Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, coyote2 είπε

καλά μέσα στο ντουλαπάκι θα ειναι σίγουρα και η συσκευή σκεπασμένη.... αλλά ο ήλιος τη βαράει από τις 1200 μέχρι τις 1900

Αν την έχεις μέσα σε ντουλαπάκι θεωρώ πως δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Noμιζω αναφερονται τα παιδια σε neapolitan pizza που φτιαχνουμε καποιοι η οποια πρεπει να γινει οσο πιο γρηγορα γινεται. Σε απλη πιτσα που την ψηνεις κανενα 10' τουλαχιστον ναι γινεται μια χαρα στο bbq. H neapolitan θελει 1.5λεπτο το πολυ δυο, που σε bbq απλο δεν παιζει. Οποτε εκει στοχευεις στα 4 λεπτα το πολυ για να εισαι καπως κοντα σε αυτο το στυλ.

Οσο περισσοτερο ψηνεις κατι τοση περισσοτερη υγρασια χανει.Το εμμεσο ψησιμο σε πιτσα μπορει να σημαινει κ 15 λεπτα.Τωρα να κατσει καποιος ν ασχοληθει κ να περιμενει για να φτιαξει ενα ζυμαρι 2-3 ημερες κ να μην το ψησει σωστα ειναι κριμα για τον χρονο του.Το συστημα αυτο θα δουλευει ωραια για πιτσα ταψιου (που εγω τρελενομαι προσωπικα) που εχει αρκετο λαδι κ χρειαζεται ενα ωραιο ζυμαρι 2 ωρων.

Επιμενω για τον φουρνο παντα σε σχεση με την ψησταρια υγραεριου.Δεν ειναι τοσο αδυναμη η πανω αντισταση για να μην ψησει κατι καλυτερα απ τον τροπο που ψηνει το bbq.H ψησταρια αυτη δεν ειναι φτιαγμενη για να κανει πιτσες.

edit:λαθος quote ,στον φιλο eliassgr παει η απαντηση.Νομιζα οτι θα επιανε κ τα  2 σχολια.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alimentas είπε

Οσο περισσοτερο ψηνεις κατι τοση περισσοτερη υγρασια χανει.Το εμμεσο ψησιμο σε πιτσα μπορει να σημαινει κ 15 λεπτα.Τωρα να κατσει καποιος ν ασχοληθει κ να περιμενει για να φτιαξει ενα ζυμαρι 2-3 ημερες κ να μην το ψησει σωστα ειναι κριμα για τον χρονο του.Το συστημα αυτο θα δουλευει ωραια για πιτσα ταψιου (που εγω τρελενομαι προσωπικα) που εχει αρκετο λαδι κ χρειαζεται ενα ωραιο ζυμαρι 2 ωρων.

Επιμενω για τον φουρνο παντα σε σχεση με την ψησταρια υγραεριου.Δεν ειναι τοσο αδυναμη η πανω αντισταση για να μην ψησει κατι καλυτερα απ τον τροπο που ψηνει το bbq.H ψησταρια αυτη δεν ειναι φτιαγμενη για να κανει πιτσες.

Εμείς σπίτι δουλεύουμε το ζυμάρι 2 ωρών που αναφέρεις και υγιεινής διατροφής σε υπερβολικό level (ελαιόλαδο μπαίνει στα φαγητά μόνο με ζυγαριά του καφέ σκέψου - ακρίβεια - 0,1 γρ.) οπότε για να είμαι ειλικρινής επειδή δεν έχω μάθει να τρώω με βάση τόσο πολύ τη νοστιμιά ως Νο.1 ζητούμενο, σίγουρα δεν μπορώ να κρίνω μια νόστιμη πίτσα όπως εσύ! Απλά έχω μείνει ικανοποιημένος στο βαθμό πάντα που μπορώ να αντιληφθώ.

Πριν την 425 κι εγώ έπαιζα φούρνο μόνιμα για ψήσιμο πίτσας σε απλό ταψί, για αυτό κάνω την σύγκριση με το έμμεσο ψήσιμο που έγραψα.

Επίσης, στην αρχή στα πρώτα ψησίματα πίτσας που ήμουν ακόμα φρέσκος και έλεγα να βάζω χρονόμετρα στο κινητό κτλ, έπαιζα άμεσο ψήσιμο σε medium προς low και αν ήμουν ακριβής στο χρόνο την έβγαζα και πάλι μια χαρά χωρίς να μου καεί από κάτω αλλά ήταν και πάλι τραγανή , δεν είναι αυτό της πιτσαρίας τύπου dominos (δεν το λέω για καλό) που ίσως έχει συνηθίσει ο κόσμος που είναι μαλακό από κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, remalis είπε

Για όσους έχουν την Spirit II και ψήνουν νύχτα, αντί για τον επίσημο φακό που έχει 20-30Ε να πω ότι έχει το leroy αυτόν εδώ με 3Ε! Κουμπώνει φανταστηκά πάνω στο χερούλι και όταν ανοίγεις έχεις άψογο φως. Φαντάζομαι θα ταιριάζει και σε άλλες ψησταριές αλλα στη 310 είναι και ίδια η διάμετρος του γάντζου και του χερουλιού.

  Απόκρυψη περιεχομένων

20210406_224834.jpg.be230f058212573dd872853ca4dcee08.jpg20210412_225525.jpg.580d9a5a89e346978cad9825f6aa68b9.jpg20210406_224824.jpg.51c074cb33b6b91a3e004b4af493f3cf.jpg

 

@remalis πως μας εφτιαξες ετσι πως!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, remalis είπε

ευχαριστώ! 

Για τη σούβλα που είναι τετράγωνη η μια λύση που έχει προταθεί και σε άλλα posts είναι το τρόχισμα. Αφού είναι ανοξείδωτος χάλυβας και όχι γαλβανιζέ, λογικά δε θα έχει πρόβλημα. Απλά σκεφτόμουν ότι και τροχισμένη δε παίζει να φθείρει την ψησταριά? Μήπως μπορούμε να βρούμε κανένα ρουλεμάν που θα μας γλιτώσει και το τρόχισμα αλλά και τη φθορά?

 

Επίσης, καθότι άσχετος, αυτό το μοτέρ είναι μόνο για κοκορέτσι και κοντοσούβλι ή μπορώ να βάλω και κανένα κοτόπουλο/κατσίκι επάνω?

Ο @sounis11 λεεί οτι εχει βαλει πολλάκις μεγάλα κοντοσούβλια...χωρις κανένα προβλημα....

εγω το θέλω για παρομοια χρηση, απο οτι λένε ο περιορισμός συνήθως (απο οτι λένε οι πιο εμπειροι ψηστες στο τοπικ) ειναι το υψος απο την σουβλα στους καυστήρες παρά το βάρος...οποτε δεν βρισκω τον λόγο να μην σε εξυπηρετήσει...αλλώστε ποσο βάρος να φορτώσεις στους 50-70 ποντους (ανάλογα την ψησταριά δλδ) που εχεις διαθέσιμο...εγω πχ στην Ναπολέον εχω 77ποντους θελεις να αφησεις κενο για τις πηρουνες οποτε στην καλυτερη να εχω 70ποντους...  

1 ώρα πριν, PJK είπε

Παίρνεις και δύο αφαλούς για σούβλες με διαφορετική διατομή και το χρησιμοποιείς όπου θες.

Καλησπέρα,

Τι αφαλούς για σουβλα εννοείς?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Θέλω μια ψησταριά να μπορώ να ψήνω στο μπαλκόνι για 4, 5 άτομα και αν χρειαστεί να μπορώ να την πάρω μαζί μου να ψήσω και σε εξωτερικό χώρο.

Αποφάσισα λοιπόν να ψάξω για ψησταριά υγραερίου. Mια λύση που μου φάνηκε καλή είναι Plancha Tom από Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-tom-62209504

Το θέμα είναι ότι λόγο των καταστάσεων δεν μπορώ να πάω να την δω από κοντά και για να μην πάρω γουρούνι στο σακί θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος γνώμη ή αν μπορεί να προτείνει κάποια άλλη λύση στα ίδια περίπου λεφτά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Εμείς σπίτι δουλεύουμε το ζυμάρι 2 ωρών που αναφέρεις και υγιεινής διατροφής σε υπερβολικό level (ελαιόλαδο μπαίνει στα φαγητά μόνο με ζυγαριά του καφέ σκέψου - ακρίβεια - 0,1 γρ.) ....................

Kαλα ναι σιγουρα ειναι κ στα γουστα τους καθενος.Συμβουλες μεταξυ μας ανταλαζουμε ετσι κ αλιως.Να σου πω την αληθεια κ εγω συνηθως ζυμαρια μιας μερας παιζω για δεν ειμαι της υπομονης κ θεωρω οτι δεν δινουν κ κατι παραπανω.

Ριξε μια ματια κ σ αυτη την τεχνικη...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BlackDerivation είπε

Καλησπέρα !

Θέλω μια ψησταριά να μπορώ να ψήνω στο μπαλκόνι για 4, 5 άτομα και αν χρειαστεί να μπορώ να την πάρω μαζί μου να ψήσω και σε εξωτερικό χώρο.

Αποφάσισα λοιπόν να ψάξω για ψησταριά υγραερίου. Mια λύση που μου φάνηκε καλή είναι Plancha Tom από Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-plancha-tom-62209504

Το θέμα είναι ότι λόγο των καταστάσεων δεν μπορώ να πάω να την δω από κοντά και για να μην πάρω γουρούνι στο σακί θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος γνώμη ή αν μπορεί να προτείνει κάποια άλλη λύση στα ίδια περίπου λεφτά.
 

Τηγανι μεγαλων διαστασεων ειναι αυτο. Για φορητη ψησταρια αεριου δες weber Q και napoleon travelQ. Κοστος περιπου 400€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα την σούβλα από Amazon.de για την genesis. Σαν ποιότητα κατασκευής δείχνει εξαιρετική. Στο site αναφέρει ότι σηκώνει μέχρι 15kg για να είμαι ειλικρινής και 10 να σηκώνει θα είμαι υπερευχαριστημένος. Για όσους ρωτάνε για σούβλες από διάφορες μάρκες μια αναζήτηση με την μάρκα του BBQ τους θα βγάλει το αντίστοιχο μοντέλο.

Screenshot_2.jpg.4af0e9c7343ff0653bd189402586217d.jpgScreenshot_1.jpg.beaa671b7f94e55d95618354bdcaad68.jpgScreenshot_3.jpg.1c26771223d6d8e6318fab85d0ec1948.jpg

Επεξ/σία από alexandrosgi
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

Παρέλαβα την σούβλα από Amazon.de για την genesis. Σαν ποιότητα κατασκευής δείχνει εξαιρετική. Στο site αναφέρει ότι σηκώνει μέχρι 15kg για να είμαι ειλικρινής και 10 να σηκώνει θα είμαι υπερευχαριστημένος. Για όσους ρωτάνε για σούβλες από διάφορες μάρκες μια αναζήτηση με την μάρκα του BBQ τους θα βγάλει το αντίστοιχο μοντέλο.

Screenshot_2.jpg.4af0e9c7343ff0653bd189402586217d.jpgScreenshot_1.jpg.beaa671b7f94e55d95618354bdcaad68.jpgScreenshot_3.jpg.1c26771223d6d8e6318fab85d0ec1948.jpg

Μπορείς σε παρακαλώ να πάρεις μια φωτογραφία απο την μέσα πλευρά προς το μοτέρ για να δώ αν οι βίδες ξεπερνάνε με παξιμάδια ή βι΄δωνουν στον θάλαμο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρει και θέλει, για την after market σούβλα, υπάρχει το παρακάτω αξεσουάρ για να μην πας στον σιδερά. Με το ανάλογο κόστος φυσικά

https://www.amazon.de/gp/aw/d/B06WLP68S5/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A1Z68AVNRDTZ1L&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις στη περιοχή-πόλη που μένεις, κάποιον να φτιάχνει ανοξείδωτα, πηγαίνεις να το δει και σίγουρα θα σε βοηθήσει.  Σε μαγαζί δε ξέρω αν υπάρχει-google it και μπορεί να είσαι τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Καλησπέρα,

Τι αφαλούς για σουβλα εννοείς?

Εννοώ αυτό το κυλινδράκι με τις βίδες που βιδώνει στον άξονα του μοτέρ και δέχεται την σούβλα. Υπάρχει σε διάφορες διατομές. Διαλέγουμε κάποιο να ταιριάζει στην σούβλα για να μην είναι το σύστημα έκκεντρο.

αα.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...