Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, toxotis67 είπε

Το 6 δεν με προβληματίζει. Το 4 με προβληματίζει. Θέλαμε να βάλουμε κατσικάκι. Στο Amazon γράφουν άνετα 6. 

Δεν σε περιορίζει τόσο το βάρος, αλλά το ύψος μέχρι τους ανακλαστήρες. Δες εδώ στη δική μου. Ήταν 2.5 κιλά και γύρισε καλά. Άντε να βάλεις 4 κιλά πιστεύω, μετά θα βρίσκει στους ανακλαστήρες.

Screenshot_20210416_172343.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν σε περιορίζει τόσο το βάρος, αλλά το ύψος μέχρι τους ανακλαστήρες. Δες εδώ στη δική μου. Ήταν 2.5 κιλά και γύρισε καλά. Άντε να βάλεις 4 κιλά πιστεύω, μετά θα βρίσκει στους ανακλαστήρες.

Screenshot_20210416_172343.jpg

Ποια ψησταριά έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, toxotis67 είπε

Ποια ψησταριά έχεις;

Genesis 310 και έχει κάπου 11-12 εκατοστά από τη σούβλα μέχρι τους ανακλαστήρες αν θυμάμαι καλά.

Μπορεί κάποιος με Napoleon να μετρήσει? Λογικά θα έχει πιο πολύ περιθώριο, οπότε ένα ακόμα θετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

Genesis 310 και έχει κάπου 11-12 εκατοστά από τη σούβλα μέχρι τους ανακλαστήρες αν θυμάμαι καλά.

Μπορεί κάποιος με Napoleon να μετρήσει? Λογικά θα έχει πιο πολύ περιθώριο, οπότε ένα ακόμα θετικό.

Και θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και το ύψος από τα ταψάκια που θα τοποθετηθούν πάνω από τους ανακλαστήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μπορεί κάποιος με Napoleon να μετρήσει?

Η Νapoleon εχει ανακλαστήρες σε 2 επίπεδα. Η απόσταση από την σούβλα είναι σχεδόν 17εκ απο τους ανακλαστήρες των καυστήρων και 15εκ από τους ενδιάμεσους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, shikabalas είπε

Καλησπερα στην παρεα, ψαχνομαι και εγω για την πρωτη μου ψησταρια υγραεριου τωρα που εχω μεγαλο μπαλκονι, αλλα σαν τελειως ασχετος (ομολογω χωρις ντροπη οτι ειμαι 29 και δεν εχω ψησει ποτε, ουτε καν σε καρβουνο 😄) θα ηθελα καποιες πληροφοριες. Το καλο ειναι οτι ειμαι Γερμανια και απο οτι εχω δει στο τοπικ υπαρχουν αρκετες οικονομικες λυσεις για αγορα απευθειας απο γερμανικα σαιτ. Το μπατζετ ειναι μεχρι 400 ευρω περιπου. Σαν τελειως αρχαριος θα ηθελα κατι που να μη με ταλαιπωρησει μεχρι να μαθω το αντικειμενο, ετσι ωστε να μη το παρατησω και ευκολα. Επισης θα ηθελα και μερικες συμβουλες για το τι χρειαζεται περαν της ψησταριας, απο εργαλεια συντηρησης και γενικα συνεργα που θα κανουν τη ζωη μου πιο ευκολη. Τελος, επειδη ειμαι πολυ των βιβλιων, αν υπαρχει καποια "βιβλος" του ψησιματος για αρχαριους θα με βοηθουσε πολυ να μου την προτεινατε. Φυσικα το τοπικ ειναι θησαυρος απο μονο του, αλλα κοντευει τις 600 σελιδες και ειναι δυσκολο να βρεις παντα αυτο που ψαχνεις..

Μπορείς να πας σε

Burnhard Fred basic

https://www.burnhard.de/gasgrills/fred-3-brenner-gasgrill-basic-944548?number=944548

Napoleon freestyle 365

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/201165342_-freestyle-f365-graphit-napoleon.html

Weber spirit II 210

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/6069277_-spirit-ii-e-210-gbs-weber-grill.html

Broil King gem 320

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5953313_-gem-320-2018-broil-king.html
 

Για πρώτα αξεσουάρ δες μια ένα προηγούμενο ποστ

Γενικές οδηγίες ψησίματος μπορείς να βρεις στο παρακάτω link

https://cookingreece.wordpress.com/2020/09/10/οδηγός-για-ψήσιμο-σε-ψησταριά-υγραερί/

2 ώρες πριν, harrysvr είπε

Δες μια προηγούμενο ποστ σε αντίστοιχη ερώτηση 

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannislazy είπε

Η Νapoleon εχει ανακλαστήρες σε 2 επίπεδα. Η απόσταση από την σούβλα είναι σχεδόν 17εκ απο τους ανακλαστήρες των καυστήρων και 15εκ από τους ενδιάμεσους.

Οπότε μιλάμε για +35% περισσότερο ωφέλιμο ύψος (15 έναντι 11 εκατοστά). 

1 ώρα πριν, toxotis67 είπε

Και θα πρέπει να λάβουμε υπόψη και το ύψος από τα ταψάκια που θα τοποθετηθούν πάνω από τους ανακλαστήρες. 

Εντάξει σε αρνί δεν θες ταψακια. Εγώ δεν είχα βάλει πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οπότε μιλάμε για +35% περισσότερο ωφέλιμο ύψος (15 έναντι 11 εκατοστά). 

Εντάξει σε αρνί δεν θες ταψακια. Εγώ δεν είχα βάλει πάντως.

Με προβλημάτισες. Νόμιζα μισό κατσικάκι κομμένο κατά μήκος γύρω στα 4, - 4,5 κιλά θα το έπαιρνε. Πάντως με μια δωροεπιταγή που είχα μειώθηκε το κόστος κατά 40 ευρώ και την παράγγειλα στον Κώτσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, KostasTk είπε

 

 

Screenshot_20210417-061137_Gallery.jpg

 

Συμβουλη.

Για να μη μου καιγονται τα ξυλακια, οπως φαινονται στη φωτο, τα τυλιγω με λιγο αλουμινοχαρτο. Μαυριζουν αλλα δεν καιγονται. Μου ετυχε μια φορα μαλιστα, λογω αναφλεξης, να αρπαξει ενα. Γι' αυτό απο τοτε, αλουμινοχαρτακι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HAS1972 είπε

Συμβουλη.

Για να μη μου καιγονται τα ξυλακια, οπως φαινονται στη φωτο, τα τυλιγω με λιγο αλουμινοχαρτο. Μαυριζουν αλλα δεν καιγονται. Μου ετυχε μια φορα μαλιστα, λογω αναφλεξης, να αρπαξει ενα. Γι' αυτό απο τοτε, αλουμινοχαρτακι. 

Ωραια ιδεα.. δεν το ειχα σκεφτεί.. θα το δοκιμάσω την επομενη!!

 

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Καλό φούσκωμα στην περιφέρεια δυστυχώς δεν έχουμε ένταση στο ξεροψημα της...

Screenshot_20210417_215404_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210417_221200_com.google.android.apps.photos.jpg

Αν την άφηνα παραπάνω θα έκαιγα την βάση...

Εμενα και ετσι μου κανει.. 😋 τι πιστευεις οτι δεν πηγε καλα?? Ρωταω επειδή θα βαλω και εγω πιτσα στις επομενες ημερες.. ειδα σε ενα βιντεο οτι και η πετρα θελει πλυσιμο πριν την πρωτη χρηση.. ισχυει κατι τετοιο ή θα κανω χαζομαρα?? Πηρα την πετρα της naterial απο leroy..

Επεξ/σία από KostasTk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι απλος ο λογος που γινεται αυτο στο bbq κ ειναι κ ο λογος που δεν γινεται να παρεις σωστος αποτελεσμα.ΟΤΙ και να κανεις στην ψησταρια υγραεριου η φωτια ερχεται αποκλειστικα απο κατω οποτε ή θα καψεις τον πατο μεχρι να ψηθει το πανω ή θα να ειναι αψητο το πανω κ σωστη η βαση.

Οπως κ να διαχειριστεις το bbq την στιγμη που η φωτια προερχεται απο κατω δεν μπορεις ν αλλαξεις το αποτελεσμα.Στους ξυλοφουρνους ή στο ooni η φωτια ερχεται απο πισω.Για μενα ο οικιακος φουρνος (κ αυτος με τα προβληματα του) σιγουρα δινει 5 φορες καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε ψησταρια υγραεριου γιατι απλα η θερμοτητα μοιραζεται καπως καλυτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alimentas είπε

Eιναι απλος ο λογος που γινεται αυτο στο bbq κ ειναι κ ο λογος που δεν γινεται να παρεις σωστος αποτελεσμα.ΟΤΙ και να κανεις στην ψησταρια υγραεριου η φωτια ερχεται αποκλειστικα απο κατω οποτε ή θα καψεις τον πατο μεχρι να ψηθει το πανω ή θα να ειναι αψητο το πανω κ σωστη η βαση.

Οπως κ να διαχειριστεις το bbq την στιγμη που η φωτια προερχεται απο κατω δεν μπορεις ν αλλαξεις το αποτελεσμα.Στους ξυλοφουρνους ή στο ooni η φωτια ερχεται απο πισω.Για μενα ο οικιακος φουρνος (κ αυτος με τα προβληματα του) σιγουρα δινει 5 φορες καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε ψησταρια υγραεριου γιατι απλα η θερμοτητα μοιραζεται καπως καλυτερα.

Μεταξύ μας, και πίτσα φούρνου είναι χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...