Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, sndev είπε

ρε συ ρωτησα κ μου παν ειναι ο ίδιος (για τις prime μιλάω). ενας λέει βγαίνει κ για τις 2

Καλά  ότι ναι 

Εάν έχεις τις οδηγίες διάβασε της και  θα διαπιστώσεις ότι για το προπάνιο χρειάζεται παραπάνω πίεση , για  αυτό το λόγο  ότι έρχεται από Γερμανία μεριά έχουν 50αρη ρυθμιστή (στην  κρύα Γερμανία   -λογω κρυοκωλων  άραγε - χρησιμοποιούν μόνο προπάνιο

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

5 λεπτά πριν, sndev είπε

για πες δοκίμασες pancakes 🥞 στη πλακα; αν οχι μολις κάνεις μοιράσου το μαζι μας αν αξιζει εντελη το κοπο. σκεφτόμουν χθες μηπως δε  πρεπει να γινει σε direct ωστε να χεις πιο μετρια θερμοκρασία γτ το.μαντεμι υποτίθεται κρατάει

Αύριο πρωί φίλε και το μεσημέρι κοντοσούβλι σούβλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Καλά  ότι ναι 

Εάν έχεις τις οδηγίες διάβασε της και  θα διαπιστώσεις ότι για το προπάνιο χρειάζεται παραπάνω πίεση , για  αυτό το λόγο  ότι έρχεται από Γερμανία μεριά έχουν 50αρη ρυθμιστή (στην  κρύα Γερμανία   -λογω κρυοκωλων  άραγε - χρησιμοποιούν μόνο προπάνιο

ναι το χω ξανακούσει μπορει κ απο σενα πιο παλιά δε διαφωνώ , οταν παω για αλλαγη θα ξαναρώτησα η ισως παω σε καμια shell θα ξερουν καλύτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skskre είπε

Οκ thanx, να ξαναθέσω το ερώτημα μαντέμι ή πορσελάνη? Πέραν της τιμής άλλο "προτέρημα" έχει το μαντέμι?

Μπορείς να βρεις διάφορα άρθρα που κάνουν μια σύγκριση μεταξύ των 2

https://www.booniehicks.com/cast-iron-vs-enameled-cast-iron/

https://unocasa.com/blogs/tips/enameled-cast-iron-vs-cast-iron

https://cookwareinsider.com/enamel-vs-bare-cast-iron/

Το βασικό, για εμένα, είναι ότι το απλό μαντεμένιο σκεύος έχει μεγαλύτερη «ανοσία» σε κακομεταχείριση και ουσιαστικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παντού, ακόμα και σε υψηλές θερμοκρασίες, χωρίς κανένα πρόβλημα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τους κατόχους και ενδιαφερούμενους Napoleon Rogue με πλαϊνό infrared burner (μοντέλα XT & SE), μπορεί να γίνει upgrade στη σχάρα από μαντέμι σε ανοξείδωτη. Οι κωδικοί των parts της Napoleon είναι S83012 για την SE και S83025 για την XT σύμφωνα με το εγχειρίδιο της ψησταριάς.

Στην δική μου SE μετά από εύλογο αριθμό ψησιμάτων μου άρεσαν πολύ καλύτερα οι ανοξείδωτες που έχει στον κύριο χώρο ψησίματος από ότι το μαντέμι που έχει στην πλαϊνή εστία. Επικοινώνησα με την ελληνική αντιπροσωπεία να ρωτήσω για τον κωδικό της ανοξείδωτης και παρόλο που δεν υπάρχει στο site τους, μου επιβεβαίωσαν τη συμβατότητα του κωδικού ανταλλακτικού και ότι μπορούν να το φέρουν κατά παραγγελία σε περίπου 10 εργάσιμες.

Η τιμή που μου δώσανε μου φάνηκε τσιμπημένη και έτσι προτίμησα παραγγελία από Γερμανία, όπου οι τιμές των ανταλλακτικών & αξεσουάρ είναι σχεδόν στα 2/3 την τιμής των ελληνικών καταστημάτων. Μεταφορά στην Ελλάδα με eshopwedrop σε λογικότατη τιμή. Παρέλαβα σήμερα από Γερμανία:

  1. Σχάρα κωδ. S83012. Πρώτη εντύπωση, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.
  2. Σετ καθαρισμού εσωτερικού κάδου & καυστήρων κωδ. 62045. Θα μου χρειαστεί τις επόμενες μέρες για το πρώτο deep cleaning με τη βοήθεια και ατμοκαθαριστή.
  3. Ξύστρα για ανοξείδωτες σχάρες κωδ 62031. Είχε πολύ θετικά σχόλια. Θα δείξει αν καθαρίζει τις σχάρες καλύτερα/ευκολότερα από την απλή συρματόβουρτσα.

Τελική τιμή με μεταφορικά μέχρι την πόρτα μου, όσο η τιμή της σχάρας από Ελλάδα... έχει βέβαια promo το eshopwedrop -10€ για την πρώτη παραγγελία αυτό τον καιρό. Ακόμη όμως και χωρίς το promo η συνολική αγορά αξίζει με τα χίλια.

Εντυπώσεις για σχάρα και ξύστρα από την άλλη Κυριακή αφού δεν προβλέπεται χρήση στο μεταξύ. Προς το παρόν κάποιες φωτογραφίες (και σε hi-res εδώ).

Παραθέτω επίσης και μερικά ενδεικτικά links από idealo.de για κάθε ενδιαφερόμενο. Οι τιμές θεωρώ αξίζουν τον κόπο για όλα τα original περιφερειακά της ψησταριάς.

napoleon.jpg

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 11:45 ΜΜ, gdeli είπε
30 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

Προς τους κατόχους και ενδιαφερούμενους Napoleon Rogue με πλαϊνό infrared burner (μοντέλα XT & SE), μπορεί να γίνει upgrade στη σχάρα από μαντέμι σε ανοξείδωτη. Οι κωδικοί των parts της Napoleon είναι S83012 για την SE και S83025 για την XT σύμφωνα με το εγχειρίδιο της ψησταριάς.

Στην δική μου SE μετά από εύλογο αριθμό ψησιμάτων μου άρεσαν πολύ καλύτερα οι ανοξείδωτες που έχει στον κύριο χώρο ψησίματος από ότι το μαντέμι που έχει στην πλαϊνή εστία. Επικοινώνησα με την ελληνική αντιπροσωπεία να ρωτήσω για τον κωδικό της ανοξείδωτης και παρόλο που δεν υπάρχει στο site τους, μου επιβεβαίωσαν τη συμβατότητα του κωδικού ανταλλακτικού και ότι μπορούν να το φέρουν κατά παραγγελία σε περίπου 10 εργάσιμες.

Η τιμή που μου δώσανε μου φάνηκε τσιμπημένη και έτσι προτίμησα παραγγελία από Γερμανία, όπου οι τιμές των ανταλλακτικών & αξεσουάρ είναι σχεδόν στα 2/3 την τιμής των ελληνικών καταστημάτων. Μεταφορά στην Ελλάδα με eshopwedrop σε λογικότατη τιμή. Παρέλαβα σήμερα από Γερμανία:

  1. Σχάρα κωδ. S83012. Πρώτη εντύπωση, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.
  2. Σετ καθαρισμού εσωτερικού κάδου & καυστήρων κωδ. 62045. Θα μου χρειαστεί τις επόμενες μέρες για το πρώτο deep cleaning με τη βοήθεια και ατμοκαθαριστή.
  3. Ξύστρα για ανοξείδωτες σχάρες κωδ 62031. Είχε πολύ θετικά σχόλια. Θα δείξει αν καθαρίζει τις σχάρες καλύτερα/ευκολότερα από την απλή συρματόβουρτσα.

Τελική τιμή με μεταφορικά μέχρι την πόρτα μου, όσο η τιμή της σχάρας από Ελλάδα... έχει βέβαια promo το eshopwedrop -10€ για την πρώτη παραγγελία αυτό τον καιρό. Ακόμη όμως και χωρίς το promo η συνολική αγορά αξίζει με τα χίλια.

Εντυπώσεις για σχάρα και ξύστρα από την άλλη Κυριακή αφού δεν προβλέπεται χρήση στο μεταξύ. Προς το παρόν κάποιες φωτογραφίες (και σε hi-res εδώ).

Παραθέτω επίσης και μερικά ενδεικτικά links από idealo.de για κάθε ενδιαφερόμενο. Οι τιμές θεωρώ αξίζουν τον κόπο για όλα τα original περιφερειακά της ψησταριάς.

napoleon.jpg

 

Πόσο σου είπανε από εδώ για την ανοξείδωτη σχάρα για se γιατί με ενδιαφέρει και μένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανσέτες, σουβλάκια και γενικά πιο ψιλές κοπές, ψήνονται με κλειστό ή με ανοιχτό καπάκι;

Υπάρχει κάποιος οδηγός για τις θερμοκρασίες που θα πρέπει να έχει η σχάρα για το κάθε κρέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

Προς τους κατόχους και ενδιαφερούμενους Napoleon Rogue με πλαϊνό infrared burner (μοντέλα XT & SE), μπορεί να γίνει upgrade στη σχάρα από μαντέμι σε ανοξείδωτη. Οι κωδικοί των parts της Napoleon είναι S83012 για την SE και S83025 για την XT σύμφωνα με το εγχειρίδιο της ψησταριάς.

Στην δική μου SE μετά από εύλογο αριθμό ψησιμάτων μου άρεσαν πολύ καλύτερα οι ανοξείδωτες που έχει στον κύριο χώρο ψησίματος από ότι το μαντέμι που έχει στην πλαϊνή εστία. Επικοινώνησα με την ελληνική αντιπροσωπεία να ρωτήσω για τον κωδικό της ανοξείδωτης και παρόλο που δεν υπάρχει στο site τους, μου επιβεβαίωσαν τη συμβατότητα του κωδικού ανταλλακτικού και ότι μπορούν να το φέρουν κατά παραγγελία σε περίπου 10 εργάσιμες.

Η τιμή που μου δώσανε μου φάνηκε τσιμπημένη και έτσι προτίμησα παραγγελία από Γερμανία, όπου οι τιμές των ανταλλακτικών & αξεσουάρ είναι σχεδόν στα 2/3 την τιμής των ελληνικών καταστημάτων. Μεταφορά στην Ελλάδα με eshopwedrop σε λογικότατη τιμή. Παρέλαβα σήμερα από Γερμανία:

  1. Σχάρα κωδ. S83012. Πρώτη εντύπωση, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.
  2. Σετ καθαρισμού εσωτερικού κάδου & καυστήρων κωδ. 62045. Θα μου χρειαστεί τις επόμενες μέρες για το πρώτο deep cleaning με τη βοήθεια και ατμοκαθαριστή.
  3. Ξύστρα για ανοξείδωτες σχάρες κωδ 62031. Είχε πολύ θετικά σχόλια. Θα δείξει αν καθαρίζει τις σχάρες καλύτερα/ευκολότερα από την απλή συρματόβουρτσα.

Τελική τιμή με μεταφορικά μέχρι την πόρτα μου, όσο η τιμή της σχάρας από Ελλάδα... έχει βέβαια promo το eshopwedrop -10€ για την πρώτη παραγγελία αυτό τον καιρό. Ακόμη όμως και χωρίς το promo η συνολική αγορά αξίζει με τα χίλια.

Μιας και γω είμαι εν αναμονή της 525SE και χαζεύω διάφορα πραγματάκια παρατηρώ ότι γενικά οι τιμές σε πολλά αξεσουάρ της Napoleon στην Ελλάδα είναι αρκετά πάνω όπως λες και συ και δεν είναι απλά η διαφορά του ΦΠΑ με τις άλλες χώρες.
Από Γερμανία π.χ. το ορίτζιναλ κάλυμμα κοστίζει 68ε + μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά είχα δει ότι το κάλυμα με αποστολή και τελωνείο ακόμα και από Αμερική(amazon) έβγαινε νομίζω περίπου 30ε φθηνότερα απ'ότι εδώ(δυστυχώς δεν μπορώ να το τσεκάρω τώρα γιατί δεν το έχει διαθέσιμο) πράγμα που μου φαίνεται αδιανόητο.

Γενικά πρέπει να κοιτάξει την τιμολογιακή πολιτική του ο αντιπρόσωπος γιατί φαίνεται ότι πάει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vmanoss είπε

Παραλαβή πρωί πρωί!

Ο μικρός κάτι ξέρει. Δεν λέει να κατέβει από εκεί πάνω!

20210424_084530.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Περιμένουμε φωτό μετά από το στήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, vmanoss είπε

Παραλαβή πρωί πρωί!

Ο μικρός κάτι ξέρει. Δεν λέει να κατέβει από εκεί πάνω!

τους μύρισαν ήδη τα πρώτα λουκάνικα του κερατά... Καλορίζικη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα...

Ενημέρωση επί καθαρισμού ψησταριάς...ναπολεον 525 ηλικίας 1-2 μήνες...περίπου στα 10ψησιματα...λάδι στις σχάρες κάθε φορά για seasoning καθώς και πυρόληση κάθε φορά...

Και το οποίο σκοπεύω να σταματήσω να κάνω κάθε φορά πυρόληση μιας και δεν αντιλαμβάνομαι κάποια ουσιαστική διαφορά τις σχάρες έτσι και αλλιώς τις τρίβω...

Μετά από περίπου 2 ώρες και αρκετό τρίψιμο έλιωσα ένα σφουγγάρι, και έκανα χρήση ξύλινης ξυστράς για  τα χοντρα...

Αποτέλεσμα μετριοτατο σε σχέση με το ότι διάβαζα ότι γίνεται "καινούργια" κτλ κτλ...εκτός και ΑΝ καθαρίζει κάποιος ανα 2-3 ψησίματα...Η βάζει ειδικά ματζουνια που βοηθάνε στον καθαρισμό...

 προσωπικά δεν πρόκειται να κάνω τέτοιο καθάρισμα τόσο συχνά...

ακόμα και ο ανακλαστηρας συλλογής έγινε μετριοτατος...έφυγαν τα χοντρά λόγω της ξυστράς αλλά η μαυρίλα από τα καμμενα λιποί  σε λιγα σημεία είδα ξανά το γυαλιστερο του...ας πούμε βαριά τα μισά καθάρισαν...δεν υπήρχε περίπτωση να καθαρίσει μόνο με την χρήση απορρυπαντικό πιάτων και σφουγγάρι...άκρος και αν κάποιος έχει τρόπο να το μουλιαζει με τις ώρες...

Τα ίδια με τον κάδο...μισή δουλειά...

Τόσο μέτριο αποτέλεσμα που δεν έκανα καν τον κόπο να πάρω φωτογραφίες...

Η πρόσβαση στα σημεία της ψησταριάς αρκετα εύκολη οπότε εκεί θα συμφωνήσω ότι μετράει ως καλός και εύκολος ο σχεδιασμός για καθάρισμα...

Συνοψίζοντας...ίσως είχα μεγάλες προσδοκίες και περίμενα πολλά από αυτά που διάβαζα και περίμενα να καθαρίσει όπως πχ μπορείς να καθαρίσεις έναν ηλεκτρικό φούρνο δλδ σαν καινούργιο...η ψησταριά καθάρισε ή για να ειμαι ακριβής είναι καθαρότερη από ότι ήταν (2ωρες τρίψιμο ήταν αυτο) αλλά ούτε καν πλησίασε να πεις ότι είναι σαν καινούργια και προσωπικά πιστεύω ότι απλά σπατάλησα 2ωρες προσπαθοντας να δω πόσο μπορεί να καθαρίσει...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Εχω μια Weber Spirit II εδω και 6 μήνες και πραγματικά έχω τρελαθεί, ερχόμενος από μια φτηνή του IKEA... Εννοείται ότι έχω ψήσει ψάρια, κρεατικά και γενικά όποτε μπορώ την χρησιμοποιώ. Απλώς με το θέμα της πυρόλυσης, η πρώτη μου μπουκάλα (μεγάλη) , μου τελείωσε σε 2 μήνες, δηλαδή μετά από καμια 12 αριά ψησίματα το πολύ.... Είναι φυσιολογικό αυτό? Είναι απαραίτητο να γίνεται πυρόλυση στο τέλος κάθε ψησίματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...