Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Φαντάζομαι έχεις κάνει καλό seasoning στις σχάρες και τις διατηρείς καθαρές. Ένα απλό κόλπο είναι να κόψεις ένα κρεμμύδι και να το περάσεις πάνω στην καυτή σχάρα πριν βάλεις το ψάρι. Επίσης αλατίζεις και λαδώνεις (όχι υπερβολικά) το ψάρι πριν το βάλεις στην σχάρα.

Με αυτό τον τρόπο δεν θα σου κολλήσει το ψάρι στην σχάρα.

 

Αυτό με το κρεμμύδι το έκανα την προηγούμενη φορά . Δεν νομίζω να βοήθησε . Ίσως θέλει πολύ preheating 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2118

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Έχω μια Weber Q2000 . Είχα ψήσει πριν 4-5 μήνες μια τσιπούρα και ένα φαγκρι σκέτη αποτυχία, απλά έμεινε όλη πέτσα στην μαντεμενια σχαρα.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν γίνεται να ψήσω ψάρια εκεί . Αύριο όμως λέω να ξανά προσπαθήσω

Μήπως μπορεί κανείς να δώσει αναλυτικές  οδηγίες για τα ψάρια ώστε να μην κολλάνε ; (Αγόρασα και Αυτή την σχάρα )

Καλή προθέρμανση. Τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

Αυτό με το κρεμμύδι το έκανα την προηγούμενη φορά . Δεν νομίζω να βοήθησε . Ίσως θέλει πολύ preheating 

Λαδι με πινελο στην σχαρα και στο ψαρι πριν το ψησιμο και μην επιχειρησεις να το γυρισεις πριν την ωρα του για να το δεις. Και θα εισαι μια χαρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούσατε για την έκρηξη σήμερα στα Πατήσια?  Οφείλω να ομολογήσω ότι λιγο με άγχωσε το γεγονός.  Διάβασε κανείς καμία λεπτομέρεια για το τι πήγε στραβά?  Ήταν μηπως σε εσωτερικό χώρο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολες οι ειδήσεις δίνουν λεπτομέρειες από τις συνέπειες της έκρηξης και όχι στην αιτία ή στο τί πηγε λάθος. 

Εγώ να πω την αλήθεια την φοβάμαι λίγο, γιαυτό και έχω την ψησταριά στο μπαλκόνι και την 2η 10kg φιάλη στο άλλο μπαλκόνι και όχι μέσα στο σπίτι. 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, g_f είπε

Ακούσατε για την έκρηξη σήμερα στα Πατήσια?  Οφείλω να ομολογήσω ότι λιγο με άγχωσε το γεγονός.  Διάβασε κανείς καμία λεπτομέρεια για το τι πήγε στραβά?  Ήταν μηπως σε εσωτερικό χώρο? 

Αναφέρεται ότι έγινε διαρροή αερίου

https://www.iefimerida.gr/ellada/ekrixi-kato-patisia-giagia-kai-eggonos-ta-thymata

Από τι προήλθε η διαρροή δεν αναφέρεται. Μπορεί να έγινε αλλαγή μπουκάλας, να μην έγινε καλό σφίξιμο ή έλεγχος, να έμεινε έτσι για αρκετή ώρα και να πήγαν να ανάψουν κάποιο μάτι. Μπορεί να άφησαν κάποιο μάτι ανοικτό για ώρα και μετά πήγαν να το ανάψουν.

Όπως και να χει, έχουμε πει πολλές φορές ότι θέλει προσοχή. Σε κάθε αλλαγή μπουκάλας κάνουμε έλεγχο για διαρροή. Μετά από κάθε ψήσιμο κλείνουμε την μπουκάλα. Επίσης κάθε 2 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, να αλλάζουμε το λάστιχο ή νωρίτερα αν παρατηρήσουμε ότι έχει φθαρεί.

Δεν χρειάζεται να έχουμε φόβο, απλά να είμαστε προσεχτικοί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ilpapacha said:

Αναφέρεται ότι έγινε διαρροή αερίου

https://www.iefimerida.gr/ellada/ekrixi-kato-patisia-giagia-kai-eggonos-ta-thymata

Από τι προήλθε η διαρροή δεν αναφέρεται. Μπορεί να έγινε αλλαγή μπουκάλας, να μην έγινε καλό σφίξιμο ή έλεγχος, να έμεινε έτσι για αρκετή ώρα και να πήγαν να ανάψουν κάποιο μάτι. Μπορεί να άφησαν κάποιο μάτι ανοικτό για ώρα και μετά πήγαν να το ανάψουν.

Όπως και να χει, έχουμε πει πολλές φορές ότι θέλει προσοχή. Σε κάθε αλλαγή μπουκάλας κάνουμε έλεγχο για διαρροή. Μετά από κάθε ψήσιμο κλείνουμε την μπουκάλα. Επίσης κάθε 2 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, να αλλάζουμε το λάστιχο ή νωρίτερα αν παρατηρήσουμε ότι έχει φθαρεί.

Δεν χρειάζεται να έχουμε φόβο, απλά να είμαστε προσεχτικοί.

Ναι, εννοείται ισχύουν τα παραπάνω.  Αλλα είχα 3 νύξεις για το θέμα σήμερα από διαφορετικά άτομα,  και οι 3 το είχαν συνδέσει, υποσυνείδητα πιθανότατα, με την ζέστη.  Επίσης οσο και να προσέχει κανείς...η κακιά στιγμή δεν θέλει και πολύ.  Γενικά το λέω το τελευταίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το υγραέριο δεν αναφλεγεται έτσι εύκολα. Λογικά θα είχε κάποια διαρροή στον χώρο.. Τώρα το γιατί δεν τους μύρισε εινια άλλο θέμα. 

Εμείς που τις έχουμε στο μπαλκόνι δνε διατρεχουμε κανέναν κίνδυνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, g_f είπε

Ναι, εννοείται ισχύουν τα παραπάνω.  Αλλα είχα 3 νύξεις για το θέμα σήμερα από διαφορετικά άτομα,  και οι 3 το είχαν συνδέσει, υποσυνείδητα πιθανότατα, με την ζέστη.  Επίσης οσο και να προσέχει κανείς...η κακιά στιγμή δεν θέλει και πολύ.  Γενικά το λέω το τελευταίο. 

Δες μια παρακάτω

https://www.coralgas.gr/products/faq-gogas

D348E25F-40C1-43FA-A24B-F362039B3FBD.jpeg.43bd325407cf9924cdbd72ced4125e1f.jpeg

http://www.petrogazserres.gr/οδηγίες-χρήσης.html

Αν υπήρχε τέτοιος κίνδυνος από την ζέστη, θα είχαμε πολλαπλές εκρήξεις ανά την υφήλιο, όχι μόνο στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.

Η κακιά στιγμή που αναφέρεις, ισχύει για όλα. Μπορεί να περπατάω στο πεζοδρόμιο και να πέσει πάνω μου αυτοκίνητο. Μπορεί να τρώω ψάρι και να μου σταθεί κοκαλάκι στον λαιμό κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακιά στιγμή για το συγκεκριμένο γεγονός θα μπορούσε να ήταν μια μοιραία ενέργεια του 35χρονου την οποία έκανε χωρίς να έχει γνώση του πραγματικού κινδύνου. Αυτό θέλουμε να μάθουμε, τι έγινε πραγματικά ώστε να μην κάνουμε το ίδιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Έχω μια Weber Q2000 . Είχα ψήσει πριν 4-5 μήνες μια τσιπούρα και ένα φαγκρι σκέτη αποτυχία, απλά έμεινε όλη πέτσα στην μαντεμενια σχαρα.

Σκέφτηκα λοιπόν ότι δεν γίνεται να ψήσω ψάρια εκεί . Αύριο όμως λέω να ξανά προσπαθήσω

Μήπως μπορεί κανείς να δώσει αναλυτικές  οδηγίες για τα ψάρια ώστε να μην κολλάνε ; (Αγόρασα και Αυτή την σχάρα )

Αναβεις ψηστρια να ζεσταθει γυρω στους 220-230 κελσιου και φροντιζεις να καθαρισεις τη σχαρα απο προηγουμενα φαγητα οταν ζεσταθει καλα.

Στεγνωνεις ΚΑΛΑ το ψαρι με χαρτι κουζινας να μην εχει καθολου υγρασια.

Το περνας με λιγο λαδακι και μετα βαζεις αλατι οσο θες και σου αρεσει.

Το βαζεις για ψησιμο και το γυριζεις ΜΟΝΟ οταν ειναι ετοιμο για γυρισμα. Αν ειναι 500γρ θελει γυρισμα στα 5 λεπτα περιπου και αλλο τοσο στην αλλη πλευρα. Αν ειναι 400γρ θελει σε 4 λεπτα γυρισμα κλπ κλπ.

Για να το γυρισεις χρησιμοποιησε μια σπατουλα σαν αυτη που γυριζεις τα μπεργκερ. Κρατα και ενα πηρουνι στο αλλο χερι γιατι θα χρειαστει να βαλεις λιγη κοντρα ;)

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υγραέριο στην αέρια μορφή έχει αρκετά μεγαλύτερο ειδικό βάρος απο τον 'αέρα', με αποτέλεσμα να καθεται χαμηλά στο έδαφος. Αυτό σημαίνει ότι εάν υπάρχει διαρροή, ειναι πιθανό να μη γίνει αντιληπτή (ειδικά αν κοιμόμαστε) άμεσα ακόμη και σε κλειστό χώρο. Επισης αναφλέγεται για πλάκα, οπότε είναι παρα πολύ επικίνδυνο εάν υπάρχει διαρροή σε κλειστό χώρο.

Η έκρηξη που έγινε στο χθεσινό περιστατικό ειναι προφανώς σε κλειστό χώρο και όχι σε μπαλκόνι, όπου είναι πολύ πιο δύσκολο να συμβεί, λόγω του αερισμόυ και της μικρής συγκέντρωσης που μπορεί να συμβεί.

Τωρα να έσκασε μπουκάλα δεν το έχω ξανακούσει, πιθανότατα υπήρξε διαρροή σε κλειστό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μια πολύ μικρότερη κλίμακα διαρροής, μου συνέβει πρόσφατα το εξής

Άνοιξα το καπάκι της ψησταριάς, έριξα μια ματιά, άνοιγμα τους διακόπτες παροχής αερίου, κλείσιμο το καπάκι και τσαφ τον σπινθίρα για να πάρει μπρός. Ακουσα το χαρακτηριστικό ήχο της ανάφλεξης και την άφησα για να ανεβάσει θερμοκρασία. Ομως δεν είχε γίνει πραγματικά η ανάφλεξη ή έγινε ανάφλεξη χωρίς να διατηρηθεί η φλόγα στους καυστήρες και απλώς έδινε μόνο αέριο!

Μετά από 2-3 λεπτά που έριξα μια ματιά στο θερμόμετρο, μου έκανε εντύπωση που δεν είχε ανέβει καθόλου η θερμοκρασία και υπέθεσα ότι τελείωσε το αέριο. Χωρίς καμία δεύτερη σκέψη, ανοίγω το καπάκι και σκύβω να τσεκάρω την βαλβίδα της φιάλης. Ταυτόχρονα πατώ πάλι τον σπινθίρα ανάφλεξης και .....ΜΠΟΥΜ !  Μια μπλέ λάμψη από την ανάφλεξη του αερίου στον κάδο και μια μπάλα φωτιάς περίπου 1 κυβικού μέτρου πάνω από το κεφάλι μου! Κατατρόμαξα ! Ευτυχώς που ήμουν σκυφτός και δεν με πήρε καθόλου η φλόγα. 

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν γιατί δεν θέλει και πολύ να γίνει η στραβή

 

 

και ένα γρήγορο ψήσιμο .. με τον καύσωνα !

 

viber_image_2021-08-01_16-38-34-778.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ψησταριά την ανάβουμε ΠΑΝΤΑ! με το καπάκι ανοιχτό και ΟΧΙ! κλειστό.

Το λένε και οι οδηγίες της ψησταριάς και σε όλα τα βίντεο αυτο δείχνουν, ακριβώς για το λόγο να μην συσσωρεύεται αέριο μέσα στον θάλαμο αν δεν έχει γίνει η ανάφλεξη σωστά.  

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 31/7/2021 στις 11:32 ΠΜ, dstilio είπε

Broil king 410 vs Weber e-310?

Βλέπω ίδια τομή αυτή την περίοδο σε κάποια μαγαζιά. Ήμουν για τη Weber αλλά είδα την broil που είπε η συμφορουμιτισσα από πάνω και βλέπω παραπάνω καυστήρες.

Napoleon ειδες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...