Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να φτιάξω σήμερα chicken wings και αναρωτιέμαι αν έχετε καμία καλή συνταγή (η bbq σως είναι έτοιμη). Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα να τα κάνω στο bbq ή και στο φούρνο θα γίνουν ίδια.. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mixomoras είπε

Πιο οικονομικά από τις weber βρήκα αυτά πράκτικερ.

https://www.praktiker.gr/p/tapsi-mias-xrisis-set-10-temaxia-110037

Είναι ακριβώς το ίδιο μέγεθος, έχουμε την ίδια ψησταριά. Εννοείτε πολύ πιο οικονομικά τα σετ του @ilpapacha

Δεν έχεις πρόβλημα στο ύψος? Της Weber είναι 3,6cm και αυτά 6,5cm. Τα κόβεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εσυ εισαι στο βιντεο;

   νομίζω οτι με ξαναρώτησες  παλιότερα , όχι ρε συ !!  απλά εχουμε την ίδια ψησταριά  δεν είναι τόσο παραξενο  , αν δεν κάνω λάθος και  ο Evgenios_V  σκεφτόταν για την αγορά της πριν απο μένα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

   νομίζω οτι με ξαναρώτησες  παλιότερα , όχι ρε συ !!  απλά εχουμε την ίδια ψησταριά  δεν είναι τόσο παραξενο  , αν δεν κάνω λάθος και  ο Evgenios_V  σκεφτόταν για την αγορά της πριν απο μένα  :)

Δεν ειχες απαντησει ομως :P Eπειδη εχεις βαλει πολλες φορες βιντεακι του, ελεγα μηπως εισαι εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Siamego είπε

Δεν έχεις πρόβλημα στο ύψος? Της Weber είναι 3,6cm και αυτά 6,5cm. Τα κόβεις?

δεν κοιταξα διαστάσεις τωρα στο σαιτ γιατι ήταν τα μόνο π βρηκα και υπέθεσα θα ειναι αυτα.

Θα σου πρότεινα μια βολτα από κατάστημα .

 Εγώ τη μέρα που τα πηρα τα σύγκρινα διπλα διπλα με το αντιστοιχο weber της εκθεσιακης spirit 210. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mixomoras είπε

δεν κοιταξα διαστάσεις τωρα στο σαιτ γιατι ήταν τα μόνο π βρηκα και υπέθεσα θα ειναι αυτα.

Θα σου πρότεινα μια βολτα από κατάστημα .

 Εγώ τη μέρα που τα πηρα τα σύγκρινα διπλα διπλα με το αντιστοιχο weber της εκθεσιακης spirit 210. 😛

Απλά μπορούμε να τα πατήσουμε και να έρθει στο σωστό ύψος :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2021 στις 11:52 ΠΜ, geor92 είπε

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να φτιάξω σήμερα chicken wings και αναρωτιέμαι αν έχετε καμία καλή συνταγή (η bbq σως είναι έτοιμη). Επίσης δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα να τα κάνω στο bbq ή και στο φούρνο θα γίνουν ίδια.. Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Δεν έχω κάνει φτερούγες κοτόπουλου ακόμα, όμως μπορείς να βρεις πολλές συνταγές/τρόπους μαγειρέματος είτε για φούρνο είτε για ψησταριά

Προσωπικά θα προτιμούσα να τις κάνω στην ψησταριά αντί του φούρνου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση παίδες, όσοι κάνατε πατέντα με σούβλες after market με τι εργαλείο τις κάνατε στρογγυλές εκεί που πατάει στις υποδοχές της ψησταριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Μια ερώτηση παίδες, όσοι κάνατε πατέντα με σούβλες after market με τι εργαλείο τις κάνατε στρογγυλές εκεί που πατάει στις υποδοχές της ψησταριας. 

ή με drimel ή με λίμα.

Μην γελάσετε😂😂:D

Λοιπόν επειδή όλο το γυροφέρνω να φτιάξω βάση για την σούβλα στην spirit II 310 ώστε να μην πατάει πάνω στις υποδοχές τις ψυσταριάς, βρισκόμενος στα Lerroy πήρα αυτό https://www.leroymerlin.gr/gr/diakosmisi/kourtinoxula-sidirodromoi/kourtinoverges-axesouar/stirigma-epekteinomeno-inspire-94-146-cm-62077596

Είναι επεκτινώμενο- ρυθμιζόμενο οπότε όπως μέτρησα αφήνωντας κενό ώστε να μην πατάει στην υποοδοχή του κάδου η σούβλα θέλω ύψος 10,5 cm από το ράφι. Έτσι κερδίζω και λίγο χώρο για να βάζω μεγαλύτερα κομμάτια για ψήσιμο.

Θα δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις :) 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Μια ερώτηση παίδες, όσοι κάνατε πατέντα με σούβλες after market με τι εργαλείο τις κάνατε στρογγυλές εκεί που πατάει στις υποδοχές της ψησταριας. 

Μια άλλη λύση θα ήταν να βρεις και να πάρεις 2 αντάπτορες όπως ο παρακάτω 

https://www.amazon.com/OneGrill-Chrome-Steel-Rotisserie-Bushing/dp/B012BLWO3Q

https://www.amazon.de/-/en/BBQ-Toro-Balancing-barbecue-stainless-rotisserie/dp/B07QVXVJWQ

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμάσω με αυτό που βρήκα σε μια εργαλειοθήκη μου. Τι λέτε? 

IMG_20210602_172548.jpg

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Μια ερώτηση παίδες, όσοι κάνατε πατέντα με σούβλες after market με τι εργαλείο τις κάνατε στρογγυλές εκεί που πατάει στις υποδοχές της ψησταριας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsiro7 είπε

Θα δοκιμάσω με αυτό που βρήκα σε μια εργαλειοθήκη μου. Τι λέτε? 

IMG_20210602_172548.jpg

 

Θα χρειαστεί να στηρίξεις πολύ καλά την σούβλα, πχ σε μέγγενη, και να πας με αργές σταθερές στροφές, τουλάχιστον στην αρχή. Η καλύτερη λύση θα ήταν να πάρεις την σούβλα και να πας σε έναν κοντινό σου σιδερά να στο φτιάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Θα δοκιμάσω με αυτό που βρήκα σε μια εργαλειοθήκη μου. Τι λέτε? 

IMG_20210602_172548.jpg

 

Δεν βλέπω να κάνεις δουλειά μ' αυτό καλύτερα με κάποιον τροχό λείανσης ή ακόμη καλύτερα σε ένα μηχανουργείο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Μια άλλη λύση θα ήταν να βρεις και να πάρεις 2 αντάπτορες όπως ο παρακάτω 

https://www.amazon.com/OneGrill-Chrome-Steel-Rotisserie-Bushing/dp/B012BLWO3Q

https://www.amazon.de/-/en/BBQ-Toro-Balancing-barbecue-stainless-rotisserie/dp/B07QVXVJWQ

Για αυτό εδώ σε είχα ρωτήσει παλαιότερα και μου έδωσες την ιδέα να το χρησιμοποιήσω στη μια πλευρά της σούβλας. Το είχε μέσα στο κιτ του Leroy και πήγα σε τόρνο και μου το κατέβασαν όσο πρέπει για να κλείνει το καπάκι χωρίς πρόβλημα. Φυσικά ακόμα δεν έχω αξειωθεί να πάω να τροχίσω την άλλη πλευρά, αλλά ίσως το δοκιμάσω και χωρίς λείανση γιατί γυρνάει κανονικά αν και τετράγωνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...