Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, solton57010 είπε

Καμία πρόταση για θερμόμετρο?Ψηφιακό - αναλογικό τι προτείνετε?

https://www.amazon.co.uk/dp/B076QBJVWX

Με 4 μετρητές και πολλές ρυθμίσεις στο κινητό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, phanispal είπε

Δηλαδή αυτό είναι ένα από τα παραδείγματα όπου το ψήσιμο στο υγραέριο δίνει το ίδιο και ανώτερο αποτέλεσμα απ' το κάρβουνο;

ειπα εγω κατι τετοιο :D

Επεξ/σία από fuz10n
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δηλαδή αυτό είναι ένα από τα παραδείγματα όπου το ψήσιμο στο υγραέριο δίνει το ίδιο και ανώτερο αποτέλεσμα απ' το κάρβουνο;

Και στα καρβουνα αν το εψηνες indirect, δε νομιζω να ειχες πολυ διαφορετικο ψησιμο.

(εννοειται οτι τα καρβουνα κανουν καλυτερο ψησιμο γενικα, αλλα με σωστη τεχνικη σε γκαζι μπορεις να πετυχεις τρομερα αποτελεσματα).

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν το είπα για σένα.

νο προμπλεμ, παντως στο υγραεριο κανεις τα παντα ακομα και καρβουνιλα που λεει ο λογος, μπορεις να βαλεις αρωματικα ξυλα μεσα να καπνιζουν κλπ.

στο ψαρι που βλεπεις που εκανα, δεν καθαρισα καν τη σχαρα μετα, αντε κανε τοσο καθαρη δουλεια με καρβουνα. θελω να πω καλυπτει ολες τις πτυχες η υγραεριου, ψηνω σχεδον τα παντα εκει πλεον. τα καρβουνα ειναι για τζερτζελο με παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε παιδιά, μην φτάσουμε τώρα να μαλώνουμε αν τα κάρβουνα ή το αέριο είναι καλύτερα...

ο κάθε τρόπος έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, al3xis είπε

Πόση ώρα ψήσιμο; κλειστό κάπακι έτσι;

κλειστο ναι. δε θυμαμαι πρεπει να περασε κανενα μισαωρο 40 λέπτο σιγουρα, με θερμομετρο τα ψηνω μολις περασει τους 60 μεσα ξεκιναω μαζεμα. με ενα γυρισμα στους 40-45 αν και δε χρειαζεται, με το αλουμινοχαρτο απο κατω κοβει την πολλη φλογα και ψηνεται ομοιομορφα πανω κατω

 

05084E13-3BAC-4677-92C7-CAAA9B711593.jpeg

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 12:09 ΠΜ, tsomby είπε

Ερώτηση για όσους έχουν την Weber Spirit II E310. 

Το μπαλκόνι μου έχει πλάτος 1.15μ και στο site της Weber βλέπω πως το πλάτος της ψησταριάς με κατεβασμένο το ένα ράφι είναι 1.07μ. 

Έχει μετρήσει κανείς εάν είναι όντως τόσο, μαζί με την φυάλη; Ρωτάω γιατί το περιθώριο μου είναι αρκετά μικρό και σκοπεύω να την παραγγείλω online.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μετρήσει :) 

Καλημέρα. Το πλάτος είναι όντως 107 με το αριστερό πλαινό κάτω. Εγώ το μέτρησα 106,5 για την ακρίβεια.

Η μεγάλη 10κιλη μπουκάλα στέκεται μια χαρά στην θέση που προβλέπεται στο στήριγμά της δεμένη με το λουρί που υπάρχει στην συσκευασία. Δεν εξέχει πέρα από την άκρη του δεξιού ραφιού. Άρα είσαι ΟΚ και με την μεγάλη μπουκάλα στην θέση της.

Πρόσεξε μόνο αν χρειαστεί να την μανουβράρεις, νομίζω δεν θα μπορείς στο μπαλκόνι σου, γιατί έχει αρκετό βάθος η κατασκευή και η διαγώνιός της είναι βέβαιο ότι ξεπερνάει τα 115cm.

Επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω, να πω ότι στην συσκευασία της υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες συναρμολόγησης σε 12 γλώσσες (και Ελληνικά εννοείται) οι οποίες είναι πιο πρακτικές και βολικές από την εφαρμογή BILT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PJK είπε

Καλημέρα. Το πλάτος είναι όντως 107 με το αριστερό πλαινό κάτω. Εγώ το μέτρησα 106,5 για την ακρίβεια.

Η μεγάλη 10κιλη μπουκάλα στέκεται μια χαρά στην θέση που προβλέπεται στο στήριγμά της δεμένη με το λουρί που υπάρχει στην συσκευασία. Δεν εξέχει πέρα από την άκρη του δεξιού ραφιού. Άρα είσαι ΟΚ και με την μεγάλη μπουκάλα στην θέση της.

Πρόσεξε μόνο αν χρειαστεί να την μανουβράρεις, νομίζω δεν θα μπορείς στο μπαλκόνι σου, γιατί έχει αρκετό βάθος η κατασκευή και η διαγώνιός της είναι βέβαιο ότι ξεπερνάει τα 115cm.

Επειδή αναφέρθηκε και πιο πάνω, να πω ότι στην συσκευασία της υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες συναρμολόγησης σε 12 γλώσσες (και Ελληνικά εννοείται) οι οποίες είναι πιο πρακτικές και βολικές από την εφαρμογή BILT.

Καλημέρα!

Μια χαρά, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Πήρα ήδη την 10κιλη μπουκάλα της πετρογκαζ και αύριο περιμένω και την ψησταριά.

Δε νομίζω να χρειαστεί να τη μανουβράρω, καθώς θα βγεί απο τη μπαλκονόπορτα ακριβώς όπως θα πάει στη θέση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fuz10n είπε

AF2AF216-68B5-430A-8505-031084970702.jpeg

37FE64D9-819B-4AFF-B69C-4CF06BB392D8.jpeg

Νομιζω πως χάνεις πολύ σε γεύση ψηνοντας το ψάρι έτσι. Ειναι σα να το βάζεις στο φούρνο. Ολη η νοστιμιά είναι στο κάψιμο της πετσας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Νομιζω πως χάνεις πολύ σε γεύση ψηνοντας το ψάρι έτσι. Ειναι σα να το βάζεις στο φούρνο. Ολη η νοστιμιά είναι στο κάψιμο της πετσας..

Καταλαβαινω τι λες αλλα ετσι κι αλλιως βγαινει νοστιμο. Για το κατι παραπανω σε καθημερινα ψησιματα δεν εχω την υπομονη να κανω φουλ διαδικασιες. Επισης θελω να προσεχω τη σχαρα, να μη ξυνω μερα παρα μερα. Πραγματικα ειναι σα να το βαζω σε φουρνο απλα πιο ευκολα και καθαρα, ειναι για μενα ενα απο τα πλεονεκτηματα της ψησταριας εξω, και τη χρησιμοποιω πολυ συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους!! Ευχομαι να εισται ολοι καλα!!

Καντε καμια προταση ρε παιδια μεχρι 300-400!!

βρηκα αυτη: https://www.kotsovolos.gr/ProductDisplay?catalogId=10551&productId=187004&langId=-24&storeId=10151

αυτη: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623/

αυτη: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616/

Επισης ενα μαγαζι στην περιοχη μου μου δινει αυτη με 400€

https://www.skroutz.gr/s/20093832/Unimac-661318.html

Πεστε μου αν αξιζει η υπερβαση να παω εδω(σε σύγκριση με τις παραπάνω)

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/195915-weber-spirit-ii-e310-gbs

Ευχαριστω!!

 

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή φέτος το αρνί θα μπει στο φούρνο και θα κάνουνε μόνο λίγα παϊδακια Μ. Σάββατο ψηνομουν να φάμε ένα κοκορέτσι. 

Βρηκα αυτό το μοτεράκι μπαταρίας στο Σκλαβενίτη το οποίο σύμφωνα με τα specs από άλλη σελίδα έχει διάρκεια 10 ώρες. Φαντάζομαι οι δέκα ώρες αφορούν κίνηση στο αργό χωρίς κανένα βάρος και χωρίς σούβλα αλλά και μια ώρα να βγάλει η μπαταρία με ένα μικρό κοκορέτσι δεν θα είναι άσχημα.

 

https://ergaleiomagazo.gr/moter-souvlas-017225

Ευτυχώς η σούβλα που έχω είναι στρογγυλή και μόνο μετά τη μύτη γίνεται πλακέ όποτε κουμπώνει μια χαρά και  θα έχει μικρότερη αντίσταση από μια τετράγωνη. 

Με 4€ που το είχε ο Σκλαβενίτης και 2€ δυο μπαταρίες d αν δεν έχει δύναμη να γυρίσει ένα κοκορέτσι στο μισό κιλό δεν χάλασε ο κόσμος το πολύ πολύ ή θα γυρίζει σουβλάκια ή θα το φάει ο κάδος 😛  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...