Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, anergos13 είπε

Εγινε το πρωτο ψησιμο στην 425 με κοτοπουλο φιλετο...και πηγε εξαιρετικα....

 

Οταν την καθαρισα λιγο παρατηρησα δυο θεματακια...

Το θερμομετρο εμφανισε ενα μικρο θολωμα ...το οποιο δεν ειναι εξωτερικο....

Και η βαση της φιάλης εσπασε σε ενα ποδαρακι (απο το βαρος??)  ...αλλα δεν επηρεαζει την ευσταθεια...

Εχει τυχει σε κανεναν...ειδικα το θολωμα του θερμομετρου.....

Screenshot_20210719-163449_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163506_Gallery.jpg

Screenshot_20210719-163608_Gallery.jpg

Εμένα μου εμφάνισε πάνω στο κάψιμο που έκανα στην αρχή υγρασία μέσα στο θερμόμετρο. Βέβαια η θερμοκρασία ήταν στους 360. Δεν ξέρω και εγώ αν ήταν φυσιολογικό. Βέβαια έφυγε κατευθείαν μόλις έπεσε η θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, gudinakos είπε

να μη το σκέπτεσαι, για εμενα θα εδινα τα διπλα στο meater  η σε ενα απλο τυπικο των 10-20 . των ακρων δλδ 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στους ψηστες! Τελικα η Naterial Kenton με τους 4 καυστηρες στα 230€ προσφορα για τα μελοι ηταν η καλυτερη επιλογη που θα μπορουσα να κανω! Περα οτι ειναι πανεμορφη, σταθερη, ευρύχωρη (παιρνει μπολικο πραμα μεσα 🍖)... ανεβαζει και θερμοκρασιες παρα πολυ γρηγορα (370° σε 5 λεπτα με το χρονομετρο και μετα ανεβηκε και αλλο) και ψηνει φυσικα και υπεροχα! Εχω ψησει μεσα σε 1 εβδομαδα 5 φορες. Τσιπουρες, Μπιφτεκια, Μοσχαρισιες μπριζολες, Χοιρινη Σπαλα (μεγαλο κομματι) και σημερα μπιφτεκια για μπεργκερς. Βγηκαν ολα φανταστικα! Καλα ψησιματα σε ολους και οποιος το σκέφτεται για αυτην την ψησταρια να μην το σκέφτεται. Πληρει ΟΛΕΣ τις προϋποθέσεις και τα θελω του ψηστη για ψησταριες μεχρι 500€. Εχει μεχρι και ανοιχτηρι για μπύρες ενσωματωμένο!!!! 😂🍖🍻

Επεξ/σία από TheCap27
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2021 στις 12:47 ΠΜ, anergos13 είπε

Καθε εμποδιο για καλο...

 Απο εκει που ειχα παραγγειλει την 365 (Ευραγωρα)  τα κανανε σαλατα ...και φερανε την 365SB....και λογω του λαθους μου την εδιναν με μια εκπτωση....

Αλλα ευτυχως ειχε φερει το You.gr την 425 ετοιμοπαραδοτη και με ανετο διακανονισμο....ολα εγιναν απλα και γρηγορα.....

 

Παραλαβη εχθες, σημερα συναρμολογηση...αυριο σε λειτουργια.....

Σουβλα απο aliexpress και κουκουλα απο Amazon...εκατσαν αψογα!!

20210718_211650.jpg

 

Screenshot_20210719-004600_Gallery.jpg

Το στρόγγυλο μεταλλικό εξάρτημα που πατάει η σούβλα από τα αριστερά στην φωτογραφία υπήρχε στην συσκευασία ή είναι κάποια πατέντα δική σου;

Ρωτάω γιατί στις φωτογραφίες του προϊόντος στο λινκ δεν δείχνει τέτοιο εξάρτημα.

Επεξ/σία από depmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλικάρια μιας και προέκυψε μια weber q 2200 με βάση της και κουκουλα θα την κάνω την δουλειά μου σαν μέγεθος για 4-5 ατομα σπίτι αν πάρω και την σουβλα η θα προτιμούσατε με τα ίδια χρήματα την kendon naterial 4b ?

Επεξ/σία από angel79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, angel79 said:

Παλικάρια μιας και προέκυψε μια weber q 2200 με βάση της και κουκουλα θα την κάνω την δουλειά μου σαν μέγεθος για 4-5 ατομα σπίτι αν πάρω και την σουβλα η θα προτιμούσατε με τα ίδια χρήματα την kendon naterial 4b ?

Είναι διαφορετική η φιλοσοφία τους. Εγώ θα έπαιρνα την weber. Αλλά εγώ δεν θα βάλω ποτέ σούβλα. Για 4-5 άτομα είναι οκ οριακά η weber.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, angel79 είπε

Παλικάρια μιας και προέκυψε μια weber q 2200 με βάση της και κουκουλα θα την κάνω την δουλειά μου σαν μέγεθος για 4-5 ατομα σπίτι αν πάρω και την σουβλα η θα προτιμούσατε με τα ίδια χρήματα την kendon naterial 4b ?

Το κακό με την weber q 2200 είναι ότι πέραν της χωρητικότητας, έχει μόνο έναν καυστήρα, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα παραπάνω. Ιδίως με την σούβλα πιστεύω θα δυσκολευτείς (δεν ξέρω καν αν παίρνει σούβλα). Νομίζω ότι είναι για πολύ βασική χρήση και η τιμή της είναι πολύ ψηλά για αυτό που προσφέρει. Κοίτα και στις άλλες εταιρίες στα ίδια χρήματα τι παίρνεις. 

 

Για την Kenton δες το ποστ του @TheCap27 λίγο πιο πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, angel79 είπε

Όχι την παίρνω μτχ 300€ και λέω αυτήν η την naterial 4b.η kenton θαμαι καινούρια φυσικά...γι'αυτό ρωτάω ποια αξίζει.

Το θέμα είναι τι ανάγκες θέλεις να καλύψεις. Όπως έχει ειπωθεί αρκετές φορές, πρόκειται για διαφορετικού τύπου ψησταριές.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το μεγάλο γινεται μικρό αλλά το αντίθετο όχι, καλύτερα στην kenton.

Και αν σ' αρέσει το σπορ μαζεύεις λεφτά για κάτι καλύτερο. Η άλλη έχει πολλούς περιορισμούς 

Λέω εγώ....😁😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, angel79 είπε

Όχι την παίρνω μτχ 300€ και λέω αυτήν η την naterial 4b.η kenton θαμαι καινούρια φυσικά...γι'αυτό ρωτάω ποια αξίζει.

Ειναι σαν να διαλεγεις αναμεσα σε smart και ενα skoda oktavia πχ που πες οτι κοστιζουν τα ιδια χρηματα. Καταλαβαινεις φυσικα που το παω.... δεν κανω αμεση συγκριση ποιοτητας-αξιοπιστιας κλπ αλλα στο μεγεθος και μονο.

Αν μου ελεγες οτι βρηκες μεταχειρισμενη weber spirit 310 θα σου ελεγα να παρεις αυτη με κλειστα τα ματια.

Παντως και ενα παιδι εδω, νομιζω ο Ηλιας, ειχε την αντιστοιχη travel της napoleon με τους 2 καυστηρες κιολας, και την αλλαξε πολυ συντομα σε μια μεγαλη rogue. Και φανταζομαι ο κυριος λογος ηταν το μεγεθος. Και γω φαντασου οταν πηρα την ψησταρια ημουν μονος και πηρα μεγαλη με 3 καυστηρες και την αναβα να ψησω μια μπριζολα ή ενα στηθος κοτοπουλο. Αλλα οταν χρειαστηκε το μεγεθος ηταν εκει....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gudinakos είπε

Και πάλι είναι υπερβολικά λεφτά για αυτό που κάνει.

Όποιος είναι σε αναζήτηση για θερμόμετρο, ας έχει υπόψη την παρακάτω προσφορά του γερμανικού Amazon για το Inkbird IBT-4XS μέχρι τις 24/7/2021 που βγαίνει 48,40€ τελική τιμή με τα μεταφορικά.
https://www.amazon.de/gp/product/B076QBJVWX

Ανήκει στην κατηγορία των bluetooth θερμόμετρων με τα οποία παρακολουθείς θερμοκρασίες από το app στο κινητό. Το συγκεκριμένο έχει 4 probes και ένδειξη θερμοκρασιών στην οθόνη εκ περιτροπής.

Inkbird_Bluetooth_IBT-4XS_Magnetic_Meat_Thermometer_Amazon_de.png.6350966cfcce15b4f91932cc35ed9dcc.png

Amazon.de_Checkout.png.6286c6d710e772e907e91ed0d37b45a0.png

Το έχω περίπου από το Πάσχα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από ακρίβεια αξιοπιστία και εμβέλεια. Το είχα πάρει τότε σε προσφορά από aliexpress ακόμη φθηνότερα αλλά βλέπω τώρα ότι η ευρωπαϊκή αποθήκη του αλί δεν στέλνει Ελλάδα για κάποιο λόγο. Δεν θα το ρίσκαρα από Κίνα.

 

Το meater που αναφέρουν τα παιδιά είναι σε άλλη κλάση. Το μόνο αρνητικό του είναι ότι είναι αρκετά ακριβό για 1 probe αλλά μετράει ταυτόχρονα εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία, είναι τελείως ασύρματο και είναι ίσως το μοναδικό κατάλληλο για σούβλα. Το παρακολουθώ κι εγώ μήπως και προκύψει καμία προσφορά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greenroadrunner είπε

Και πάλι είναι υπερβολικά λεφτά για αυτό που κάνει.

Όποιος είναι σε αναζήτηση για θερμόμετρο, ας έχει υπόψη την παρακάτω προσφορά του γερμανικού Amazon για το Inkbird IBT-4XS μέχρι τις 24/7/2021 που βγαίνει 48,40€ τελική τιμή με τα μεταφορικά.
https://www.amazon.de/gp/product/B076QBJVWX

Ανήκει στην κατηγορία των bluetooth θερμόμετρων με τα οποία παρακολουθείς θερμοκρασίες από το app στο κινητό. Το συγκεκριμένο έχει 4 probes και ένδειξη θερμοκρασιών στην οθόνη εκ περιτροπής.

Inkbird_Bluetooth_IBT-4XS_Magnetic_Meat_Thermometer_Amazon_de.png.6350966cfcce15b4f91932cc35ed9dcc.png

Amazon.de_Checkout.png.6286c6d710e772e907e91ed0d37b45a0.png

Το έχω περίπου από το Πάσχα και είμαι πολύ ευχαριστημένος από ακρίβεια αξιοπιστία και εμβέλεια. Το είχα πάρει τότε σε προσφορά από aliexpress ακόμη φθηνότερα αλλά βλέπω τώρα ότι η ευρωπαϊκή αποθήκη του αλί δεν στέλνει Ελλάδα για κάποιο λόγο. Δεν θα το ρίσκαρα από Κίνα.

 

Το meater που αναφέρουν τα παιδιά είναι σε άλλη κλάση. Το μόνο αρνητικό του είναι ότι είναι αρκετά ακριβό για 1 probe αλλά μετράει ταυτόχρονα εσωτερική και εξωτερική θερμοκρασία, είναι τελείως ασύρματο και είναι ίσως το μοναδικό κατάλληλο για σούβλα. Το παρακολουθώ κι εγώ μήπως και προκύψει καμία προσφορά.

Εχοντας και αυτο και το meater θα ελεγα οτι για πρωτη αγορα, καλυτερο ειναι το inkbird. Το meater αυτο που κανει παραπανω ειναι οτι μπαινει και σε σουβλα, οποτε βλεπεις στο κινητο τι γινεται και δεν χρειαζεται να πηγαινεις να ανοιγεις καπακι και να μετρας συνεχεια.

Εχει ενα αρνητικο μεγαλο για μενα το meater. Bαραει κοκκινα στις θερμοκρασιες γυρω στους 270C και σου λεει να χαμηλωσεις τη φωτια γιατι θα χαλασει. Και φτανει για πλακα σε αυτα τα νουμερα κοντα στη σχαρα. Και για τα λεφτα που εχεις δωσει δεν το ρισκαρεις. Οποτε ειναι κυριως για indirect ψησιματα. Το αλλο σαφως και δεν ειναι ανθεκτικο σε υπερβολικες θερμοκρασιες, αλλα και να σου χαλασει καταλαθος, παιρνεις ενα αλλο probe και το αντικαθιστας και τελος. Συν το προφανες αρνητικο που εχει το meater ειναι οτι παιρνεις με 100€ ενα μονο probe, ενω στο αλλο τεσσερα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...