Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2098

  • ilpapacha

    1938

  • sndev

    1075

  • ηνίοχος

    566

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Το λαρδι θα βολεύει στο τηγάνι σίγουρα, όπως και το crisco που έχω. Το λίπος με την τσιμπίδα βοηθάει πολύ στη σχάρα.

 

Έχεις βρει έτοιμο λαρδι πουθενά? Στη Σκωτία που ήμουν το πουλούσαν μαζί με τα βουτυρα στο σούπερ.

Πας σε Ρωσικο σουπερμαρκετ (αν εισαι Αθηνα εχει αρκετα στη Καλλιθεα) και αγοραζεις κατι που λεγεται Σαλο (сало) απο το ψυγειο... ειναι λαρδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

@Evgenios_V Θα μπορούσες να πάρεις και 2 μούφες, όπως η παρακάτω, αρκεί να βρεις το σωστό μέγεθος.

https://www.plegmastore.gr/product/moyfa-apli-1-4-quot/

Σκέφτομαι μια άλλη λύση...

Νέο ξύλο έχω άπειρα ρεταλια...

Άνοιγμα μεγάλης σχετικά τρύπας με τρυπάνι...και να βάλω μέσα μια χαλκοσωλήνα...πχ 1/2 ιντζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Σημείωση:

Δοκίμασα με σχετική πίεση να δω πως συμπεριφέρεται στην περίπτωση που την έβαζα χωρίς δεύτερη βάση πέραν του μοτέρ...δλδ να ακουμπάει στον κάδο...

Η σούβλα γυρίζει πάρα πολύ αργά (2-3 στροφες το λεπτό ή κάτι τέτοιο) οπότε δείχνει να μην τραυματίζει καθόλου τον κάδο στο σημείο επαφής...δεν θα το άφηνα μόνιμα αλλά πραγματικά δείχνει να μην έχει θέμα...

@SagoniasSlutRos

Επίσης αν δεις η ναπολεον, δεν έχω προσέξει στις άλλες πως είναι,  έχει ενα μεγάλο V εκεί στην περιοχή...δες φωτό...

Screenshot_20210425_152712_com.google.android_apps.photos.jpg.7b2dff91f1dead90342edd2c4e125c89.jpg

 

 

Να ρωτήσω κάτι, μιας και θα έχουμε την ίδια ψησταριά και επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σούβλα σε ψησταριά υγραερίου, δηλαδή η μαμά σούβλα δεν γυρίζει πάνω στον κάδο, δεν ακουμπάει; Έχω την εντύπωση πως ναι. Αλλά και μένα μου γεννήθηκε η απορία, παρότι είναι στρογγυλεμένες οι άκρες δεν τραυματιζεται έτσι ο κάδος που ακουμπάει σίδερο με σίδερο; 

Μπράβο πάντως για το μεράκι σου, μια χαρά τα κατάφερες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Evgenios_V είπε

Σκέφτομαι μια άλλη λύση...

Νέο ξύλο έχω άπειρα ρεταλια...

Άνοιγμα μεγάλης σχετικά τρύπας με τρυπάνι...και να βάλω μέσα μια χαλκοσωλήνα...πχ 1/2 ιντζα

Εγώ σκεφτόμουν και κανα ρουλεμανάκι μικρό,  έχει σε τέτοιες διαστάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά μια ιδέα που μου ήρθε για την στήριξη της (8μμ τετράγωνης) σούβλας στη βάση του BBQ (χωρίς τρόχισμα) είναι ένα καρυδάκι 8μμ, σαν αυτό: 🤔

TACTIX ΚΑΡΥΔΑΚΙ ΑΕΡΟΣ ΕΞΑΓΩΝΟ CR-V 1/2" 8mm - 363403 - Καρυδάκια

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σουβλα προτζεκτ κι απο μενα:

- Σουβλα απο Πρακτικερ: 6€ (εχει κομματια μονο στο Ελληνικο, εντος Αττικης)

- Μοτερ απο το ιδιο μαγαζι δυο ταχυτητων (με διπλη βιδα ωστε να κεντραρει ο αξονας της σουβλας) 17€

Συνολο 23€

προς το παρον στεκεται σε πυροτουβλο, θα βαλω ενα λαμακι Π για μονιμα μεσα στην εβδομαδα.

 

 

WhatsApp Image 2021-04-25 at 21.55.12.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, depmode είπε

Να ρωτήσω κάτι, μιας και θα έχουμε την ίδια ψησταριά και επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σούβλα σε ψησταριά υγραερίου, δηλαδή η μαμά σούβλα δεν γυρίζει πάνω στον κάδο, δεν ακουμπάει; Έχω την εντύπωση πως ναι. Αλλά και μένα μου γεννήθηκε η απορία, παρότι είναι στρογγυλεμένες οι άκρες δεν τραυματιζεται έτσι ο κάδος που ακουμπάει σίδερο με σίδερο; 

Μπράβο πάντως για το μεράκι σου, μια χαρά τα κατάφερες

Φαντάζομαι ότι η μαμά το έχει προβλέψει οπότε υποθέτω ότι δεν θα έχει θέμα...

Πάντως ο Γιάννης @giannislazyπου έχει την ίδια Napoleon και έχει κάνει άλλη πατέντα με στρογγυλή και κανονικό μοτέρ για αρνί δεν έχει θέμα...ή τουλάχιστον δεν έχει πει κάτι τέτοιο...

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αλάνια, κάντε ενα κόπο να διαβασετε μερικές σελίδες πίσω :)

θα σας λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με το τι αξίζει και τι όχι όπως και το τι πρέπει να προσέξετε πριν την αγορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Evgenios_V είπε

Γενικά ΔΕΝ έχω σκοπό να την αφήνω πάνω γιατί γενικότερα το σίδηρο με το αλουμίνιο δεν πάνε καλά μαζί...γίνεται ανοδίωση...άσε που πόσες φορές θα σουβλισω τον χρόνο...4-6 φορές... Αν δω ότι θέλω παραπάνω τότε θα επενδύσω σε κάμπια καλύτερη λύση...

Σκέτο αλουμίνιο με σίδερο δεν θα πάθει κάτι. Αν έχει καμία σάλτσα ντομάτας μαζί θα υπάρξει πρόβλημα. (Google lasagna battery)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, xenos3 είπε

Άσχετο, αλλά μια ιδέα που μου ήρθε για την στήριξη της (8μμ τετράγωνης) σούβλας στη βάση του BBQ (χωρίς τρόχισμα) είναι ένα καρυδάκι 8μμ, σαν αυτό: 🤔

TACTIX ΚΑΡΥΔΑΚΙ ΑΕΡΟΣ ΕΞΑΓΩΝΟ CR-V 1/2" 8mm - 363403 - Καρυδάκια

Για κάτσε να ρίξω μια ματιά σίγουρα έχω καμία 10αρια τέτοια τριγύρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω κάνει στρογγυλή τη σούβλα εκει που ακουμπαγε στην ψησταριά ετριζε λίγο, οπότε εσταξα  μια δύο σταγόνες ελαιόλαδο και ήταν κομπλέ. (Βάλε λάδι κι έλα βράδυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xenos3 είπε

Άσχετο, αλλά μια ιδέα που μου ήρθε για την στήριξη της (8μμ τετράγωνης) σούβλας στη βάση του BBQ (χωρίς τρόχισμα) είναι ένα καρυδάκι 8μμ, σαν αυτό: 🤔

TACTIX ΚΑΡΥΔΑΚΙ ΑΕΡΟΣ ΕΞΑΓΩΝΟ CR-V 1/2" 8mm - 363403 - Καρυδάκια

Και εγένετο το φως...

Το σωστό καρυδάκι για εμένα ήταν το 11αρι γιατί έτσι περνάει αρκετά σφιχτά (ενώ έως το 10αρι δεν ξεπερνάνε από μέσα) περιστρέφεται εξωτερικά όπως πρέπει...

 

Screenshot_20210425_225905_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210425_225850_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210425_225833_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210425_231948_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210425_232031_com.google.android.apps.photos.jpg

Screenshot_20210425_232117_com.google.android.apps.photos.jpg

Επεξ/σία από Evgenios_V
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...