Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, greatony είπε

Ωραία πάω να κάνω αύριο τα τελικά blueprints με χαρτονάκια για τη Napoleon να δω ότι σε μέγεθος είμαστε κομπλέ απ'όλες τις απόψεις μη μου έχει ξεφύγει κάτι και το προχωράω.
Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθάτε να ελαφρύνω κι άλλο το πορτοφόλι μου!

Άντε με το καλό να την δεχθείς και να της πιεις το αίμα! Το πορτοφόλι σου θα ελαφρύνει αλλά εσύ θα βαρύνεις να ξέρεις 😁 Βρες και ένα χόμπι από τώρα για να καις θερμίδες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπον για οποιον ενδιαφερεται για θερμομετρο βρηκα τις καλυτερες τιμες για το inkbird που προτεινα χτες.

Bluetooth 4 probes Aliexpress ships from Germany 41.28€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/4001095727980.html

WIFI 4 probes Aliexpress ships from Germany 85,87€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/1005002028236366.html

WIFI 4 probes Amazon US ships from US to US ONLY 45.49€ (coupon: OKSANA329) + shipping to Greece + μαλλον τελωνειο
https://www.amazon.com/dp/B0821G4KXX

Εγω θα πηγαινα για το πρωτο ή αν ηθελα wifi στο δευτερο απο Γερμανια για να μην μπλεκω με τελωνεια κλπ, αλλα οποιος θελει ας δοκιμασει την τυχη του απο Αμερικη και καποια υπηρεσια οπως eshopwedrop να του το προωθησει μετα στην Ελλαδα.

Δεν εχω ψαξει αν το wifi εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της συνδεσης. Το bluetooth παντως ειναι υπεραρκετο για οποιον θελει. Το wifi φανταζομαι ειναι για καποιον που εχει τεραστιο σπιτι και θα χανεται η συνδεση του bluetooth.

@geor92

τρομερη η τιμη για το πρωτο - εξαιρετικα αξιοπιστο το συγκεκριμενο θερμομετρο ειδικα για αυτους που ψηνουν ribeye,picanha η αλλα τετοια κομματια που ζητειται ακριβεια στο ψησιμο μαζι με την εφαρμογη που το συνοδευει ειναι για μενα το πιο vfm της αγορας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2021 στις 10:16 ΜΜ, gdeli είπε

Λοιπόν σήμερα επιτέλους αξιώθηκα και άναψα την καινούρια μου Napoleon Rogue 525. Στο αρχικό κάψιμο άναψα και τους 4 καυστήρες στο φουλ και περίμενα. Με εξωτερική θερμοκρασία στους 16 βαθμούς και ένα ελαφρύ αεράκι έπιασε τους 300 σε 9 λεπτά (σύμφωνα με το built in θερμόμετρο) . Έφτασε στους 370 σε 14 λεπτά και ανέβηκε περίπου στους 380 όπου και έμεινε σταθερά μέχρι 30', οπότε και την έσβησα. Άνοιξα το καπάκι να κρυώσουν οι σχάρες και μετά άπλωσα μια καλή στρώση ελαιόλαδο ευλαβικά, καλύπτοντας κάθε σπιθαμή τους. Μετά άνοιξα πάλι τους 4 καυστήρες στο ελάχιστο δυνατό και σε λίγο είχε ανέβει στους 200 αν θυμάμαι καλά. Η πρώτη αντικολλητική στρώση έγινε σε χρόνο dt. Δεν είχα χρόνο για τις επόμενες διότι είχε πέσει πείνα στα μικρά, αλλά θα το διορθώσω στις επόμενες μέρες.

Για ψήσιμο βρήκα δύο θηριώδεις σπαλομπριζόλες Ισπανίας πάχους περίπου 3 εκατοστών, με λίγο προς μέτριο σε μερικά σημεία λίπος,  και μια μικρή καλοσιτεμένη κόντρα ελληνικής μοσχίδας χωρίς λίπος. Άναψα πάλι και τους 4 καυστήρες στο φουλ, άλειψα τις μπριζόλες με λάδι και τις έβαλα όταν έφτασε 300 βαθμούς. Στα 4 λεπτά άλειψα με λάδι και την άλλη πλευρά και τις γύρισα. Συνολική παραμονή 8 λεπτά σε θερμοκρασία λίγο πάνω από 300 στα πρώτα 4 και μετά, λόγω της επάλειψης με λάδι έπεσε αλλά ανέβηκε πάλι στους 300 σχετικά άμεσα.

 

 

 

@greatonyΤο βρήκα, στα 14 λεπτά έφτασε τους 370. Τους 300 σε 9 λεπτά τους πιάνει σταθερά, το έχω δοκιμάσει και με 6 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και βοριά που είναι έκθετη η ψησταριά.

Επεξ/σία από gdeli
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gdeli είπε

@greatonyΤο βρήκα, στα 14 λεπτά έφτασε τους 370. Τους 300 σε 9 λεπτά τους πιάνει σταθερά, το έχω δοκιμάσει και με 6 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία και βοριά που είναι έκθετη η ψησταριά.

Για εμένα εντυπωσιακό ειναι το ποσο καλά διατειρεί την θερμοκρασία η Ναπολέον *χωρίς να λέω οτι οι άλλες δεν διατηρούν μας και δεν εχω μετρο συγκρισης... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπον για οποιον ενδιαφερεται για θερμομετρο βρηκα τις καλυτερες τιμες για το inkbird που προτεινα χτες.

Bluetooth 4 probes Aliexpress ships from Germany 41.28€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/4001095727980.html

WIFI 4 probes Aliexpress ships from Germany 85,87€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/1005002028236366.html

WIFI 4 probes Amazon US ships from US to US ONLY 45.49€ (coupon: OKSANA329) + shipping to Greece + μαλλον τελωνειο
https://www.amazon.com/dp/B0821G4KXX

Εγω θα πηγαινα για το πρωτο ή αν ηθελα wifi στο δευτερο απο Γερμανια για να μην μπλεκω με τελωνεια κλπ, αλλα οποιος θελει ας δοκιμασει την τυχη του απο Αμερικη και καποια υπηρεσια οπως eshopwedrop να του το προωθησει μετα στην Ελλαδα.

Δεν εχω ψαξει αν το wifi εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της συνδεσης. Το bluetooth παντως ειναι υπεραρκετο για οποιον θελει. Το wifi φανταζομαι ειναι για καποιον που εχει τεραστιο σπιτι και θα χανεται η συνδεση του bluetooth.

@geor92

αυτό τι λέει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos_ace είπε

Παιδιά ερώτηση.

Στο reverse searing, κατά τη διάρκεια του έμμεσου οι αναμμένοι καυστήρες πρέπει να είναι στο max ή στο min?

Χαμηλα τους θες για να ανεβασει σιγα σιγ αθερμοκρασια και να γινει ομοιομορφο το ψησιμο.

1 λεπτό πριν, ηνίοχος είπε

Δεν το εχω ψαξει το συγκεκριμενο, αλλα το εχω δει αρκετες φορες σε φωτο απο αλλους χρηστες εδω κι εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Ίσως να μπορέσουν να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες @adnis και @birel-motosport που το έχουν ήδη, αν θυμάμαι καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Χαμηλα τους θες για να ανεβασει σιγα σιγ αθερμοκρασια και να γινει ομοιομορφο το ψησιμο.

 

Thanks, δοκίμασα να κάνω ενα ribeye χθες reverse searing. 

τους είχα στο max και αν κ έμμεσο ανέβαζε σχετικά γρήγορα θερμοκρασία. Δεν ήταν κακό παρόλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Thanks, δοκίμασα να κάνω ενα ribeye χθες reverse searing. 

τους είχα στο max και αν κ έμμεσο ανέβαζε σχετικά γρήγορα θερμοκρασία. Δεν ήταν κακό παρόλα αυτά.

βαλε 120-150 βαθμους την επομενη φορα να παρει κανενα μισαωρο να πιασει θερμοκρασια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

βαλε 120-150 βαθμους την επομενη φορα να παρει κανενα μισαωρο να πιασει θερμοκρασια.

Θα το κάνω αύριο.

Εν τω μεταξύ πόση διαφορά κάνει η ξεκούραση μετα! Το 1ο το φαγαμε με το που βγήκε, το 2ο που εμεινε τυλιγμενο κανα 10λεπτο..... άλλο πράμα....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panos_ace είπε

Θα το κάνω αύριο.

Εν τω μεταξύ πόση διαφορά κάνει η ξεκούραση μετα! Το 1ο το φαγαμε με το που βγήκε, το 2ο που εμεινε τυλιγμενο κανα 10λεπτο..... άλλο πράμα....

προσοχη μονο στην ξεκουραση

αν χρησιμοποιεις θερμομετρο μην το βγαζεις για να συνεχισεις να παρακολουθεις την θερμοκρασια μην καταληξεις να το τρως well done!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στο παρεάκι,

τώρα που πιάσαμε τα θερμόμετρα κ μιας και έχω τη spirit II, γλυκοκοίταζα το iGrill 3 να δέσει το γλυκό.

Idealo παίζει στα 90-100... Το έχει κάποιος ? Τα αξίζει λέτε τα χρήματα του ή να πάω στην 1η λύση του @SagoniasSlutRos το inkbird που φαίνεται υπερτίμιο?

 

υγ. και γω ψάχνοντας ψησταρία ξεκίνησα και πλεόν το thread μας το παρακολουθώ πιο συχνά και από τα πρωτοσέλιδα 😁

Επεξ/σία από mixomoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ίσως να μπορέσουν να μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες @adnis και @birel-motosport που το έχουν ήδη, αν θυμάμαι καλά.

Καλησπέρα παιδιά

Ναι έχω το grill eye είμαι απόλυτα ευχαριστημένος εγώ το πήρα στα 120 ευρώ με τρεις αισθητήρες

Εγώ όπως έχω ξαναπεί πήρα το συγκεκριμένο γιατί ήθελα κάθε αισθητήρα να δείχνει τη θερμοκρασία στην οθόνη στο όργανο χωρίς να πρέπει να πατήσω κουμπί για να κάνει εναλλαγή

Φυσικά και άλλα 2 που πήρα από το e-shop ο κόστιζαν 12 ευρώ νομίζω δείχνουν ακριβώς την ίδια θερμοκρασία 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Λοιπον για οποιον ενδιαφερεται για θερμομετρο βρηκα τις καλυτερες τιμες για το inkbird που προτεινα χτες.

Bluetooth 4 probes Aliexpress ships from Germany 41.28€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/4001095727980.html

WIFI 4 probes Aliexpress ships from Germany 85,87€ free shipping
https://www.aliexpress.com/item/1005002028236366.html

WIFI 4 probes Amazon US ships from US to US ONLY 45.49€ (coupon: OKSANA329) + shipping to Greece + μαλλον τελωνειο
https://www.amazon.com/dp/B0821G4KXX

Εγω θα πηγαινα για το πρωτο ή αν ηθελα wifi στο δευτερο απο Γερμανια για να μην μπλεκω με τελωνεια κλπ, αλλα οποιος θελει ας δοκιμασει την τυχη του απο Αμερικη και καποια υπηρεσια οπως eshopwedrop να του το προωθησει μετα στην Ελλαδα.

Δεν εχω ψαξει αν το wifi εχει καποιο αλλο πλεονεκτημα περαν της συνδεσης. Το bluetooth παντως ειναι υπεραρκετο για οποιον θελει. Το wifi φανταζομαι ειναι για καποιον που εχει τεραστιο σπιτι και θα χανεται η συνδεση του bluetooth.

@geor92

Θα σταματήσω να διαβάζω το νήμα, χτες ψήθηκα να πάρω σούβλα, τώρα ψήνομαι για upgrade στο θερμόμετρο, κάτι από δω, κάτι από κει, κατά διάλου μας βλέπω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...