Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα6τα θερμόμετρα...εχω το inkbird με τους 2 αισθητήρες και την θερμοκρασία στην οθόνη που συνδέονται οι αισθητήρες (αλλα και στο κινητό) και το meater....το meater απίστευτο κ τ χρησιμοποιείς παντού και πολυ εύκολη εφαρμογή...το inkbird πολυ καλό επίσης όπως και το σέρβις τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

Στις 30/9/2011 στις 12:48 ΜΜ, AfterForever είπε

 

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Αλλά είναι ψιλοακριβές κιόλας οι άτιμες.

 

Αν πετάξεις κάρβουνα και

α) οινόπνευμα πάνω και άναμα

β) προσάναμα τζακιού σε 2-3 σημεία κάτω από τα κάρβουνα

γ) καμιά εφημερίδα/κλαδάκι (αν υπάρχει) κάτι ξερό τελοσπάντων κάτω από τα κάρβουνα

Τι από αυτά θα δουλέψει; Εσείς πως κάνετε φωτιά για bbq ?

(δεδομένου πάντα ότι θα χρησιμοποιήσουμε κάρβουνα και δε θα τα "φτιάξουμε" πχ να μαζέψουμε πολλά ξυλάκια/ξύλα μικρά και τα ανάψουμε)

Το καλύτερο αναμα για κάρβουνα είναι από πάνω σε 6 με 8 σημεία ανάβεις φωτιές και τα κάρβουνα παίρνουν πολύ πιο γρήγορα.  Καμία σχέση με το αναμα από κάτω που θελει 1 ώρα.  Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!  Προσοχή το κάρβουνο πρέπει να πιάσει σημαντική ποσότητα στάχτης από πάνω για να βάλεις κάτι να ψήσεις.  Αλλιώς θα παίρνει φωτιά συνέχεια και το ψήσιμο είναι άκρως ανθυγιεινό! 

Μόλις τώρα, andreas314p είπε

Το καλύτερο αναμα για κάρβουνα είναι από πάνω σε 6 με 8 σημεία ανάβεις φωτιές και τα κάρβουνα παίρνουν πολύ πιο γρήγορα.  Καμία σχέση με το αναμα από κάτω που θελει 1 ώρα.  Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!  Προσοχή το κάρβουνο πρέπει να πιάσει σημαντική ποσότητα στάχτης από πάνω για να βάλεις κάτι να ψήσεις.  Αλλιώς θα παίρνει φωτιά συνέχεια και το ψήσιμο είναι άκρως ανθυγιεινό! 

Από πάνω προς τα κάτω η φωτιά και θα με θυμηθείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreas314p said:

Το καλύτερο αναμα για κάρβουνα είναι από πάνω σε 6 με 8 σημεία ανάβεις φωτιές και τα κάρβουνα παίρνουν πολύ πιο γρήγορα.  Καμία σχέση με το αναμα από κάτω που θελει 1 ώρα.  Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!  Προσοχή το κάρβουνο πρέπει να πιάσει σημαντική ποσότητα στάχτης από πάνω για να βάλεις κάτι να ψήσεις.  Αλλιώς θα παίρνει φωτιά συνέχεια και το ψήσιμο είναι άκρως ανθυγιεινό! 

Έχμμμμ..... το συγκεκριμένο ποστ που απαντάς είναι μια δεκαετία πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, g_f είπε

Έχμμμμ..... το συγκεκριμένο ποστ που απαντάς είναι μια δεκαετία πίσω....

Ωχ δεν το είδα.  Απλά είπα ότι είναι μια καλή πληροφορία γενική για όλους.  Το είχα δει κάπου σε βιντεακι και το δοκίμασα.  Είναι πολύ καλή τεχνικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως παιρναει ο καιρός..

παραπονο δεν εχω όμως 2 3ς μηνες τωρα έχετε αρχίσει κ δίνεται πονο

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου ζήσουν !! κ γω που δεν έχω λεω μεγάλωσα πρεπει να κανω! παντως κ γω τη φωτια απο πανω τη σκάω,με τα χρονια έμαθα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, arxontas2323 είπε

Οσον αφορα6τα θερμόμετρα...εχω το inkbird με τους 2 αισθητήρες και την θερμοκρασία στην οθόνη που συνδέονται οι αισθητήρες (αλλα και στο κινητό) και το meater....το meater απίστευτο κ τ χρησιμοποιείς παντού και πολυ εύκολη εφαρμογή...το inkbird πολυ καλό επίσης όπως και το σέρβις τους

το meater δεν ειναι πολύ χοντρό? Στα βίντεο μου φαίνεται τεράστια η διατομή του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreas314p είπε

Το καλύτερο αναμα για κάρβουνα είναι από πάνω σε 6 με 8 σημεία ανάβεις φωτιές και τα κάρβουνα παίρνουν πολύ πιο γρήγορα.  Καμία σχέση με το αναμα από κάτω που θελει 1 ώρα.  Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς!  Προσοχή το κάρβουνο πρέπει να πιάσει σημαντική ποσότητα στάχτης από πάνω για να βάλεις κάτι να ψήσεις.  Αλλιώς θα παίρνει φωτιά συνέχεια και το ψήσιμο είναι άκρως ανθυγιεινό! 

Από πάνω προς τα κάτω η φωτιά και θα με θυμηθείς 

Τόσα χρόνια τα λένε οι αδελφοί Μαλλιώρα

Αλίμονο σε αυτούς που δεν τους ακούν...😁
 

Στο παρακάτω βιντεάκι κάνουν μια σύγκριση ανάμεσα σε ασύρματα θερμόμετρα (όχι και πολύ αναλυτική βέβαια)

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Τόσα χρόνια τα λένε οι αδελφοί Μαλλιώρα

Αλίμονο σε αυτούς που δεν τους ακούν...😁
 

Στο παρακάτω βιντεάκι κάνουν μια σύγκριση ανάμεσα σε ασύρματα θερμόμετρα (όχι και πολύ αναλυτική βέβαια)

 

Α μπράβο, και επίσης θέλει και καλή παρέα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα.. εκανα επιτελους το πρωτο ψησιμο στο υγραεριο, απλα πραγματάκια σουβλακια χοιρινα και κοτόπουλο και μερικα κεμπαπ και ενα εχω να πω.. ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!! Ευτυχώς δηλαδή γιατι αλλιώς θα ειχα γκρινια απο την υπουργο οικονομικών που ενέκρινε το κονδύλι.. παραθέτω και φωτογραφίες απο το πριν, που ηταν καθαρή και κατα την ωρα του ψησίματος.. μονο τα σουβλάκια κοτόπουλο επρεπε να βγαλω ενα τσικ νωρίτερα κατα την γνώμη μου για να ηταν λιγο πιο ζουμερα..

Screenshot_20210417-061025_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061104_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061137_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061208_Gallery.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasTk είπε

Καλημερα στην παρεα.. εκανα επιτελους το πρωτο ψησιμο στο υγραεριο, απλα πραγματάκια σουβλακια χοιρινα και κοτόπουλο και μερικα κεμπαπ και ενα εχω να πω.. ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!! Ευτυχώς δηλαδή γιατι αλλιώς θα ειχα γκρινια απο την υπουργο οικονομικών που ενέκρινε το κονδύλι.. παραθέτω και φωτογραφίες απο το πριν, που ηταν καθαρή και κατα την ωρα του ψησίματος.. μονο τα σουβλάκια κοτόπουλο επρεπε να βγαλω ενα τσικ νωρίτερα κατα την γνώμη μου για να ηταν λιγο πιο ζουμερα..

Screenshot_20210417-061025_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061104_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061137_Gallery.jpg

Screenshot_20210417-061208_Gallery.jpg

Νομίζω όλες οι υπουργινες οικονομικών γκρινιάζουν στην αγορά αλλά φεύγει η γκρίνια όταν αρχίζουν να τρώνε κ να καταλαβαίνουν οτι θα γλιτωσουν το μαγειρεματα. Καλά ψησιματα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dakangr είπε

Νομίζω όλες οι υπουργινες οικονομικών γκρινιάζουν στην αγορά αλλά φεύγει η γκρίνια όταν αρχίζουν να τρώνε κ να καταλαβαίνουν οτι θα γλιτωσουν το μαγειρεματα. Καλά ψησιματα!

Χαχαχα ακριβώς ετσι και έγινε.. εκει που κερδισα κ το παιχνίδι πιστεύω ειναι στο οτι θα της ψήνω και καλαμποκια.. αυτο το χάρηκε πιο πολυ και απο τα κρεατα..

Και μια ερωτηση ακόμα.. εχω την φιαλη της coral την prime και στον μετρητή εχει ένδειξη με το περιεχόμενο της φιάλης. Όταν την σύνδεσα δεν ηταν στο φουλ και ηταν στην ενδειξη της φωτογραφίας.. αυτο γίνεται για λογους ασφαλειας ή ελειπε περιεχόμενο?? σφραγισμένη την παρελαβα..

Screenshot_20210417-061232_Gallery.jpg

Επεξ/σία από KostasTk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ψησίματα...και την υπουργό οικονομικών και τα μάτια σου...!!!

 

Όσον αφορα την μπουκάλα ευτυχώς δεν πήρα και προτίμησα την απλή  γιατί αυτός ο "μετρητής" μόνο άγχος δημιουργεί στους ψηστες παρά καλό από ότι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...