Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν βαρέθηκες τη γυναίκα πάρε prestige. Αν όχι πάρε rogue. 😝

"Δυστυχώς" πρόλαβα οριακά τον κορωνοϊό και παντρεύτηκα 3 μήνες πριν εμφανιστεί οπότε τώρα είναι αργά!

Βέβαια με κάτι τέτοιες μαλαγανιές του τύπου "δεν πρέπει να πάρουμε ψησταριά που να καλύπτει μόνο τις τωρινές μας ανάγκες" ανεβαίνω κατηγορίες στις ψησταριές οπότε έχει και τα καλά του ο γάμος.😄

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Υπόψιν...

Αν φύγει η γυναίκα συνήθως παίρνει και ότι της αρέσει (δλδ ότι σου άρεσε στον άντρα της πολύ)...ή αλλιώς όπως το λένε στο χωριό μου...δεν θα σου αφήνει ούτε μαντηλι να κλάψεις...όχι ψησταριά για να ψησεις... ;)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ πάντως την άποψή μου, σαν νέος στο κουρμπέτι και άσχετος γενικά. Παρότι τα ψάχνω όλα τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό και διαβάζω φορουμ, κλπ. στη προκειμένη περίπτωση και οι 2 ψησταριές είναι κορυφαίες (με συν και πλην η καθεμία φυσικά). Το θέμα είναι να περνάς καλά με φίλους και να ψήνεις ωραία και ιδιαίτερα πράγματα. Και με μικρή ψησταριά το κάνεις, πόσο μάλλον με κάποιο από τα 2 τούμπανα. Αντί να ψάχνεις άλλους 3 μήνες για τις διαφορές, πάρε όποια σου κάνει κλικ όταν τις δεις και θα την χαρείς και δε θα το ξανασκεφτείς. Σε 8 μήνες θα είχες κάνει ήδη κατ' ελάχιστο 65 ψησίματα. 😁

Επεξ/σία από remalis
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, greatony είπε

Μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα και όχι μόνο θα ήθελα να ρωτήσω και γω γνώμες και εντυπώσεις από τυχόν ιδιοκτήτες για αγορά μια από τις Weber Genesis II E-330 και Napoleon Rogue 525 SE.

Τα πλεονεκτήματα της Napoleon (θεωρητικά τουλάχιστον) στα χαρτιά είναι:

  •  4 κύριους καυστήρες έναντι 3 της Weber
  • Οπίσθιος καυστήρας για καλύτερα ψησίματα στη σούβλα
  • Sizzle zone 
  • Inox σχάρες
  • Πιθανή λειτουργία και με κάβουνο με το αντίστοιχο αξεσουάρ
  • Αναδιπλούμενο το 1 ράφι

Τα πλεονεκτήματα της Weber έτσι όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι η τιμή απόκτησης(η τελική διαφορά στην περίπτωση μου υπολογίζεται περίπου στα 200-300ε φθηνότερη σε σχέση με Napoleon) , η τρέχουσα προσφορά με δώρο τη σούβλα, η ναι μεν μικρότερη αλλά πιο ξεκάθαρη και ενιαία εγγύηση για όλα τα parts για 10 χρόνια και τέλος τα περισσότερα χρόνια δραστηριοποίησης της επίσημης αντιπροσωπείας στην Ελλάδα με αρκετά καλές κριτικές. Επίσης με μια πρόχειρη ματιά μου φαίνεται ότι βρίσκεις πιο εύκολα 3rd party αξεσουάρ για τη Weber μιας και είναι πιο "γνωστή" εταιρία. 

Είδα επίσης ότι η Weber έχει sear station σε ένα σημείο της κύριας επιφάνειας ψησίματος με έναν έξτρα καυστήρα  που αμφιταλαντεύομαι αν θα είναι βολικότερο/αποδοτικότερο σε σχέση με το sizzle zone της Napoleon. Άλλο ένα ερωτηματικό που έχω είναι το σύστημα GBS, μιας και προσπαθώ να δω αν έχει ουσιαστικά οφέλη σε σχέση με το να τοποθετήσεις απλά κάποιο σκεύος πάνω από τις σχάρες.

Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν αυτός ο έξτρα καυστήρας της napoleon θα κάνει μεγάλη διαφορά στα ψησίματα μιας και με διαβεβαίωσαν όπου ρώτησα ότι η Genesis δεν έχει κανένα πρόβλημα δύναμης στο ψήσιμο(άρα είναι πιο αποδοτική;).

Το κομμάτι της ευκολίας του καθαρισμού δεν το έθιξα καθόλου γιατί θεωρώ ότι είναι πολύ κοντά και οι 2. Επίσης ποιοτικά δε θεωρώ ότι έχουν μεγάλες διαφορές αν και η Napoleon δείχνει ενα κλικ πιο στιβαρή.

Περιμένω τις απαντήσεις/εμπειρίες σας σε ότι μπορείτε από το σεντονάκι που ετοίμασα μπας και αποφασίσω κάποια στιγμή.

Υ.Γ. 1: Επειδή μπορεί να έχω γράψει και καμιά βλακεία που δε στέκει πιο πάνω, όπου χρειαστεί διορθώστε με μην πάρω και κάναν άλλο που διαβάζει στο λαιμό μου.

Υ.Γ. 2: Εννοείται ότι οποιαδήποτε άλλη πρόταση για ψησταριά στην ίδια κατηγορία είναι καλοδεχούμενη.

Και οι δύο είναι κορυφαίες. Με το καλό να αποκτήσες όποια από τις 2 αποφασίσεις. Εγώ θα προτιμούσα την Napoleon για τα έξτρα που λες, κυρίως για το sizzle zone, τον οπίσθιο υπέρυθρο και τις ανοξείδωτες σχάρες. Και η Genesis όμως είναι κορυφαία πραγματικά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, remalis είπε

Να πω και εγώ πάντως την άποψή μου, σαν νέος στο κουρμπέτι και άσχετος γενικά. Παρότι τα ψάχνω όλα τα πράγματα σε μεγάλο βαθμό και διαβάζω φορουμ, κλπ. στη προκειμένη περίπτωση και οι 2 ψησταριές είναι κορυφαίες (με συν και πλην η καθεμία φυσικά). Το θέμα είναι να περνάς καλά με φίλους και να ψήνεις ωραία και ιδιαίτερα πράγματα. Και με μικρή ψησταριά το κάνεις, πόσο μάλλον με κάποιο από τα 2 τούμπανα. Αντί να ψάχνεις άλλους 3 μήνες για τις διαφορές, πάρε όποια σου κάνει κλικ όταν τις δεις και θα την χαρείς και δε θα το ξανασκεφτείς. Σε 8 μήνες θα είχες κάνει ήδη κατ' ελάχιστο 65 ψησίματα. 😁

Ναι το πρόγραμμα είναι μέχρι Δευτέρα να έχω καταλήξει. Αν ήταν και οι δύο ετοιμοπαράδοτες μάλλον θα είχα πάρει τη Napoleon ήδη.
Γι'αυτό και τρώγομαι λίγο παραπάνω με τη Weber γιατί θα έκανα και Πάσχα μαζί της ενώ η Napoleon καλό καλοκαίρι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greatony είπε

Ναι το πρόγραμμα είναι μέχρι Δευτέρα να έχω καταλήξει. Αν ήταν και οι δύο ετοιμοπαράδοτες μάλλον θα είχα πάρει τη Napoleon ήδη.
Γι'αυτό και τρώγομαι λίγο παραπάνω με τη Weber γιατί θα έκανα και Πάσχα μαζί της ενώ η Napoleon καλό καλοκαίρι.

Για να σε διευκολύνω και να είναι ελαφρύ το πάπλωμα που θα σε σκεπάσει σήμερα το βράδυ με όνειρα αλμυρά, αν πάρεις τη genesis θα είσαι όντως great tony .. αν πάρεις όμως το Ναπολεοντα θα είσαι Tony Stark 😂😂😂

Καλό ξημέρωμα σε όλους ✌️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, greatony είπε

Ναι το πρόγραμμα είναι μέχρι Δευτέρα να έχω καταλήξει. Αν ήταν και οι δύο ετοιμοπαράδοτες μάλλον θα είχα πάρει τη Napoleon ήδη.
Γι'αυτό και τρώγομαι λίγο παραπάνω με τη Weber γιατί θα έκανα και Πάσχα μαζί της ενώ η Napoleon καλό καλοκαίρι.

Πέρυσι το Πάσχα πάντως που δεν την είχα, πήρα κατσικάκι γάλακτος, το έδωσα στην πεθερά, το έβαλε στον φούρνο και έγινε λουκούμι.

Την ψησταριά ναι μεν την παραγγείλαμε τον Ιούνιο, αλλά ήρθε τον Σεπτέμβριο, καθώς την θέλαμε με φυσικό αέριο και δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτη.

Επειδή όμως Σεπτέμβριο ήμασταν εκτός, η παραλαβή έγινε αρχές Οκτωβρίου. Όλη αυτή η αναμονή/προσμονή όμως άξιζε και με το παραπάνω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greatony είπε

Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να έχει και αντίστοιχη διαφορά στην "τελική" η Napoleon σε σχέση με τη Weber;

Δηλαδή έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ αν π.χ. η Genesis 330 τερματίζει στους 300 βαθμούς κελσίου μέσα στην καμπίνα με τους καυστήρες στο φουλ η 525 θα έπρεπε να τερματίζει στο 350 βαθμούς.
Όπως η λογική λέει ότι θα πρέπει να φτάνει και πιο γρήγορα στην επιθυμητή θερμοκρασία.

Έχετε κάνει κάνα "πάτημα" στις ψησταριές σας σε 0-100 και τελικές να πείτε και σε μας τι γίνεται;😜

Αυτά τα λέω επαναλαμβάνω σαν άσχετος με το σπορ οπότε αν κάτι δεν ισχύει μην πέσετε να με φάτε...

Κάπου είχα ανεβάσει ακριβώς αυτά που ρωτάς, όταν πήρα την 525 τα Χριστούγεννα. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε ένα ψάξιμο. Νομίζω την πρωτοάναψα τέλη Δεκέμβρη αρχές Ιανουαρίου. Στο πρώτο κάψιμο που της έκανα κράτησα και χρόνους. Αν θυμάμαι καλά τους 370 τους έπιασα σε 12 ή 14 λεπτά αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία πάω να κάνω αύριο τα τελικά blueprints με χαρτονάκια για τη Napoleon να δω ότι σε μέγεθος είμαστε κομπλέ απ'όλες τις απόψεις μη μου έχει ξεφύγει κάτι και το προχωράω.
Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε να ελαφρύνω κι άλλο το πορτοφόλι μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, greatony είπε

Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε να ελαφρύνω κι άλλο το πορτοφόλι μου!

Νομίζω οτι εισαι στο σωστό μέρος...απολαυσέ το...!!! :)

ολοι ξεκινήσαμε με ενα μπατζετ 200-300ε...καταλληξαμε με στεγαστικό...

My Wife.jpg

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Υπόψιν...

Αν φύγει η γυναίκα συνήθως παίρνει και ότι της αρέσει (δλδ ότι σου άρεσε στον άντρα της πολύ)...ή αλλιώς όπως το λένε στο χωριό μου...δεν θα σου αφήνει ούτε μαντηλι να κλάψεις...όχι ψησταριά για να ψησεις... ;)

Εξαρταται που θα πεσεις. Ευτυχως πηρε ο καθενας οτι ηθελε, αλλα δεν μπορουσα να ζητησω το μιξερ και την καφετιερα που της τα ειχα κανει δωρο. Τεσπα καλα να ειμαστε.... τωρα πηρα καλυτερο μιξερ :P και την genesis, που πριν ειχα μια καρβουνου απο σουπερ μαρκετ ή οποια βεβαια ειχε αντεξει 4 χρονακια χωρις κανενα προβλημα σε σχεδον καθημερινη βροχη με ενα απλο σκεπασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για οποιον ενδιαφερεται για θερμομετρο βρηκα τις καλυτερες τιμες για το inkbird που προτεινα χτες.

Bluetooth 4 probes Aliexpress ships from Germany 41.28€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/4001095727980.html

WIFI 4 probes Aliexpress ships from Germany 85,87€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/1005002028236366.html

WIFI 4 probes Amazon US ships from US to US ONLY 45.49€ (coupon: OKSANA329) + shipping to Greece + μαλλον τελωνειο
https://www.amazon.com/dp/B0821G4KXX

Εγω θα πηγαινα για το πρωτο ή αν ηθελα wifi στο δευτερο απο Γερμανια για να μην μπλεκω με τελωνεια κλπ, αλλα οποιος θελει ας δοκιμασει την τυχη του απο Αμερικη και καποια υπηρεσια οπως eshopwedrop να του το προωθησει μετα στην Ελλαδα.

Δεν εχω ψαξει αν το wifi εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της συνδεσης. Το bluetooth παντως ειναι υπεραρκετο για οποιον θελει. Το wifi φανταζομαι ειναι για καποιον που εχει τεραστιο σπιτι και θα χανεται η συνδεση του bluetooth.

@geor92

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπον για οποιον ενδιαφερεται για θερμομετρο βρηκα τις καλυτερες τιμες για το inkbird που προτεινα χτες.

Bluetooth 4 probes Aliexpress ships from Germany 41.28€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/4001095727980.html

WIFI 4 probes Aliexpress ships from Germany 85,87€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/1005002028236366.html

WIFI 4 probes Amazon US ships from US to US ONLY 45.49€ (coupon: OKSANA329) + shipping to Greece + μαλλον τελωνειο
https://www.amazon.com/dp/B0821G4KXX

Εγω θα πηγαινα για το πρωτο ή αν ηθελα wifi στο δευτερο απο Γερμανια για να μην μπλεκω με τελωνεια κλπ, αλλα οποιος θελει ας δοκιμασει την τυχη του απο Αμερικη και καποια υπηρεσια οπως eshopwedrop να του το προωθησει μετα στην Ελλαδα.

Δεν εχω ψαξει αν το wifi εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της συνδεσης. Το bluetooth παντως ειναι υπεραρκετο για οποιον θελει. Το wifi φανταζομαι ειναι για καποιον που εχει τεραστιο σπιτι και θα χανεται η συνδεση του bluetooth.

@geor92

τα ασύρματα τύπου meater είναι λιγότερο ακριβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_gr2 είπε

τα ασύρματα τύπου meater είναι λιγότερο ακριβή;

To meater ειναι πιο ακριβο, 100ευρω για ενα μονο probe. Τα "τυπου" meater δεν ξερω αν ειναι καλα, δεν εχω ασχοληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...