Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, energy52 είπε

Απ οτι φαινεται με τον καυσωνα κανεις δεν ψηνει κι εγω ειχα μερες αλλα σημερα που επεσε λιγο δεν αντεξα😁

20210628-133504.jpg

20210628-135213.jpg

Οι ατιμες πιο πολυ καπνα κι απο κρεας εβγαζαν,ευχομαι οι γειτονες να ειχαν κλειστα παραθυρα..Παντως με το λαδωμα του ψαριου θελει πολυ λιγο γιατι παιρνουν φωτια για πλακα, τις αφησα 8 λεπτα απο καθε μερια μεχρι 72-75 βαθμους..Βγηκαν αψογες, πολυ μαλακες, αυτη τη φορα δεν εβαλα λεμονι μεσα..Προσωπικα για την τσιπουρα δεν βαζω πανω απο 7/10 σε γευση..Καποιο αλλο που να υπερεχει κατα πολυ; 

Φαγκρι,λαβρακι,τσιπουρα πελαγισια,συναγριδα αλλα μην παραλειπεις ποτε λαδολεμονο και αλατοριγανες,αξιζει ;)

Υ.Γ. Επειδη και η Unimac που εχω εγω ειναι σχεδον ιδια με την δικη σου δοκιμασε να βαλεις σχαρα διπλη σαν αυτη που βαζουμε στις κλασικες ψησταριες για τα ψαρια.Εγω οποτε ψηνω ψαρια σε τετοια σχαρα τα κανω και απο αναφλεξεις ελαχιστα πραγματα εως καθολου.

Επεξ/σία από Gatilaras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2123

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Ψήνουμε, αλλά δεν ανεβάζουμε φωτπγραφίες. 2 smoked baby rack ribs, χρησιμοποίησα μηλιά. 6-7 ωρες μου πήραν (πάνω κάτω με 3-2-1 μέθοδο). Τα μισά τα τελείωσα με stubb bbq sauce.

Βγήκαν πολύ ζουμερά. 

3B7C97CB-544E-4DE1-AF62-D564D88FA38B.jpeg.2492432e26295024db8b4b5a1f421cc5.jpeg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο team

Εχω ενα φαγκρι γυρω στα 2 κιλα και ειναι η πρωτη φορα που θα ψησω τοσο μεγαλο ψαρι στην spirit συνηθως φτανουμε μεχρι 1 κιλο μαξ

Ισχυει ο κανονας του 1 λεπτου ανα 100γρ στο ψησιμο η να το παιξω αλλιως λογω μεγεθους ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stavrosss1 είπε

Ευχαριστω πολύ για την πληροφορία πραγματικά πολύ χρήσιμη !!!!!πηρες την σούβλα και το μοτέρ από Leroy?αγορασες στηρίγματα βάσεις;

Αν θυμάσαι και το μήκος της σούβλας η έχεις κάποιο link θα με βοηθούσε πολύ όπως και αν έχεις φωτό την ψησταριά σου με τη σούβλα πάνω !

Έχω αυτή: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

Δεν έχω κανένα στήριγμα πέρα τον κυλινδρικό αντάπτορα που περιλαμβάνεται στο κιτ. Στην άλλη μερια έχω ένα μικρό κομμάτι ξύλο για να ανεβάζει ελάχιστα το ύψος του μοτέρ.

Δυστυχώς χθες έψησα και τώρα την έχω κατεβάσει - υπόσχομαι να ανεβάσω σε επόμενη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gatilaras είπε

Φαγκρι,λαβρακι,τσιπουρα πελαγισια,συναγριδα αλλα μην παραλειπεις ποτε λαδολεμονο και αλατοριγανες,αξιζει ;)

Υ.Γ. Επειδη και η Unimac που εχω εγω ειναι σχεδον ιδια με την δικη σου δοκιμασε να βαλεις σχαρα διπλη σαν αυτη που βαζουμε στις κλασικες ψησταριες για τα ψαρια.Εγω οποτε ψηνω ψαρια σε τετοια σχαρα τα κανω και απο αναφλεξεις ελαχιστα πραγματα εως καθολου.

Ναι σχεδον ιδια με unimac ειναι! Να σου πω για μεγαλα ψαρια δε θελω να τα βαζω σε διπλη σχαρα  λογω πλυσιματος μπα δε παιζει πολυ μπελας..Μαντεμακι τριψιμο λαδωμα και τελος😃Ωστοσο θα παρω μια, για καμια σαρδελα αλλα και για αρνισια παϊδακια που θελω να δοκιμασω!! Το λεμονι στη κοιλια δινει γευση οντως; τη ριγανη με το λαδολεμονο εγω τη βαζω συνηθως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petyrion είπε

Έχω αυτή: https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/kit-psistarias-ugraeriou-naterial-81873759

Δεν έχω κανένα στήριγμα πέρα τον κυλινδρικό αντάπτορα που περιλαμβάνεται στο κιτ. Στην άλλη μερια έχω ένα μικρό κομμάτι ξύλο για να ανεβάζει ελάχιστα το ύψος του μοτέρ.

Δυστυχώς χθες έψησα και τώρα την έχω κατεβάσει - υπόσχομαι να ανεβάσω σε επόμενη προσπάθεια.

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια !δεν υπάρχει σε κανένα Leroy για παραλαβή οποτε θα περιμένω όταν φέρουν .θα πειραματιστώ με κρέατα λαχανικά και ψάρια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, energy52 είπε

Ναι σχεδον ιδια με unimac ειναι! Να σου πω για μεγαλα ψαρια δε θελω να τα βαζω σε διπλη σχαρα  λογω πλυσιματος μπα δε παιζει πολυ μπελας..Μαντεμακι τριψιμο λαδωμα και τελος😃Ωστοσο θα παρω μια, για καμια σαρδελα αλλα και για αρνισια παϊδακια που θελω να δοκιμασω!! Το λεμονι στη κοιλια δινει γευση οντως; τη ριγανη με το λαδολεμονο εγω τη βαζω συνηθως..

Λεμονι και θυμαρι φρεσκο ειναι πολυ καλη προταση. Αρωματιζει και δινει γευση στο ψαρι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χτες εψησα σολωμο στο τηγανι. Και μετα απο 2 χρονια που εχω την ψησταρια, ειπα αλλη μια φορα ποσο καλη αγορα εχω κανει. Οχι επειδη δεν βγηκε καλο το ψαρι, μια χαρα βγηκε, αλλα λογω της ψαριλας που μυρισε ολο το σπιτι. Δεν ξερω τι μου ηρθε και το εφτιαξα μεσα, μαλλον ειχα ξεχασει τις συνεπειες... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sndev είπε

ψαρι κ πατατες ποτε ξανα στη κουζινα 🤘

 

το θυμηθηκα "the hard way" χτες, γιατι επρεπε να κλεισω air condition και να ανοιξω ολες τις πορτες.

btw το meater δουλεψε μια χαρα χτες στο τηγανι, εννοω δεν ειχε αποσυνδεσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@SagoniasSlutRos

να σου πω φιλε μου καλε το meater που είναι καλο επισης?

στο φουρνο....! οτι κανεις στο φουρνο εχεις πληρη ελενχο θερμοκρασιας κ ξερεις αν οντως ειναι 180 η 170 κ ελεχνεις κ την εσωτερική θερμοκρασία μη ξεφυγει.. πλεον στήθος κοτοπουλο μονο εκει γινετε κ βγαίνει αψογο κ ζουμερο. κ το καλυτερο? το κανει η γυναικα κ εχω ηρεμήσει απο το "φτιάξε κατι έξω να φαμε αφου εγω δε τα κανω τοσο καλα". πλεον δεν εχει δικαιολογίες ! tefal ingenio τηγάνισμα χωρίς λαδι στο ματι να παρει μονο χρωμα εξωτερικά κ οπως είναι το τηγάνι 15 λεπτα στο φουρνο στους 180 με meater μεχρι να δείξει  75 κ γεια σας.

 

ξέρεις οι αποσυνδεσεις .. το σκεπτόμουν τις προάλλες παίζει να χει η weber τόσο γαματα σίδερα σαν ψησταριά κ να επηρεάζει τη δύναμη του Bluetooth? επίσης παίζει να χε φαε σκάλωμα το κινητό κ με κάνα restart να στρώσε.   

 

@zanskou ναι εκεινη την ωρα ισως, μετα μενει μια ταγκιλα ακομα πιο υπεροχη.. σας προκαλώ όσοι μαγειρεύεται κουζίνα να βγάλετε το φίλτρο απορροφητήρα κ να ριξετε μια ματιά μεσα στις τουρμπίνες. αφου απολαύσετε την εικόνα γλίτσας κ αηδίας πλησιάστε, μη φοβηθητε κ παρτε μια γερη δωση τζουρας! 

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλω κανενα κοντοσουβλι το ΣΚ να το τεσταρω το θερμομετρο καλα, μιας και ειναι ο κυριος λογος που το πηρα. Αμα μου κανει αποσυνδεσεις θα φυγει αμεσα αλλαγη στο αμαζον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...