Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, fantakola είπε

 Εν ξέρω κατά πόσο θα είναι επαρκείς οι 3 καυστήρες ή αν θα χρειάζεται 4 καλύτερα .

 

 

μια χαρα είναι, ειναι ασχετη η συγκριση καυστηρες  με θερμοκρασία. πχ περισσοτεροι καυστηρες μεγαλυτερος όγκος για να ζεστανει κ οταν ανοίγει πιο πολυ κρυο μπαζει. δεν υπαρχει αναλογία, το συμαντικο ειναι να νε ποιοτική για να κραταει θερμοκρασια. ολες θα ανεβάσουν είτε 2 ειτε 3ς ειτε 4ς το θεμα ειναι να παραμένει σταθερη στο ανοιξε κλείσε. 

για μενα ανέβασε το budget  κ πρόσθεσε κ υπέρυθρες ειναι αλλη φάση που αν αγαπήσεις το ψησιμο θα τις λατρέψεις τις υπέρυθρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

45 λεπτά πριν, sndev είπε

μια χαρα είναι, ειναι ασχετη η συγκριση καυστηρες  με θερμοκρασία. πχ περισσοτεροι καυστηρες μεγαλυτερος όγκος για να ζεστανει κ οταν ανοίγει πιο πολυ κρυο μπαζει. δεν υπαρχει αναλογία, το συμαντικο ειναι να νε ποιοτική για να κραταει θερμοκρασια. ολες θα ανεβάσουν είτε 2 ειτε 3ς ειτε 4ς το θεμα ειναι να παραμένει σταθερη στο ανοιξε κλείσε. 

για μενα ανέβασε το budget  κ πρόσθεσε κ υπέρυθρες ειναι αλλη φάση που αν αγαπήσεις το ψησιμο θα τις λατρέψεις τις υπέρυθρες

Το ψήσιμο το αγαπάω έτσι και αλλιώς. Χρόνια με κάρβουνο .

Δεν ξέρω κατά πόσο στην πράξη ισχύει αυτό που λες για το μέγεθος του θαλάμου σε σχέση με την αύξηση του όταν υπάρχει ένας επιπλέον καυστήρας, όμως για το ανοιξε-κλεισε και το κΤ πόσο θα διατηρείται η θερμοκρασία σταθερή νομίζω ότι έτσι και αλλιώς επιλέγω ποιοτικές ψησταριές οποτε δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα , ή μήπως όχι?

Το κακό με τις υπέρυθρες είναι ότι ξεφεύγεις πάνω από 1000ρικο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sndev είπε

 

αν ειναι πραγματικο ινοξ οτι κ να παρεις θα κάνει δουλειά μην ασχολησαι. μπες σε ενα κατάστημα κ οτι σου γυαλίσει ..

Πραγματικό ινοξ ειναι , φανταζομαι δλδ 38 ευρω πηρα 2 σχαρες, και για αυτο ρωταω μην παρω καμια βουρτσα σιδερενια και τις χαλασω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στειλε μηνυμα στην εταιρια kyso.gr και ασε τα βαριεμαι. Τοσα λεφτα εδωσες για κουτα, δεν πηρες κανενα εκθεσιακο μοντελο.

Εμενα παντως η genesis ειχε ερθει μεσα σε μια κουτα φουλ προστατευμενη. Η πιο τελεια συσκευασια που εχω δει σε οτιδηποτε εχω αγορασει. Δλδ ελεγα οτι δεν παιζει να ερθει με ζυμια κατι με αυτη τη συκευασια.

Καλημέρα παιδιά...επικοινώνησα  με το πρακτικερ Ξάνθης, και τους ενημέρωσα..είπαν θα ενημερωθούν  σχετικά,  και θα με τηλεφωνήσουν...

Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dennis7360 είπε

Καλημέρα παιδιά...επικοινώνησα  με το πρακτικερ Ξάνθης, και τους ενημέρωσα..είπαν θα ενημερωθούν  σχετικά,  και θα με τηλεφωνήσουν...

Για να δούμε...

Παρε απευθειας την εταιρια μηπως κανονισει να σου στειλει ανταλλακτικο. Το πρακτικερ ισως σου πει να πας πισω την ψησταρια να παρεις αλλη.

 

9 ώρες πριν, fantakola είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο στην πράξη ισχύει αυτό που λες για το μέγεθος του θαλάμου σε σχέση με την αύξηση του όταν υπάρχει ένας επιπλέον καυστήρας, όμως για το ανοιξε-κλεισε και το κΤ πόσο θα διατηρείται η θερμοκρασία σταθερή νομίζω ότι έτσι και αλλιώς επιλέγω ποιοτικές ψησταριές οποτε δεν θα έπρεπε να υπάρχει τέτοιο θέμα , ή μήπως όχι?

Genesis e-210 και genesis e-310 ιδιες θερμοκρασιες πιανουν, απλα η μια με τους δυο καυστηρες λογω μικροτερου καδου και η αλλη με τους 3 λογω μεγαλυτερου. Και η 410, 510, 610 ιδιες θα πιανουν.

Οι εξτρα καυστηρες σου δινουν αλλη ανεση στο ψησιμο και στο πως θα ψησεις, που ειναι λογικο γιατι εχεις εξτρα χωρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Amaretos είπε

Κάτι άσχετο ρε παιδια, πηρα κατι σχαρες inox ανοιξειδωτες για τα καρβουνα και θα τις παω στο χωριο να αλλαξω κατι παλιες πιο φτηνες, τι βουρτσα να παρω μαζι για να τις καθαριζω? απο leroy/praktiker βολευει περισσοτερο τα εχω κοντα Θενκς

στειλε μου μια φωτο τισ σχαρες αν μπορεις.που τσ αγορασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gkontizas είπε

στειλε μου μια φωτο τισ σχαρες αν μπορεις.που τσ αγορασες

Ειναι 38x34 η επιφανεια ψησιματος 

Απο αυτον εδω τις πηρα https://www.vardakas-tools.gr/, στο σκρουτζ ηταν λιγο διαφορετικες αλλα μου ειπε οτι ειναι λιγο πιο καλες απο τις προηγουμενες αλλα μου τις εδωσε ιδια τιμη αφου ειχα κανει την παραγγελια

1625817459576.jpg

1625817459582.jpg

1625817459568.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Ειναι 38x34 η επιφανεια ψησιματος 

Απο αυτον εδω τις πηρα https://www.vardakas-tools.gr/, στο σκρουτζ ηταν λιγο διαφορετικες αλλα μου ειπε οτι ειναι λιγο πιο καλες απο τις προηγουμενες αλλα μου τις εδωσε ιδια τιμη αφου ειχα κανει την παραγγελια

1625817459576.jpg

1625817459582.jpg

1625817459568.jpg

Για τέτοιου είδους σχάρες, το καλύτερο είναι το σφουγγαράκι

https://www.skroutz.gr/s/22806847/Vileda-Συρμάτινο-Σφουγγαράκι-Κουζίνας-Glitzi-Inox-Σπιράλ-Σύρμα-C39377.html?from=catspan

Υγρό πιάτων, νεράκι και τρίψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Πολυ ταλαιπωρια ο καθαρισμος των συγκεκριμενων, ειδικα αυτες με τα τετραγωνακια. 

Δεν ειναι τετραγωνακια, ετσι φαινονται οταν ειναι κλειστη ;) δες την 1η φωτο που ειναι ανοιχτη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Amaretos είπε

Δεν ειναι τετραγωνακια, ετσι φαινονται οταν ειναι κλειστη ;) δες την 1η φωτο που ειναι ανοιχτη

A σωστα, καλη πατεντα αυτη. Μπερδευτηκα γιατι κυκλοφορουν με τετραγωνακια. Ειχα μια και ηταν σκετο βασανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2021 στις 8:58 ΜΜ, Dennis7360 είπε

παιδια, σχεδον τελειωσα την συρναμολογηση της weber 325..αυτο που προσεξα, ειναι οτι οι καυστηρες δεν ειναι βιδωμενοι καλα..δηλ. παιζουν δεξια/αριστερα...να τους σφιξω λιγο με το παξιμαδι που εχουν?

Επισης, ξενερωσα λιγο...στην λαμαρινα της βασης, στο εξω μερος(οχι μεσα που μπαινει η φιαλη και δεν φενεται) εχει ενα χτυπημα/βαθουλωμα....μηκους 1.5/2cm...και φενεται γμτ..στο ματι....

Όλοι οι καυστήρες "παίζουν" είναι φυσιολογικό. Η βίδα τους κρατάει εκεί που πρέπει, χωρίς να κάνει σταθερή άρμωση στην γάστρα.

Πρόσεξε μην σφίξεις την βίδα υπερβολικά, δεν χρειάζεται, ίσως την χαλάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Genesis e-210 και genesis e-310 ιδιες θερμοκρασιες πιανουν, απλα η μια με τους δυο καυστηρες λογω μικροτερου καδου και η αλλη με τους 3 λογω μεγαλυτερου. Και η 410, 510, 610 ιδιες θα πιανουν.

Οι εξτρα καυστηρες σου δινουν αλλη ανεση στο ψησιμο και στο πως θα ψησεις, που ειναι λογικο γιατι εχεις εξτρα χωρο. 

Το θέμα δεν είναι τι θερμοκρασίες πιάνουν . Μου φαίνεται λογικό να πιάνουν τις ίδιες θερμοκρασίες καθώς πρόκειται για την ίδια κατασκευή. Και ειδικά όταν κάνεις τις μετρησεις σου με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντος όπως αυτή της Ελλάδας και ειδικά άνοιξη - καλοκαίρι ;)

Με ενδιαφέρει η συμπεριφορά τους σε χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, όπως αυτές που θα έχω εγώ 8/12 μήνες.

Εκεί παίζει ρόλο το τι θερμική ισχύ έχει η ψησταριά (όπου ο παραπάνω καυστήρας δίνει μεγαλύτερη), καθώς και το ότι ,ενδεχομένως, να μην χάνει πολύ θερμότητα όταν ανοίξει το καπάκι . Ή για να το πω πιο σωστά, θα μπορέσει να επαναφέρει την θερμοκρασία πιο γρήγορα μόλις ξανά κλείσει .

Εκτιμώ επίσης, ότι ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία, ενδεχομένως να επηρεάζεται και ο χρόνος που χρειάζεται για να επιτευχθεί μια Χ υψηλή θερμοκρασία, πχ 250°-300°. Για αυτό το τελευταίο όμως έχω την αίσθηση ότι οι διαφορές θα είναι τόσο μικρές που θα είναι ανεπαίσθητες ,καθώς μιλάμε για σχετικά μικρό χώρο (τον κάδο της ψησταριάς )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...