Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, giannislazy είπε

Δεν είμαι ειδικός σε αυτά, απλά όταν είδα την Βαρον από κοντά μου φάνηκε τρομερή ποιοτικά. Εγγύηση που λές η Βαρον δίνει εφ όρου ζωής σε κάδο και στους καυστήρες έχουν και οι δύο 10 χρόνια. Δεν το λες και λίγο, μάλλον εδώ η ΒΚ δίνει περισσότερα

Από αυτά που διαβάζω λένε
Broil King: 10 χρόνια καυστήρας, 2 χρόνια άλλα μέρη και μπογιά, εφ' όρου ζωής κάδος-καπάκι
NapoleonΜέρη από χυτό αλουμίνιο / βάση από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.
Καπάκι από ανοξείδωτο ατσάλι ή επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση 15 έτη.
Σχάρες ψησίματος από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση 15 έτη.
Καυστήρες από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 10 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Μαντεμένιες σχάρες ψησίματος με επισμάλτωση πορσελάνης: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως
το 15ο έτος.
Sear plates από ανοξείδωτο ατσάλι: εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Κεραμικοί καυστήρες υπέρυθρης ακτινοβολίας (εκτός του γυαλιού): εγγύηση για 5 έτη, και 50% έκπτωση στα ανταλλακτικά έως το 15ο έτος.
Όλα τα υπόλοιπα μέρη: εγγύηση 2 έτη


Νομίζω ότι η Broil King έχει καλύτερη εγγύηση μόνο στον κάδο-καπάκι, σε όλα τα υπόλοιπα μέρη η Napoleon σε καλύπτει καλύτερα. Το ότι είναι καλύτερη κατασκευαστικά η Napoleon χωρίς να τις έχω δει από κοντά) το λέω με το σκεπτικό ότι ο κάδος της είναι χυτός (όπως και των Weber) ενώ της Broil King είναι συναμολογούμενος.

19 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Λάμψακο πηγαίνουμε στον Καπετάνιο. Ποιό είναι το ουζερί που αναφέρεις;

Ο Καπετάνιος καλός και οικονομικός. Στο Μπούρτζι προτείνω με κλειστά μάτια το "Αλάτι" του Βαγγέλη Μπιθικούκη (δες το στο fb). Πάρα πολύ καλό αλλά λίγο πιο ακριβό απο τον Καπετάνιο. Στην Αρτάκη η σειρά προτίμησης για εμένα είναι  "10 βήματα στην άμμο",  "ο Νικόλας", "Τέσκος", "Μπαρσάκης". Οι τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες, η ποιότητα αλλάζει πολύ.

10 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

@Trelloneritisμεταξυ των 2, Napoleon 425 και Baron S που παραθετει ο Γιαννης παραπάνω στα περιπου 1500ε

https://www.generalgas.gr/shop/ψησταριές/ψησταριές-αερίου/broil-king-αερίου/τροχήλατες-broil-king/baron/ψησταριά-υγραερίου-baron-s-490-ir-broil-king/

https://homing.gr/rogue-se-series/psistaria-ygraeriou-napoleon-rogue-425-se-stainless-steel-rse425rsibpss-1-gr.html?skr_prm=WyJhODhkMmRjYi05MzRiLTQ1OGItOTMxZC0yZDg4YmY3NTk0N2MiLDE2MTk0NjI2NTk5MjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

παροτι ιδιοκτητης Ναπολέον 525, συμφωνα με τα χαρακτηριστηκά που βλέπω γιατί δεν εχω δει την Baron live, θα πηγαινα χωρίς πολύ σκοτούρα στην ΒΑΡΟΝ γιατί εχει +5εκ μεγαλυτερη σχάρα (και το μέγεθος μετράει), εχει 4 κυριους καυστηρες και οχι 3 οπως η 425 (απο την εως τωρα εμπειρία μου ο αριθμός των καυστήρων ειναι πραγματικά σημαντικός για να κάνεις διαφορά πραγματα σχεδόν ταυτόχρονα), έχει δώρο την σουβλα την μαμα aka Sin Boy (ναι με πολυ λιγα ευρω και ευκολη σχετικά πατεντούλα κανεις μια χαρα την δουλειά σου οπως όλοι μας αλλά αφου στην δίνει γιατί όχι)  και οι δυο εχουν οπισθιο και οι δυο υπερυθρο sizzling (προσωπικά εχω πλαινο ματι συμβατικό το χρησιμοποίησα μια φορά δεν ξέρω αν θα το ξαναχρησιμοποιησω...)

 

Οπως και να εχει οτι και να λεμε εμεις...μιας και εσυ δινεις τα ευρω θα ελεγα πλεον μιας και ειναι σχετικά ευκολες οι μετακινήσεις κτλ πρεπει να πας να τις δεις...δλδ τι μονο εμεις οι Αθηναιοι (τρομάρα μας) θα σας επισκεπτομαστε... :)

με το καλο να βρεις την νέα σου ψησταριά...!!!

Υγ. εισαι τρελός που θελεις να δωσεις 1500ε για ψησταριά...??? (ολοι πανω κατω το εχουμε ακουσει κατι αντιστοιχο :) )

 

Την Baron S490 δεν την είχα δει καν. Θα την έχω στα υπ' όψιν και αυτή. Για πλαϊνό μάτι με καυτήρα δεν κοιτάω γιατί δεν διαβάζω και πολύ καλά σχόλια στο θέμα της απόδοσης. Μόνο IR ή καθόλου. Για τα λεφτά οι φίλοι με κράζουν, αλλά έχω την υποστήριξη της συζύγου οπότε προχωράω άφοβα 😉

8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Θα συμφωνησω και γω σε ολα απο την αρχη εως το τελος.

Ειναι δυο πανομοιότυπες ψησταριες στα εξτραδακια (ντουλαπι κατων οπίσθιος και πλαινος καυστηρας κλπ κλπ) οποτε θα πρεπει να κοιταξεις τις αλλες μικρες λεπτομεριες εδω περα.

Πχ αν σε ενδιαφερει πολυ η σουβλα, πρεπει να δεις τι αποσταση εχει η σουβλα απο τους καυστηρες για να δεις τι μπορεις να βαλεις να ψησεις. Εμενα πχ στην genesis εχει μονο 11 εκατοστα περιθωριο και νομιζω στη rogue 14-15 ειχε πει καποιος εδω. Αν εχει στη Baron 16-17 (υποθετικο το νουμερο), τοτε ειναι σημαντικο πλεονεκτημα αν θες να κανεις κανενα μικρο αρνακι ή μεγαλη γαλοπουλα ή κανενα γουρουνοπουλο.

Επισης αν πας να δεις απο κοντα τις δυο αυτες, θα καταλαβεις αμεσως αν εχουν καποια διαφορα στην ποιοτητα κατασκευης, και ισως μονο αυτο το χαρακτηριστικο να σε κανει να παρεις αποφαση. Αλλα θα δεις κι αλλα πραγματα, ποσο ευκολα μπορει να καθαριζεται πχ το καθενα. Το πιο δυσκολο σημειο με διαφορα ειναι ο καδος εσωτερικα, οποτε οποιο ειναι πιο λειο θα καθαριζει και πιο ευκολα πιστευω.

Στα συν της rogue ειναι οι ανοξειδωτες σχαρες που θελουν μηδαμινη φροντιδα. Αλλα μην αγορασεις ψησταρια βαση αυτου, μιας και σχαρες αλλαζεις οποτε θελεις, ενω πχ το μεγεθος ή καποιο αλλο χαρακτηριστικο δεν θα αλλαζει.

Όχι, οι μαντεμένιες ή ανοξείδωτες σχάρες δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για να προχωρήσω στην αγορά. Να είναι στα λεφτά που διαθέτω, να κάνει αυτά που θέλω και να μην έχει προβλήματα με νοιάζει πιο πολύ και έπειτα να είναι εύκολη στη συντήρηση/καθαρισμό. Η επίσκεψη σε μαγαζιά που τις έχουν για να τις δω live μοιάζει μονόδρομος τελικά.

Οι Weber γιατί δεν ακούγονται πολύ; Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είναι πανάκριβες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτός είναι ο λόγος ή έχει γίνει κάτι άλλο; (πχ κακός αντιπρόσωπος, μη κάλυψη σε εγγυήσεις, κακό service κλπ)
Επίσης, βλέπω ότι δεν υπάρχει τίποτα ετοιμοπαράδοτο. Είναι λόγω Πάσχα, καραντίνας ή πάντα έτσι ήταν;

Επεξ/σία από Trelloneritis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2121

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

24 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Οι Weber γιατί δεν ακούγονται πολύ; Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι είναι πανάκριβες σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Αυτός είναι ο λόγος ή έχει γίνει κάτι άλλο; (πχ κακός αντιπρόσωπος, μη κάλυψη σε εγγυήσεις, κακό service κλπ)

Είναι πανάκριβες στην Ελλάδα, συν το ότι σε αυτά τα λεφτά παίρνεις πιο πολλά καλούδια στις άλλες δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Ο Καπετάνιος καλός και οικονομικός. Στο Μπούρτζι προτείνω με κλειστά μάτια το "Αλάτι" του Βαγγέλη Μπιθικούκη (δες το στο fb). Πάρα πολύ καλό αλλά λίγο πιο ακριβό απο τον Καπετάνιο. Στην Αρτάκη η σειρά προτίμησης για εμένα είναι  "10 βήματα στην άμμο",  "ο Νικόλας", "Τέσκος", "Μπαρσάκης". Οι τιμές τους είναι σχεδόν ίδιες, η ποιότητα αλλάζει πολύ.

Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Με την πρώτη ευκαιρία θα γίνουν οι κατάλληλες επισκέψεις...

Λόγω της έλλειψης σε πρώτες ύλες και την ζήτηση λόγω Πάσχα, δεν υπάρχουν αποθέματα. Απ´ ότι έχουν αναφέρει και αλλά παιδιά που περιμένουν να παραλάβουν, θα υπάρχει διαθεσιμότητα προς τέλη Μαΐου.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, κατά την άποψή μου, είναι να κανονίζεις μια μέρα που θα μπορείς να κάνεις ένα τουρ σε 2-3 μαγαζιά που θα έχουν στημένα τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και πάρεις την απόφασή σου. Υπάρχει η αντίστοιχη ελληνική αντιπροσωπεία και για τις 3 εταιρείες, Napoleon (https://homing.gr), Weber (https://www.kyso.gr) και Broil King (https://www.generalgas.gr). Πήγαινε κατευθείαν στις αντιπροσωπείες. Φτιάξε μια διαδρομή με την βοήθεια της Αττικής Οδού και θα τις προλάβεις όλες.

Μην ξεχνάς ότι από κοντά θα μπορέσεις να κάνεις καλύτερες κουβέντες και μπορείς να καταφέρεις κάποια έκπτωση ή δώρα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Πήγαινε κατευθείαν στις αντιπροσωπείες. Φτιάξε μια διαδρομή με την βοήθεια της Αττικής Οδού και θα τις προλάβεις όλες.

@treloneritis Homing k General Gas στη Βούλα είναι σε απόσταση 10 λεπτών. 

Από κοντά θα δεις καλύτερα που θα σου κλείσει το μάτι. 

Σε βλέπω έτοιμο για Ναπολεον όμως, και σε καλοσοριζω ήδη στην οικογένεια.

Επεξ/σία από giannislazy
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ. Είμαι καινούριος και δεν ξέρω τι να επιλέξω σε ψησταριά υγραερίου μέχρι 400 ευρώ. Έχω δει κάποιες unimac με 4 καυστήρες και ένα πλαϊνό μάτι και μαντέμι. Έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο ; Είναι ευχαριστημένος ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αντιγραφή του συστήματος της weber για Napoleon ή εμένα μου φαίνεται?

https://www.ebay.de/itm/193241208200?var=493433537449&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=707-53477-19255-0&toolid=20006&campid=5337770552&customid=2Eyl4szSrCEED_UZ1-FBSg&shqty=1&isGTR=1#shId

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, skskre είπε

Είναι αντιγραφή του συστήματος της weber για Napoleon ή εμένα μου φαίνεται?

https://www.ebay.de/itm/193241208200?var=493433537449&mkevt=1&mkcid=1&mkrid=707-53477-19255-0&toolid=20006&campid=5337770552&customid=2Eyl4szSrCEED_UZ1-FBSg&shqty=1&isGTR=1#shId

Ουσιαστικά ναι. Είναι μια after market εναλλακτική για τις σχάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giannislazy είπε

@treloneritis Homing k General Gas στη Βούλα είναι σε απόσταση 10 λεπτών. 

Από κοντά θα δεις καλύτερα που θα σου κλείσει το μάτι. 

Σε βλέπω έτοιμο για Ναπολεον όμως, και σε καλοσοριζω ήδη στην οικογένεια.

Καρφώνομαι έ;
Έχω εντυπωσιαστεί με τις Napoleon παρ' όλο που δεν τις ήξερα. Είχα ακουστά μόνο Broil King και Weber.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

 το kyso 7586 δινει για κωδικο και οχι αυτο που εγραφε στο site της weber

https://www.skroutz.gr/s/13831650/Weber-Σχάρα-Inox-Ψησίματος-Gourmet-Spirit-59x44.html?from=account_favorites

έχει κανείς πόσο θα κοστίσει να σου φτιάξει ένας Σιδερας μια ανοξείδωτη σχαρα απλή στις διαστάσεις που θέλουμε?

Έτσι κ αλλιώς το gbs δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιώ και συχνά.

 

 

Επίσης, παϊδάκια αρνίσια πως φτιάχνουμε? Έχει κανείς καμιά καλή συνταγη με μαριναρισμα? Επίσης ψήνουμε κανονικά με κλειστό καπάκι  η απλά πετάμε όπως και στο κάρβουνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μερικές ερωτήσεις καθώς μέχρι τώρα δούλευα τις μικρές τις μπουκάλες της coral gas.

1) Έχω αυτόν τον ρυθμιστή, που πάνω έχει ένα διακοπτάκι + - / Που πρέπει να το έχω ρυθμισμένο ; https://taxygas.gr/product/ρυθμιστής-εσωτερικής-χαμηλής-πίεσης/

2) Η μπουκάλα από εκεί που ανοίγει/κλείνει, κάνει θόρυβο και μερικές φορές σαν να βγάζει αέριο. Υπάρχει τέτοια περίπτωση να έχει διαρροή από τον διακόπτη ανοίγματος/κλεισίματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη απόπειρα ψησίματος απλής25693E1D-306E-41FA-8D82-285EE50FCAEA.jpeg.c1905a5b0d936807ed5c7961ec144f9a.jpeg πίτσας στη Weber στον μαντεμένια πλάκα. Τυρί, ντοματίνια, πιπεριά, σάλτσα. Ψήθηκε τέλεια, στη φωτό φαίνεται η μισή που μπήκε σε ταψί για να αφαιρεθεί από το μαντέμι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, remalis είπε

έχει κανείς πόσο θα κοστίσει να σου φτιάξει ένας Σιδερας μια ανοξείδωτη σχαρα απλή στις διαστάσεις που θέλουμε?

Έτσι κ αλλιώς το gbs δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιώ και συχνά.

Ίσως ο @dimitris557 μπορεί να σε βοηθήσει με μια εκτίμηση κόστους

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Καρφώνομαι έ;
Έχω εντυπωσιαστεί με τις Napoleon παρ' όλο που δεν τις ήξερα. Είχα ακουστά μόνο Broil King και Weber.

Εγώ φιλικά λέγοντας το πάντα και χωρίς καμία παρεξήγηση...και έχοντας την 525...οπότε αρκετα αντικείμενικα...

1.500ε για 3ης καυστήρες δεν θα έδινα...

Από την έως τώρα εμπειρία μου...

 ο αριθμός καυστήρων συν την ποιότητα κατασκευής είναι από τα σημαντικότερα κριτήρια...Ειδικά απότην στιγμή που θα έχει και όλα τα άλλα καλουδια...

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, remalis είπε

έχει κανείς πόσο θα κοστίσει να σου φτιάξει ένας Σιδερας μια ανοξείδωτη σχαρα απλή στις διαστάσεις που θέλουμε?

Έτσι κ αλλιώς το gbs δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιώ και συχνά.

 

 

Επίσης, παϊδάκια αρνίσια πως φτιάχνουμε? Έχει κανείς καμιά καλή συνταγη με μαριναρισμα? Επίσης ψήνουμε κανονικά με κλειστό καπάκι  η απλά πετάμε όπως και στο κάρβουνο?

εγω στα παϊδακια βαζω μόνο αλατι πιπερι και τα βαζω σε μια σχαρα για να τα γυρνάω ολα με την μια, το καπακι το κλείνω αλλα νομίζω και με ανοιχτό δεν υπάρχει θεμα.

IMG_20210304_140150.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι ε΄γω στα παϊδάκια δεν βάζω κάτι άλλο πέρα από αλατοπίπερο.

για το ψήσιμο, προθερμαίνω καλά την ψησταριά γυρω στους 280 βαθμούς και όταν πιάσει τη θερμοκρασια γυρναω τους καυστηρες στο minimum ώστε να ελαχιστοποιήσω τις αναφλέξεις και τα βάζω πάνω.

οπότε ψήνονται πολύ γρήγορα και χωρίς καψίματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...