι έχω 2 εντελώς ίδια μπάρμπεκιου στην ίδια τιμή προφανώς και θα διάλεγα το jetfire... δε χρειάζεται να το συζητήσουμε αυτό δεν είναι καν debatable. Το να βαφτίζουμε όλα τα επιπλέον θετικά ως μη θετικά δεν έχει νόημα κατά την άποψη μου. Μικρά ή μεγάλα δεν παύουν να είναι plus (+).

 

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας την αναζήτησή είδα και τη BK Royal 340, την  έχει κανεις ; Συγκριτικά με τη spirit 310 έχουν κάποια μεγάλη διαφορα εκτός από την επιφάνεια ψησίματος και το πλευρικό μάτι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@eliassgr  για το φτωχο, αλλα πρακτικο μυαλο μου, ο ολος σχεδιασμος για τα δοντακια που ακουμπαει ο ταψι, ειναι ιδιο με το GBS της weber που το θεωρω αρχηστο. Δεν θα το θεσω λοιπον σαν επιχειρημα σε καποιον που θελει να αγορασει μια ψησταρια, οτι εχει GBS και μπορει να σκαει 100ευρα να παρει τα σκευη της  weber που καθονται ωραια και ασφαλη στην τρυπα, ενω μπορει να παρει με λιγοτερα χρηματα ενα lodge πχ και να το βαλει οπουδηποτε πανω στη σχαρα.

Αυτο που λεω ειναι να μενουμε στα βασικα και ουσιαστικα πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα και να μην ειμαστε fanboys της καθε εταιριας. Δλδ θα θεσω σε καποιον επιχειρημα οτι το warming rack της genesis ειναι αναδιπλούμενο και απλα το κλεινεις οταν θες και δεν χρειαζεται να το βγαζεις οπως στη napoleon και να ψαξεις που να το ακουμπησεις που θα ειναι βρωμικο;  Ή οτι οταν το εχεις κλειστο μπορεις να ακουμπησεις πανω μικρες σουβλες; Ή οτι εχει μεγαλες ροδες που πανε πιο καλα σε χορτο σε σχεση με τα μικρα της ναπολεον;  Ή οτι προτιμω τη μπουκαλα στο πλαι για να μην τρωει χωρο απο το ντουλαπακι;

Μιλαμε για δυο κορυφαιες εταιριες που βασικες διαφορες εχουν στην εγγυηση 10 και 15 χρονια με διαφοροποιησεις, υπερυθρο ματι στη ναπολεον και κλειστο χωρο αποθηκευσης (που υπαρχει σε πιο ακριβο μοντελο weber). Oλα τα αλλα ειναι μικροδιαφορες που εχει προσθεσει ο καθε κατασκευαστης. Δεν θα κατσω να ασχοληθω αν η μια εχει ανοιχτηρι για μπυρες και η αλλη δεν εχει.

25 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Τώρα όσο για τον τύπο στο YouTube δε νομίζω ότι χρειάζεται να πει ψέματα για κάτι τόσο μικρό για να προωθήσει Napoleon... από ότι έχω καταλάβει και από τη δική μου εμπειρία με Rogue 425 και Genesis II 310 του ξάδερφου, και εμένα με έχει βολέψει γιατί όταν έχω 10 πράγματα στα χέρια μου ακόμα και το stretch που θα κάνει το χέρι για να φτάσει από τον 1ο καυστήρα μέχρι τον σπινθήρα που είναι στην άλλη πλευρά (και δε θα ανάψει σε 1 δευτερόλεπτο) έχει τη σημασία του... αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά τίποτα σε σύγκριση με άλλα πράγματα.

Να απαντησω και γι αυτο και σταματαω γιατι το κουρασαμε. Λεει στο βιντεο οτι ειναι δυσκολο να αναψεις την ψησταρια με το ενα χερι ενω κρατας 10 πραγματα στα χερια σου. Εγω την αναβω απο πριν να ζεσταθει, οχι οταν εχω τα φαγητα στα χερια μου. Εκτος και αν τα βαζει να ψηθουνε σε κρυα σχαρα. Γι αυτο λεω οτι λεει πιπες στο συγκεκριμενο βιντεο και ψαχνει να βρει κατι αρνητικο να πει. Μου αρεσουν τα review που κανει, αλλα αν εχεις μια μικρη ιδεα μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

@eliassgr  για το φτωχο, αλλα πρακτικο μυαλο μου, ο ολος σχεδιασμος για τα δοντακια που ακουμπαει ο ταψι, ειναι ιδιο με το GBS της weber που το θεωρω αρχηστο. Δεν θα το θεσω λοιπον σαν επιχειρημα σε καποιον που θελει να αγορασει μια ψησταρια, οτι εχει GBS και μπορει να σκαει 100ευρα να παρει τα σκευη της  weber που καθονται ωραια και ασφαλη στην τρυπα, ενω μπορει να παρει με λιγοτερα χρηματα ενα lodge πχ και να το βαλει οπουδηποτε πανω στη σχαρα.

Αυτο που λεω ειναι να μενουμε στα βασικα και ουσιαστικα πλεονεκτηματα και μειονεκτήματα και να μην ειμαστε fanboys της καθε εταιριας. Δλδ θα θεσω σε καποιον επιχειρημα οτι το warming rack της genesis ειναι αναδιπλούμενο και απλα το κλεινεις οταν θες και δεν χρειαζεται να το βγαζεις οπως στη napoleon και να ψαξεις που να το ακουμπησεις που θα ειναι βρωμικο;  Ή οτι οταν το εχεις κλειστο μπορεις να ακουμπησεις πανω μικρες σουβλες; Ή οτι εχει μεγαλες ροδες που πανε πιο καλα σε χορτο σε σχεση με τα μικρα της ναπολεον;  Ή οτι προτιμω τη μπουκαλα στο πλαι για να μην τρωει χωρο απο το ντουλαπακι;

Μιλαμε για δυο κορυφαιες εταιριες που βασικες διαφορες εχουν στην εγγυηση 10 και 15 χρονια με διαφοροποιησεις, υπερυθρο ματι στη ναπολεον και κλειστο χωρο αποθηκευσης (που υπαρχει σε πιο ακριβο μοντελο weber). Oλα τα αλλα ειναι μικροδιαφορες που εχει προσθεσει ο καθε κατασκευαστης. Δεν θα κατσω να ασχοληθω αν η μια εχει ανοιχτηρι για μπυρες και η αλλη δεν εχει.

Τα επιχειρήματα που γράφεις όπως το αναδιπλούμενο warming rack μπορεί για σένα να μην είναι σημαντικό αλλά για κάποιον άλλον να είναι περισσότερο από όσο εσύ εκτιμάς με βάση τα δικά σου δεδομένα. Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να αναφέρει ο καθένας όλα όσα έχει παρατηρήσει και αυτός είναι ο πραγματικός σκοπός των forum αλλά και της προσωπικής επαφής με τα προϊόντα. Δε θα είσαι fanboy αν πεις ότι έχει πρόβλημα να ακουμπήσεις κάπου το λερωμένο warming rack, γιατί αύτο για εμένα θα μπορούσε να είναι όντως μεγάλο πρόβλημα που το σπίτι μου είναι μικρό. Επίσης το ότι θέλεις να χρησιμοποιήσεις το χώρο για τη μπουκάλα είναι απόλυτα σεβαστό πρέπει να το γράψεις γιατί μπορεί να βοηθήσεις πολύ κόσμο με αυτή σου την παρατήρηση... Κι εγώ μέχρι να αγοράσω την πρώτη μου μπουκάλα είχα κάποια συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου, όταν την είδα πρώτον πως είναι χτηπημένη και βρώμικη παντού η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να τη βλέπω στο μπαλκόνι μου, επίσης μετά που άδειασε και την ξαναγέμισα μου δώσαν άλλη που ήταν ακόμη χειρότερη... υπάρχει και κόσμος που δίνει σημασία στην αισθητική στο μπαλκόνι του και ακόμη πιο σημαντικά δε θέλει να τη βαράει ο ήλιος όλη μέρα το καλοκαίρι... όλα αυτά συνεπώς για κάποιους γίνονται πολύ «μεγάλα» προβλήματα που τριβελίζουν το κεφάλι τους! Εμείς που τα έχουμε βιώσει επειδή έχουμε τριφτεί με το προϊόν οφείλουμε να τα αναφέρουμε... αλλιώς τι κάνουμε εδώ πέρα;

Στο μόνο που διαφωνώ κάθετα από την αρχή είναι στη σύγκριση που κάνεις με το GBS που πέρα από Wok που κάθεται πιο χαμηλά και έχει πιο δυνατή φωτιά, όλα τα υπόλοιπα είναι όπως είπες παντελώς ανόητα και δίχως καμια διαφορά από άποψη προδιαγραφών ασφαλείας, εγγύησης κτλ. Δεν υπάρχει εταιρία μπάρμπεκιου που μπορεί να σου πεί «μην βάλεις μαντεμένια σκεύη μέσα στο θάλαμο», υπάρχει όμως εταιρία που θα σου πει προφανώς μην ψήσεις με κάρβουνα μέσα στο μπάρμπεκιου.

Συμφωνώ σε όλα τα υπόλοιπα!

17 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Να απαντησω και γι αυτο και σταματαω γιατι το κουρασαμε. Λεει στο βιντεο οτι ειναι δυσκολο να αναψεις την ψησταρια με το ενα χερι ενω κρατας 10 πραγματα στα χερια σου. Εγω την αναβω απο πριν να ζεσταθει, οχι οταν εχω τα φαγητα στα χερια μου. Εκτος και αν τα βαζει να ψηθουνε σε κρυα σχαρα. Γι αυτο λεω οτι λεει πιπες στο συγκεκριμενο βιντεο και ψαχνει να βρει κατι αρνητικο να πει. Μου αρεσουν τα review που κανει, αλλα αν εχεις μια μικρη ιδεα μπορεις να καταλαβεις καποια πραγματα.

Δεν γνωρίζω πως ψήνεις, πόσο ψήνεις, για πόσα άτομα κτλ. αλλά εγώ που θεωρώ τον εαυτό μου ερασιτέχνη έχει τύχει να αναβοσβήνω καυστήρες και να προσθέτω φαγητά ακόμα και στη travelq που την έχω λιώσει στο σπίτι ... έχει τύχει να γεμίσω και να αδειάσω όλη τη σχάρα 4-5 φορές και να παίζω με διαφορετικές θερμοκρασίες σε κάθε μισό της σχάρας... να μη μιλήσω για την 425 που συνεχώς αναβοσβήνω τον 3ο καυστήρα στην πορεία... το ότι εσύ δεν κάνεις την ίδια χρήση με κάποιον άλλο είναι απόλυτα σχετικό... δεν είναι ο σκοπός μας εδώ να βγάλουμε έξω τους καυστήρες μας να τους μετρήσουμε αλλά όταν βγαίνουν 1-2 άτομα και σου λένε ότι έχει τύχει να χρησιμοποιούν τους καυστήρες τους αυτόνομα να το σεβόμαστε. Αν ήταν απόλυτο να μαγειρεύουμε πάντα με όλους τους καυστήρες αναμένους θα βάζαμε μια κεντρική ανάφλεξη στο μπάρμπεκιου και θα τελείωνε η υπόθεση.

Επίσης εσύ από την εμπειρία σου πόση ώρα πατάς τη σπίθα στη genesis για να ανάψει; γιατί εγώ στην Genesis 310 δε πατάω το κουμπί 1 δευτερόλεπτο και ανάβει.. εκτός αν κάνω κάτι λάθος τι να πω...

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Ωραιο seasoning στο τηγανι. Το εχω και γω αλλα με δυσκολευει στο καθαρισμα και δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε.

Κοίτα κι εγώ για μπελά το είχα στην αρχή, λόγω των αυλακώσεων και της δυσκολίας να καθαρίσεις ανάμεσα, αλλά μετά τις 2-3 πρώτες φορές, του πήρα τον αέρα.

Καθάρισμα κλασικά με πλαστική σπάτουλα, όταν είναι ακόμα ζεστό, ζεστό νερό για πλύσιμο/σκούπισμα, ζέσταμα και λαδάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Κοίτα κι εγώ για μπελά το είχα στην αρχή, λόγω των αυλακώσεων και της δυσκολίας να καθαρίσεις ανάμεσα, αλλά μετά τις 2-3 πρώτες φορές, του πήρα τον αέρα.

Καθάρισμα κλασικά με πλαστική σπάτουλα, όταν είναι ακόμα ζεστό, ζεστό νερό για πλύσιμο/σκούπισμα, ζέσταμα και λαδάκι.

 Κι εγώ στο L6SK3 που έχω αποφεύγω να το χρησιμοποιώ για το κάθε τι για να μη μπαίνω σε διαδικασίες καθαρισμού κτλ, και το έχω αφήσει για ειδικές περιπτώσεις μέσα στο μπάρμπεκιου. Δε λέω ότι είναι δύσκολο απλά στο ανοξείδωτο που έχω αντίστοιχα ένα της Pyramis (μας το έχει δώσει η μητέρα της κοπέλας μου το 2016 και εκείνη το είχε από το 2000 φεύγα πόσα χρόνια😄) δεν σκέφτομαι τίποτα και είναι επίσης πολύ αποδοτικό για τις τροφές που μαγειρεύω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...