Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καμια σχεση το παραδειγμα γιατι μιλαμε για αλλα ποσα.Μιλαμε για διαφορα 150-200ε στο ενα προιον κ κανα δεκαχιλαρο στο αλλο.

Εγω που ειμαι τσιγγουνης πχ κ θελω να τα λεφτα να πιανουν τοπο αν εδινα 200ε για κατι που δεν ψηνει καν σωστα θα τα εκλεγα για 2 χρονια.Γιατι οι περρισοτερες απ αυτες τις no name ψησταριες δεν ψηνουν καν ομοιομορφα στην επιφανεια τους.Πιο δυνατα ψηνουν πισω,πιο χαμηλα μπροστα κτλ.

Η weber που μαζι με την broil king ειναι η ferrari των ψησταριων εχει κ φτηνα ,πιο μικρα μοντελα στα 300 με 350ε.Οποτε απ το να δωσεις 200-250ε για κατι no name που δεν ξερεις πως αποδιζει, ανεβαζεις ενα 50αρικο το μπατζετ και παιρνεις ενα τοπ προιον που θα σου κανει την δουλεια ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ για μια 10ετια+.Μιλαμε για πολυ μικρη διαφορα για να μην παρεις κατι κορυφαιο.

Για μενα το χω γραχει κ σε πιο πισω σελιδες αν θες να πεις οτι γλιτωνεις ενα ταδε ποσο επειδη δεν εισαι τοσο του ψησιματος παιρνεις κατι με 100ε για να εχεις να κανεις την δουλεια σου κ ξενοιαζεις.Αν ομως σκεφτεσαι να δωσεις 250-300-350ε που ειναι σοβαρο ποσο για μια τετοια αγορα ,ανεβαινεις λιγο κ παιρνεις κατι κορυφαιο

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2115

  • ilpapacha

    1953

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, alimentas είπε

Γιατι οι περρισοτερες απ αυτες τις no name ψησταριες δεν ψηνουν καν ομοιομορφα στην επιφανεια τους.Πιο δυνατα ψηνουν πισω,πιο χαμηλα μπροστα κτλ.

Αυτό είναι μεγάλη αλήθεια και το έχω δει στην 2η που πηρα (στην πρώτη δεν υπήρχε αυτό το θέμα) καθως και σε άλλες φθηνές φίλων. Μπορεί να σου δίνει φαινομενικά μεγάλη επιφάνεια ψησίματος αλλά στην πράξη χάνεις εν τελεί ένα 20-25% από αυτήν. Ένα ακόμα πρόβλημα που παρατήρησα σε αυτή που έχω τώρα και ίσως έπαιξε ρολο στις αναφλέξεις είναι οι κακές κλίσεις στον πάτο του φούρνου με αποτέλεσμα να μη καταλήγουν όλα τα λίπη στο συλλέκτη και να αναφλέγονται...


Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν έχω όρεξη να την καθαρίζω ενδελεχώς κάθε φορά παρά να το κάνω ανά 3-4-5 ψησιματα (Και δεν εννοώ ψήσιμο για 10 άτομα αλλά το καθημερινό φαγητό ήτοι μαξ 1 κιλό κρέατα ανά φορά) καθως επίσης κ την ανώτερη ποιοτητα κατασκευής των επωνύμων όπως ήδη έγραψα η επόμενη αγορά μου θα είναι Weber ασυζητητί. 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στο τσακ να χτυπησω την 310 Weber, μπορεί να μου πει κάποιος αν οι χοιρινές μπριζόλες είναι εξίσου νόστιμες με αυτές που ψήνονται σε κάρβουνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Xorxhs! είπε

Επειδή είμαι στο τσακ να χτυπησω την 310 Weber, μπορεί να μου πει κάποιος αν οι χοιρινές μπριζόλες είναι εξίσου νόστιμες με αυτές που ψήνονται σε κάρβουνο?

Σαν να τρως σε ταβέρνα (κατ εμέ). Νομίζω οι χοιρινες είναι το πιο εύκολο πράγμα να ψήσεις.

Σχετικά με το καθάρισμα που λέτε, εγώ πάντως καθαρίζω τη σχάρα μόνο κάθε φορά με τρίψιμο. Γενικό καθάρισμα κάνω κάθε 3-4 μήνες και ψήνω σχεδόν κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν το μετανιωσα που αγόρασα την Campingaz4 από 500 ευρώ μόνο 250, είμαι πολύ ευχαριστημένος για 2-3 ψησίματα την εβδομάδα.Αν δεν είχε την προσφορά δε θα έπαιρνα ψησταριά υγραερίου με 500 ευρώ, βρήκα καλή έκπτωση και την πήρα.΄Ίσως άλλες μάρκες να είναι καλύτερες και να αντέχουν περισσότερο, ο χρόνος θα δείξει, αλλά με καλή συντήρηση , συχνό καθαρισμό πιστεύω να αντέξει.Πολύ καλό και υγιεινό ψήσιμο για ψάρια, μπριζόλες , ακόμα και προβατίνα είναι το ρομποτάκι φουρνάκι, δίχως κάπνα , μυρωδιές για 2-3 άτομα είναι τέλειο , το συνιστώ ανεπιφύλαχτα ιδιαίτερα τους χειμερινούς μήνες.Το μόνο μειονέκτημα  ο μεγάλος χρόνος ψησίματος, γιατί όντως ψήνει ρόδινες μπριζολίτσες και όλα τα κρεατικά. Μηνξεχνάτε και την κουζίνα σας , τα φουρνιστά εκεί κι όχι στην υγραερίου...αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Σαν να τρως σε ταβέρνα (κατ εμέ). Νομίζω οι χοιρινες είναι το πιο εύκολο πράγμα να ψήσεις.

Σχετικά με το καθάρισμα που λέτε, εγώ πάντως καθαρίζω τη σχάρα μόνο κάθε φορά με τρίψιμο. Γενικό καθάρισμα κάνω κάθε 3-4 μήνες και ψήνω σχεδόν κάθε μέρα.

Τη σχάρα κάθε φορά την καθάριζα και εγώ. Μιλάω για γενικό καθάρισμα ότι δεν κάνω κάθε φορά παρά ανά 4-5 ψησιματα. Αν την άφηνα 3 μήνες θα είχα κάψει όλη τη γειτονιά άσε που δε θα είχε μείνει σήμερα τίποτα από τα σίδερα της. Ποιο μοντέλο έχεις; Δε σου κάνει αναφλέξεις από τα καμμένα λίπη στον πάτο; Πραγματικά αν δε τη καθαρίσω ενδελεχώς τακτικά γίνεται χαμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Τι εννοεις;; για δωσε ινφο πλιζ.

 

Στο μεγάλο ταψί της κουζίνας, λαδόκολλα,κλαδιά από κλήματα,μισό αρνάκι περίπου 4 κιλά και στη weber 150-200 βαθμούς,κλειστό καπάκι με 2  πλαινούς καυστήρες για 2 ώρες,και στο τέλος περίπου 30-40 λεπτά και τον 3 αναμμένο ,γλύκισμα,ακόμα ψάχνω κάποιον να καταλάβει εάν έγινε σε ταψί στο υγραέριο η στην σούβλα στο κάρβουνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τη σχάρα κάθε φορά την καθάριζα και εγώ. Μιλάω για γενικό καθάρισμα ότι δεν κάνω κάθε φορά παρά ανά 4-5 ψησιματα. Αν την άφηνα 3 μήνες θα είχα κάψει όλη τη γειτονιά άσε που δε θα είχε μείνει σήμερα τίποτα από τα σίδερα της. Ποιο μοντέλο έχεις; Δε σου κάνει αναφλέξεις από τα καμμένα λίπη στον πάτο; Πραγματικά αν δε τη καθαρίσω ενδελεχώς τακτικά γίνεται χαμος

Την Weber genesis II e-310 έχω. Όχι δεν έχω θέμα με αναφλεξεις. Σε λογικά πλαίσια μόνο. Την έχω από Οκτώβρη και έχω κάνει γενικό καθαρισμό δύο φορές. Εξωτερικά την καθαρίζω συχνά να τη βλέπω να γυαλίζει χαχα. 

Χτες που έκανα κατσικάκι στη σούβλα, είχα αναφλεξεις μόνο τη στιγμή που το αλειφα με λάδι-μουστάρδα. Αλλά ήταν στιγμιαία. Μόλις έσταζε έπαιρνε φωτιά το λάδι και έσβηνε αμέσως. Απλά για να μην μου το μαυρίσει, έκλεισα τους καυστηρες για μισό λεπτό μέχρι να το περάσω όλο ένα χέρι. 

Επίσης μόλις χτες ανακάλυψα ότι έχει συρωμενο ταψάκι από κάτω για εύκολο καθάρισμα 😅 οπότε ίσως το κάνω πιο συχνά.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάθε 5-6 ψησίματα καθαρίζω τον πάτο απ'τα καμμένα και τους ανακλαστήρες. Επίσης θέλω να πω πως έψησα ξανά 2.5 κιλά παϊδάκι από μεγάλο λιπαρό αρνί, σε ψιλοβρωμικη ψησταριά, και ΔΕΝ είχα flare-ups. Στη μέση η ένταση και με κλειστό καπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, filippos_kar είπε

Εγώ κάθε 5-6 ψησίματα καθαρίζω τον πάτο απ'τα καμμένα και τους ανακλαστήρες. Επίσης θέλω να πω πως έψησα ξανά 2.5 κιλά παϊδάκι από μεγάλο λιπαρό αρνί, σε ψιλοβρωμικη ψησταριά, και ΔΕΝ είχα flare-ups. Στη μέση η ένταση και με κλειστό καπάκι.

Αυτό ακριβώς κάνω κ εγώ και όχι ανά 5-6 αλλ συνήθως ανά 4-5 ψησιματα. Ε ακόμα και αυτά που έμεναν πριν την καθαρίσω ήταν ικανά να δημιουργήσουν χαμό και εάν χαζεύεις μέχρι να ζεσταθεί να αρπάξουν και να μη σβήνουν με τίποτα μετά ακόμα και με σβηστούς καυστήρες και φιάλη. Μια φορά σκεψου αναγκάστηκα να ρίξω νερό με το λάστιχο. Εδώ θεωρω ότι φταίνε οι κακές κλίσεις που έχει ο πάτος της δίκης μου...

ποιο μοντέλο έχεις;

23 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Την Weber genesis II e-310 έχω. Όχι δεν έχω θέμα με αναφλεξεις. Σε λογικά πλαίσια μόνο. Την έχω από Οκτώβρη και έχω κάνει γενικό καθαρισμό δύο φορές. Εξωτερικά την καθαρίζω συχνά να τη βλέπω να γυαλίζει χαχα. 

Χτες που έκανα κατσικάκι στη σούβλα, είχα αναφλεξεις μόνο τη στιγμή που το αλειφα με λάδι-μουστάρδα. Αλλά ήταν στιγμιαία. Μόλις έσταζε έπαιρνε φωτιά το λάδι και έσβηνε αμέσως. Απλά για να μην μου το μαυρίσει, έκλεισα τους καυστηρες για μισό λεπτό μέχρι να το περάσω όλο ένα χέρι. 

Όπως είπα. Αν είχα κάνει αυτό που αναφέρεις τώρα θα ήμουν μέσα για εμπρησμό μάλλον. Κ σκεψου δε ψήνω λιπαρά κρέατα όπως παιδάκια κλπ παρά μόνο τίποτα κοτόπουλα μπριζόλες και σουβλάκια και που κ που κανένα ψάρι 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά σήμερα έκανα το τέταρτο κοντοσουβλι από τον Νοέμβριο που την αγόρασα.

Είναι 2 κιλά χοιρινός λαιμός και 800 γραμμάρια πανσετα. Αλάτι, πιπέρι ρίγανη και ένας κύβος κνορ όλο το βράδυ σε ένα ταψί στο ψυγείο.

Το πρωί το πέρασα στη σούβλα και το άφησα όρθιο να ερθη σε θερμοκρασία δωματίου.

Προθέρμανα τη ψησταριά στους 200 βαθμούς,  έβαλα και τους 3 καυστήρες, οι ακριανοί λίγο ποιο δυνατή από το ποιο χαμηλό, ο μεσαίος στο ποιο λίγο. 

Για 2 ώρες και 30 λεπτά με ταψακια με νερό κνορ και κρασί κόκκινο ημίγλυκο.

Από της 2 και 30 μέχρι της 2.50 χωρίς ταψάκια και μόνο τον μεσαίο καυστήρα στη μέση θερμοκρασία.

Σύνολο ψησίματος 2 ώρες και 50 λεπτά στους 200 βαθμούς. Το καπάκι το άνοιξα μόνο για της φώτο και για να βγάλω στις 2.30 τα ταψάκια. Βασικό να μην ανοίγουμε συχνά και χάνετε θερμότητα.

Στης φωτογραφίες είναι από την αρχή που μπήκε η επόμενη στην μια ώρα ψησίματος, η επόμενη στης 2 και 30, μετά 2, και 40  και το τελείωμα του ψησίματος στο 2 και 50, τέλος μια φώτο βγαλμένο από τη σούβλα.

 

 

 

 

omo.jpg

1 ora  kont..jpg

2.30.jpg

2,40 ligo prin to telos.jpg

250 telos.jpg

etoimo.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα καθάρισα και εγώ. Ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος που έχω βρει να την καθαρίζω είναι με ατμοκαθαριστή. Διαλύει τα λίπη για πλάκα και μπορείς να καθαρίσεις κάθε εσοχή.

Αυτες τις μέρες με ψήνει όλο και περισσότερο να παραγγείλω μια Napoleon bilex όταν ολοκληρωθεί το σπίτι που φτιάχνουμε και να εντοιχιστεί στο χτιστό bbq αλλά μέχρι τότε τα όνειρα είναι τζάμπα 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Morosana είπε

Σήμερα καθάρισα και εγώ. Ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος που έχω βρει να την καθαρίζω είναι με ατμοκαθαριστή. Διαλύει τα λίπη για πλάκα και μπορείς να καθαρίσεις κάθε εσοχή.

Αυτες τις μέρες με ψήνει όλο και περισσότερο να παραγγείλω μια Napoleon bilex όταν ολοκληρωθεί το σπίτι που φτιάχνουμε και να εντοιχιστεί στο χτιστό bbq αλλά μέχρι τότε τα όνειρα είναι τζάμπα 😛 

Για δωσε πληροφοριες για τον ατμοκαθαριστη γιατι με ενδιαφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Morosana είπε

Σήμερα καθάρισα και εγώ. Ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος που έχω βρει να την καθαρίζω είναι με ατμοκαθαριστή. Διαλύει τα λίπη για πλάκα και μπορείς να καθαρίσεις κάθε εσοχή.

Αυτες τις μέρες με ψήνει όλο και περισσότερο να παραγγείλω μια Napoleon bilex όταν ολοκληρωθεί το σπίτι που φτιάχνουμε και να εντοιχιστεί στο χτιστό bbq αλλά μέχρι τότε τα όνειρα είναι τζάμπα 😛 

Με τετοιο εννοεις; https://www.skroutz.gr/s/9358712/Sencor-SSC-3001YL.html

Οποτε απλα του ριχνεις ατμο και μετα πχ το περνας με σφουγγαρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...