Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν θέλω να στο χαλάσω φίλε και εγώ το πήρα αυτό από εδώ κιόλας κάνα 10αρικο νομιζω. δεν δουλεύει,πεταμένα λεφτά

 

για τα flare ups που αντιμετωπίζετε πολλοί, σε λιπαρά κυρίως κρέατα ένας τρόπος να τα μειώσουμε ο εξής, τα ξεκινάμε από ψυχρή σχάρα

η δικιά μου πχ έχει 3 burners. ανοίγω φουλ να πιάσει θερμοκρασία κάνα 200αρι και μετά χαμηλώνω τον ένα από τους 3 στην δεύτερη του σκάλα και ξεκινώ τα κρέατα από εκεί. Μόλις ροδισουν, τα μεταφέρω πάνω από τους burners που καίνε φουλ

IMG_20200417_120450.jpg

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Πως να το ελέγξεις αυτό; Μόνο εμπειρικά όταν βλέπω να μειώνεται η φλόγα καταλαβαίνω ότι έρχεται η ώρα της αλλαγής...

εκτος εάν ξέρει κανείς κενό βάρος της φιάλης coras gas όποτε με ένα ζύγισμα το βρίσκουμε 

Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι το ζύγισμα   αφαιρούμε το αποβαρο και υπολογίζουμε την κατανάλωση της ψησταριάς ,

Το αποβαρο για μια 10αρα φιάλη κυμαίνεται από 11 έως 12,5 κιλά 

Όσο για την κατανάλωση εξαρτάται από την ψησταριά και από το πόσο δυνατή είναι η φωτιά  , πρέπει όμως να χουμε υπόψη ότι όσο μικρότερη είναι η στάθμη στη φιάλη  τοσο περισσότερο επηρεάζεται η ένταση της προς το χειρότερο , για αυτό όσοι έχετε καιρό τη φιάλη και σας φαίνεται ελαφριά καλύτερα να προμηθευτείτε μια δεύτερη έτσι και αλλιώς το καλοκαίρι είναι μπροστά μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  , επειδή προβληματίζομαι σε κάτι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας  . 
Από ότι βλέπω υπάρχουν εκτός από τις κλασικές ψησταριές υγραερίου και οι στρογγυλές .

Το κόστος είναι περίπου το ίδιο οπότε το ερώτημα είναι ποιες ψήνουν καλύτερα .

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimdim125 είπε

Καλησπέρα  , επειδή προβληματίζομαι σε κάτι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας  . 
Από ότι βλέπω υπάρχουν εκτός από τις κλασικές ψησταριές υγραερίου και οι στρογγυλές .

Το κόστος είναι περίπου το ίδιο οπότε το ερώτημα είναι ποιες ψήνουν καλύτερα .

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!
 

Φαντάζομαι το ίδιο ψήνουν απλά είναι θέμα χωροταξίας αν έχεις μικρότερο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Ο ποιο εύκολος τρόπος είναι το ζύγισμα   αφαιρούμε το αποβαρο και υπολογίζουμε την κατανάλωση της ψησταριάς ,

Το αποβαρο για μια 10αρα φιάλη κυμαίνεται από 11 έως 12,5 κιλά 

Όσο για την κατανάλωση εξαρτάται από την ψησταριά και από το πόσο δυνατή είναι η φωτιά  , πρέπει όμως να χουμε υπόψη ότι όσο μικρότερη είναι η στάθμη στη φιάλη  τοσο περισσότερο επηρεάζεται η ένταση της προς το χειρότερο , για αυτό όσοι έχετε καιρό τη φιάλη και σας φαίνεται ελαφριά καλύτερα να προμηθευτείτε μια δεύτερη έτσι και αλλιώς το καλοκαίρι είναι μπροστά μας

H δεύτερη φιάλη πάντα είναι η καλύτερη λύση ωστόσο Αφενός έχεις ένα επιπλέον κόστος 50€ για την αγορά και αφετέρου δεν είναι εύκολο και ασφαλεσ Να έχεις αποθηκευμένη 2η στο διαμέρισμα...

δυστυχώς Ουκ ολίγες φορές έχω μείνει στη μέση ψησίματος και αναγκάζομαι να τη φορτώσω στο Αμαξι και να τρέχω στο βενζινάδικο (που δεν έχω και πολύ κοντά βενζινάδικο με φιάλες)

4 λεπτά πριν, dimdim125 είπε

Καλησπέρα  , επειδή προβληματίζομαι σε κάτι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας  . 
Από ότι βλέπω υπάρχουν εκτός από τις κλασικές ψησταριές υγραερίου και οι στρογγυλές .

Το κόστος είναι περίπου το ίδιο οπότε το ερώτημα είναι ποιες ψήνουν καλύτερα .

Ευχαριστώ για το χρόνο σας !!
 

Από την εμπειρία μου η κανονική δεκάρα φιάλη ψήνει καλύτερα σε σχέση με την gogas ιδίως σε μεγάλες ψησταριές (3 καυστήρες και πάνω). Όταν πηρα την τρέχουσα (3 καυστήρες) είχα gogas και δεν ανέβαζε θερμοκρασία μέχρι που την επέστρεψα κ πηρα κανονική φιάλη.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, paylidis είπε

H δεύτερη φιάλη πάντα είναι η καλύτερη λύση ωστόσο Αφενός έχεις ένα επιπλέον κόστος 50€ για την αγορά και αφετέρου δεν είναι εύκολο και ασφαλεσ Να έχεις αποθηκευμένη 2η στο διαμέρισμα...

δυστυχώς Ουκ ολίγες φορές έχω μείνει στη μέση ψησίματος και αναγκάζομαι να τη φορτώσω στο Αμαξι και να τρέχω στο βενζινάδικο (που δεν έχω και πολύ κοντά βενζινάδικο με φιάλες)

Από την εμπειρία μου η κανονική δεκάρα φιάλη ψήνει καλύτερα σε σχέση με την gogas ιδίως σε μεγάλες ψησταριές (3 καυστήρες και πάνω). Όταν πηρα την τρέχουσα (3 καυστήρες) είχα gogas και δεν ανέβαζε θερμοκρασία μέχρι που την επέστρεψα κ πηρα κανονική φιάλη.  

Το κόστος είναι ένα θέμα αλλά και πάλι αυτό  είναι εφάπαξ  άσε που γλυτώνεις απ' το να τρέχεις τελευταία στιγμή ,όσο για την ασφάλεια αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αν η φιάλη αποθηκεύεται σε ανοιχτό χώρο που δεν έχουν πρόσβαση μικρά παιδιά δεν υπάρχει πρόβλημα η νομοθεσία όμως δεν ξέρω αν συμφωνεί 

18 λεπτά πριν, al3xis είπε

Όταν μια ψησταριά λέει π.χ. κατανάλωση 700gr/hour, εννοεί στο φουλ όλους τους καυστήρες ή έναν μέσο όρο ;

Αναφέρεται στη μέγιστη ένταση / κατανάλωση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xeni είπε

καλημέρα κάτοχος κ εγω μιας ψησταριας υγραεριου weber II E -210 gbs 8-10 λεπτα φτανει 300 βαθμούς

Την άναψα πάλι με όλους τους καυστήρες στο φουλ. Μετά από λίγο έφτασε το θερμόμετρο στο τέρμα. Τώρα την έχω και με τους τρεις καυστήρες στο μισο και διατηρεί τους 350 βαθμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zeys13 είπε

Παρέλαβα επιτέλους και εγώ χτες, και σήμερα το πρωί την έστησα. Πρώτο κάψιμο μισή ώρα και θερμοκρασία έφτασε τέρμα. Το απόγευμα έκανα και τη μοντα με το μοτέρ του αρνιού και τη σούβλα που είχα απο το κοκορέτσι. Δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω 200 για τη σούβλα τους.  Για   πείτε πως ψήνουμε το κοκορέτσι, αν το έχει κάνει κάποιος; χρειάζεται να το τυλιξουμε  αλουμινόχαρτο; η Πάμε στους 200 για 2-3 ώρες; Να ρωτήσω και κάτι αλλο, οι κλασικές φιάλες υγραερίου μετρώνται με κιλά η με λίτρα; και με πόσο έρχονται γεμισμενες;  

Στη πρώτη δοκιμή εγώ έπαιξα περίπου μιάμιση ώρα με δύο καυστήρες στο πολύ χαμηλό και μια πάρα κάτι με 3 πάλι στο χαμηλο. Την Κυριακή θα βάλω 2 σαν και αυτό και θα παίξω με 3 απ'την αρχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, λόγω ημέρας έκανα γαρίδες. Είναι η δεύτερη φορά που κάνω γαρίδες είναι φοβερές σε γεύση.

Μονό 2 λεπτά από κάθε μεριά στους 200 βαθμούς.

Αύριο κοκορέτσι, Κυριακή παϊδάκια, δευτέρα κοντοσουβλι.

 

IMG_20200417_140726.jpg

9 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Στη πρώτη δοκιμή εγώ έπαιξα περίπου μιάμιση ώρα με δύο καυστήρες στο πολύ χαμηλό και μια πάρα κάτι με 3 πάλι στο χαμηλο. Την Κυριακή θα βάλω 2 σαν και αυτό και θα παίξω με 3 απ'την αρχη.

Αύριο θα κάνω πρώτη φορά κοκορέτσι σε ψησταριά υγραερίου. σκεφτόμουν 250 με 260 βαθμούς τους 3 καυστήρες ανοιχτούς με τον μεσαίο στο ποιο χαμηλό.

Λογικά το αντερο θέλει δυνατή φωτιά σου ήταν ένταξή η έφερνε λίγο σαν βραστό?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikpar00 είπε

Καλησπέρα, λόγω ημέρας έκανα γαρίδες. Είναι η δεύτερη φορά που κάνω γαρίδες είναι φοβερές σε γεύση.

Μονό 2 λεπτά από κάθε μεριά στους 200 βαθμούς.

Αύριο κοκορέτσι, Κυριακή παϊδάκια, δευτέρα κοντοσουβλι.

IMG_20200417_140726.jpg

Αύριο θα κάνω πρώτη φορά κοκορέτσι σε ψησταριά υγραερίου. σκεφτόμουν 250 με 260 βαθμούς τους 3 καυστήρες ανοιχτούς με τον μεσαίο στο ποιο χαμηλό.

Λογικά το αντερο θέλει δυνατή φωτιά σου ήταν ένταξή η έφερνε λίγο σαν βραστό?

Ήθελε λίγο πιο δυνατά ναι. Βέβαια το συγκεκριμένο είχε πολύ έντερο και καθόλου γλυκαδια, ήταν λίγο περίεργο.. πάντως τα άλλα πιο δυνατά, όχι όμως στους 250, είναι πολύ νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Ήθελα να πάρω τέτοιο και ο βενζινάς που παίρνω φιάλη μου είπε δε δουλεύει μη το πάρεις. Το έχεις δοκιμάσει; Λειτουργεί ;

εγώ που το έχω δείχνει να λειτουργεί πάντως. χθες την έβαλα πρώτη φορά να κάψει. θα δω πως θα προχωρήσει Κ θα σου πω. . 

36 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Στη πρώτη δοκιμή εγώ έπαιξα περίπου μιάμιση ώρα με δύο καυστήρες στο πολύ χαμηλό και μια πάρα κάτι με 3 πάλι στο χαμηλο. Την Κυριακή θα βάλω 2 σαν και αυτό και θα παίξω με 3 απ'την αρχη.

το ίδιο θα παίζει κ σε κοντοσούβλι?

είδα από κάτω έβγαλες την σχάρα. γιατί? ?

Όπως επίσης ότι έβαλες ταψάκι! Είναι απαραίτητο? κυρίως επειδή θα βάλω κοντοσούβλι σχεδόν σε όλη τη σούβλα θα πρέπει να γεμίσω ταψί πέρα πέρα.

εμένα που έχει 5 καυστήρες να βάλω 3 λες? δύο στις άκρες Κ ένα στη μέση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...