Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

Σε ευχαριστώ, καλά ψησίματα σε όλους και καλή αρχή σε όσους ξεκινάμε τώρα με το υγραέριο.
Οι ανοξείδωτες σχάρες ήταν που με τράβηξαν στην SE, το warming rack και η ανοξείδωτη σχάρα στο infrared side burner με έπεισαν για Phantom. Εάν ήταν και Prestige ακόμα καλύτερα, αλλά έφευγε στο κόστος και στο μέγεθος.

Ο ρυθμιστής είναι αυτός που φαίνεται στη φωτογραφία.
Οι πλαστικές μπουκάλες είναι προτιμότερες από τις σιδερένιες;

phantom_8.jpg

Ο ρυθμιστής είναι μια χαρά για το μείγμα. Το προπάνιο θέλει 37mbar.

Οι πλαστικές μπουκάλες είναι πιο ελαφριές. Υπάρχουν και διαφανείς που σου δίνουν εικόνα ποσό γεμάτη είναι. Ένα ακόμα θετικό στοιχείο για τις πλαστικές είναι ότι δεν θα «γδάρεις» την λαμαρίνα του ντουλαπιού που την τοποθετείς.

Αν έχεις χώρο στο μπαλκόνι, θα ήταν καλό να έχεις και μια 2η μπουκάλα για να μην αγχώνεσαι με το πόσος χρόνος ψησίματος έχει απομείνει στην μπουκάλα που έχεις κουμπωμένη κτλ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Φάτε μάτια ψάρια.
Από το homing μου είπαν για προπάνιο, οπότε πήγα να πάρω και μου είπαν στο μαγαζί με τις μπουκάλες ότι δεν κάνει επειδή είναι για μεγάλη πίεση και όχι για 30mbar ρυθμιστή. Ισχύει; Πήρα αυτή τη μπουκάλα μίγματος που φαίνεται στη φώτο. Στο manual αναφέρει βουτάνιο και προπάνιο στα 30mbar ή βουτάνιο 28-30mbar, προπάνιο 37mbar.

phantom_1.jpg

phantom_2.jpg

phantom_3.jpg

phantom_4.jpg

phantom_5.jpg

phantom_6.jpg

phantom_7.jpg

Φοβερή φίλε. Καλορίζικη και καλά ψησίματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημεα παιδια...να ρωτησω..στον ρυθμιστη πιεσης της weber 325 γραφει 29mbar..

https://postimg.cc/GB6Dhrkk

Επισης. το ενχειριιο που εχει η συσκευασια, δεν αναφερει τι τυπο φιαλη να προτιμησω..

Βρηκα online ενα ενχειριδιο απο ilovebbq.gr, το οποιο αναφερει υγραεριο...ειναι ιδιο με τοπροπανιο? Ο ρυθμιστης μου γραφει 29mbar..τι να βαλω?

Επισης, βαζω το serial number, στο site της weber, και μου λεει δεν βρεθηκε..

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από Dennis7360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

29 30 δεν έχει διαφορά μην ανησυχείς. Το υγραέριο είναι μίγμα προπανιου βουτανίου. Το 100% της οικιακής χρήσης με αυτό γίνεται. Το σκέτο προπάνιο (γκρι μπουκάλα) χρησιμοποιούν κυρίως σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις. Δεν το χρειάζεσαι. Καλά ψησίματα.

Επεξ/σία από PJK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prapasgiorgos είπε

Καλημέρα σε όλους! Σε weber q3200 τι φιάλη παίρνω; και στο πρώτο κάψιμο τι διαδικασίες θέλει για το seasoning; 

Αναλόγως τον ρυθμιστή, μπορείς να βάλεις μείγμα ή προπάνιο. Λογικά έχει πάνω ρυθμιστή 30mbar που είναι συμβατός με το μείγμα. Αν θέλεις να βάλεις προπάνιο θα χρειαστεί να αλλάξεις ρυθμιστή στα 37mbar

https://www.ilovebbq.gr/image/catalog/manuals/Manual_Q3000_3200.pdf

Για seasoning μπορείς να δεις προηγούμενο ποστ

 

1 ώρα πριν, Dennis7360 είπε

Επισης, βαζω το serial number, στο site της weber, και μου λεει δεν βρεθηκε..

Ευχαριστω.

Θα πρέπει να μιλήσεις απευθείας με την αντιπροσωπεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Φάτε μάτια ψάρια.
Από το homing μου είπαν για προπάνιο, οπότε πήγα να πάρω και μου είπαν στο μαγαζί με τις μπουκάλες ότι δεν κάνει επειδή είναι για μεγάλη πίεση και όχι για 30mbar ρυθμιστή. Ισχύει; Πήρα αυτή τη μπουκάλα μίγματος που φαίνεται στη φώτο. Στο manual αναφέρει βουτάνιο και προπάνιο στα 30mbar ή βουτάνιο 28-30mbar, προπάνιο 37mbar.

phantom_1.jpg

phantom_2.jpg

phantom_3.jpg

phantom_4.jpg

phantom_5.jpg

phantom_6.jpg

phantom_7.jpg

Φοβερό εργαλείο φαίνεται καλορίζικη και καλά ψησίματα .

Θύμισε μου σε παρακαλώ πόσα τα βαλάντια της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Αναλόγως τον ρυθμιστή, μπορείς να βάλεις μείγμα ή προπάνιο. Λογικά έχει πάνω ρυθμιστή 30mbar που είναι συμβατός με το μείγμα. Αν θέλεις να βάλεις προπάνιο θα χρειαστεί να αλλάξεις ρυθμιστή στα 37mbar

https://www.ilovebbq.gr/image/catalog/manuals/Manual_Q3000_3200.pdf

Για seasoning μπορείς να δεις προηγούμενο ποστ

 

Θα πρέπει να μιλήσεις απευθείας με την αντιπροσωπεία

ο.κ ευχαριστω

1 ώρα πριν, PJK είπε

29 30 δεν έχει διαφορά μην ανυσυχείς. Το υγραέριο είναι μίγμα προπανιου βουτανίου. Το 100% της οικιακής χρήσης με αυτό γίνεται. Το σκέτο προπάνιο (γκρι μπουκάλα) χρησιμοποιούν κυρίως σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις. Δεν το χρειάζεσαι. Καλά ψησίματα.

ο.Κ..Ευχαριστω. μειγμα λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, prapasgiorgos είπε

Καλημέρα σε όλους! Σε weber q3200 τι φιάλη παίρνω; και στο πρώτο κάψιμο τι διαδικασίες θέλει για το seasoning; 

Όποια φιάλη θέλεις. Περί ορέξεως...

Συστήνω prime LPG μίγμα της Coral Gas για διάφορους λόγους.

Το seasoning ξέχασε το. Οι σχάρες είναι επισμαλτωμένες οπότε είναι περιττό.

Seasoning χρειάζεται μόνο στα σκεύη που είναι από μαντέμι και δεν έχουν καμία επένδυση (μεγάλος μπελάς, απέφυγε τα εκτός αν θες να νοιώσεις cow boy)😄

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, est είπε

Όποια φιάλη θέλεις. Περί ορέξεως...

Συστήνω prime LPG μίγμα της Coral Gas για διάφορους λόγους.

Το seasoning ξέχασε το. Οι σχάρες είναι επισμαλτωμένες οπότε είναι περιττό.

Seasoning χρειάζεται μόνο στα σκεύη που είναι από μαντέμι και δεν έχουν καμία επένδυση (μεγάλος μπελάς, απέφυγε τα εκτός αν θες να νοιώσεις cow boy)😄

Σε ευχαριστω πάρα πολύ! Στο site που βλέπω λογικά την κόκκινη λες. Πες μου και ένα τελευταίο για τις επισμαλτωμένες σχάρες. Τις τρίβω κανονικά με τη βούρτσα έτσι; Χρειάζεται να προσέξω κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Σε ευχαριστω πάρα πολύ! Στο site που βλέπω λογικά την κόκκινη λες. Πες μου και ένα τελευταίο για τις επισμαλτωμένες σχάρες. Τις τρίβω κανονικά με τη βούρτσα έτσι; Χρειάζεται να προσέξω κάτι;

Ναι, την κόκκινη φιάλη με τον κόκκινο ρυθμιστή.

Για τις σχάρες μην προβληματιζεσαι καθόλου, δεν παθαίνουν τίποτα

Επεξ/σία από est
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, est είπε

Ναι, την κόκκινη φιάλη με τον κόκκινο ρυθμιστή.

Για τις σχάρες μην προβληματιζεσαι καθόλου, δεν παθαίνουν τίποτα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Ο ρυθμιστής είναι μια χαρά για το μείγμα. Το προπάνιο θέλει 37mbar.

Οι πλαστικές μπουκάλες είναι πιο ελαφριές. Υπάρχουν και διαφανείς που σου δίνουν εικόνα ποσό γεμάτη είναι. Ένα ακόμα θετικό στοιχείο για τις πλαστικές είναι ότι δεν θα «γδάρεις» την λαμαρίνα του ντουλαπιού που την τοποθετείς.

Αν έχεις χώρο στο μπαλκόνι, θα ήταν καλό να έχεις και μια 2η μπουκάλα για να μην αγχώνεσαι με το πόσος χρόνος ψησίματος έχει απομείνει στην μπουκάλα που έχεις κουμπωμένη κτλ.

Η επόμενες θα είναι πλαστικές και εννοείται ότι οι μπουκάλες θα πηγαίνουν ζευγάρι! 

Αυτό που αναφέρει ο ρυθμιστής "inlet pressure min 0.3bar-max 7.5bar" είναι η πίεση που παίρνει απο τη μπουκάλα και το 30mbar είναι η πίεση που δίνει στους καυστήρες;

13 ώρες πριν, Fetas1979 είπε

Φοβερή φίλε. Καλορίζικη και καλά ψησίματα.

@Fetas1979 Σε ευχαριστώ πολύ! Και η δικιά σου καλορίζικη και πάντα γεμάτη!

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Φοβερό εργαλείο φαίνεται καλορίζικη και καλά ψησίματα .

Θύμισε μου σε παρακαλώ πόσα τα βαλάντια της ?

@Kostasm45 σε ευχαριστώ πολύ. Ζήτησε κάτι παραπάνω (€1599) αλλά νομίζω ότι τα αξίζει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Η επόμενες θα είναι πλαστικές και εννοείται ότι οι μπουκάλες θα πηγαίνουν ζευγάρι! 

Αυτό που αναφέρει ο ρυθμιστής "inlet pressure min 0.3bar-max 7.5bar" είναι η πίεση που παίρνει απο τη μπουκάλα και το 30mbar είναι η πίεση που δίνει στους καυστήρες;

Ακριβώς.
 

3 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

@Kostasm45 σε ευχαριστώ πολύ. Ζήτησε κάτι παραπάνω (€1599) αλλά νομίζω ότι τα αξίζει.

Και πάλι καλά να λες . Τώρα έχει 1699€

https://www.skroutz.gr/s/26499851/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-με-3-Εστίες-και-Πλαϊνό-Μάτι-Phantom-Rogue-425-SE.html

Παρατήρησα πάντως πως υπάρχει πλέον διαθεσιμότητα σχεδόν σε όλα τα μοντέλα της Napoleon

https://www.skroutz.gr/c/447/gas_barbeque/m/7877/Napoleon.html?availability_enum=1&o=napoleon&order_by=pricevat&order_dir=asc


Σήμερα ήμασταν στα μέρη σου. Πήγαμε Αλυκές και μετά Καπετάνιο

47D52185-35E0-4400-B194-89F9151B12DE.jpeg.c4fb6cb876fd8916147d874aed9d0a65.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...