Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wind25 είπε

Για τη σούβλα που αναφέρατε προηγούμενος εγώ την έκανα όπως φαίνεται παρακάτω ώστε να γυρίζει άνετα

Σούβλα

Για το κοντοσούβλι, μπαίνουν και τα άγκιστρα; Γιατί δεν ξέρω αν θα σφηνώσει ή θα γυρίζει μόνο η σούβλα. Θέλει οπωσδήποτε ταψάκι από κάτω ή καλύτερα τύλιγμα με αλουμινόχαρτο όπως ανέφερε και κάποιος άλλος?

Πως την έκανες στρογγυλή; Με λίμα; Σκέφτομαι και εγώ να το κάνω αλλά είναι μπελάς με τη λίμα νομίζω...

 

το κοντοσούβλι εγώ όταν το ψήνω στα κάρβουνα του βάζω στην αρχή αλουμινόχαρτο από τη γυαλιστερή μερια που υποτίθεται είναι η ασφαλής για τα τρόφιμα. Το ίδιο θα κάνω όπως είπα ήδη και στο υγραέριο. Τα πιρουνακια αριστερά δεξιά τα θέλει φυσικά..

42 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Ξέρει κανένας που μπορώ να βρω, Αθήνα, μοτεράκι για κοκορέτσι με άμεση παραλαβή με κάποιο τρόπο?? Courier δε παίζει...

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα τελικά πηρα σούβλα Κανονική (1.70) από Σκλαβενίτη στα 6.5€ (Και μάλλον θα την κόψω για να μη προεξέχει πολύ) και μοτέρ από το mymarket 2 ταχυτήτων στα 17€

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

11 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Aν πας σε αυτον στην Αχαρνων, δες τιμες και γραψε μας εδω. Και παρε και τηλ να σιγουρευτεις οτι εχει.

Θα πάω αύριο πρωί και θα ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 6:16 ΜΜ, alimentas είπε

 

Καλημέρα παιδιά.. Έφυγε η παραγγελία από το you. Πήρα τελικά την weber. Το κακο είναι σε 10 μέρες θα μου έρθει. Ευχαριστώ για της συμβουλές σας. Θα τα λέμε συχνά. Καλά ψησίματα να κάνουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο θέμα τελικά πηρα σούβλα Κανονική (1.70) από Σκλαβενίτη στα 6.5€ (Και μάλλον θα την κόψω για να μη προεξέχει πολύ) και μοτέρ από το mymarket 2 ταχυτήτων στα 17€

Δεν θα ειναι πολυ χοντρη η κανονικη; εχει που ακουμπαει στο bbq την τροχιζεις με ενα dremel, αλλα αν βαλεις πχ ενα κοντοσουβλι θα πρεπει να βαζει τεραστια κομματια νομιζω. Με εβαλες σε σκεψεις να παω να παρω μια απο σουπερ μαρκετ να ξεμπερδευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν θα ειναι πολυ χοντρη η κανονικη; εχει που ακουμπαει στο bbq την τροχιζεις με ενα dremel, αλλα αν βαλεις πχ ενα κοντοσουβλι θα πρεπει να βαζει τεραστια κομματια νομιζω. Με εβαλες σε σκεψεις να παω να παρω μια απο σουπερ μαρκετ να ξεμπερδευω.

Κανονική δεν εννοώ αρνιού αλλά κοκορετσιου που είναι η τετράγωνη με το στάνταρ πάχος περίπου 6 χιλιοστών... το παίδευα και εγώ πολύ ψάχνοντας σε σάιτ αριστερά και δεξιά και κατέληξα σε αυτή τη λύση. Θα βγάλω φωτογραφίες μολις τη λιμαρω κ τελειώσω Με την πατέντα για τυχόν ενδιαφερόμενους. 
 

το μοτέρ το στερέωσα πρόχειρα με μια γωνία στην άκρη του ραφιού καθως δεν ήθελα να κάνω τρύπες. Επίσης δε πάει χαμένο καθως είναι και αυτό κανονικό μοτέρ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Μου εχουν πει οτι εχει καλα μοτερακια αυτος εδω, αλλα δεν ξερω τιμες

https://shopping-center-4351.business.site/

Αχαρνών 230
Αθήνα 112 52
  • 21 0882 2195
  • 21 0883 0382
  • 21 0883 5174

Το πιο οικονομικο που εχω βρει ειναι αυτο εδω: 
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/μοτερ-σουβλασ/μοτερ-κοκορετσιου-για-γκριλ-ρευματοσ-6mm.html
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/σουβλεσ/σουβλεσ-κοκορετσιου/σουβλα-κοκορετσιου-1μ-με-ξυλινο-χερουλι.html
https://www.biofan.gr/products/ειδη-barbeque/αξεσουαρ-ψησιματοσ-αρνιου/αξεσουαρ-σουβλασ/πηρουνεσ-επιμεταλλομενεσ-βτ-συρματινεσ-κοκορετσιου.html
Μιλησα μαζι τους σημερα και μου ειπαν καλυτερα να παω να παραλλαβω απο κει για να μην καθυστερησει.

Επειδή ο μηχανισμός δυο ταχυτήτων που παρήγγειλα εδώ και μια εβδομάδα, δεν ξεκουναει με τίποτα απο το κέντρο διαλογής της κουριερ, πήγα σε κάποιο κατ/μα και πήρα τον μηχανισμό που ποσταρες για εναλλακτική. Είχα  και την σούβλα αυτή που λες αλλά σε 1,20 μήκος η οποία θέλει κόψιμο άλλα δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία τώρα. Μέτα το Πάσχα και όταν ανοίξουν τα καταστήματα γιατί θέλει και άλλες μετατροπές. Να δοκιμάσεις τον μηχανισμό στο μαγαζί αν γυρίζει  γιατί ο 1ος που πήρα δεν δούλευε  και γενικά δεν σου γεμίζει το μάτι είναι όσο το μισό το κινητό τηλέφωνο σε μέγεθος. Επίσης έτσι θα δεις αν σε βολεύει και ο ρυθμός περιστροφής γιατί γυρίζει πολύ αργά. Κάτι άλλο που είδα είναι ότι όταν βάζεις την σούβλα στην υποδοχή του μηχανισμού μπαίνει πολύ χαλαρά  χωρίς να ασφαλίζουν μεταξύ και αν έχει λίγο κλίση η ψησταριά, πολύ φοβάμαι ότι θα βγαίνει συνεχεία.Γι αυτο σκεφτηκα να τα τρυπήσω με ενα ψηλό τρυπανακι διαμπερές και να περάσω από την τρυπά κάποια βιδουλα η λίγο κλασσικό σύρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα!Μιας και θελω να μπω και γω στο κλαμπ,χρειαζομαι την βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι..εχω καταληξει σε 2 ψησταριες και θα ηθελα την αποψη σας για να κανω την καλυτερη επιλογη!

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199325-landmann-rexon-pts-30

https://www.skroutz.gr/s/18516905/Bormann-BBQ4100-019114.html

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και συγνωμη για το τεραστιο μηνυμα!

Επεξ/σία από R3bel0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wind25 είπε

Τέλος, για τον καθαρισμό έχω την παρακάτω βούρτσα

93307304_2812205138847490_2607220928798523392_n.jpg.5ff493b356d674b9ff591704d09b2542.jpg

Καθαρίζω τις σχάρες αφού τις καίω και όπως είναι ζεστές; Προτείνετε μου μια διαδικασία αν σας είναι εύκολο. Εκτός και αν χρειάζεται άλλο εξάρτημα.

Δώστε μου τα φώτα σας γιατί βλέπω την Κυριακή  να την κοιτάω στα μάτια.

Ευχαριστώ!!

Μια χαρά φαίνεται η βούρτσα αυτή. Μετά το ψήσιμο, βάλε τους καυστήρες στο φουλ κάνα 10λεπτο και θα γίνουν όλα κάρβουνο. Άστην να ΚΡΥΩΣΕΙ και μετά πας με τη βούρτσα και τρίβεις καλά τις σχάρες σου. Περνάς με μια πετσέτα λαδάκι τις σχάρες και είσαι έτοιμος για το επόμενο ψήσιμο!

(διάβασε και κάμποσες σελίδες πηγαίνοντας προς τα πίσω, θα μάθεις πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 10:35 ΠΜ, dfwk είπε

 

Όσοι έχετε πάρει μηχανάκια υπολογίστε: 

1. Τι θα κάνετε σε περίπτωση που τα φτύσει. Καθόλου απίθανο ειδικά με φθηνές κατασκευές. Καλό είναι να πάρετε ένα ακόμη μην τυχόν και...

2.  Πώς θα ψήσετε σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος. Μου έχει τύχει με 18 κιλά αρνί πάνω στην ψησταριά μισοψημενο. Καλό είναι να δείτε αν μπορείτε να κάνετε κάποια πατεντουλα για να γυρίζει η σούβλα στο χειροκίνητο αν χρειαστεί. Εγώ έχω φτιάξει ένα χερούλι που κουμπώνει ακριβώς όπως το μηχανάκι, αχρειαστο να είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για όσους έχουν την Weber Spirit II E310. 

Το μπαλκόνι μου έχει πλάτος 1.15μ και στο site της Weber βλέπω πως το πλάτος της ψησταριάς με κατεβασμένο το ένα ράφι είναι 1.07μ. 

Έχει μετρήσει κανείς εάν είναι όντως τόσο, μαζί με την φυάλη; Ρωτάω γιατί το περιθώριο μου είναι αρκετά μικρό και σκοπεύω να την παραγγείλω online.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μετρήσει :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, paylidis είπε

Πως την έκανες στρογγυλή; Με λίμα; Σκέφτομαι και εγώ να το κάνω αλλά είναι μπελάς με τη λίμα νομίζω...

την πήγα σε φίλο Κ την τροχισε Κ με Λίμα λίγο στο τέλος. πιστεύω θα βολέψει γιατί κάνει κ πατούρα λίγο.

9 ώρες πριν, paylidis είπε

το κοντοσούβλι εγώ όταν το ψήνω στα κάρβουνα του βάζω στην αρχή αλουμινόχαρτο από τη γυαλιστερή μερια που υποτίθεται είναι η ασφαλής για τα τρόφιμα. Το ίδιο θα κάνω όπως είπα ήδη και στο υγραέριο. Τα πιρουνακια αριστερά δεξιά τα θέλει φυσικά.

με ανησυχεί γιατί δεν ξέρω πόσο χρόνο θέλει περίπου, κ κυρίως πόση φωτιά επειδή το μοτέρ που έχει μέσα έχει μια σκάλα αρκετά αργή. έχεις κάποια εικόνα είτε εσύ είτε κάποιος άλλος?

35 λεπτά πριν, sargus είπε

Μια χαρά φαίνεται η βούρτσα αυτή. Μετά το ψήσιμο, βάλε τους καυστήρες στο φουλ κάνα 10λεπτο και θα γίνουν όλα κάρβουνο. Άστην να ΚΡΥΩΣΕΙ και μετά πας με τη βούρτσα και τρίβεις καλά τις σχάρες σου. Περνάς με μια πετσέτα λαδάκι τις σχάρες και είσαι έτοιμος για το επόμενο ψήσιμο!

(διάβασε και κάμποσες σελίδες πηγαίνοντας προς τα πίσω, θα μάθεις πολλά)

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! πιστεύω θα πάνε όλα καλά! απλά είδα που έχει δύο πλευρές Κ δεν ξέρω πότε θέλει σύρμα Κ ποτέ την άλλη πλευρά. 

έχω διαβάσει αρκετές σελίδες, απλά μετά από ένα σημείο το έχασα ομολογώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Όσοι έχετε πάρει μηχανάκια υπολογίστε: 

1. Τι θα κάνετε σε περίπτωση που τα φτύσει. Καθόλου απίθανο ειδικά με φθηνές κατασκευές. Καλό είναι να πάρετε ένα ακόμη μην τυχόν και...

2.  Πώς θα ψήσετε σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος. Μου έχει τύχει με 18 κιλά αρνί πάνω στην ψησταριά μισοψημενο. Καλό είναι να δείτε αν μπορείτε να κάνετε κάποια πατεντουλα για να γυρίζει η σούβλα στο χειροκίνητο αν χρειαστεί. Εγώ έχω φτιάξει ένα χερούλι που κουμπώνει ακριβώς όπως το μηχανάκι, αχρειαστο να είναι...

Το σκέφτομαι και εγώ εδώ και κάποιες μέρες. Γενικά την Κυριακή στην Αθήνα θα είναι αυξημένο το φορτίο σε κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος λόγω καραντίνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sounis11 είπε

Επειδή ο μηχανισμός δυο ταχυτήτων που παρήγγειλα εδώ και μια εβδομάδα, δεν ξεκουναει με τίποτα απο το κέντρο διαλογής της κουριερ, πήγα σε κάποιο κατ/μα και πήρα τον μηχανισμό που ποσταρες για εναλλακτική. Είχα  και την σούβλα αυτή που λες αλλά σε 1,20 μήκος η οποία θέλει κόψιμο άλλα δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία τώρα. Μέτα το Πάσχα και όταν ανοίξουν τα καταστήματα γιατί θέλει και άλλες μετατροπές. Να δοκιμάσεις τον μηχανισμό στο μαγαζί αν γυρίζει  γιατί ο 1ος που πήρα δεν δούλευε  και γενικά δεν σου γεμίζει το μάτι είναι όσο το μισό το κινητό τηλέφωνο σε μέγεθος. Επίσης έτσι θα δεις αν σε βολεύει και ο ρυθμός περιστροφής γιατί γυρίζει πολύ αργά. Κάτι άλλο που είδα είναι ότι όταν βάζεις την σούβλα στην υποδοχή του μηχανισμού μπαίνει πολύ χαλαρά  χωρίς να ασφαλίζουν μεταξύ και αν έχει λίγο κλίση η ψησταριά, πολύ φοβάμαι ότι θα βγαίνει συνεχεία.Γι αυτο σκεφτηκα να τα τρυπήσω με ενα ψηλό τρυπανακι διαμπερές και να περάσω από την τρυπά κάποια βιδουλα η λίγο κλασσικό σύρμα.

Αυτό με τα δέκα ευρώ λες ότι δεν σου γεμίζει το μάτι και ότι δεν κρατάει καλά τη σούβλα??  Ναι το ξέρω ότι είναι πολύ risky να το πάρεις. Απλά το έγραψα ότι είναι ο πιο φθηνός συνδυασμός να πάρει κάποιος.

Εγώ λογικά θα πάω για μοτέρ Κλαπακη μαζί με σούβλα που θα έχει και χερούλι πάνω. Είπε ένας φίλος ότι θα περάσει αύριο από το μαγαζί και θα μας γράψει τιμές.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αυτό με τα δέκα ευρώ λες ότι δεν σου γεμίζει το μάτι και ότι δεν κρατάει καλά τη σούβλα??  Ναι το ξέρω ότι είναι πολύ risky να το πάρεις. Απλά το έγραψα ότι είναι ο πιο φθηνός συνδυασμός να πάρει κάποιος.

Εγώ λογικά θα πάω για μοτέρ Κλαπακη μαζί με σούβλα που θα έχει και χερούλι πάνω. Είπε ένας φίλος ότι θα περάσει αύριο από το μαγαζί και θα μας γράψει τιμές.

Δεν θα παω τελικα φίλε μου γιατί έφτασε η σουβλα που ειχα παραγγείλει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...