Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dennis7360 είπε

Ok...Ευχαριστώ..Και κάθε 15-20 λεπτά έλεγχο,λάδωμα...

Ο κανόνας με αυτού του είδους ψησταριές είναι «if you re looking you ain’t cooking…», οπότε το να ανοίγεις το καπάκι κάθε 15-20 λεπτά το ξεχνάς. Μπορείς να ρίχνεις μια μάτια ανά μισάωρο να δεις πως πάει το ψήσιμο, αν θες. 

Όταν βάζω κοντοσούβλι, το κοιτάω μετά από 45 λεπτά περίπου. Το συνεχές λάδωμα είναι και θέμα προσωπικού γούστου, εγώ δεν το κάνω.

Καλό θα ήταν κάτω από την σούβλα να τοποθετήσεις κι ένα ταψάκι με νερό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Ο κανόνας με αυτού του είδους ψησταριές είναι «if you re looking you ain’t cooking…», οπότε το να ανοίγεις το καπάκι κάθε 15-20 λεπτά το ξεχνάς. Μπορείς να ρίχνεις μια μάτια ανά μισάωρο να δεις πως πάει το ψήσιμο, αν θες. 

Όταν βάζω κοντοσούβλι, το κοιτάω μετά από 45 λεπτά περίπου. Το συνεχές λάδωμα είναι και θέμα προσωπικού γούστου, εγώ δεν το κάνω.

Καλό θα ήταν κάτω από την σούβλα να τοποθετήσεις κι ένα ταψάκι με νερό.

Ο.κ..Ευχαριστώ..ταψάκια με νερο, θα έβαζα οπωσδήποτε....

Επεξ/σία από Dennis7360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Dennis7360 είπε

Σημερα πηγα στο καταστημα Καλιπολιτης Καβαλα,( εξειδικευεται σε τυπους αεριου/υγραεριου,κ.τ.λ) και πηρα μια φιαλη 7.5 κg regasco Fgas..την διαφανη πρασινη(που χωραει μέσα), σε προπάνιο...επέμενε ο αρμόδιος εκει (ηταν απόλυτος μαλιστα) οτι δεν χρειαζομαι αλλαγη ρυθμιστη απο 29mbar, 1kg/h, σε 37mbar...δεν εχω (λεει) απολυτως κανενα προβλημα, ούτε μειωση αποδοσης λογο του 29mbar...Και ετσι, αγορασα  μια φιαλη. 40 ευρω η φιαλη,  +15 το προπανιο=55 ευρω...Τον άλλο μηνα, ακομα μια φιαλη αγορα, και τελος..

Και μου ειπε επισης, οτι οταν φθανει στο ένα δάχτυλο, εχω ακομα 1 ψήσιμο..

Είδωμεν...

  σίγουρα υπάρχει διαφορά απόδοσης  ανάμεσα στους  δυο ρυθμιστές, αυτό  δεν σημαίνει απαραίτητα  οτι θα χεις πρόβλημα στο ψήσιμο , αφου μπορεί αυτή η επιπλέον δύναμη απλά να μη τη χρειάζεσαι  και έχει σχέση με την απόδοση της ψησταριάς , που πιθανόν ο προμηθευτής  να την ξέρει και για αυτό σου πρότεινε αυτόν .Στη δική  μου π.χ.  έχω 30αρη ρυθμιστή με προπάνιο χειμώνα καλοκαίρι  και  ποτέ δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασίας

11 ώρες πριν, Dennis7360 είπε

Παιδια, σκεφτομαι να κανω αυτη την συνταγη σουβλα:

Πως λετε να το ψησω? στην αρχη, full οι καυστηρες ναπανε 250, και μετα στους 130-140? και με τους 3 καυστηρες? η να σβησω τον μεσαιο?

εγω θα σου πρότεινα   όλους τους καυστήρες  για ομιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας  και σε χαμηλή θερμοκρασία  κάτω απο τους 180  θερμοκρασία φούρνου , και οποσδήποτε  δοχείο με νερό σε μια γωνιά έχει μεγάλη διαφορά σε όλα τα ψησίματα, να ξέρεις όμως οτι το μοσχαρι  κοντοσούβλι είναι δυσκολο στη διαχείριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ηνίοχος είπε

  σίγουρα υπάρχει διαφορά απόδοσης  ανάμεσα στους  δυο ρυθμιστές, αυτό  δεν σημαίνει απαραίτητα  οτι θα χεις πρόβλημα στο ψήσιμο , αφου μπορεί αυτή η επιπλέον δύναμη απλά να μη τη χρειάζεσαι  και έχει σχέση με την απόδοση της ψησταριάς , που πιθανόν ο προμηθευτής  να την ξέρει και για αυτό σου πρότεινε αυτόν .Στη δική  μου π.χ.  έχω 30αρη ρυθμιστή με προπάνιο χειμώνα καλοκαίρι  και  ποτέ δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασίας

εγω θα σου πρότεινα   όλους τους καυστήρες  για ομιόμορφη κατανομή της θερμοκρασίας  και σε χαμηλή θερμοκρασία  κάτω απο τους 180  θερμοκρασία φούρνου , και οποσδήποτε  δοχείο με νερό σε μια γωνιά έχει μεγάλη διαφορά σε όλα τα ψησίματα, να ξέρεις όμως οτι το μοσχαρι  κοντοσούβλι είναι δυσκολο στη διαχείριση

Ευχαριστω πολυ για τις συνβουλες..θα βαλω κατα μηκος της σουβλας ταψακια...και εγω σκεφτομαι και τους 3 καυσηρες,σε 150-160 βαθμους...

Εναλακτικά, τα κανω σουβλακια, οπως στο βιντεο..

και μια ακομα ωραια συνταγη..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είχε γενέθλια η κοπέλα του κολλητού μου και φτιάξαμε 15 μπεργκερακια (στη φωτο είναι μόνο τα πρώτα 8 )😎 και πατάτες Νάξου φυσικά τηγανισμενες σε γάστρα lodge. Δοκιμάσαμε σε ένα και βάλαμε λίγο umami/msg και έδωσε ένα έξτρα boost στη γεύση. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το δοκιμάσω σε κάτι πιο απλό.

received_3805903296182882.jpeg

received_238211874819366.jpeg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω πω πω τι μου κανες βραδιάτικο  κ τη βγαζω με φακες τη τρελα μου. Ειναι πιο άψογα  κ απο εστιατορικα. Το msg που το βρήκες;

Μπραβο ρε παιδιά  παντα να χετε τετοιες χαμογελαρες κ να ψήνετε  αμαρτωλες βρωμιές. Τρελα ειναι ολα στη φωτο, ακόμα κ το πεσμένο  λεμόνι  διπλα στο δεντρολίβανο 

Επαθα παράκρουση  απο το πως έλιωσε  το τυρι στο μπιφτέκι

38 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα είχε γενέθλια η κοπέλα του κολλητού μου και φτιάξαμε 15 μπεργκερακια (στη φωτο είναι μόνο τα πρώτα 8 )😎 και πατάτες Νάξου φυσικά τηγανισμενες σε γάστρα lodge. Δοκιμάσαμε σε ένα και βάλαμε λίγο umami/msg και έδωσε ένα έξτρα boost στη γεύση. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το δοκιμάσω σε κάτι πιο απλό.

received_3805903296182882.jpeg

received_238211874819366.jpeg

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sndev είπε

Πω πω πω τι μου κανες βραδιάτικο  κ τη βγαζω με φακες τη τρελα μου. Ειναι πιο άψογα  κ απο εστιατορικα. Το msg που το βρήκες;

Μπραβο ρε παιδιά  παντα να χετε τετοιες χαμογελαρες κ να ψήνετε  αμαρτωλες βρωμιές. Τρελα ειναι ολα στη φωτο, ακόμα κ το πεσμένο  λεμόνι  διπλα στο δεντρολίβανο 

Επαθα παράκρουση  απο το πως έλιωσε  το τυρι στο μπιφτέκι

 

Δύο μέρες έτρωγα φακές για να φάω ένα μπέργκερ!!! Άτιμη χοληστερίνη και κιλά.....

Βγήκαν τρελά είναι η αλήθεια!

Το msg στο Θανοπουλο στην Κηφισιά το είχε στα ασιατικά.

Δεν είναι λεμόνι αυτό χαχα, μπαλάκι σκύλου είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δύο μέρες έτρωγα φακές για να φάω ένα μπέργκερ!!! Άτιμη χοληστερίνη και κιλά.....

Βγήκαν τρελά είναι η αλήθεια!

Το msg στο Θανοπουλο στην Κηφισιά το είχε στα ασιατικά.

Δεν είναι λεμόνι αυτό χαχα, μπαλάκι σκύλου είναι!

Ελα ρε  εντόπισα  κ το σκυλακι στη φώτο!!!!! Ζουμαρα  να δω αν κρατάει μπεικον κ ειδα το κακόμοιρο να μυρίζει  το δάπεδο 😂

Αστα θεμα η χοληστερίνη  με κάνει  να νιώθω  ενοχες σε καθε αναμα ψησταριάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να καθαρίσω τον κάδο της Weber Spirit II... Ποιό από τα 2 χρειάζομαι; Και ποιά είναι η διαφορά τους;

https://www.skroutz.gr/s/21856173/Weber-Q-Pulse-Cleaner-17874.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/13854423/Weber-Καθαριστικό-Κάδου-17684.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα είχε γενέθλια η κοπέλα του κολλητού μου και φτιάξαμε 15 μπεργκερακια (στη φωτο είναι μόνο τα πρώτα 8 )😎 και πατάτες Νάξου φυσικά τηγανισμενες σε γάστρα lodge. Δοκιμάσαμε σε ένα και βάλαμε λίγο umami/msg και έδωσε ένα έξτρα boost στη γεύση. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το δοκιμάσω σε κάτι πιο απλό.

received_3805903296182882.jpeg

received_238211874819366.jpeg

Ω !! ρε φίλε τι ομορφιά είναι αυτή ! όχι μόνο για τα μπέργκερ  - που είναι όντως θες να τα φας απ τη φωτογραφία - αλλά για την ομορφες εικόνες που δημιουργούνται όταν ψήνουμε ακόμη και αν παραβρίσκεται μονο η οικογένεια . και που βεβαια με μια ψησταριά υγραερίου είναι πολλές φορές ποιο ευκολα  αλλά  και γρήγορα
πάντα τέτοια !!!

16 ώρες πριν, Dennis7360 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις συνβουλες..θα βαλω κατα μηκος της σουβλας ταψακια...και εγω σκεφτομαι και τους 3 καυσηρες,σε 150-160 βαθμους...

Εναλακτικά, τα κανω σουβλακια, οπως στο βιντεο..

και μια ακομα ωραια συνταγη..

 

δεν νομίζω οτι είναι αντιπροσωπευτικό το βίντεο για σούβλα - σουβλάκια
το παρακάτω νομίζω οτι θα σε βοηθήσει καλύτερα   και ψάξε στους  αδελφούς Μαλιώρα  αυτοί εχουν πολλά περισσότερα

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σήμερα είχε γενέθλια η κοπέλα του κολλητού μου και φτιάξαμε 15 μπεργκερακια (στη φωτο είναι μόνο τα πρώτα 8 )😎 και πατάτες Νάξου φυσικά τηγανισμενες σε γάστρα lodge. Δοκιμάσαμε σε ένα και βάλαμε λίγο umami/msg και έδωσε ένα έξτρα boost στη γεύση. Θα σας πω εντυπώσεις όταν το δοκιμάσω σε κάτι πιο απλό.

received_3805903296182882.jpeg

received_238211874819366.jpeg

Μπράβο Φάνη, φοβερή δουλειά! Αυτή είναι η καλύτερη χρήση μιας ψησταριάς. Οποιασδήποτε ψησταριάς. Το ψήσιμο με καλή παρέα!

Από τις φωτό πάντως δεν βλέπω κάποιον με περιττά κιλά. Αν ήμουν το παιδί που κρατάει το μπέικον, η κοιλιά μου θα έκρυβε τουλάχιστον την μισή πιατέλα …😂😂😂

 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Θέλω να καθαρίσω τον κάδο της Weber Spirit II... Ποιό από τα 2 χρειάζομαι; Και ποιά είναι η διαφορά τους;

Αν δεν κάνω λάθος το πρώτο χρειάζεσαι. Ο κάδος της σπιριτ είναι αλουμίνιο, όπως και της pulse/Q. Το άλλο είναι για τα kettle που είναι όλο εμαγιε, οπότε λαδώνει μόνο για το εξωτερικό μέρος στο καπάκι της spirit, το οποίο εγώ κάνω με σφουγγάρι με λίγο υγρό πιάτων.

 

8 ώρες πριν, sndev είπε

Ελα ρε  εντόπισα  κ το σκυλακι στη φώτο!!!!! Ζουμαρα  να δω αν κρατάει μπεικον κ ειδα το κακόμοιρο να μυρίζει  το δάπεδο 😂

Σε δίαιτα και το σκυλάκι γιατί προχτές έφαγε πολλές λιχουδιές και το έτρεχαν στον κτηνίατρο σε κατάσταση άθλια, ούτε να σταθεί δεν μπορούσε το καημένο!

 

1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Από τις φωτό πάντως δεν βλέπω κάποιον με περιττά κιλά. Αν ήμουν το παιδί που κρατάει το μπέικον, η κοιλιά μου θα έκρυβε τουλάχιστον την μισή πιατέλα …😂😂😂

Είναι η φώτο τέτοια ευτυχώς που κρύβει τα περιττά κιλά!! 97 κιλά είμαι και είμαι αυτός με το μπέργκερ. Άτιμη καραντίνα μας κατέστρεψες! Η πρώτη πέρασε αναίμακτα, ή δεύτερη όμως ήταν δύσκολη 😝😝

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

Ω !! ρε φίλε τι ομορφιά είναι αυτή ! όχι μόνο για τα μπέργκερ  - που είναι όντως θες να τα φας απ τη φωτογραφία - αλλά για την ομορφες εικόνες που δημιουργούνται όταν ψήνουμε ακόμη και αν παραβρίσκεται μονο η οικογένεια . και που βεβαια με μια ψησταριά υγραερίου είναι πολλές φορές ποιο ευκολα  αλλά  και γρήγορα
πάντα τέτοια !!!

Ειδικά σε κάτι τέτοια ψησίματα που θες να κάνεις 5-6 πράγματα διαφορετικά, το να μην έχεις το νου σου στο να ανάψεις φωτιά, να τη διατηρήσεις ή να αλλάξεις την ένταση, είναι πολύ σημαντικό. Και η ευκολία του αερίου δεν υπάρχει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλαα την φιαλη  (την πρασινη, διαφανή, 7.5 kg) και αναψα (πρώτη φορά)στο full..στους 200 βαθμους πηγε σε 9 λεπτα... την εκαψα κανα  5λεπτο ακομη, μετα, εσβησα ετριψα τις σχαρες με ορειχαλκκινη βουρτσα, και περασα με πινελο σιλικονης  με ηλιέλαιο...εκαψα για 10 λεπτα στο full, και μετα αλλα 5 λεπτα στο μισό...εβγαζε  λιγο καπνο, και εσβησα...δεν εφυγε ολο το ηλιελιο  απο την σχαρα...αλλα δεν ξανα εβαλα σε λειτουργια...τις σκουπισα ελαφως με  ενα πανακι...

Προσεξα ομως σε 3 βεργες τις σχαρας σε ενα μερος να ειναι λιγο κυματοειδές..λετε να ξεφλουδισει με τον καιιρο, και με το τριψιμο?

https://postimg.cc/JtjbyJKt

Κατα τα αλλα,ειπα να αρχισω το πρωτο ψησιμο,(οπως ανεφερα χθες) με δύσκολη συνταγή/ψήσιμο...

Πηγα πηρα 2 κιλα ελια,κοματια 5Χ5 cm περιπου, και εκανα το πρωτο μαριναρισμα...το απογευμα το δέυτερο, των μπαχαρικών..

Σκεφτομαι ν ψήσω και με τους 3 καυστηρες, χαμηλά 160-170 βαθμους...

Επεξ/σία από Dennis7360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...