Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Στο παρακάτω κατάστημα αναφέρει ότι θα είναι διαθέσιμη από 7/5

https://ecofrost.gr/l8dd3-lodge.html

Οκ thanx, να ξαναθέσω το ερώτημα μαντέμι ή πορσελάνη? Πέραν της τιμής άλλο "προτέρημα" έχει το μαντέμι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, skskre είπε

Οκ thanx, να ξαναθέσω το ερώτημα μαντέμι ή πορσελάνη? Πέραν της τιμής άλλο "προτέρημα" έχει το μαντέμι?

Το μαντέμι μπορείς να το κάνεις αντικολλητικό, την πορσελάνη όχι (ή τουλάχιστον από όσο ξέρω όχι). 

Από την άλλη η πορσελάνη δεν σκουριάζει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα να δω για μάτια αερίου για να βάλω δίπλα.στην ψησταριά. Στο μυαλό μου είχα να βάλω ένα Τ πάνω στην μπουκάλα και μετά έναν ρυθμιστή για την ψησταριά και έναν για το μάτι πράγμα που δεν γίνεται όπως μου είπαν. Από την άλλη η εστία ήταν περίπου στα 4 kw και η κατανάλωσή του αρκετή ώστε να μην την καλύπτει ο ρυθμιστής της spirit II 310. Οπότε η λύση μεγαλύτερος ρυθμιστής ή extra μπουκάλα με ξεχωριστό ρυθμιστή για το μάτι.

Θα.παρω και ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω για να με.ενημερωσουν.

@SagoniasSlutRos εσένα ο ρυθμιστής πόσα κιλά εξυπηρετεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rabbit30 να σου πω μια βλακεια? το bacon να το κανεις στη σχαρα να πεφτουν τα λιποι πχ στα δεξια, σε χαμηλη θερμοκρασια ώστε να καταναλωνεις οσο μπορεις λιγοτερα λιπαρα ! γινεται κ πιο crunchy απο το να τηγανιστει στο ιδιο του το λιπος :D

@plasTOST ποσες φορες θα τη καις στο full σε συνδιασμο με το ματι μωρε.. παρε να Τ ποσο να κοστίζει κ αν δε σε καλυπτει δες αλλες λύσεις μη τα σκας με το καλημερα, θα σου πιασει κ εξτρα ογκο η μπουκαλα πχ

 

 

btw η γκρι coral prime ειναι στα μισα της κ μου εχει δώσει την εντυπωση οτι μαλλον δε θα ξαναγυρισω στη κοκκινη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

@Rabbit30 να σου πω μια βλακεια? το bacon να το κανεις στη σχαρα να πεφτουν τα λιποι πχ στα δεξια, σε χαμηλη θερμοκρασια ώστε να καταναλωνεις οσο μπορεις λιγοτερα λιπαρα ! γινεται κ πιο crunchy απο το να τηγανιστει στο ιδιο του το λιπος :D

@plasTOST ποσες φορες θα τη καις στο full σε συνδιασμο με το ματι μωρε.. παρε να Τ ποσο να κοστίζει κ αν δε σε καλυπτει δες αλλες λύσεις μη τα σκας με το καλημερα, θα σου πιασει κ εξτρα ογκο η μπουκαλα πχ

 

 

btw η γκρι coral prime ειναι στα μισα της κ μου εχει δώσει την εντυπωση οτι μαλλον δε θα ξαναγυρισω στη κοκκινη

Σκεφτόμουν για μια 5 κιλη Extra. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι για να βάλω Τ στον ρυθμιστή της weber πρέπει να κόψω το λάστιχο. Θα μου πεις σιγά την δουλειά αλλά δεν ξέρω αν γίνει κάτι το θέμα της εγγύησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

δεν εχει σχέση η εγγύηση με το λαστιχο. γτ να το κόψεις ομως; δε πάει λαστιχο -->Τ --> λάστιχα;

Πάει μπουκάλα -ρυθμιστης - Τ και λάστιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sndev είπε

@Rabbit30 να σου πω μια βλακεια? το bacon να το κανεις στη σχαρα να πεφτουν τα λιποι πχ στα δεξια, σε χαμηλη θερμοκρασια ώστε να καταναλωνεις οσο μπορεις λιγοτερα λιπαρα ! γινεται κ πιο crunchy απο το να τηγανιστει στο ιδιο του το λιπος :D

@plasTOST ποσες φορες θα τη καις στο full σε συνδιασμο με το ματι μωρε.. παρε να Τ ποσο να κοστίζει κ αν δε σε καλυπτει δες αλλες λύσεις μη τα σκας με το καλημερα, θα σου πιασει κ εξτρα ογκο η μπουκαλα πχ

 

 

btw η γκρι coral prime ειναι στα μισα της κ μου εχει δώσει την εντυπωση οτι μαλλον δε θα ξαναγυρισω στη κοκκινη

@sndevδίκιο εχεις αλλα ειναι το τηγανι καινούργιο και ηθελα να του κανω seasoning!😉😉

Για πες για την γκρι, δινεις κοκκινη και παιρνεις γκρι και πληρωνεις καποια διαφορα ή ειναι το ιδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Λοιπόν πήγα να δω για μάτια αερίου για να βάλω δίπλα.στην ψησταριά. Στο μυαλό μου είχα να βάλω ένα Τ πάνω στην μπουκάλα και μετά έναν ρυθμιστή για την ψησταριά και έναν για το μάτι πράγμα που δεν γίνεται όπως μου είπαν. Από την άλλη η εστία ήταν περίπου στα 4 kw και η κατανάλωσή του αρκετή ώστε να μην την καλύπτει ο ρυθμιστής της spirit II 310. Οπότε η λύση μεγαλύτερος ρυθμιστής ή extra μπουκάλα με ξεχωριστό ρυθμιστή για το μάτι.

Θα.παρω και ένα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω για να με.ενημερωσουν.

@SagoniasSlutRos εσένα ο ρυθμιστής πόσα κιλά εξυπηρετεί? 

Εάν το μάτι είναι χαμηλής πίεσης στην χειρότερη να χρειαστεί να  πάρεις έναν 3κιλων με πίεση ίδια μ αυτόν που έχεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πάει μπουκάλα -ρυθμιστης - Τ και λάστιχα.

ακομα κ ετσι γτ να κόψεις το λαστιχο της weber? εχει κόλλησει στο ρυθμιστη κ δεν κουνιέται να βγει να φανταστώ;

αν κ εγω νομίζω θα το κανα μετα το ρυθμιστή οπως το πα λαστιχο τ λαστιχα

16 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

@sndevδίκιο εχεις αλλα ειναι το τηγανι καινούργιο και ηθελα να του κανω seasoning!😉😉

Για πες για την γκρι, δινεις κοκκινη και παιρνεις γκρι και πληρωνεις καποια διαφορα ή ειναι το ιδιο??

δε θέλει ρε το lodge είναι έτοιμο μόνο αν το καταστρέψεις θες seasoning αφου γυαλίζει!

πάντως αν θες καποια στιγμη πήγαινε lidl παρε ενα σάπιο μπεικον που χουν 500γρ με 3 ευρω κοψτο ψιλα κομματάκια κ τηγανισε το σε χαμηλη θερμοκρασία. οτι λιπος βγαλει κρατα το σε βαζάκι κ θα κανεις δουλίτσα κ στις σχαρες σου με αυτο κ στο τηγάνι. ασπρο σαν αλοιφή θα γίνει μολις κρυώσει

εμενα τη γκρι μου τη δωσανε γτ δεν είχαν κοκκινη διαθέσιμη αλλα μου παν εχει 1 ε διαφορα κανονικά. παιζει να πεσα κ σε ασχετο βεβαια γτ νομιζω η αλλαγη γκρι κανει 20 οταν στην κοκκινη πληρώνω 15. η μοσχαρισια σημερα εγινε τους 190 βαθμούς με γκρι κ για να χω το ιδιο αποτέλεσμα στη κόκκινη θελω 220 βαθμούς

SmartSelect_20210423-224755_Gallery.jpg

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Rabbit30 είπε

@sndevδίκιο εχεις αλλα ειναι το τηγανι καινούργιο και ηθελα να του κανω seasoning!😉😉

Για πες για την γκρι, δινεις κοκκινη και παιρνεις γκρι και πληρωνεις καποια διαφορα ή ειναι το ιδιο??

Αν κατάλαβα καλά μιλάτε για τις φιάλες Έκο  όπου το κόκκινο χρώμα δηλώνει μείγμα και το γκρί προπάνιο , στη περίπτωση που κάνετε αλλαγή από μείγμα βουτανίου σε προπάνιο καλό είναι να αλλάξετε και τον ρυθμιστή πίεσης με έναν λίγο μεγαλύτερης πίεσης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, ηνίοχος είπε

Αν κατάλαβα καλά μιλάτε για τις φιάλες Έκο  όπου το κόκκινο χρώμα δηλώνει μείγμα και το γκρί προπάνιο , στη περίπτωση που κάνετε αλλαγή από μείγμα βουτανίου σε προπάνιο καλό είναι να αλλάξετε και τον ρυθμιστή πίεσης με έναν λίγο μεγαλύτερης πίεσης 

 

ρε συ ρωτησα κ μου παν ειναι ο ίδιος (για τις prime μιλάω). ενας λέει βγαίνει κ για τις 2

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Masma είπε

Θα ηθελα να ρωτησω μιας και περιμενω την Weber spirit II E-310.

Διαβασα για μαντεμενια πλακα. Επειδη πρωτη φορα σε ψυσταρια υγραερίου και γενικα οχι ιδιετερη σχεση με ψησταριές. Για τι χρήση προορίζεται η μαντεμενια πλακα ; Εχετε να προτείνετε καποια ; 

https://www.skroutz.gr/s/14016050/Landmann-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-13191.html

Έχω πάρει αυτή που έχει μηκος 43,5 εκ. οπότε ταιριάζει ακριβώς στα 44 εκ. βάθος της Spirit II 310.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πες δοκίμασες pancakes 🥞 στη πλακα; αν οχι μολις κάνεις μοιράσου το μαζι μας αν αξιζει εντελη το κοπο. σκεφτόμουν χθες μηπως δε  πρεπει να γινει σε direct ωστε να χεις πιο μετρια θερμοκρασία γτ το.μαντεμι υποτίθεται κρατάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...