Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα! έχετε να προτείνετε κάποιο καλό καθαριστικό για inox επιφάνειες; 

Τις καθαρίζω με υγρό σαπούνι πιάτων. Κάνει καλή δουλειά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 ώρες πριν, anergos13 είπε

Καθε εμποδιο για καλο...

 Απο εκει που ειχα παραγγειλει την 365 (Ευραγωρα)  τα κανανε σαλατα ...και φερανε την 365SB....και λογω του λαθους μου την εδιναν με μια εκπτωση....

Αλλα ευτυχως ειχε φερει το You.gr την 425 ετοιμοπαραδοτη και με ανετο διακανονισμο....ολα εγιναν απλα και γρηγορα.....

 

Παραλαβη εχθες, σημερα συναρμολογηση...αυριο σε λειτουργια.....

Σουβλα απο aliexpress και κουκουλα απο Amazon...εκατσαν αψογα!!

20210718_211650.jpg

 

Screenshot_20210719-004600_Gallery.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα. Την ίδια πήρα και εγώ από το you. Μπορείς να μου στείλεις πια σούβλα πήρες από το ali;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Να σε καλα φιλε μου ....

Η σουβλα ειναι αυτη ...αλλα η τιμη αλλαξε προς τα πανω πλεον λογω ΦΠΑ ....

https://m.aliexpress.com/item/1005002998645609.html?spm=a2g0n.shopcart-amp.item.1005002998645609&

Λόγω σπαστής σούβλας έχεις αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Λόγω σπαστής σούβλας έχεις αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα?

Δεν εχω προλαβει να την δοκιμασω....αλλα γιατι να υπαρχει προβλημα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gudinakos είπε

Δεν υπαρχει λογος να πας σε κατι τοσο ακριβο χωρις λογο. Με λιγα παραπανω παιρνεις meater που μπαινει και σε σουβλα να γυριζει γυρω γυρω.

Αν θες πολλα probes, κοιτα inkbird με τα 4 probes, απο το aliexpress EU που βγαινει καπου 30-40€ και ειναι παρα πολυ καλο.

7 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

@SagoniasSlutRos Το msg με έχει κινήσει κι εμένα την περιέργεια. Το χρησιμοποιεί τελευταία ο guga στο youtube που παρακολουθώ κατά καιρούς και όλο το εκθειάζει. Περιμένουμε εντυπώσεις.

Ναι απο εκει το ειδα και γω. Πρεπει να κανω δοκιμες VS οπως κανει ο Guga για να καταλαβω βεβαια διαφορα. Αποψε που θα ψησω κατι καλαμακια κοτοπουλο ισως το δοκιμασω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, skskre είπε

Επειδή μου άρεσε το έμμεσο ψήσιμο στη 425, θα ήθελα να πάρω και μια κάρβουνο -kettle- να δοκιμάσω  το ίδιο για το εξοχικό.

Αν κάποιος έχει ή γνωρίζει ας με διαφωτίσει, πετυχαίνεις παρόμοια αποτελέσματα? Και εδώ το θερμόμετρο στο καπάκι θεωρείται απαραίτητο? 

Θα πρέπει να βρεις κάποια που να έχει ή να παίρνει κάποιο διαχωριστικό (divider) για τα κάρβουνα. Το διαχωριστικό μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.

Επίσης υπάρχει και ο τρόπος που το κάνει η kamado, τοποθετώντας μια πλάκα στο πάνω μέρος και πάνω από αυτή την πλάκα βάζεις την σχάρα.

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Θα πρέπει να βρεις κάποια που να έχει ή να παίρνει κάποιο διαχωριστικό (divider) για τα κάρβουνα. Το διαχωριστικό μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.

Tα βαζεις και σε μια ακρη τα καρβουνα και καθονται , δεν χρειαζεται το διαχωριστικο. Το Διαχωριστικο βοηθαει πολυ αν θες να τα μετακινησεις καπου βεβαια, οποτε απλα το σερνεις και πανε ολα μαζι.

7 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

Δοκιμή για το κυριακάτικο τραπέζι γύρος σε σούβλα από λεπτοκομμένες χοιρινές μπριζόλες λαιμού:

Για πες πως βγηκε; Και τι μπαχαρικα εβαλες; Ειχε βαλει και ο Πετρετζικης μια που φαινοταν πολυ ωραια.

1 ώρα πριν, gsisr είπε

καλημέρα! έχετε να προτείνετε κάποιο καλό καθαριστικό για inox επιφάνειες; 

Ειχα παρει ενα απλο απο mymarket. Ή klinex ηταν ή cif. Θα δω το βραδυ και θα σου πω. Ελεγε οτι ειναι για ινοξ.

Στην ουσια καθαριζω πρωτα ολη την ψησταρια εξωτερικα με μαλακο σφουγγαρι κουζινας με σαπουνι, το μαζευω με βετεξ και μετα ψεκαζω αυτο το προιον στις ινοξ επιφανειες, το απλωνω οσο μπορω με ενα πανι και μετα το μαζευω με ενα πανι με μικροινες και γινεται πενα, σαν καινουρια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Tα βαζεις και σε μια ακρη τα καρβουνα και καθονται , δεν χρειαζεται το διαχωριστικο. Το Διαχωριστικο βοηθαει πολυ αν θες να τα μετακινησεις καπου βεβαια, οποτε απλα το σερνεις και πανε ολα μαζι..

Απλά με το διαχωριστικό είναι πιο συμαζεμένα. 
 

Παραθέτω ακόμα ένα βιντεάκι με τους τρόπους ψησίματος για kettle

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Απλά με το διαχωριστικό είναι πιο συμαζεμένα. 

Εχουν βγαλει πολλα αξεσουαν και εκει. Τα απλα καλαθια για καρβουνα, το vortex που ειναι σαν χωνι, ενα αλλο μεγαλυτερο καλαθι που εχει και υποδοχη για νερο, και τωρα ενα αλλο η weber που ειναι παρομοιο με αυτο των kamado. Αλλα υπαρχει και ο κλασσικος τροπος για low and slow που ειναι το snake method. Που το αναβεις και κραταει καμια 10αρια ωρες και δεν ασχολεισαι καν μαζι του.

Kαι γω το ψηνω να παρω ενα kettle να παιζω μια φορα το μηνα. Ειμαι αναμεσα σε weber master touch 5775 και σε kamadojoe kettle.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εχουν βγαλει πολλα αξεσουαν και εκει. Τα απλα καλαθια για καρβουνα, το vortex που ειναι σαν χωνι, ενα αλλο μεγαλυτερο καλαθι που εχει και υποδοχη για νερο, και τωρα ενα αλλο η weber που ειναι παρομοιο με αυτο των kamado. Αλλα υπαρχει και ο κλασσικος τροπος για low and slow που ειναι το snake method. Που το αναβεις και κραταει καμια 10αρια ωρες και δεν ασχολεισαι καν μαζι του.

Kαι γω το ψηνω να παρω ενα kettle να παιζω μια φορα το μηνα. Ειμαι αναμεσα σε weber master touch 5775 και σε kamadojoe kettle.

Αν πάω κάποια στιγμή σε τέτοιο στυλ, θα επέλεγα την παρακάτω

Όλη μαντεμένια με επίστρωση. Φαίνεται ότι είναι πιο στιβαρή/ανθεκτική κατασκευή από τις κεραμικές. Από αξεσουάρ έχει ελάχιστα, καμία σχέση με Weber, Kamado joe κτλ. Αν θυμάμαι καλά η Kamado joe έχει τα περισσότερα αξεσουάρ στην αρχική συσκευασία/τιμή.

Μεχρι στιγμής την έχω βρει σε Ολλανδία

https://www.fonteyn.nl/barbecues/kamado-bbq?brand=goldens--27--cast--iron&product_list_order=price


Όπως την έχω δει πάντως μου έχει κάνει περισσότερο κλικ, από τις υπόλοιπες κεραμικές (primo, green egg, Kamado joe, monolith κτλ). Βέβαια οι κεραμικές και η παραπάνω που αναφέρουν είναι σε αλλά επίπεδα τιμών.

Προς το παρόν την έχω απλά στα υπόψιν, αν αποφασίσω ποτέ να πάω σε τέτοιου είδους αγορά.

Σε απλό kettle, η Weber έχει πολλές επιλογές και σίγουρα είναι μια ασφαλής αγορά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα Στην παρέα.θελω να πάρω για πρώτη φορά και εγώ μια ψησταριά υγραερίου.κοιτουσα μέχρι 400€ και είδα την napoleon travelq 285.δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμη βέβαια.ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στο εξωτερικό που να μπορώ να την πάρω είτε αυτή είτε άλλη καλύτερη μεχρι 400€ και αν θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα.μιλησα με weber hellas και napoleon hellas και μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει εγγύηση ελληνική και επίσης ίσως να μη δουλεύει ελλαδα η να δουλεύει με μικρότερες δυνατότητες λόγω διαφοράς πίεσης....! Εσείς τι μου προτείνετε και από πού? Θέλω πάνω από όλα να δουλεύει με ασφάλεια μιας και μένω σε πολυκατοικία. Σας ευχαριστώ για την. Βοηθεια 

Επεξ/σία από angel79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, fantakola είπε

Έχει κάποιος στην κατοχή του ,ή έστω να έχει δει από κοντά , κάποια από τις Exivos?

Κοιτάζω τις Harmony και Omega 

εγω εχω την harmony ! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, angel79 είπε

Καλημέρα Στην παρέα.θελω να πάρω για πρώτη φορά και εγώ μια ψησταριά υγραερίου.κοιτουσα μέχρι 400€ και είδα την napoleon travelq 285.δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμη βέβαια.ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στο εξωτερικό που να μπορώ να την πάρω είτε αυτή είτε άλλη καλύτερη μεχρι 400€ και αν θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα.μιλησα με weber hellas και napoleon hellas και μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει εγγύηση ελληνική και επίσης ίσως να μη δουλεύει ελλαδα η να δουλεύει με μικρότερες δυνατότητες λόγω διαφοράς πίεσης....! Εσείς τι μου προτείνετε και από πού? Θέλω πάνω από όλα να δουλεύει με ασφάλεια μιας και μένω σε πολυκατοικία. Σας ευχαριστώ για την. Βοηθεια 

Κανονικα θα δουλευει, ξεκιναμε απο εκει. Αν τη φερεις απο Γερμανια πχ θα παρεις ενα ανταπτορα/ρακορ να ταιριαζει ο μαμα ρυθμιστης πιεσης που ειναι στα 50mbar σε ελληνικη φυαλη, ειτε θα αλλαξεις τον μαμα ρυθμιστη με εναν απο Ελλαδα αλλα παλι στα 50mbar. Κοστος στην πρωτη περιπτωση 5-6 ευρω και στη δευτερη 15 περιπου.

Στο θεμα της εγγυησης δεν σε καλυπτουν, οποτε θα πρεπει να μιλησεις με Γερμανια.

Αν η διαφορα ειναι 50-100ευρω, θα ελεγα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να παρεις απο Ελλαδα. Αν η διαφορα ειναι 250-300ευρω τοτε παρει απ εξω.

Υπαρχουν παιδια εδω που εχουν φερει απο Γερμανια και γω απο Αγγλια προ μπρεξιτ χωρις προβλημα. Κερδος για μενα προσωπικα 400€!!

Παμε παρακατω τωρα. Πιστευεις οτι θα σε καλυψει το μεγεθος; Να ψησεις 3-4 μπριζολες ειναι μια χαρα. Αν θες να ψησεις για παρεα ομως; ή αν θες να κανεις κανενα low and slow? ή αν θες να βαλεις καμια σουβλα για κανενα κοντοσουβλι/κοκορετσι/κοτοπουλο;

Αν θες σε καλη μαρκα, θα προτεινα να προσπαθησεις να μαζεψεις κατι ακομα να παρεις κατι μεγαλυτερο. Κοιτα για napoleon freestyle απο Γερμανια πχ. Αν δεν μπορεις να μαζεψεις παραπανω χρηματα, κοιτα για kenton naterial απο leroy με 3 ή 4 καυστηρες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

εγω εχω την harmony ! 
 

Για πες εντυπώσεις 

Καταρχάς, ο θερμοθαλαμος είναι κλειστού τύπου όπως σε Napoleon , BK, Weber ,ή είναι ανοιχτό από κάτω?

Την έχεις λειτουργήσει χειμώνα? Με προβληματίζει η απουσία διπλού καπακιού .

Την έχεις πάρει με βάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...