Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, zanskou είπε

To κοτόπουλο φαίνεται εξαιρετικό. Πόση ώρα το αφησες; και τι μαριναδα/μπαχαρικά έβαλες;

Δε κράτησα ώρα . Το άφησα με το μάτι , να μη καεί εξωτερικά, αλλά να ψηθεί εσωτερικα. Το σημείο που εφάπτεται με τον πάτο, είναι το τεστ για το αν έχει γίνει. Όσο για μαρινάδα, το αλειψα με γιαούρτι και μουστάρδα . Όλα τα λεφτά του σκεύους είναι με τί γεμιζεις το δοχείο . Προσωπικά,. Έχει επάνω με Jack Daniels. Πριν καθήσω το κοτόπουλο στις δαγκάνες, το γέμισα με κρεμμύδι , αλάτι πιπέρι και μουστάρδα. Στον πάτο είναι τα συνοδευτικά : κολοκυθάκια, κρεμμύδι, ντομάτα. Thats all !

ΥΓ : ολα τα λεφτά είναι η σάλτσα που βγάζουν τα συνοδευτικά και το βραστό JD που όταν κόβεις το κοτόπουλο, τα περιχύνεις με το ζουμί. Στα μισά του ψησίματος, προσθέτεις νερό στο σκεύος να μην κολλησουν.

Επεξ/σία από MANOLIS33
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλορίζικη η ψησταριά

Εχουμε ήδη αναφέρει ότι τα λίπη προκαλούν αναφλέξεις. Οχι μόνο οι Broil King, όλες οι ψησταριές υγραερίου έχουν θέμα με τα πολλά λίπη, για αυτό τον λόγο αποφεύγουμε λουκάνικα, παιδάκια, προβατίνες κλπ. Μπορούν να ψηθούν βέβαια αλλά πρέπει να μετακινείς συνέχεια τα κρέατα κλπ. Ενας τρόπος για να μειώσεις τις αναφλέξεις είναι ο πολύ καλός καθαρισμός αλλά και πάλι σύντομα θα έχεις το ίδιο θέμα.  

Η μαντεμένια πλάκα είναι μια πάρα πολύ καλή λύση. Εγω την χρησιμοποιώ από την πρώτη μέρα που πήρα την ψησταριά και είναι ιδανική για μπιφτέκια, τυριά, μπεικον, ψιλοκομμένα λαχανικά, μικρά ψάρια, ψιλοκομμένο γύρο κλπ  αλλά και για ζημαρικά. Ιδιαίτερα αυτή με τις δυο όψεις (μια λεία & η άλλη με ρίγες) είναι πολύ καλή. 

Καλά ψησίματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι γίνεται με τις αναφλέξεις,  στη 310 εχω αναφλέξεις εντελώς φυσιολογικές και πολυ διαχειρισιμες και εχω ψησει σχεδον τα πάντα εκτος προβατίνας (Σαββατο το τεστ), αυτο που κανω ειναι να μην "πειράζω"- μετακινω τα κρεατα ολη την ωρα. Στα παιδακια για παράδειγμα τα βαζω σε σχαρα για να μπορω να τα γυρίζω ολα μαζι και ειναι μια χαρα.

Φάνη @SagoniasSlutRos έγραψες!!!😂😂😂😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που  χω να ψήσω κρατιέμαι για  να κανω σωστή ιεροτελεστία! βρηκα στο Λαύριο ενα κρεωπολειο που λεει εχει βραβευθεί το 2018 για τα ελληνικα οριμανσης κ του κανα επίσκεψη να τσεκάρω τι γίνετε εκει. 

πηρα αυτό  κ περιμένω την αυριανή να το θυσιάσω στη φωτιά🥰

SmartSelect_20210509-230643_Gallery.jpg.62643f0afc69eb8baf999377f6fd9a11.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ίσως οι @vforvaggelis και @paylidis μπορούν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες για τις Bormann.


Δες μια και τις Naterial Kenton του Leroy Merlin

Μια χαρά είναι η μικρή - φθηνή της bormann την έχω ευχαριστηθεί. Ειδικά το ταψί που βγαίνει από κάτω τεράστια ευκολία!! Τσάμπα να μου φέρουν Weber κλπ αν δε βγαίνει από κάτω όλος ο πάτος να καθαρίζει σε 2’ Δε τη θέλω...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rabbit30 είπε

Δεν ξερω τι γίνεται με τις αναφλέξεις,  στη 310 εχω αναφλέξεις εντελώς φυσιολογικές και πολυ διαχειρισιμες και εχω ψησει σχεδον τα πάντα εκτος προβατίνας (Σαββατο το τεστ), αυτο που κανω ειναι να μην "πειράζω"- μετακινω τα κρεατα ολη την ωρα. Στα παιδακια για παράδειγμα τα βαζω σε σχαρα για να μπορω να τα γυρίζω ολα μαζι και ειναι μια χαρα.

Φάνη @SagoniasSlutRos έγραψες!!!😂😂😂😂

και εγώ το ίδιο έχω να πω με την 310. Βάζω κρέατα και τα αφήνω εκεί και σπάνια εώς ποτέ δεν (μου φαίνεται) να έχω αναφλέξεις. Αφού σκέφτομαι μήπως κάνω κάτι λάθος και απλά αγνοώ κάτι που συμβαίνει. Και μπιφτέκι προβατίνας έχω βάλει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα να δοκιμασω αυτο για να ψεκαζω τη μαντεμενια σχαρα και να μην καθομαι να περναω με το πινελο. Εχω ηδη ενα αλλο που ειχα βρει online, αλλα αυτο το βρηκα στο mymarket και σε πολυ καλυτερη τιμη. Επισης εχει canola oil μεσα, ενω το αλλο δεν ξερω, λεει απλα φυτικα ελαια.

https://eshop.mymarket.gr/trofima/ladi-elies/mageirika-lipi/formatto-spray-fytikon-liparon-500ml

oil_chart@3x_0.jpg?h=5d79fcfa&itok=WmiCC

Επισης χτες που καθαριζα τη σχαρα με τη βουρτσα ειδα να εχουν μεινει πανω στη σχαρα 2-3 συρματακια απο τη βουρτσα. Οποτε εφυγε στον καδο και επιασα μια καινουρια. Αν εχετε παλιες βουρτσες να προσεχετε και μολις δειτε συρματακια, πεταμα και παρτε καινουρια. Τα επιασα και ηταν οντως σκληρα και σιγουρα θα προκαλεσουν προβλημα αν φαγωθουν κατα λαθος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Επισης χτες που καθαριζα τη σχαρα με τη βουρτσα ειδα να εχουν μεινει πανω στη σχαρα 2-3 συρματακια απο τη βουρτσα.

Σε εκδικείται το σύμπαν επειδή έβαλες τοστ επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πηρα να δοκιμασω αυτο για να ψεκαζω τη μαντεμενια σχαρα και να μην καθομαι να περναω με το πινελο. Εχω ηδη ενα αλλο που ειχα βρει online, αλλα αυτο το βρηκα στο mymarket και σε πολυ καλυτερη τιμη. Επισης εχει canola oil μεσα, ενω το αλλο δεν ξερω, λεει απλα φυτικα ελαια.

https://eshop.mymarket.gr/trofima/ladi-elies/mageirika-lipi/formatto-spray-fytikon-liparon-500ml

oil_chart@3x_0.jpg?h=5d79fcfa&itok=WmiCC

Canola oil είναι η ελαικράμβη αν δεν κάνω λάθος και σύμφωνα με τον πίνακα έχει σημείο καμπνού στους 218 βαθμούς.

Για κάνε καμία δοκιμή να μας πεις εντυπώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πηρα να δοκιμασω αυτο για να ψεκαζω τη μαντεμενια σχαρα και να μην καθομαι να περναω με το πινελο. Εχω ηδη ενα αλλο που ειχα βρει online, αλλα αυτο το βρηκα στο mymarket και σε πολυ καλυτερη τιμη. Επισης εχει canola oil μεσα, ενω το αλλο δεν ξερω, λεει απλα φυτικα ελαια.

https://eshop.mymarket.gr/trofima/ladi-elies/mageirika-lipi/formatto-spray-fytikon-liparon-500ml

oil_chart@3x_0.jpg?h=5d79fcfa&itok=WmiCC

Επισης χτες που καθαριζα τη σχαρα με τη βουρτσα ειδα να εχουν μεινει πανω στη σχαρα 2-3 συρματακια απο τη βουρτσα. Οποτε εφυγε στον καδο και επιασα μια καινουρια. Αν εχετε παλιες βουρτσες να προσεχετε και μολις δειτε συρματακια, πεταμα και παρτε καινουρια. Τα επιασα και ηταν οντως σκληρα και σιγουρα θα προκαλεσουν προβλημα αν φαγωθουν κατα λαθος.

που τα βρισκεις καθε φορα.. παω μετα my market Να ψαξω

28 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Canola oil είναι η ελαικράμβη αν δεν κάνω λάθος και σύμφωνα με τον πίνακα έχει σημείο καμπνού στους 218 βαθμούς.

Για κάνε καμία δοκιμή να μας πεις εντυπώσεις

218 είναι το λεει κ το πινακακι βασικά, απλα μωρε  οτι κ να βαλεις εκει θα καπνίσει καθώς σε εκείνο το υψος εισαι στα 300 κοντά όταν ξεκινάς για να πιασεις θερμοκρασία :) απλα βαζεις τόσο οσο ,να μην εχει περίσσιο οσο βαζεις ,τόσο καπνίζει 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά χρησιμοποιώ αραβοσιτέλαιο στα μαντεμένια σκεύη, με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι στιγμής.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι το point είναι η διαδικασία με πινέλο που γλυτώνεις κ όχι τόσο το είδος του λαδιου

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, sndev είπε

που τα βρισκεις καθε φορα.. παω μετα my market Να ψαξω

218 είναι το λεει κ το πινακακι βασικά, απλα μωρε  οτι κ να βαλεις εκει θα καπνίσει καθώς σε εκείνο το υψος εισαι στα 300 κοντά όταν ξεκινάς για να πιασεις θερμοκρασία :) απλα βαζεις τόσο οσο ,να μην εχει περίσσιο οσο βαζεις ,τόσο καπνίζει 

 

Το εχει και το mart απ οτι ειδα οταν το google-αρα. Τυχαια περνουσα απο τον διαδρομο και το βρηκα. Απο το προηγουμενο που εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες, κανει τη σχαρα φουλ αντικολλητικη. Και ριχνω και χυμα μετα απο πανω για συντηρηση του seasoning, σε 4-5 δευτερολεπτα ειναι ετοιμο. Πεφτει καπως περιεργα πανω στη σχαρα, σαν πιτσιλιες ενα πραγμα, αλλα την επομενη φορα μολις αναψω να ζεσταθει εχει γινει ομοιομορφο. Απο τοτε που το πηρα δεν εχω ξαναβαλει πινελο. Πουλαει και η weber ενα non stick cooking spray που ειναι κατι αντιστοιχο.

Απλα θελει προσοχη γιατι ειναι εύφλεκτο. Τουλαχιστον το προηγουμενο που εχω.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.market-in.gr/el-gr/trofima-aleura-migmata-mageirikhs-zax-khs-kremes-skonh/samourh-antikolhtiko-spray-pshsimatos-xoris-gloutenh-250ml

 

Κι αυτό κάτι παρόμοιο δεν είναι; Φαντάζομαι κάνει για τη μαντεμενια σχάρα. και τη μαντεμένια πλάκα. 

Επεξ/σία από toxotis67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...