Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Καλά ψησίματα...και την υπουργό οικονομικών και τα μάτια σου...!!!

 

Όσον αφορα την μπουκάλα ευτυχώς δεν πήρα και προτίμησα την απλή  γιατί αυτός ο "μετρητής" μόνο άγχος δημιουργεί στους ψηστες παρά καλό από ότι φαίνεται...

Ααα παραπονο δεν έχω.. εκτος απο το κονδύλι μου εκανε και δωρο πετρα για πίτσα οποτε θα την προσεχω διπλα!! 

Δεν εχεις αδικο αν κ ισως προσωπικά να ειχα πιο πολυ άγχος αν δεν ηξερα ποτέ θα μείνω απο υγραέριο.. ειδικά οσο δεν εχω και εμπειρία σε αυτό αφου μολις μπηκα στον χώρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1941

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

10 ώρες πριν, remalis είπε

το meater δεν ειναι πολύ χοντρό? Στα βίντεο μου φαίνεται τεράστια η διατομή του.

Δεν είναι πολύ χοντρό όχι, που σκέφτεσαι να το καρφώσεις και προβληματίζεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις για τη σούβλα της Weber Spirit που τιμάται στα 189 ευρώ για όσους την εχουν. 

Προκειμένου να λειτουργήσει κανονικά, χρειάζεται κάποιο άλλο εξάρτημα?

Επίσης μεχρι τι μπορείς να  ψήσεις? Μικρό κατσικάκι μπαίνει?

Έρχεται Πάσχα και το σκέφτομαι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Επεξ/σία από toxotis67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις για τη σούβλα της Weber Spirit που τιμάται στα 189 ευρώ για όσους την εχουν. 

Προκειμένου να λειτουργήσει κανονικά, χρειάζεται κάποιο άλλο εξάρτημα?

Επίσης μεχρι τι μπορείς να  ψήσεις? Μικρό κατσικάκι μπαίνει?

Έρχεται Πάσχα και το σκέφτομαι. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Το πόσο μπορεί να ψήσει είναι εύκολο...

Όσο είναι το μήκος του κάδου της ψησταριάς...βγάλε και 2-3εκ εκατέρωθεν του καδου για να είσαι σίγουρος...και δες περίπου τι μπορεί να χωράει σε κρέας εκεί...

Λογικά το σετ είναι έτοιμο να λειτουργήσει...

Όπως και αν αξίζει να Σώσεις 190ε... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια επιταγή 30 ευρώ αλλά και πάλι 

7 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Το πόσο μπορεί να ψήσει είναι εύκολο...

Όσο είναι το μήκος του κάδου της ψησταριάς...βγάλε και 2-3εκ εκατέρωθεν του καδου για να είσαι σίγουρος...και δες περίπου τι μπορεί να χωράει σε κρέας εκεί...

Λογικά το σετ είναι έτοιμο να λειτουργήσει...

Όπως και αν αξίζει να Σώσεις 190ε... ;)

 

Έχω μια δωροεπιταγή 30 ευρώ αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβή. Απλά θέλω κάτι plug and play δεν μπορώ τα μερεμέτια. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, KostasTk είπε

Χαχαχα ακριβώς ετσι και έγινε.. εκει που κερδισα κ το παιχνίδι πιστεύω ειναι στο οτι θα της ψήνω και καλαμποκια.. αυτο το χάρηκε πιο πολυ και απο τα κρεατα..

Και μια ερωτηση ακόμα.. εχω την φιαλη της coral την prime και στον μετρητή εχει ένδειξη με το περιεχόμενο της φιάλης. Όταν την σύνδεσα δεν ηταν στο φουλ και ηταν στην ενδειξη της φωτογραφίας.. αυτο γίνεται για λογους ασφαλειας ή ελειπε περιεχόμενο?? σφραγισμένη την παρελαβα..

Screenshot_20210417-061232_Gallery.jpg

Ψάξε προηγούμενα ποστ για τα μανόμετρα. Εχει αναλυθεί εκτενώς. Δεν μετράει ποσότητα. Μετράει πίεση που θα είναι ίδια όσο έχει μέσα η φιάλη ανεξαρτήτως ποσότητας. Μόλις τελειώσει τότε θα αρχίσει να πέφτει απότομα. Μην στηρίζεσαι σ' αυτό, είναι για το θεαθήναι.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, PJK είπε

Ψάξε προηγούμενα ποστ για τα μανόμετρα. Εχει αναλυθεί εκτενώς. Δεν μετράει ποσότητα. Μετράει πίεση που θα είναι ίδια όσο έχει μέσα η φιάλη ανεξαρτήτως ποσότητας. Μόλις τελειώσει τότε θα αρχίσει να πέφτει απότομα. Μην στηρίζεσαι σ' αυτό, είναι για το θεαθήναι.

Ωραια παω να το ψαξω.. παντως ο δεικτης επεσε λιγο μετα το ψησιμο σε εμενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα την outdoorchef 570 g απο  Γερμανία και ήρθε με τον μειωτηρα της φωτό. Προπάνιο 50mbar λέει. Μπορώ να πάω για ανταπτορα ή καλύτερα καινούργιο μειωτηρα coral prime?

IMG_20210417_113238.jpg

Επεξ/σία από eliasbrg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Μόλις παρέλαβα την outdoorchef 570 g απο  Γερμανία και ήρθε με τον μειωτηρα της φωτό. Προπάνιο 50mbar λέει. Μπορώ να πάω για ανταπτορα ή καλύτερα καινούργιο μειωτηρα coral prime?

IMG_20210417_113238.jpg

Με ένα ρακόρ, όπως το παρακάτω θα είσαι οκ,

https://camping-megastore.gr/el/ygraerio-gas/paroxes-aeriou/rakor-gia-elliniki-fiali-ygraerioy-apo-germaniko-rythmisti-p-17333.html

αυτό έκανε και ο @Evgenios_V 

Ανέβασε και καμία φωτό από την ψησταριά, μόλις την στήσεις

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Μόλις παρέλαβα την outdoorchef 570 g απο  Γερμανία και ήρθε με τον μειωτηρα της φωτό. Προπάνιο 50mbar λέει. Μπορώ να πάω για ανταπτορα ή καλύτερα καινούργιο μειωτηρα coral prime?

IMG_20210417_113238.jpg

Άλλαξε ένα ρυθμιστή πίεσης στην Γερμανία έχουν διαφορετικού τύπου προπάνιο

Και χρειάζεται περισσότερη πίεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε ολους,

Μετα από 10 χρόνια χρήσης της φθηνής Sunday Versy ΙΙΙ (€400περίπου) έχω να πώ ότι έβγαλε και με το παραπάνω τα λεφτά της.

Σήμερα πήγα και είδα στο Praktiker την Jamestown με τους 3 kai 4 καυστήρες. Θα συμφωνήσω με τους αγαπητούς χρήστες Weber Napoleon, Broil King ότι διαφέρει αρκετά στην ποιότητα κατασκευης. Επίσης συμφωνω απόλυτα ότι μετα απο 10 χρόνια χρήσης , το BBQ που έχω δεν έχει μεταπωλιτική αξία όπως ίσως η καλές μαρκες.

Θα δώσω όμως το εξής παράδειγμα περί value for money. Η επιφάνεια της Jamestown στο 73x41, με 4 καυστήρες και με πλευρικό μάτι υπέρυθρων στα 430€, θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα διπλά λεφτά ή παραπάνω για να τα βρεις αντίστοιχα χαρακτηριστικα στις επώνυμες μάρκες που προανέφερα.

Με τη λογική σχέσης ποιότητας τιμής, εχω να πώ οτι δεν είναι υπερδιπλάσια καλύτερες. Για να είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός θα πώ ότι δεν ειχα ποτέ ακριβό bbq όμως σήμερα στην έκθεση είχε αρκετες weber και τις συνεκρινα  .

Αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία απο Jamestown, ευπρόσδεκτη η γνωμη του μήπως και είναι άλλο απο αυτό που είδα.

Επεξ/σία από MANOLIS33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Άλλαξε ένα ρυθμιστή πίεσης στην Γερμανία έχουν διαφορετικού τύπου προπάνιο

Και χρειάζεται περισσότερη πίεση

Δεν ξέρω αν έπεσα σε άσχετο αλλά σε ένα κατάστημα μου είπαν ότι αν κόψω το συγκεκριμένο λάστιχο δύσκολα θα μπει ο ελληνικός ρυθμιστής! Λάστιχο δεν μπορώ να αλλάξω γιατί έχει το ρακόρ της ψησταριάς στο άλλο άκρο. Έχει κόψει κανείς παρόμοιο λάστιχο;

IMG_20210417_123550.jpg

Επεξ/σία από eliasbrg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasTk είπε

Ωραια παω να το ψαξω.. παντως ο δεικτης επεσε λιγο μετα το ψησιμο σε εμενα..

Λόγω της ψύξης. Όταν χάνει αέριο ψύχεται οπότε επηρεάζει ελαφρά την πίεση. Μην ασχολείσαι.

11 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Δεν ξέρω αν έπεσα σε άσχετο αλλά σε ένα κατάστημα μου είπαν ότι αν κόψω το συγκεκριμένο λάστιχο δύσκολα θα μπει ο ελληνικός ρυθμιστής! Λάστιχο δεν μπορώ να αλλάξω γιατί έχει το ρακόρ της ψησταριάς στο άλλο άκρο. Έχει κόψει κανείς παρόμοιο λάστιχο;

IMG_20210417_123550.jpg

Πριν κόψεις και αλλάξεις οτιδήποτε μίλα με τον κατασκευαστή μήπως έχει και διαφορετικό μπεκ ο καυστήρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MANOLIS33 είπε

Καλημέρα σε ολους,

Μετα από 10 χρόνια χρήσης της φθηνής Sunday Versy ΙΙΙ (€400περίπου) έχω να πώ ότι έβγαλε και με το παραπάνω τα λεφτά της.

Σήμερα πήγα και είδα στο Praktiker την Jamestown με τους 3 kai 4 καυστήρες. Θα συμφωνήσω με τους αγαπητούς χρήστες Weber Napoleon, Broil King ότι διαφέρει αρκετά στην ποιότητα κατασκευης. Επίσης συμφωνω απόλυτα ότι μετα απο 10 χρόνια χρήσης , το BBQ που έχω δεν έχει μεταπωλιτική αξία όπως ίσως η καλές μαρκες.

Θα δώσω όμως το εξής παράδειγμα περί value for money. Η επιφάνεια της Jamestown στο 73x41, με 4 καυστήρες και με πλευρικό μάτι υπέρυθρων στα 430€, θα πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα διπλά λεφτά ή παραπάνω για να τα βρεις αντίστοιχα χαρακτηριστικα στις επώνυμες μάρκες που προανέφερα.

Με τη λογική σχέσης ποιότητας τιμής, εχω να πώ οτι δεν είναι υπερδιπλάσια καλύτερες. Για να είμαι όσο γίνεται αντικειμενικός θα πώ ότι δεν ειχα ποτέ ακριβό bbq όμως σήμερα στην έκθεση είχε αρκετες weber και τις συνεκρινα  .

Αν υπάρχει κάποιος με εμπειρία απο Jamestown, ευπρόσδεκτη η γνωμη του μήπως και είναι άλλο απο αυτό που είδα.

Για τις συγκεκριμένες ψησταριές έχει γίνει και μια αναφορά σε προηγούμενα ποστ

Από εκεί και πέρα, αν την είδες από κοντά και είδες την κατασκευή της, τα μέταλλά της,  σου κάνει «κλικ» και καλύπτει τις ανάγκες σου, καθώς ήδη χρησιμοποιείς ψησταριά υγραερίου 10 χρόνια όπως αναφέρεις, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην την προτιμήσεις.

22 λεπτά πριν, eliasbrg είπε

Δεν ξέρω αν έπεσα σε άσχετο αλλά σε ένα κατάστημα μου είπαν ότι αν κόψω το συγκεκριμένο λάστιχο δύσκολα θα μπει ο ελληνικός ρυθμιστής! Λάστιχο δεν μπορώ να αλλάξω γιατί έχει το ρακόρ της ψησταριάς στο άλλο άκρο. Έχει κόψει κανείς παρόμοιο λάστιχο;

IMG_20210417_123550.jpg

Η ψησταριά σου είναι ρυθμισμένη/στημένη να δουλεύει σωστά με τον γερμανικό ρυθμιστή. Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις το ρακόρ Δεν χρειάζεται να αλλάξεις ρυθμιστή, ούτε να πας να κόψεις το λάστιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...