Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, ilpapacha said:

Παραθέτω κάποια προηγούμενα ποστ για kenton

 

Προτείνω το παραπάνω να γίνει sticky στην  πρώτη σελίδα...και σιγά σιγά να προσθέτουμε και για άλλες ψησταριές όποτε κάποιος εντοπίζει κάτι που θα βοηθούσε όσους ψάχνουν πληροφορίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

ευχαριστώ! 

Για τη σούβλα που είναι τετράγωνη η μια λύση που έχει προταθεί και σε άλλα posts είναι το τρόχισμα. Αφού είναι ανοξείδωτος χάλυβας και όχι γαλβανιζέ, λογικά δε θα έχει πρόβλημα. Απλά σκεφτόμουν ότι και τροχισμένη δε παίζει να φθείρει την ψησταριά? Μήπως μπορούμε να βρούμε κανένα ρουλεμάν που θα μας γλιτώσει και το τρόχισμα αλλά και τη φθορά?

 

Επίσης, καθότι άσχετος, αυτό το μοτέρ είναι μόνο για κοκορέτσι και κοντοσούβλι ή μπορώ να βάλω και κανένα κοτόπουλο/κατσίκι επάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνει. Να έχετε υπ΄ όψιν όμως ότι αυτά τα μοτέρ προέρχονται (και χρησιμοποιούνται ως ανταλλακτικά) σε ηλεκτρικές κουζίνες που διαθέτουν σούβλα. Μπορείτε να τα βρήτε και σε καταστήματα ανταλλακτικών ηλεκτρικών συσκευών με 6 - 7 ευρώ. Θέλουν λίγη προσοχή στην σύνδεση και τις επαφές γιατί είναι σχεδιασμένα να τοποθετούνται μέσα σε κουτί (στην ηλεκτρική κουζίνα δηλαδή) και όχι έξω ακάλυπτα.

Επίσης είναι αρκετά αργόστροφα (περίπου 2 rpm) γιατί δεν έχουν και μεγάλη ροπή. Αλλά για bbq είναι οκ. Μέχρι 3-4 κιλά δηλαδή. Μην σχεδιάζετε να γυρίσετε ολόκληρα αρνιά και κατσίκια.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηρα μοτερ αρνιου με 20ευρω (σιγα το κοστος) για να μπορω να το χρησιμοποιησω και αλλου αν θελω, αλλα και γιατι δεν θα ζοριζεται καθολου στην ψησταρια αεριου με 4-5κιλα κρεας μαξ που θα γυριζει.

Περσυ τετοια εποχη ημασταν σελιδα 56 και τωρα ειμαστε 560!!!

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και πολύ καλά έκανες. Επίσης να συμπληρώσω ότι τα μοτέρ που πουλάνε οι βέμπερ μπρόιλ ναπολεόν κλπ είναι χειρότερα από αυτά για τις ηλεκτρικές κουζίνες. Κάποια απ΄ αυτά που έχω δει ανοιγμένα είχαν γρανάζια από πλαστικό. Απαράδεκτο για κάτι που θα ανεβάσει θερμοκρασία λόγω θέσης. Δεν θα έδινα ούτε 15 ευρώ για κάτι τέτοιο.

Έκανες την καλύτερη δουλειά. Παίρνεις και δύο αφαλούς για σούβλες με διαφορετική διατομή και το χρησιμοποιείς όπου θες.

Επεξ/σία από PJK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2021 στις 12:51 ΠΜ, alimentas είπε

Eιναι απλος ο λογος που γινεται αυτο στο bbq κ ειναι κ ο λογος που δεν γινεται να παρεις σωστος αποτελεσμα.ΟΤΙ και να κανεις στην ψησταρια υγραεριου η φωτια ερχεται αποκλειστικα απο κατω οποτε ή θα καψεις τον πατο μεχρι να ψηθει το πανω ή θα να ειναι αψητο το πανω κ σωστη η βαση.

Οπως κ να διαχειριστεις το bbq την στιγμη που η φωτια προερχεται απο κατω δεν μπορεις ν αλλαξεις το αποτελεσμα.Στους ξυλοφουρνους ή στο ooni η φωτια ερχεται απο πισω.Για μενα ο οικιακος φουρνος (κ αυτος με τα προβληματα του) σιγουρα δινει 5 φορες καλυτερο αποτελεσμα απο οποιαδηποτε ψησταρια υγραεριου γιατι απλα η θερμοτητα μοιραζεται καπως καλυτερα.

Εν μέρη κάνεις λάθος, διότι μπορείς να ψήσεις φανταστική πίτσα στο μπάρμπεκιου υγραερίου αλλά με έμμεσο ψήσιμο!

Εγώ στη Rogue 425 αφήνω την πίτσα επάνω από σβηστό καυστήρα επάνω σε καυτή πέτρα ψησίματος και κάνω έμμεσο ψήσιμο με τον δίπλα ανοιχτό.

Δεν υπάρχει το ψήσιμο που γίνεται... ούτε καμμένη από κάτω ούτε άψητη από πάνω! Μην ξεχνάς ότι το καλό πράγμα αργεί να γίνει...

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, coyote2 είπε

Μία ερώτηση (που είναι το πιο σοβαρό για εμένα)

Αν έχει μπαλκόνι που όλη μέρα έχει ήλιο.... (το καλοκαίρι δε θα την χρησιμοποιώ μέρα) αν την έχεις σκεπασμένη τη φιάλη τη φοβάστε για να συμβεί οτιδήποτε?

Για τον ήλιο και την φιάλη? εφόσον ειναι μέσα στο ντουλαπάκι... φαντάζομαι ότι ο ήλιος και η ζέστη δεν επηρεάζουν τις φιάλες? 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eliassgr είπε

Εν μέρη κάνεις λάθος, διότι μπορείς να ψήσεις φανταστική πίτσα στο μπάρμπεκιου υγραερίου αλλά με έμμεσο ψήσιμο!

Εγώ στη Rogue 425 αφήνω την πίτσα επάνω από σβηστό καυστήρα επάνω σε καυτή πέτρα ψησίματος και κάνω έμμεσο ψήσιμο με τον δίπλα ανοιχτό.

Δεν υπάρχει το ψήσιμο που γίνεται... ούτε καμμένη από κάτω ούτε άψητη από πάνω!

Noμιζω αναφερονται τα παιδια σε neapolitan pizza που φτιαχνουμε καποιοι η οποια πρεπει να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται. Σε απλη πιτσα που την ψηνεις κανενα 10' τουλαχιστον ναι γινεται μια χαρα στο bbq. H neapolitan θελει 1.5λεπτο το πολυ δυο, που σε bbq απλο δεν παιζει. Οποτε εκει στοχευεις στα 4 λεπτα το πολυ για να εισαι καπως κοντα σε αυτο το στυλ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, coyote2 said:

Μία ερώτηση (που είναι το πιο σοβαρό για εμένα)

Αν έχει μπαλκόνι που όλη μέρα έχει ήλιο.... (το καλοκαίρι δε θα την χρησιμοποιώ μέρα) αν την έχεις σκεπασμένη τη φυάλη τη φοβάστε για να συμβεί οτιδήποτε?

Πέρνα απλά απο ένα βενζινάδικο που έχει φιάλες. Θα δεις οτι συνήθως τις έχουν απόμερα μέσα στον ήλιο ( σε κάποιο κλουβάκι). Γενικά δεν έχουν θέμα. Αν πάλι μπορείς να της προσφέρεις λίγο ίσκιο ακόμα καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Για τον ήλιο και την φιάλη? εφόσον ειναι μέσα στο ντουλαπάκι... φαντάζομαι ότι ο ήλιος και η ζέστη δεν επηρεάζουν τις φιάλες? 

Προσωπικά ποτέ μα ποτέ δεν θα άφηνα μια φιάλη υγραερίου εκτεθειμένη για ώρες στον ήλιο, ειδικά καλοκαίρι, και ειδικά στο ίδιο μου το σπίτι.

Ένας φιαλάς μου είπε κάποτε: «δεν κοιτάς εδώ που τις έχω και τις βαράει ο ήλιος δεν παθαίνουν τίποτα...» ... τα συμπεράσματα δικά σου.. αν εσύ θέλεις στο σπίτι σου να την έχεις και να τη βαράει ο ήλιος πάω πάσο! Η δική μου κοινή λογική λέει καλύτερα μέσα στο ντουλαπάκι και για ασφάλεια αλλά και για λόγους αισθητικής. Το 100% των φιαλών είναι χτυπημένες, αποχρωματισμένες (κάποιες ψιλοσμασμένες αν είναι από τις πλαστικές) ... σε καμία περίπτωση αισθητικά δεν συνάδουν με το porcshe design της Napoleon αλλά και γενικότερα και των άλλων εταιριών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περί φιαλών υγραερίου

https://www.fire.gr/?p=2946

https://www.fire.gr/?p=24561

http://forest-fighter-stereas.blogspot.com/2012/04/blog-post_29.html

https://www.coralgas.gr/products/faq-gogas

Υπάρχουν και ειδικά καλύμματα, με μια απλή αναζήτηση θα βρείτε διάφορα.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους έχουν την Spirit II και ψήνουν νύχτα, αντί για τον επίσημο φακό που έχει 20-30Ε να πω ότι έχει το leroy αυτόν εδώ με 3Ε! Κουμπώνει φανταστικά πάνω στο χερούλι και όταν ανοίγεις έχεις άψογο φως. Φαντάζομαι θα ταιριάζει και σε άλλες ψησταριές αλλα στη 310 είναι και ίδια η διάμετρος του γάντζου και του χερουλιού.

Spoiler

20210406_224834.jpg.be230f058212573dd872853ca4dcee08.jpg20210412_225525.jpg.580d9a5a89e346978cad9825f6aa68b9.jpg20210406_224824.jpg.51c074cb33b6b91a3e004b4af493f3cf.jpg

 

Επεξ/σία από remalis
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...