Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, angel79 said:

Καλημέρα Στην παρέα.θελω να πάρω για πρώτη φορά και εγώ μια ψησταριά υγραερίου.κοιτουσα μέχρι 400€ και είδα την napoleon travelq 285.δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμη βέβαια.ηθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί στο εξωτερικό που να μπορώ να την πάρω είτε αυτή είτε άλλη καλύτερη μεχρι 400€ και αν θα δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα.μιλησα με weber hellas και napoleon hellas και μου είπαν ότι δεν θα υπάρχει εγγύηση ελληνική και επίσης ίσως να μη δουλεύει ελλαδα η να δουλεύει με μικρότερες δυνατότητες λόγω διαφοράς πίεσης....! Εσείς τι μου προτείνετε και από πού? Θέλω πάνω από όλα να δουλεύει με ασφάλεια μιας και μένω σε πολυκατοικία. Σας ευχαριστώ για την. Βοηθεια 

Καλημέρα. Την έχω φέρει εγώ απο Γερμανία με τελικό κόστος περίπου 230€. Επιβεβαιώνω οτι δουλεύει κανονικά με το ανταπτοράκι που αναφέρθηκε.  Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος, αλλά και οι απαιτήσεις μου είναι μικρές. Να την ανάψω στο χαλαρό, και να ψήσω σύντομα, μπριζόλες, καλαμάκια, μπιφτέκια κλπ. Απλά πράγματα δηλαδή. Κατα τ' άλλα είναι όπως τα είπε ο @SagoniasSlutRos. Για πιό ιδιαίτερα ψησίματα είτε δεν κάνει, είτε θα σε παιδέψει. Αλλά μέχρι τα 250, άντε 300 πιστεύω αξίζει εφόσον ψάχνεις κάτι μικρό σε μέγεθος. Η εγγύηση σαφώς και δεν ισχύει Ελλάδα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

8 λεπτά πριν, angel79 είπε

Ποια είναι αξιόπιστα site να κοιτάξω απέξω? Μήπως έχει καλή προσφορά και τιμή και για μεγαλύτερη όπως λέτε.

Το αντίστοιχο σκρουτζ της Γερμανίας είναι το παρακάτω 

https://www.idealo.de

Έχε υπόψη σου ότι τα περισσότερα καταστήματα, αν όχι όλα, δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδα. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία όπως η παρακάτω για να τα φέρεις εδώ

https://www.eshopwedrop.gr

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να σου δώσουν παιδιά που την έχουν χρησιμοποιήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πω ρε γμτ.εγω νομίζα θα παραγγείλω και θα έρθει απέξω κατευθείαν....

Επίσης αυτή η napoleon freestyle που μου ειπατε είναι καλή αν πω να ανέβω λίγο στα χρήματα?? Παιρνει σουβλα?

Επεξ/σία από angel79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, angel79 είπε

Πω ρε γμτ.εγω νομίζα θα παραγγείλω και θα έρθει απέξω κατευθείαν....

Επίσης αυτή η napoleon freestyle που μου ειπατε είναι καλή αν πω να ανέβω λίγο στα χρήματα?? Παιρνει σουβλα?

Υπάρχει στημένη και στην έκθεση της αντιπροσωπείας. Μπορείς να την δεις κι από κοντά αν είσαι Αττική.


https://www.napoleon.com/de/de/grills/produkte/gasgrills/freestyle-serie

Παίρνει όλα τα αξεσουάρ. Προς τα τέλη του έτους θα έρθει και Ελλάδα, λογικά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να μπορούσα είμαι Έβρο και δεν έχουμε τπτ εδώ...τι να πω...

Κανένα site που να ξέρουμε ότι στέλνει κατευθείαν Ελλάδα υπάρχει με καλές τιμές να πάρω την freestyle από εκεί??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή η freestyle υπάρχει μόνο στην Γερμανία. Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ, τα καταστήματα αυτά δεν στέλνουν απευθείας Ελλάδα. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία, όπως αυτή που παρέθεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fantakola είπε

Για πες εντυπώσεις 

Καταρχάς, ο θερμοθαλαμος είναι κλειστού τύπου όπως σε Napoleon , BK, Weber ,ή είναι ανοιχτό από κάτω?

Την έχεις λειτουργήσει χειμώνα? Με προβληματίζει η απουσία διπλού καπακιού .

Την έχεις πάρει με βάση?

την εχω 6μήνες περίπου   την δούλεψα χειμώνα δλδ , πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν είχα  ποτέ , και εχω ψήσει αρκετά  και σχεδόν απ όλα τα είδη εμεσο αμεσο  τώρα σκέφτομαι να πάρω σούβλα  είτε τη δική της  είτε  κάποια του εμπορίου  , υπάρχουν υποδοχές  αυτό που μαίνει είναι να βρώ τρόπο να στηρίξω το μοτέρ αλλά δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα
την εχω χωρίς βάση ,  δεν  συνεφερε οικονομικά  , μου ήταν ποιο ευκολο να κάνω μια βάση /τραπέζι
τωρα σε οτι αφορά τον θάλαμο που ρωτάς  , η ψησταριά αυτή δεν εχει καμια σχέση με αυτές που αναφέρεις  , εχει άλλο σχεδιασμό ,    δεν υπάρχει κάδος   ,στο κάτω μέρος αλλά ενα συρτάρι που κλείνει ουσιαστικά το κάτω μέρος , στο συρτάρι  βάζω αρκετό νερό έτσι ότι λίπος υπάρχει πέφτει μέσα του  και απλά όταν τελειώσω το ψησιμο το αδειάζω  και ουσιαστικά εχω τελείωσει με το καθάρισμα στο κάτω μέρος ,         στην ουσία δλδ όπως καταλαβα  είναι μια ψησταριά  επαγγελματικού τύπου όπως αυτές που υπάρχουν στα μαγαζιά πστην  εχουν προσθέσει  κάποιο καπάκι  και εχει μετατραπεί σε κλειστή , το καπακι δεν εχει διπλό τοίχωμα  πρόβλημα όμως δεν εχω δει ( και ketle  της weber  αλλά και η trager το κάπακι τους μονό είναι )
υπα΄ρχει μάλιστα και ενας συνψήστης που εχει κάνει μερικά βίντεο με την ίδια 
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, greenroadrunner είπε

Δοκιμή για το κυριακάτικο τραπέζι γύρος σε σούβλα από λεπτοκομμένες χοιρινές μπριζόλες λαιμού:
untitled.jpg.5e4048827dfecf145aa4106748e6d89f.jpg

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Για πες πως βγηκε; Και τι μπαχαρικα εβαλες; Ειχε βαλει και ο Πετρετζικης μια που φαινοταν πολυ ωραια.

Χρησιμοποιώ συχνά το dry rub του guga (https://youtu.be/omXFw_JnP4E) που με δοκιμές είδα ότι μου αρέσει καλύτερα με διπλό αλάτι και χωρίς τη κανέλα. Με αυτή την αναλογία το χρησιμοποιώ ακριβώς όπως θα έβαζα αλάτι. Έτσι δεν είναι πολύ έντονο το αποτέλεσμα για να σκεπάσει τη γεύση του κρέατος.

Το παραπάνω διαλυμένο σε ελαιόλαδο + ξύδι από κόκκινο κρασί + λίγο Colgin liquid smoke και μαρινάρισμα στο ψυγείο από το προηγούμενο βράδυ.

Στο ψήσιμο είχα ταψί με νερό από κάτω και δεν άργησε ιδιαίτερα γιατί δεν το έφτιαξα πολύ χοντρό, να ήταν το πολύ 10εκ σε διάμετρο. Το έβγαλα τους 70°C γιατί βιαζόμασταν αν και κάπου διάβασα ότι για σούβλα σε χοιρινό λαιμό θες τουλάχιστον 82°C για να λιώσουν όλοι οι συνδετικοί ιστοί.

Βγήκε πάρα πολύ ωραίο και μαλακό. Το ξύδι λογικά κάνει δουλειά. Ελάχιστο λίπος έμεινε διακριτό και όσο δεν απορροφήθηκε απ το κρέας έτρεξε στο ταψί. Επίσης έκανε φοβερή κρούστα και μάλλον βοηθάει η ζάχαρη σε αυτό. Άλλη φορά που θα έχω παραπάνω χρόνο θα ήθελα αφού κόψω το απ έξω, να το ξαναβάζω να πάρει χρώμα. Θα δυσκολεύουν λίγο οι πιρούνες στις άκρες για αυτό αλλά ίδωμεν!

Επεξ/σία από greenroadrunner
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ηνίοχος είπε

την εχω 6μήνες περίπου   την δούλεψα χειμώνα δλδ , πρόβλημα με θερμοκρασίες δεν είχα  ποτέ , και εχω ψήσει αρκετά  και σχεδόν απ όλα τα είδη εμεσο αμεσο  τώρα σκέφτομαι να πάρω σούβλα  είτε τη δική της  είτε  κάποια του εμπορίου  , υπάρχουν υποδοχές  αυτό που μαίνει είναι να βρώ τρόπο να στηρίξω το μοτέρ αλλά δεν πιστεύω να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα
την εχω χωρίς βάση ,  δεν  συνεφερε οικονομικά  , μου ήταν ποιο ευκολο να κάνω μια βάση /τραπέζι
τωρα σε οτι αφορά τον θάλαμο που ρωτάς  , η ψησταριά αυτή δεν εχει καμια σχέση με αυτές που αναφέρεις  , εχει άλλο σχεδιασμό ,    δεν υπάρχει κάδος   ,στο κάτω μέρος αλλά ενα συρτάρι που κλείνει ουσιαστικά το κάτω μέρος , στο συρτάρι  βάζω αρκετό νερό έτσι ότι λίπος υπάρχει πέφτει μέσα του  και απλά όταν τελειώσω το ψησιμο το αδειάζω  και ουσιαστικά εχω τελείωσει με το καθάρισμα στο κάτω μέρος ,         στην ουσία δλδ όπως καταλαβα  είναι μια ψησταριά  επαγγελματικού τύπου όπως αυτές που υπάρχουν στα μαγαζιά πστην  εχουν προσθέσει  κάποιο καπάκι  και εχει μετατραπεί σε κλειστή , το καπακι δεν εχει διπλό τοίχωμα  πρόβλημα όμως δεν εχω δει ( και ketle  της weber  αλλά και η trager το κάπακι τους μονό είναι )
υπα΄ρχει μάλιστα και ενας συνψήστης που εχει κάνει μερικά βίντεο με την ίδια 
 

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ο λόγος που με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση της στο κρύο είναι γιατί την θέλω για Σουηδία όπου και μένω και εκεί ευελπιστώ να ψήνω με θερμοκρασίες που θα είναι κοντά στο μηδέν ή μεταξύ -2 έως 7. Με περισσότερο θα κάνω υπομονή 😅

Μπορείς να μου δείξεις που την έχεις στηρίξει? Υποθέτω ότι έχεις βάλει σε μπαλκόνι λογικά? Η βάση είναι πανάκριβη ρε γμτ, 400€..

Τα έχω δει τα.βιντεο του καρνιβορους 🤤🤤🤤

Κατι που με προβληματισε είναι οι καυστήρες της. Επειδή είναι τριπλοί, σε περίπτωση που χαλάσει ένας, θα πρέπει να αλλαχτούν όλοι , αλλά από όσο ρώτησα έχουν 40€, οπότε δεν είναι κάτι το τραγικό.

Έχεις δει με θερμόμετρο αν η κατανομή της θερμοκρασίας είναι όντως ίση σε όλη την επιφάνεια της ψησταριάς ?

Στα συν της ότι είναι κατασκευασμένή εξολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι , αλλά οι χαλύβδινοι καυστήρες δεν ξέρω τι αντοχή θα έχουν στον χρόνο σε σύγκριση με Napoleon Rogue πχ 🤔

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν παω σε μια kenton naterial 3-4 καυστηρες ειναι ποιοτικη?θα πηγαινα εκει μονο λογω καλης τιμης.....!να προτιμησω με 3 η με 4 και ας υπαρχουν??ειναι μικρη διαφορα.φοβαμαι για noname οπως αυτες μην εχω κανα θεμα και κανει καμια διαρροη η μπαμ...εκτος αν ειναι αγορασμενη απο πολλα ατομα και ειναι εγγυηση.Επισης δεν ξερω...ανταλακτικα υπαρχουν η την παιρνω για καμια 3-4 χρονια και μετα πεταμα οποτε να παρω μια πιο μικρη αλλα επωνυμη οπως η napoleon travel q?

Επεξ/σία από angel79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε το πρωτο ψησιμο στην 425 με κοτοπουλο φιλετο...και πηγε εξαιρετικα....

 

Οταν την καθαρισα λιγο παρατηρησα δυο θεματακια...

Το θερμομετρο εμφανισε ενα μικρο θολωμα ...το οποιο δεν ειναι εξωτερικο....

Και η βαση της φιάλης εσπασε σε ενα ποδαρακι (απο το βαρος??)  ...αλλα δεν επηρεαζει την ευσταθεια...

Εχει τυχει σε κανεναν...ειδικα το θολωμα του θερμομετρου.....

Screenshot_20210719-163449_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163506_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163608_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fantakola είπε

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Ο λόγος που με ενδιαφέρει τόσο η απόδοση της στο κρύο είναι γιατί την θέλω για Σουηδία όπου και μένω και εκεί ευελπιστώ να ψήνω με θερμοκρασίες που θα είναι κοντά στο μηδέν ή μεταξύ -2 έως 7. Με περισσότερο θα κάνω υπομονή 😅

Μπορείς να μου δείξεις που την έχεις στηρίξει? Υποθέτω ότι έχεις βάλει σε μπαλκόνι λογικά? Η βάση είναι πανάκριβη ρε γμτ, 400€..

Τα έχω δει τα.βιντεο του καρνιβορους 🤤🤤🤤

Κατι που με προβληματισε είναι οι καυστήρες της. Επειδή είναι τριπλοί, σε περίπτωση που χαλάσει ένας, θα πρέπει να αλλαχτούν όλοι , αλλά από όσο ρώτησα έχουν 40€, οπότε δεν είναι κάτι το τραγικό.

Έχεις δει με θερμόμετρο αν η κατανομή της θερμοκρασίας είναι όντως ίση σε όλη την επιφάνεια της ψησταριάς ?

Στα συν της ότι είναι κατασκευασμένή εξολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι , αλλά οι χαλύβδινοι καυστήρες δεν ξέρω τι αντοχή θα έχουν στον χρόνο σε σύγκριση με Napoleon Rogue πχ 🤔

 

 

ναι είναι ακριβή η βάση απ την άλλη  απ όσο θυμάμαι είναι  ανοξείδωτη και ίσως να δικαιολογείτε το κόστος  αλλά αυτό ήταν κατι που δεν με ενδιέφερε , ετσι πήρα  κάποια σίδερα και μαζί με ενα φίλο έκανα ενα μεταλλικό τραπέζι αυτό είναι όλο  μ εβαλες σε σκέψεις όμως και εκανα μια αναζήτηση εδω  αν θες ρίξε μια ματιά
θερμοκρασία δεν εχω μετρήσει  θερμοκρασία όμως εχω παντού ίσως λίγο λιγότερο δεξιά αριστερά στις άκρες αλλά μην φανταστείς κάτι σοβαρό  , απλά μάλλον επειδή οι καυστήρες έχουν πυκνή διάταξη  δημιουργείτε  η αισθηση  της διαφοράς  θερμοκρασίας .
τώρα για τους καυστήρες τι να σου πω  μ ξέρω οτι έχουν 4χρόνια εγγύηση και αν κρίνω απο την εγγύηση που δίνετε για τα υπόλοιπα μέρη μάλλον  αντέχει περισσότερο (7 χρόνια δίνει για τα υπόλοιπα αλλά πιάσεις  στα χέρια  τη σχάρα θα καταλάβεις οτι δεν θα πάθει τίποτα ακόμη και αν περάσουν 10 χρόνια και βάλε ,  γενικα σαν κατασκευή φαίνεται  οτι θα αντέξει στο χρόνο )
ελπίζω να σε βοήθησα

      

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, angel79 είπε

αν παω σε μια kenton naterial 3-4 καυστηρες ειναι ποιοτικη?θα πηγαινα εκει μονο λογω καλης τιμης.....!να προτιμησω με 3 η με 4 και ας υπαρχουν??ειναι μικρη διαφορα.φοβαμαι για noname οπως αυτες μην εχω κανα θεμα και κανει καμια διαρροη η μπαμ...εκτος αν ειναι αγορασμενη απο πολλα ατομα και ειναι εγγυηση.Επισης δεν ξερω...ανταλακτικα υπαρχουν η την παιρνω για καμια 3-4 χρονια και μετα πεταμα οποτε να παρω μια πιο μικρη αλλα επωνυμη οπως η napoleon travel q?

Η άποψή μου είναι να περιμένεις να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις κάτι καλό. Αν για κάποιο λόγο βιάζεσαι, τότε η λύση της Kenton είναι μια τίμια επιλογή για τα χρήματά της. Τις naterial τις έχει πολλά χρόνια το Leroy και δε νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα με ανταλλακτικά στο εγγύς μέλλον.

Η πιθανότητα διαρροής υπάρχει σε όλες. Ο πιο σημαντικός παράγοντας είναι το ανθρώπινο χέρι. Σε όλες χρειάζεται να γίνεται έλεγχος πριν την πρώτη χρήση και σε κάθε αλλαγή φιάλης. Το λάστιχο επίσης θα πρέπει να ελέγχεται για φθορές και να γίνεται αλλαγή.

Οι φορητές ψησταριές, όπως αυτή που αναφέρεις, είναι διαφορετικής λογικής και σε περιορίζουν για κάποια ψησίματα, όπως ανέφερε και σε προηγούμενο ποστ ο Φάνης.

57 λεπτά πριν, anergos13 είπε

Εγινε το πρωτο ψησιμο στην 425 με κοτοπουλο φιλετο...και πηγε εξαιρετικα....

 

Οταν την καθαρισα λιγο παρατηρησα δυο θεματακια...

Το θερμομετρο εμφανισε ενα μικρο θολωμα ...το οποιο δεν ειναι εξωτερικο....

Και η βαση της φιάλης εσπασε σε ενα ποδαρακι (απο το βαρος??)  ...αλλα δεν επηρεαζει την ευσταθεια...

Εχει τυχει σε κανεναν...ειδικα το θολωμα του θερμομετρου.....

Screenshot_20210719-163449_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163506_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163608_Gallery.jpg

Για το θερμόμετρο, δες αν έχει νερό/υγρό που έχει περάσει μέσα και μπορεί να εξατμιστεί με άναμμα στο φουλ για λίγη ώρα. Άφησε να κρυώσει η ψησταριά και δες αν έχει φύγει ή όχι. Αν παραμείνει επικοινώνησε απευθείας με την αντιπροσωπεία.

Από την στιγμή που τοποθέτησες σωστά την μπουκάλα στην θέση της και έσπασε, επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...