Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα.

Εχω εδώ και χρόνια τη ηλεκτική ψησταριά το θαυμα του κλαπάκη με το οποίο έχουμε κάνει ωραία ψησίματα.

Τωρα λεω να παω σε υγραέριο για μεγαλύτερη επιφάνεια + σουβλα.

Εχετε αρκετές σελίδες οποτε διάβασα οσες περισσότερες μπορούσα και ειμαι σε 2.

1. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623 

2. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

 

Η μία με 4 καυστήρες η άλλη με 3. Γενικά τι λέτε ?

Απο μπουκαλα ?

Ειδα οτι την είχε σε προσφορά πρίν λίγο καιρό 40%. Ποσο δλδ πηγενε με βάση τη τιμή που έχει τώρα ?

+ τη έδινε παλια και με μπουκάλα + ρυθμιστη δώρο ? Κανουν τέτοιες προωθητικές συχνά ?

Τι άλλο θα χρειαστώ μαζί ? μπουκαλα + ρυθμιστή ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

44 minutes ago, Evgenios_V said:

Λογικά έχει να κάνει με το μέγεθος της...μην ξεχνάς ότι έχει σχετικά μικρους καυστήρες οπότε και λογικό να μπορεί να επιδράσει περισσότερο το σύστημα...

Ναι φυσικά.  Ήξερα ότι επηρεάζουν οι καιρικές συνθήκες απλά δεν φανταζόμουν τετοια διαφορά.  Πχ λιγο καιρό πριν για τους 280 βαθμούς ήθελε 25 λεπτά περίπου ενώ σήμερα 300αρισε σε 17-18 λεπτά.  Φυσικά κατά τα ψησίματα δεν είχα κανένα θέμα, μια και ψήνω αρκετά πιο κατω απλά το αναφέρω επειδή μου έκανε εντύπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, g_f είπε

Άναψα σήμερα την travel q για καθάρισμα.  Πρώτη φορά με άπνοια εντελώς. Είναι απίστευτο το ποσο επιρρεπής είναι στον αέρα, και την εξωτερική θερμοκρασία.  Παρόλο που είναι σε σημείο που προστατεύεται, ήταν τελείως διαφορετική η θερμικη της συμπεριφορά σήμερα.  Έπιασε και υψηλότερες θερμοκρασίες,  και πιο γρήγορα,  και διατηρούσε θερμοκρασία θαλάμου στο άνοιγμα. 

Είναι λογικό για αυτό τον τύπο ψησταριάς (portable) να είναι πιο ευαίσθητη στις καιρικές συνθήκες. Προσπάθησε να την έχεις «προστατευμένη» όσο μπορείς. Ίσως μπορέσει να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες/οδηγίες ο @eliassgrπου την έχει/είχε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, g_f είπε

Ναι φυσικά.  Ήξερα ότι επηρεάζουν οι καιρικές συνθήκες απλά δεν φανταζόμουν τετοια διαφορά.  Πχ λιγο καιρό πριν για τους 280 βαθμούς ήθελε 25 λεπτά περίπου ενώ σήμερα 300αρισε σε 17-18 λεπτά.  Φυσικά κατά τα ψησίματα δεν είχα κανένα θέμα, μια και ψήνω αρκετά πιο κατω απλά το αναφέρω επειδή μου έκανε εντύπωση.

Να ξέρεις ότι η διαφορά που βλέπεις οφείλεται και ότι αυτή τη στιγμή η μπουκάλα είναι σε διαφορετική θερμοκρασία

Όσο πιο ζεστή είναι η μπουκάλα τόσο καλύτερη παροχή έχει σε αέριο ειδικά άμα είναι η μπλε μπουκάλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, birel-motosport said:

Να ξέρεις ότι η διαφορά που βλέπεις οφείλεται και ότι αυτή τη στιγμή η μπουκάλα είναι σε διαφορετική θερμοκρασία

Όσο πιο ζεστή είναι η μπουκάλα τόσο καλύτερη παροχή έχει σε αέριο ειδικά άμα είναι η μπλε μπουκάλα

Τις διάφανες της fgas παίρνω. Επειδη ει αι προπανιου δεν θεωρώ ότι παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Μπορεί όμως...τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nebtios είπε

Καλησπέρα στην ομάδα.

Εχω εδώ και χρόνια τη ηλεκτική ψησταριά το θαυμα του κλαπάκη με το οποίο έχουμε κάνει ωραία ψησίματα.

Τωρα λεω να παω σε υγραέριο για μεγαλύτερη επιφάνεια + σουβλα.

Εχετε αρκετές σελίδες οποτε διάβασα οσες περισσότερες μπορούσα και ειμαι σε 2.

1. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209623 

2. https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-kenton-naterial-62209602

 

Η μία με 4 καυστήρες η άλλη με 3. Γενικά τι λέτε ?

Απο μπουκαλα ?

Ειδα οτι την είχε σε προσφορά πρίν λίγο καιρό 40%. Ποσο δλδ πηγενε με βάση τη τιμή που έχει τώρα ?

+ τη έδινε παλια και με μπουκάλα + ρυθμιστη δώρο ? Κανουν τέτοιες προωθητικές συχνά ?

Τι άλλο θα χρειαστώ μαζί ? μπουκαλα + ρυθμιστή ?

 

Και οι 2 είναι καλές, πολλά παιδιά εδω μέσα έχουν σχολιάσει θετικά. Επειδή το μεγάλο γίνεται μικρό αν χρειαστεί ενώ το αντίθετο δεν γίνεται, καλύτερα να πας στη μεγάλη.

Η τιμή της είναι σε προσφορά τώρα, παλαιότερα όντως έδινε κουπόνι 20€ για αγορά μπουκάλας. Ρυθμιστή απο το Leroy μαζί με την αγορά, μπουκάλα όποια θες εσύ -εγώ ΕΚΟ χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα- πετρογκάζ κτλ

Τέλος, θα χρειαστείς κρέατα για να την ευχαριστηθείς😁😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμιστή εχει 2,3 στο leroy. Κοιταμε κατι συγκεκριμένο; θελει και το ρυθμιστή και το λάστιχο σωστά; μπουκαλες ολες ιδιες ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilpapacha είπεΠολύ σημαντικό στην όλη διαδικασία ήταν ότι κοιτάζαμε τις επιλογές μαζί με την σύζυγο, οπότε και η τελική απόφαση πάρθηκε από κοινού.

Αυτό το λες σε εμάς; 
καλα καλά...έτσι έκανα και εγώ με τη σύντροφο και πήρα αμάξι με δέρμα και ηλιοροφή και πετάω μετά όταν με λένε υπερβολικό ότι ήταν κοινή απόφαση.

Οχι ότι μου είπε σε όλα ναι για να μην μείνουμε χωρίς καθόλου αμάξι και να πάρουμε πιο νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andreas314p είπε

Λοιπόν συγνώμη αν έκανα λάθος διατύπωση.  Εννοείται ότι είμαι υποψήφιος αγοραστής.  Και με έχετε κάψει εντελώς.  Είχα ένα μπάτζετ 300 400 ευρώ και τώρα μου αρέσει μόνο αυτή η Ναπολέων με τις υπέρυθρες κλπ . Με λίγα λόγια έχω νευριάσει με τον εαυτό μου λίγο που ζητάω πολλά.  Απλά τόσο καιρό προσπαθώ να δω κάτι θετικό για τις φτηνές και βλέπω ότι εδώ τις έχετε για πέταμα.  Δεν ασχολειτε κάνεις.  Δεν μπορώ έτσι να δουλέψω την ζυγαριά μου και όλοι εσείς η παλιοπαρέα με ψήσατε ότι με τις άλλες δεν θα φάω μπριζόλα.  Θα φάω χαλια . Τι να πω . Θέλω να φτιάξω και gaming PC στον μικρό και οι κάρτες έχουν πάει στον Θεό.  Δηλαδή 1500 + 1500 =3000€ . Κλαίω και πάλι αν παρεξηγήθηκα συγνώμη.  

Έχω διαβάσει το θέμα από την 1η σελίδα όταν ξεκίνησα το δικό μου quest και δεν θυμάμαι να έχει ειπωθεί ή υπονοηθεί από κανέναν ότι θα φας χάλια σε οικονομικές ψησταριές. Όπως ανέφεραν και συμφορουμίτες την αναλογία με το αυτοκίνητο ως μέσο μετακίνησης και την ψησταριά ως μέσο μαγειρέματος. Κανένα αυτοκίνητο δεν σου εγγυάται ότι θα φτάσεις και δεν κρατάνε όλα τον ίδιο στον χρόνο. Με όλα μπορείς να πας για ψώνια, ταξίδι, βόλτα κλπ. Το μέσο (το αυτοκίνητο / η ψησταριά) είναι ένα μόνο από τα συστατικά για να φτάσει κανείς στο αποτέλεσμα (να φτάσεις / να φας καλά). Το θέμα είναι πόσο εύκολα θα σε βοηθήσει το μέσο που έχεις για να πετύχεις σε ένα αποτέλεσμα που να σε ικανοποιεί. Στο ψήστing το αποτέλεσμα εξαρτάται 1) από την ικανότητα του ψήστη, 2) από την πρώτη ύλη και στο τέλος 3) από τα εργαλεία. Το 1 είναι ανεκτίμητο και αποκτάται. Στο 2 και στο 3 ότι πληρώσεις παίρνεις. Για το 3 όλες οι ψησταριές ψήνουν (!). Το τελικό αποτέλεσμα για έναν πεπειραμένο μπορεί να είναι και αμελητέο. Τα επιπλέον γούστα και ανέσεις είναι διαθέσιμα πάντα με έξτρα χρέωση. Στο θέμα γίνεται ανταλλαγή τεχνογνωσίας και βλέπω ότι τυχαίνει να είναι περισσότερο ενεργοί χρήστες που ασχολήθηκαν λίγο παραπάνω αφού πλήρωσαν λίγο παραπάνω για να αγοράσουν ψησταριά. Δεν τίθεται κανένα θέμα απροθυμίας. Κοινότητα είμαστε. Ο καθένας αφιερώνει προσωπικό του χρόνο για να μοιραστεί ότι θέλει.

Για gaming PC (οφφ τόπικ) στην παρούσα φάση είναι απλώς κοροϊδία οι τιμές των GPU. Υπάρχουν αξιοπρεπή και τίμια gaming laptops από 700€ και πάνω και εκεί θα συμβούλευα να κοιτάξει κάποιος αν δεν μπορεί να περιμένει.

 

3 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Το Google θυμηθηκε τις καλές εποχές με σωστά ψησιματα σε χωριο...

Σε χωριό...Μου λέει αγαπημένος θείος της συζύγου έλα να βάλεις ένα χεράκι με αρνιά κτλ κτλ... τότε τις καλές εποχές (προ κόρονα) ψηναμε 1-2 με κοκορέτσι κτλ...Κυριακή με τον πολύ κόσμο και άλλο ένα Δευτέρα σε ποιο πριβέ κύκλο... ;)

πάω φτιάχνουμε το αρνακι...φτιάχνουμε κοκορέτσι...είχε φτιάξει ήδη και ένα κοντοσούβλι...πίνουμε και τα κρασάκια μας κτλ κτλ χαλαρά δεν πάμε να τα προβαρουμε (ξέρεις εκεί που λες δεν το φουντώνει να αρχίσει το γλέντι από σήμερα)... :)

Πάμε το αρνάκι μια χαρά ταιριάζω και το μοτέρ...όλα καλά...

Πάμε να βάλουμε κοκορέτσι και κοντοσούβλι...ούπς κοντες οι σούβλες...πολύ κοντές για ακρίβεια...

I am an engineer trust me...

Αρχίζω ψάχνω από εδω από εκεί στο ψιλοσκοταδο...βρίσκω κάτι σίδερα οικοδομής...λέω κοφτακι έχουμε σίδερα έχουμε...ηλεκτροκόλληση δεν έχουμε...αλλά έχουμε σύρμα...

Και έτσι βραδάκι με λίγο κρασάκι και καλή διάθεση φτιάξαμε την κρεμαστη σούβλογέφυρα Ρίου Αντιρρίου...

Μας έβγαλε παλιάκαρια...για 2ημερες...

 

Αντε και του χρόνου να μαστε καλά να ψήσουμε και πάλι σοβαρά και όχι μπαλκονατα...

 

 

Screenshot_20210501_101647_com.facebook.katana.jpg

Screenshot_20210501_110457_com.android.chrome.jpg

Εντάξει! απλά υποκλίνομαι για την πατέντα στήριξης της σούβλας! 👍👍
 

 

54 λεπτά πριν, bibikleio είπε

Έχετε χρησιμοποιήσει Jack Daniels original σάλτσα ως μαρινάδα για Rib eye? Προσθέτετε υλικά ή μόνο την σάλτσα, γιατί μου πικρίζει λίγο. Μη χαλάσουμε και τα κρέατα γιατί τα χρυσοπληρώσαμε. 

Αν ήταν ακριβά κρέατα δεν θέλουν βοήθεια από μαρινάδες. Μόνο αλάτι. Η σάλτσα στο πλάι στο σερβίρισμα.

Από την δική μου εμπειρία όλες οι BBQ sauce καίγονται και πικρίζουν στο ψήσιμο και μπορούν να μπουν μόνο στο τέλος 5 λεπτά το πολύ πριν τελειώσεις το έμμεσο ψήσιμο αλείφοντας παντού με πινέλο. Όχι σε reverse searing γιατί στο τέλος πάλι θα καεί.

 

 

16 ώρες πριν, remalis είπε

πως θα το ψήσεις το μπούτι? πήρα και εγώ και ψάχνομαι. 😁

Φαντάζομαι για φρέσκο και όχι ωριμασμένο κρέας εννοείς. Θα έλεγα σε κλειστή γάστρα (σόρρυ αν κάνω χαλάστρα) επειδή το μπούτι έχει πολύ κολλαγόνο και είναι από τα πιο άπαχα και σκληρά κομμάτια του ζώου. Θέλει ώρα να φτάσει και να μείνει στους 75-80°C για να λιώσει το κολλαγόνο και να γίνει όλο τρυφερό να το κόβεις μόνο με πιρούνι. Αν έχει γίνει ωρίμανση, το κολλαγόνο έχει διασπαστεί ήδη από πριν στο ψυγείο. Άρα ψήνεις με θερμόμετρο για medium-rare (55–59 °C), για medium (60–66˚C), για well done (67–74˚C).

Ο κρεοπώλης σήμερα που περιέγραψε με διθυραμβικά σχόλια το ωριμασμένο 28ημερών αρνί που είχε στη βιτρίνα και πήρα ένα κομμάτι 500γρ από το μπούτι για δοκιμή σήμερα το βράδυ. Θα δοκιμάσω να το βάλω στο sous vide στους 60˚C για 3 ώρες και μετά τελείωμα στον ναπολέοντα!

Καλή Ανάσταση να έχουμε!

9A38F357-35C0-4CD0-93A9-E1C22728AD39.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dstilio είπε

Αυτό το λες σε εμάς; 
καλα καλά...έτσι έκανα και εγώ με τη σύντροφο και πήρα αμάξι με δέρμα και ηλιοροφή και πετάω μετά όταν με λένε υπερβολικό ότι ήταν κοινή απόφαση.

Οχι ότι μου είπε σε όλα ναι για να μην μείνουμε χωρίς καθόλου αμάξι και να πάρουμε πιο νωρίς.

Νοέμβριο 19 ξεκινήσαμε να ψάχνουμε, Ιούνιο του 20 κάναμε την τελική επιλογή και παραγγελία, όμως παραλάβαμε τελικά Οκτώβριο 2020, λόγω ότι δεν υπήρχε απόθεμα με φυσικό αέριο. Το αναφέρω πιο πολύ για να τονίσω ότι είναι σημαντικό να εμπλακεί και το έτερον ήμισυ (γενικά όχι μόνο στην περίπτωση της ψησταριάς), ώστε να αποφεύγονται οι παρεξηγήσεις ή τα «κουκουλώματα» για κόστη κτλ. 

Το καλό είναι ότι είμαστε και οι 2 ικανοποιημένοι με την επιλογή μας. Έχει φύγει το φορτίο του μαγειρέματος από πάνω της και εγώ το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει, μιας και μ αρέσει να την χρησιμοποιώ καθημερινά.

Το παραπάνω σχόλιο δεν έχει να κάνει με την συγκεκριμένη επιλογή ψησταριάς. Θεωρώ ότι ισχύει για όλα τα παιδιά, ή τουλάχιστον την πλειονότητα, που έχουν αγοράσει μία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

 

Φαντάζομαι για φρέσκο και όχι ωριμασμένο κρέας εννοείς. Θα έλεγα σε κλειστή γάστρα (σόρρυ αν κάνω χαλάστρα) επειδή το μπούτι έχει πολύ κολλαγόνο και είναι από τα πιο άπαχα και σκληρά κομμάτια του ζώου. Θέλει ώρα να φτάσει και να μείνει στους 75-80°C για να λιώσει το κολλαγόνο και να γίνει όλο τρυφερό να το κόβεις μόνο με πιρούνι. Αν έχει γίνει ωρίμανση, το κολλαγόνο έχει διασπαστεί ήδη από πριν στο ψυγείο. Άρα ψήνεις με θερμόμετρο για medium-rare (55–59 °C), για medium (60–66˚C), για well done (67–74˚C).

Ο κρεοπώλης σήμερα που περιέγραψε με διθυραμβικά σχόλια το ωριμασμένο 28ημερών αρνί που είχε στη βιτρίνα και πήρα ένα κομμάτι 500γρ από το μπούτι για δοκιμή σήμερα το βράδυ. Θα δοκιμάσω να το βάλω στο sous vide στους 60˚C για 3 ώρες και μετά τελείωμα στον ναπολέοντα!

Καλή Ανάσταση να έχουμε!

9A38F357-35C0-4CD0-93A9-E1C22728AD39.jpg

Πιστεύεις ότι το sous vide θα βοηθήσει γευστικά? Έχω πάρει και εγώ Annova, έχω κάνει κάποια κομμάτια μοσχάρι όμως δεν ξέρω αν κέρδισα κάτι στη γεύση.

Επίσης, χασάπης μου είπε ότι το sous vide βοηθάει σε κρέατα "χειρότερα" όπου απλά θα μαγειρευτούν σωστά. Αν είναι καλό το κρέας και στη σχάρα κατευθείαν θα γίνει ωραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, giannislazy είπε

Χριστός Ανέστη ομάδα. Καλά ψησίματα σε όλους σήμερα. Αν ξεκινήσατε νωρίς ελπίζω να έχετε και 2η μπουκάλα έξτρα... 

180619387_505364853974048_459740168749523322_n.jpg

Ούτε εκατοστό σούβλας δεν πήγε χαμένο...από άκρη σε άκρη...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...