Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα, παρέλαβα πρίν από λίγες ημέρες παρέλαβα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου. Απλά έχω κάποιες απορίες, κυρίως σχετικά με το αν πρέπει να είναι ανοιχτό ή όχι το καπάκι κατα τη διάρκεια του ψησίματος. Τόσα χρόνια με το ψήσιμο στα κάρβουνα δεν είχα ποτέ αυτή την απορία γιατί δεν είχα καπάκι. Επειδή λοιπόν θα σπάσω το ρόδι την Κυριακή του Πάσχα θα με βοηθούσαν πάρα πολύ οι απόψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τον τελευταίο καιρο ψαχνω καθε μερα για τιμες/μοντέλα κτλ καθως κάποια στιγμή στα κοντά θα προβω και εγω σε αγορα, εχω να πω οτι τις τελευταίες μέρες εχουν γινει σκουπα πολλά μοντέλα και υπηρχε μαλλον μεγάλη ζητηση.. 

Απο τις πχ 80 επιλογες που ειχες σε σκτρουτζ τώρα έχεις το 1/4..επισης παρατηρησα μικρες αυξήσεις σε καποια μοντέλα ή μικρότερες εκπτωσεις (πχ απο - 70ε, τωρα - 50ε).

Νομιζω απο την μεθεπομενη βδομάδα θα στρώσει το σκηνικο

 

Παρεμπιπτόντως μου άρεσε η kenton naterial απο leroy.. Βλέποντας μαλιστα και κάποια βιντεο απο το γαλλικο leroy για το μονταρισμα της φαίνεται τίμια κατασκευή για τα χρήματά της.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DaddyCook είπε

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα, παρέλαβα πρίν από λίγες ημέρες παρέλαβα την πρώτη μου ψησταριά υγραερίου. Απλά έχω κάποιες απορίες, κυρίως σχετικά με το αν πρέπει να είναι ανοιχτό ή όχι το καπάκι κατα τη διάρκεια του ψησίματος. Τόσα χρόνια με το ψήσιμο στα κάρβουνα δεν είχα ποτέ αυτή την απορία γιατί δεν είχα καπάκι. Επειδή λοιπόν θα σπάσω το ρόδι την Κυριακή του Πάσχα θα με βοηθούσαν πάρα πολύ οι απόψεις σας.

Με κλειστό καπάκι ψήνεις πιο γρήγορα καθώς έχεις θερμοκρασίες >200c - 250c και η ζέστη μεταφέρεται παντού. Επίσης έχεις και λιγότερες αναφλέξεις από λίπη,κτλ.

Το ιδανικότερο είναι ζέσταμα 10-15' και ψήνεις με κλειστό καπάκι (το ανοίγεις 1-2 φορές για το γύρισμα μόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, al3xis είπε

Με κλειστό καπάκι ψήνεις πιο γρήγορα καθώς έχεις θερμοκρασίες >200c - 250c και η ζέστη μεταφέρεται παντού. Επίσης έχεις και λιγότερες αναφλέξεις από λίπη,κτλ.

Το ιδανικότερο είναι ζέσταμα 10-15' και ψήνεις με κλειστό καπάκι (το ανοίγεις 1-2 φορές για το γύρισμα μόνο).

Αρα το κλειστό καπάκι ουσιαστικά προσφέρει μόνο ταχύτητα στο ψήσιμο και μηδενικές αναφλέξεις; Το γύρισμα που πολύ λένε ανα 45", αυτό δεν ισχύει στις ψησταριές υγραερίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DaddyCook είπε

Αρα το κλειστό καπάκι ουσιαστικά προσφέρει μόνο ταχύτητα στο ψήσιμο και μηδενικές αναφλέξεις; Το γύρισμα που πολύ λένε ανα 45", αυτό δεν ισχύει στις ψησταριές υγραερίου;

Αναφλεξεις υπαρχουν και με κλειστο καπακι αν εχεις κατι που σταζει σαν τρελο. Πχ κοτοπουλο με μαριναδα με λαδι και με την πετσα του. 

Αυτο το 45" απο που προκύπτει? Εγω τις μπριζολες πχ της γυριζω μια φορα, οποτε αν εχει παχος 1.5-2 δαχτυλα την αφηνω 4 και 4 λεπτα με κλειστο καπακι. Αν ειναι λεπτη τοτε με παω με ανοιχτο καπακι για να μην παραψηθει εσωτερικα αλλα να κανει καλη κρουστα απ εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το γύρισμα για μένα δεν ισχύει, έχει να κάνει με το τη ψηνεις κ σε τι θερμοκρασία. εγω πχ μοσχαρίσια θα τη γυρίσω μόνο μια φορα. 9/10 φορές θα ψησεις με κλειστό καπάκι. είτε λέγεται γρηγοράδα είτε μείωση φλόγας. δεν ειναι μηδενικές. αν βάλεις πικανια θα γίνει χαμος άπλα με κλειστό καπάκι θα ειναι χαμουλης αντι για χαμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γύρισμα οι απόψεις είναι αρκετές..άλλοι λένε γύρισμα κάθε 30", άλλοι λένε γύρισμα μόνο μια φορά.. (για κρεατικά πάντα).. Γνώμη μου; do whatever you like :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!

Σαν αρχάριος και εγώ ετοιμάζομαι για το πρώτο ψήσιμο. Η ψησταριά είναι μια blackbull imperial (από δώρο, αν είναι καλή δεν ξέρω)

Ψησταριά

Οι χρόνοι ψησίματος, οι τρόποι και τα υπόλοιπα, υπάρχει κάποιος μπούσουλας ή κολυμπάς και μαθαίνεις.

Για τη σούβλα που αναφέρατε προηγούμενος εγώ την έκανα όπως φαίνεται παρακάτω ώστε να γυρίζει άνετα

Σούβλα

Για το κοντοσούβλι, μπαίνουν και τα άγκιστρα; Γιατί δεν ξέρω αν θα σφηνώσει ή θα γυρίζει μόνο η σούβλα. Θέλει οπωσδήποτε ταψάκι από κάτω ή καλύτερα τύλιγμα με αλουμινόχαρτο όπως ανέφερε και κάποιος άλλος? Ρωτάω γιατί μαζί με αυτό θέλω να ψήνω και παϊδάκια μπριζόλες και τα σχετικά.

Επίσης μέσα είχε και μια ακόμα πλάκα από μαντέμι. Η μια πλευρά λεία η άλλη όπως η τοστιέρα. Για τι συστήνεται η καθεμία;

Πλάκα Πλάκα 2

 

Τέλος, για τον καθαρισμό έχω την παρακάτω βούρτσα

93307304_2812205138847490_2607220928798523392_n.jpg.5ff493b356d674b9ff591704d09b2542.jpg

Καθαρίζω τις σχάρες αφού τις καίω και όπως είναι ζεστές; Προτείνετε μου μια διαδικασία αν σας είναι εύκολο. Εκτός και αν χρειάζεται άλλο εξάρτημα.

 

Δώστε μου τα φώτα σας γιατί βλέπω την Κυριακή  να την κοιτάω στα μάτια.

Ευχαριστώ!!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω, Αθήνα, μοτεράκι για κοκορέτσι με άμεση παραλαβή με κάποιο τρόπο?? Courier δε παίζει...

Μου εχουν πει οτι εχει καλα μοτερακια αυτος εδω, αλλα δεν ξερω τιμες

https://shopping-center-4351.business.site/

Αχαρνών 230
Αθήνα 112 52
  • 21 0882 2195
  • 21 0883 0382
  • 21 0883 5174

 

Το πιο οικονομικο που εχω βρει ειναι αυτο εδω: 
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/μοτερ-σουβλασ/μοτερ-κοκορετσιου-για-γκριλ-ρευματοσ-6mm.html
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/σουβλεσ/σουβλεσ-κοκορετσιου/σουβλα-κοκορετσιου-1μ-με-ξυλινο-χερουλι.html
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/αξεσουαρ-ψησιματοσ-αρνιου/αξεσουαρ-σουβλασ/πηρουνεσ-επιμεταλλομενεσ-βτ-συρματινεσ-κοκορετσιου.html
Μιλησα μαζι τους σημερα και μου ειπαν καλυτερα να παω να παραλλαβω απο κει για να μην καθυστερησει.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Αύριο το πρωί πάω να τα πάρω!! Περιμένω μια σούβλα για το bbq εδώ και 8 μέρες, και δεν ξέρουν ακριβώς που είναι από το courier..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filippos_kar είπε

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!! Αύριο το πρωί πάω να τα πάρω!! Περιμένω μια σούβλα για το bbq εδώ και 8 μέρες, και δεν ξέρουν ακριβώς που είναι από το courier..

Aν πας σε αυτον στην Αχαρνων, δες τιμες και γραψε μας εδω. Και παρε και τηλ να σιγουρευτεις οτι εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...