Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθέτω και την τελευταία (την βρήκα ποιο επιτυχημένη από τις άλλες στο ζύμαρι) που έκανα γιατί ήδη είχαμε σκάσει στο φαι... :)

τα υλικά ειναι περισσοτερα απο οτι πρέπει αλλα ειναι απο τα χεράκια της πριγκιπισσας του σπιτιου οπότε και δεν μπορουσα να της πω να μην βάλει οσα ήθελε...

 

 

Screenshot_20210418_100645_com.google.android.apps.photos.jpg

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1940

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

8 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Παραθέτω και την τελευταία (την βρήκα ποιο επιτυχημένη από τις άλλες) που έκανα γιατί ήδη είχαμε σκάσει στο φαι... :)

Μια χαρά την βλέπω. Ευχαριστημένος δλδ από την πέτρα που πήρες σε γενικές γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, alimentas είπε

Eιναι απλος ο λογος που γινεται αυτο στο bbq κ ειναι κ ο λογος που δεν γινεται να παρεις σωστος αποτελεσμα.ΟΤΙ και να κανεις στην ψησταρια υγραεριου η φωτια ερχεται αποκλειστικα απο κατω οποτε ή θα καψεις τον πατο μεχρι να ψηθει το πανω ή θα να ειναι αψητο το πανω κ σωστη η βαση.

Οπως κ να διαχειριστεις το bbq την στιγμη που η φωτια προερχεται απο κατω δεν μπορεις ν αλλαξεις το αποτελεσμα.Στους ξυλοφουρνους ή στο ooni η φωτια ερχεται απο πισω.Για μενα ο οικιακος φουρνος (κ αυτος με τα προβληματα του) σιγουρα δινει 5 φορες καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε ψησταρια υγραεριου γιατι απλα η θερμοτητα μοιραζεται καπως καλυτερα.

Να βγαλώ και εγω λοιπον τα συμπεράσματα μου σχετικά με το χθεσινό ψήσιμο...

το οποίο μπορεί να μην φαινεται ιδανικό στις φωτογραφίες αλλά γευστικά ηταν πολύ πάνω απο μετρίο...πολυ καλυτερο απο του φουρνου (ειδικά λογω υγρασιας στο εσωτερικό του ζυμαριού)...

Επίσης να βάλουμε και τον παράγοντα οτι ηταν το πρώτο τετοιου ειδους ψησιμο σε bbq...τα δεδομένα ειναι οτι χρησιμοποιώ το ίδιο ζυμάρι πολύ καιρό και έχω κάνει με αυτό το ζυμάρι αρκετά ψησίματα σε οικιακό φούρνο οπότε και μπορώ να βγάλω καποια σχετικά ασφαλή συμπεράσματα σε σχέση με τις διαφορές...

Πρώτη φορά έχω τέτοιο φουσκωμα στο πλαινό της πίτσας, και αυτό οφείλετε αποκλειστικά στις μεγαλύτερες θερμοκρασίες που έπιασε ο χώρος ψησίματος που με  τον  ηλεκτρικό δεν μπορείς να πιάσεις ο δικος μου φτάνει μαξ τους 270 η ψησταριά εφτασε 350 εύκολα...

Επίσης στην πρώτη εκανα το λάθος και εσβησα (ξεχασα δλδ) τους μεσαίους καυστήρες αφού ειχα βαλει την πιτσα μέσα για 1-2 λεπτά οπότε για αυτό κυρίως θεωρώ οτι κάηκε η βάση...ξεχασα να το γράψω στο αρχικό ποστ...

στις επόμενες δοκιμές στο σύνολο 3 πιτσες το αποτέλεσμα ολο και βελτιωνόταν εως την τελευταία που έπιασα και ενα καλο σχετικά crunchy but soft στις άκρες...χωρίς φυσικά το απαραιτητο χρώμα...

Δυστηχώς δεν κατάφερα να κάνω αλλη μια δοκιμή 1. γιατί η οικογένεια έσκασε...2. κυριώς γιατί ΞΕΜΕΙΝΑ απο ΓΚΑΖΙ...!!! χαχαχαχαχαχαχαχα...!!!

Η τεχνική που θα ακολουθήσω την επομενη φορά, γιατί φυσικά και δεν θα το παρατήσω το θέμα μιας και βλέπω περιθώρια απο την πλευρά τεχνικής για βελτίωση του αποτελέσματος καθώς και θα εχω και γεμάτη μπουκάλα χαχαχαχαχαχαχα: 

1. Φουλ ζέσταμα για 15 λεπτά η Ναπολέον πιάνει περι τους 320-350 βαθμούς σε αυτό το διάστημα...

2. Στα 15λεπτά κλείσιμό ή γυρισμα στο ελάχιστο των μεσαίων καυστήρων (αυτοί ακριβως κατώ απο την πλάκα δλδ) πράγμα που σημαινει οτι θα πέσει η θερμοκρασία στην πλάκα αλλά θα συνεχίσει να συσσωρεύει θερμόκρασία απο το περιβάλλον...επίσης η Ναπολέον διατηρεί εκπληκτικά καλά την θερμοκρασία αν δεν ανοίξεις καπάκι...και ζέσταμα ακόμα για 2-3 λεπτά...

3. Βάζω πιτσα μέσα...το καπάκι ανοίγει ελάχιστα για να βάλεις την πιτσα στον θάλαμο οπότε η απώλεια της ζέστης ειναι σχετικά μικρή (στον φούρνο λογω οτι η πόρτα ανοίγει προς τα κάτω δεν μπορείς να το κάνεις γιατι θα καείς)...

4. Έλεγχος στα 4 λεπτά να δώ την βάση και αν με παιρνεί να ανεβάσω τέρμα και πάλι τους καυστήρες για τα τελευταία 1-2 λεπτά του ψησίματος...

 

Ολες οι δοκιμές θα συνεχίσουν εως οτου εγκριθεί κονδύλι για αγορά φουρνου ειτε ooni ειτε roccbox ειτε ηλεκτρικού...

 

21 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Μια χαρά την βλέπω. Ευχαριστημένος δλδ από την πέτρα που πήρες σε γενικές γραμμές?

Μιά χαρά βολεψε και βοήθησε αρκετά...απλά (οπως λέω και στο παραπάνω σχόλιο μου...θα επρεπε να εχω αλλάξει και μπουκάλα...χαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 11:05 ΜΜ, ilpapacha είπε

Βασικές διάφορες είναι οι ανοξείδωτες σχάρες σε σχέση με τις μαντεμένιες και το πλαϊνό μάτι infrared. Με τις ανοξείδωτες, ουσιαστικά έχεις λιγότερα πράγματα να κάνεις από άποψη συντήρησης και δεν πρόκειται να σου σκουριάσουν, ενώ με το πλαϊνό μάτι infrared θα φτιάχνεις τα πάντα, χωρίς να χρειάζεται να ανάβεις συνέχεια τους μέσα καυστήρες.

Είπαμε, υπομονή και να τις ξαναδείς από κοντά.

 

 

IMG_20210418_103859.jpg

35 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Παραθέτω και την τελευταία (την βρήκα ποιο επιτυχημένη από τις άλλες) που έκανα γιατί ήδη είχαμε σκάσει στο φαι... :)

 

 

Screenshot_20210418_100645_com.google.android.apps.photos.jpg

Αυτό που κάνω με αρκετά καλό αποτέλεσμα είναι η καλή προθέρμανση  έως 300 με 320 βαθμούς , βάζω την πίτσα  και σε περίπου 15 λεπτά είναι έτοιμη , δεν ανοίγω ποτέ το καπάκι , αλλά ρίχνω κλεφτες ματιές από ανοίγματα , το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό παρόλο που δεν χρησιμοποιώ πέτρα η πλάκα ψησίματος , προφανώς παίζει ρόλο η σχάρα με την πυκνή διάταξη με χοντρές βέργες 

IMG_20210418_103859.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 

IMG_20210418_103859.jpg

Αυτό που κάνω με αρκετά καλό αποτέλεσμα είναι η καλή προθέρμανση  έως 300 με 320 βαθμούς , βάζω την πίτσα  και σε περίπου 15 λεπτά είναι έτοιμη , δεν ανοίγω ποτέ το καπάκι , αλλά ρίχνω κλεφτες ματιές από ανοίγματα , το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό παρόλο που δεν χρησιμοποιώ πέτρα η πλάκα ψησίματος , προφανώς παίζει ρόλο η σχάρα με την πυκνή διάταξη με χοντρές βέργες 

IMG_20210418_103859.jpg

Μάλλον έκανες κατά λάθος παράθεση και δικό μου, προηγούμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για καλύτερο ψήσιμο της πίτσας πάντως έχω βρει κάποια βιντεάκια με διαφορετικούς τρόπους, που θα μπορούσε κάποιος να δοκιμάσει (αναφέρομαι κυρίως στους pizza lovers). Κατά καιρούς, νομίζω, έχουν αναφερθεί και οι τρεις.

Με τον οπίσθιο καυστήρα ανοικτό, για όσους έχουν την δυνατότητα αυτή.

Με τοποθέτηση ενός firebox/pizza box 

Με στήριξη πάνω σε πυρότουβλα (παρόμοιος τρόπος με το firebox/pizza box)

Το ξέρω είναι στα γερμανικά, αλλά είναι κι αυτοί μερακλήδες με τα μπάρμπεκιου...😁

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2021 στις 3:15 ΜΜ, ilpapacha είπε

Από το manual (https://assets.leroymerlin.es/is/content/lmes/81873732-0200m-es/bbq-gas-3b-kenton-naterial.pdf

Αναφέρει για τις πλάκες και όχι για τις σχάρες

image.jpeg.cc9885a24254d5d09f6f6a28d0b3e524.jpeg

Επίσης αναφέρει ότι λειτουργεί πιο καλά/σωστά με μπουκάλες των 5kg

8D46EB6A-8FEF-4B19-B7F9-054EF3D9A969.jpeg.0e338fa4d2dc71c3c9082422c2024adf.jpeg 

Ίσως δεν έκανα σωστή ανάγνωση. Ανεβάζω φώτο από την ελληνική μετάφραση. Στερεή πλάκα εννοεί μόνο το 1/3 (όχι σχαρα); 

IMG_20210418_120145_edit_98249801025632.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xenos3 είπε

Ίσως δεν έκανα σωστή ανάγνωση. Ανεβάζω φώτο από την ελληνική μετάφραση. Στερεή πλάκα εννοεί μόνο το 1/3 (όχι σχαρα); 

IMG_20210418_120145_edit_98249801025632.jpg

Ουσιαστικά σε προειδοποεί ότι η μέγιστη κάλυψη της επιφάνειας ψησίματος, της ψησταριάς, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλάκα είναι το 50%. Αν καλύψεις μεγαλύτερο ποσοστό υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψεις την ψησταριά.

Παραδείγματος χάριν αν η επιφάνεια ψησίματος της ψησταριάς είναι 100εκ θα έχεις τη δυνατότητα να καλύψεις μέχρι τα 50εκ (50%) με πλάκα ψησίματος. 

Αν πας να καλύψεις μεγαλύτερο ποσοστό, της συνολικής επιφάνειας ψησίματος της ψησταριάς, υπάρχει κίνδυνος να την καταστρέψεις. Ο λόγος είναι ότι θα αναπτυχθούν υψηλές θερμοκρασίες μεταξύ της επιφάνειας της πλάκας και του κάδου, που δεν θα αντέξει η κατασκευή/το μέταλλο της ψησταριάς/του κάδου.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, xenos3 είπε

Ίσως δεν έκανα σωστή ανάγνωση. Ανεβάζω φώτο από την ελληνική μετάφραση. Στερεή πλάκα εννοεί μόνο το 1/3 (όχι σχαρα); 

IMG_20210418_120145_edit_98249801025632.jpg

Ο λόγος που στο λέει ειναι οτι οι πλάκες συσσωρευουν περισσοτερη θερμότητα και η οποία λογω του συμπαγές του σχεδίου τους...δεν επιτρέπουν την ανακυκλωση του αέρα οπως γίνεται με τις σχάρες...ΑΡΑ και μπορεί να επιφέρει βλάβη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, KostasTk said:

Ωραια ιδεα.. δεν το ειχα σκεφτεί.. θα το δοκιμάσω την επομενη!!

 

Εμενα και ετσι μου κανει.. 😋 τι πιστευεις οτι δεν πηγε καλα?? Ρωταω επειδή θα βαλω και εγω πιτσα στις επομενες ημερες.. ειδα σε ενα βιντεο οτι και η πετρα θελει πλυσιμο πριν την πρωτη χρηση.. ισχυει κατι τετοιο ή θα κανω χαζομαρα?? Πηρα την πετρα της naterial απο leroy..

 Άποψή μου που ακολουθω και βγαίνει τέλεια η πίτσα χωρις να καεί από κάτω, αλλά και ξεροψημένη ... Βάζω την θερμοκρασία στο μέγιστο για 15 λεπτά , για να πάει πάνω από 300+ βαθμους με την πέτρα μέσα στην ψησταριά.

Μετά χαμηλώνω στο τέρμα τον καυστήρα κάτω από τη πίτσα. Βάζω την πίτσα στην πέτρα και σε 8-9 λεπτά είναι έτοιμη! Αν παίζει δεύτερη - τρίτη πίτσα γίνεται μόνο σε 8-9 λεπτά. 

Στην αρχή έκαιγα και εγώ τη βάση της πίτσας. Πρέπει να πειραματιστείτε με τους χρόνους ανάλογα την ψησταριά σας. Σημαντικό είναι να μην ανοίγετε συνέχεια το καπακι της ψησταριάς. Εγώ εχω την Genesis II με τους 4 καυστήρες. 😋

Επεξ/σία από cambo99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Σχετικα μέ τη σούβλα για την spirit, εγώ από πέρσυ το Πάσχα με 18 ευρώ αγόρασα σούβλα-μοτερ και από τότε ψήνω κάθε εβδομάδα σχεδόν 4-5  κιλά κρέας κοντοσούβλι χωρίς να έχω πρόβλημα με το βάρος έστω και αν βάλω χοντροκομμένα κομμάτια και μπει το κρέας όλο σε μια σούβλα.Το πρόβλημα σ αυτή τη περίπτωση όπως έχει ξαναειπωθει είναι ότι πρέπει να βγαίνουν οι σχάρες.Ταψακια πάνω από τους καυστήρες δεν χρησιμοποιώ και δεν είχα πρόβλημα εκτός απο λερωμα του κάδου.Το κρέας βγαίνει ομοιόμορφα ψημένο απ' άκρη σε άκρη.Το μοτέρ  το στηρίζω στη ψησταριά με σύρμα (μη γελάσετε με τη πρόχειροδουλειά..)

1_IMG20210417195043.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ουσιαστικά σε προειδοποεί ότι η μέγιστη κάλυψη της επιφάνειας ψησίματος, της ψησταριάς, που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πλάκα είναι το 50%. Αν καλύψεις μεγαλύτερο ποσοστό υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψεις την ψησταριά.

Παραδείγματος χάριν αν η επιφάνεια ψησίματος της ψησταριάς είναι 100εκ θα έχεις τη δυνατότητα να καλύψεις μέχρι τα 50εκ (50%) με πλάκα ψησίματος. 

Αν πας να καλύψεις μεγαλύτερο ποσοστό, της συνολικής επιφάνειας ψησίματος της ψησταριάς, υπάρχει κίνδυνος να την καταστρέψεις. Ο λόγος είναι ότι θα αναπτυχθούν υψηλές θερμοκρασίες μεταξύ της επιφάνειας της πλάκας και του κάδου, που δεν θα αντέξει η κατασκευή/το μέταλλο της ψησταριάς/του κάδου.

Στην πραγματικότητα αυτό που συμβαίνει είναι ότι σταματάει η ροή του αέρα με αποτέλεσμα να γίνεται ατελής καύση και συσσώρευση  αερίου το οποίο σε περίπτωση που βρει διέξοδο , μια μετακίνηση της πλάκας πχ η φωτιά θα μεταβεί στο χώρο ψησίματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sounis11 είπε

Καλημέρα.Σχετικα μέ τη σούβλα για την spirit, εγώ από πέρσυ το Πάσχα με 18 ευρώ αγόρασα σούβλα-μοτερ και από τότε ψήνω κάθε εβδομάδα σχεδόν 4-5  κιλά κρέας κοντοσούβλι χωρίς να έχω πρόβλημα με το βάρος έστω και αν βάλω χοντροκομμένα κομμάτια και μπει το κρέας όλο σε μια σούβλα.Το πρόβλημα σ αυτή τη περίπτωση όπως έχει ξαναειπωθει είναι ότι πρέπει να βγαίνουν οι σχάρες.Ταψακια πάνω από τους καυστήρες δεν χρησιμοποιώ και δεν είχα πρόβλημα εκτός απο λερωμα του κάδου.Το κρέας βγαίνει ομοιόμορφα ψημένο απ' άκρη σε άκρη.Το μοτέρ  το στηρίζω στη ψησταριά με σύρμα (μη γελάσετε με τη πρόχειροδουλειά..)

1_IMG20210417195043.jpg

Πες μου σε παρακαλώ...η σούβλα που έχεις είναι τετράγωνη...την έχεις κάνει στρογγυλεψει στα σημεία που ακουμπάει με την ψησταριά η όχι...???

αυτά τα μοτέρ γυρνάνε πολύ αργά...2-3 στροφές το λεπτό...και δείχνει σχεδόν αδύνατον να τραυματίσει τον κάδο με λογικό βαρος...αλλά μιας και εσύ την έχεις χρησιμοποιήσει επί μακρόν πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...