Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αναβεις ψηστρια να ζεσταθει γυρω στους 220-230 κελσιου και φροντιζεις να καθαρισεις τη σχαρα απο προηγουμενα φαγητα οταν ζεσταθει καλα.

Στεγνωνεις ΚΑΛΑ το ψαρι με χαρτι κουζινας να μην εχει καθολου υγρασια.

Το περνας με λιγο λαδακι και μετα βαζεις αλατι οσο θες και σου αρεσει.

Το βαζεις για ψησιμο και το γυριζεις ΜΟΝΟ οταν ειναι ετοιμο για γυρισμα. Αν ειναι 500γρ θελει γυρισμα στα 5 λεπτα περιπου και αλλο τοσο στην αλλη πλευρα. Αν ειναι 400γρ θελει σε 4 λεπτα γυρισμα κλπ κλπ.

Για να το γυρισεις χρησιμοποιησε μια σπατουλα σαν αυτη που γυριζεις τα μπεργκερ. Κρατα και ενα πηρουνι στο αλλο χερι γιατι θα χρειαστει να βαλεις λιγη κοντρα ;)

Βάζω τα ψάρια και τα ψήνω στην μέγιστη ένταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2119

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Αν δυσκολευεσαι με τα ψαρια παρε ξεχωριστη σχαρα αυτες τις διπλες που κλεινουν που βαζουμε στα καρβουνα,καλο λαδωμα και το βαζεις επανω στη σχαρα της ψησταριας απλα και κλεινεις καπακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomiaistas είπε

Βάζω τα ψάρια και τα ψήνω στην μέγιστη ένταση ;

Δεν ξερω σε ποια ενταση πιανει 220-230 κελσιου η ψησταρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έχω μια Broil King με 3 καυστηρες, αγορασμένη κυρίως για ψάρι. 

Παιδια το ψάρι ΔΕΝ πρέπει να ψήνεται για 20 λεπτά όπως λέει το βίντεο παραπάνω. Το ψάρι για να κρατήσει την ίδια του τη γεύση χρειάζεται μόλις 7+1 λεπτά ανά πλευρά (για τυπικού μεγέθους λαβράκια, τσιπούρες, μυλοκοπια, στήρες). 

Χρειαζόμαστε σχάρα για να μπορούμε να γυρίζουμε εύκολα.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1- Στέγνωμα καλά μέσα και έξω (εγώ τυλιγω με εφημερίδα για 1 ώρα) 

2- Στιβουμε μισό λεμόνι ανά ψάρι. Το στιμμενο λεμόνι το ανοίγουμε σε φέτες και το κρατάμε στην άκρη, θα μας χρειαστεί. Με το χυμό λεμονιού φτιάχνουμε λαδολεμονο (1 κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο για κάθε μισό λεμόνι). 

3- Αλείφουμε το ψάρι εξωτερικά και εσωτερικά με λίγο λάδι (ελαιόλαδο) και αλατιζουμε κατά τον ίδιο τρόπο (μέσα και έξω). 

4- Βάζουμε τις κούπες του λεμονιού στην κοιλιά του ψαριού (μισό λεμόνι ανά ψάρι) 

5- Αφήνουμε το ψάρι στον πάγκο σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι η ψησταριά μας να πιάσει ~200'C. 

Σημαντικό: λαδωνουμε την μαντεμενια σχάρα του bbq ΚΑΙ τη διπλή σχάρα που θα δεχτεί το ψάρι μας. Ετσι δεν θα καταστραφεί η σάρκα κατά το γύρισμα και δεν θα στεγνώσει/μπαμπακιασει το ψάρι μας. 

6- Βάζουμε το ψάρι πάνω στη σχάρα, την κλείνουμε και κλείνουμε το καπάκι του bbq. Κραταμε χρόνο 7' ακριβώς. Ελέγχουμε τη θερμοκρασία, αν δούμε φλόγες πρέπει να μειώσουμε θερμοκρασία. 

7- Στα 7' γυρνάμε το ψάρι, βάζουμε πάλι timer για 7', κλείνουμε το καπάκι του bbq. 

8- Στα 2' αφού γυρίσαμε το ψάρι, ανοίγουμε το καπάκι και βάζουμε με ένα πινέλο απαλά λαδολέμονο σε όλο το ψάρι. Αυτό θα κρατήσει το ψάρι ζουμερό. Επαναλαμβάνουμε στα 4'. 

9- Μόλις φτάσουν τα 7', γυρνάμε το ψάρι άλλη μια φορά. Αυτή η πλευρά του ψαριού δεν έχει "δει" λαδολέμονο, οπότε αλείφουμε με λαδολέμονο αμέσως. Το λαδολέμονο θα απορροφηθεί αμέσως, θα τηγανίσει την πέτσα και θα περάσει στη σάρκα την οποία και θα κρατήσει ζουμερή. 

10- Κλείνουμε το καπάκι και ψήνουμε για 1-2' (ΟΧΙ παραπάνω από 2'). Προσοχή σε αναφλέξεις σε αυτό το σημείο, η πλευρά του ψαριού που βλέπει τη φωτιά είναι καλά λαδωμένη (βήμα 8). 

11- Μόλις πέρασει ο χρόνος γυρνάμε μια τελευταία φορά το ψάρι μας και αλείφουμε με λαδολέμονο. Ψήνουμε για τα τελευταία 1-2 λεπτά, ΟΧΙ παραπάνω. 

12- Σβήνουμε το bbq, με δύο πιρουνια αφαιρούμε το ψάρι. Αν έχει περισσέψει λαδολέμονο και θέλουμε το βάζουμε πάνω στο ψάρι. 

Το αποτέλεσμα θα είναι πάντα ζουμερό ψάρι, τηγανισμενο στο λαδολέμονο και με όλη του τη γεύση. 

Επεξ/σία από invisiblesurfer
  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Προσωπικά έχω μια Broil King με 3 καυστηρες, αγορασμένη κυρίως για ψάρι. 

Παιδια το ψάρι ΔΕΝ πρέπει να ψήνεται για 20 λεπτά όπως λέει το βίντεο παραπάνω. Το ψάρι για να κρατήσει την ίδια του τη γεύση χρειάζεται μόλις 7+1 λεπτά ανά πλευρά (για τυπικού μεγέθους λαβράκια, τσιπούρες, μυλοκοπια, στήρες). 

Χρειαζόμαστε σχάρα για να μπορούμε να γυρίζουμε εύκολα.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1- Στέγνωμα καλά μέσα και έξω (εγώ τυλιγω με εφημερίδα για 1 ώρα) 

2- Στιβουμε μισό λεμόνι ανά ψάρι. Το στιμμενο λεμόνι το ανοίγουμε σε φέτες και το κρατάμε στην άκρη, θα μας χρειαστεί. Με το χυμό λεμονιού φτιάχνουμε λαδολεμονο (1 κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο για κάθε μισό λεμόνι). 

3- Αλείφουμε το ψάρι εξωτερικά και εσωτερικά με λίγο λάδι (ελαιόλαδο) και αλατιζουμε κατά τον ίδιο τρόπο (μέσα και έξω). 

4- Βάζουμε τις κούπες του λεμονιού στην κοιλιά του ψαριού (μισό λεμόνι ανά ψάρι) 

5- Αφήνουμε το ψάρι στον πάγκο σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι η ψησταριά μας να πιάσει ~200'C. 

Σημαντικό: λαδωνουμε την μαντεμενια σχάρα του bbq ΚΑΙ τη διπλή σχάρα που θα δεχτεί το ψάρι μας. Ετσι δεν θα καταστραφεί η σάρκα κατά το γύρισμα και δεν θα στεγνώσει/μπαμπακιασει το ψάρι μας. 

6- Βάζουμε το ψάρι πάνω στη σχάρα, την κλείνουμε και κλείνουμε το καπάκι του bbq. Κραταμε χρόνο 7' ακριβώς. Ελέγχουμε τη θερμοκρασία, αν δούμε φλόγες πρέπει να μειώσουμε θερμοκρασία. 

7- Στα 7' γυρνάμε το ψάρι, βάζουμε πάλι timer για 7', κλείνουμε το καπάκι του bbq. 

8- Στα 2' αφού γυρίσαμε το ψάρι, ανοίγουμε το καπάκι και βάζουμε με ένα πινέλο απαλά λαδολέμονο σε όλο το ψάρι. Αυτό θα κρατήσει το ψάρι ζουμερό. Επαναλαμβάνουμε στα 4'. 

9- Μόλις φτάσουν τα 7', γυρνάμε το ψάρι άλλη μια φορά. Αυτή η πλευρά του ψαριού δεν έχει "δει" λαδολέμονο, οπότε αλείφουμε με λαδολέμονο αμέσως. Το λαδολέμονο θα απορροφηθεί αμέσως, θα τηγανίσει την πέτσα και θα περάσει στη σάρκα την οποία και θα κρατήσει ζουμερή. 

10- Κλείνουμε το καπάκι και ψήνουμε για 1-2' (ΟΧΙ παραπάνω από 2'). Προσοχή σε αναφλέξεις σε αυτό το σημείο, η πλευρά του ψαριού που βλέπει τη φωτιά είναι καλά λαδωμένη (βήμα 8). 

11- Μόλις πέρασει ο χρόνος γυρνάμε μια τελευταία φορά το ψάρι μας και αλείφουμε με λαδολέμονο. Ψήνουμε για τα τελευταία 1-2 λεπτά, ΟΧΙ παραπάνω. 

12- Σβήνουμε το bbq, με δύο πιρουνια αφαιρούμε το ψάρι. Αν έχει περισσέψει λαδολέμονο και θέλουμε το βάζουμε πάνω στο ψάρι. 

Το αποτέλεσμα θα είναι πάντα ζουμερό ψάρι, τηγανισμενο στο λαδολέμονο και με όλη του τη γεύση. 

Ωραίος οδηγός. Αυτούς τους χρόνους τηρώ και εγώ περίπου αναλόγως και το βάρος του ψαριού βέβαια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Παιδια το ψάρι ΔΕΝ πρέπει να ψήνεται για 20 λεπτά όπως λέει το βίντεο παραπάνω. Το ψάρι για να κρατήσει την ίδια του τη γεύση χρειάζεται μόλις 7+1 λεπτά ανά πλευρά (για τυπικού μεγέθους λαβράκια, τσιπούρες, μυλοκοπια, στήρες). 

20 λεπτα ανα κιλο ψαρι λεει στο βιντεο και εσυ λες 8 λεπτα για τυπικου μεγεθους λαυρακια και τσιπουρες που ειναι συνηθως 400-500γραμμαρια. Οποτε ουσιαστικα το ιδιο πραγμα λετε. Και γω παντως τα τυπικου μεγεθους τα ψηνω 5+4 λεπτα, οπως ειχε προτεινει δλδ καποιο παιδι εδω παλιοτερα, 1 λεπτο ανα πλευρα για καθε 100γρ ψαρι, και βγαινει παντα ζουμερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο. Τα  έγραψα όλα αναλυτικά γιατί έχω φάει άπειρα κακοψημένα ψάρια σε ακριβά "εστιατόρια" που απλώς κοιτούν τον χρόνο μαγειρέματος/100γρ και μετά τα πλυμμηρίζουν με λαδολεμονο στο σερβίρισμα για να σώσουν το overcooked...

Το μυστικό που εφαρμόζω είναι το λαδολεμόνιασμα όταν το ψάρι είναι ακόμα στη φωτιά - εκεί απορροφά άμεσα το οτιδήποτε του προσθέτεις. Το ψάρι ευτυχώς έχει πολύ λεπτό και ιδιαίτερο άρωμα από τα έλαιά του, δυστυχώς όμως αν παραψηθεί όλα αυτά τα αρώματα εξαφανίζονται.

Καλά ψησίματα εύχομαι και καλή υγεία σε όλους.

Επεξ/σία από invisiblesurfer
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Ναι φίλε μου έχεις δίκιο. Τα  έγραψα όλα αναλυτικά γιατί έχω φάει άπειρα κακοψημένα ψάρια σε ακριβά "εστιατόρια" που απλώς κοιτούν τον χρόνο μαγειρέματος/100γρ και μετά τα πλυμμηρίζουν με λαδολεμονο στο σερβίρισμα για να σώσουν το overcooked...

Το μυστικό που εφαρμόζω είναι το λαδολεμόνιασμα όταν το ψάρι είναι ακόμα στη φωτιά - εκεί απορροφά άμεσα το οτιδήποτε του προσθέτεις. Το ψάρι ευτυχώς έχει πολύ λεπτό και ιδιαίτερο άρωμα από τα έλαιά του, δυστυχώς όμως αν παραψηθεί όλα αυτά τα αρώματα εξαφανίζονται.

Καλά ψησίματα εύχομαι και καλή υγεία σε όλους.

Ξερεις τι με προβληματιζει μονο στην τεχνικη σου; οτι ενα ψαρι σαν την τσιπουρα που ειναι ηδη λιπαρο, αν του βαζω και λαδολεμονο πανω απο τη φωτια, θα γινει το ελα να δεις απο αναφλεξεις. Ηδη καμια φορα σταζει πολυ απο μονο του και πρεπει να το μετακινησω για να μην καει. 

Δεν το συζητω για θεμα νοστημιας οτι θα αξιζει με τα χιλια ο τροπος που λες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που γνωρίζω μέσα από προσωπικές δοκιμές, δουλειά μέσα σε ταβέρνες και συζητήσεις με ψήστες και μάγειρες, το ψητό ψάρι είναι από τα υλικά που αποφεύγεις να το φέρνεις πολλές βόλτες. Αναφέρομαι πάντα στα "τυπικού" μεγέθους ψάρια που κατά βάση ψήνουμε οι περισσότεροι στις ψησταριές μας. 

Τα πράγματα αλλάζουν φυσικά όταν το ψάρι ξεφεύγει σε βάρος και μέγεθος όπου εκεί πρέπει να ακολουθηθούν διαφορετικές τεχνικές, όπως γίνεται και με το κρέας εξάλλου.

Εμπειρία από ψησταριά υγραερίου δεν είχα μέχρι και πριν από 1.5 μηνα όπου και έψησα πρώτη φορά. Έκτοτε έχω ψήσει ψάρι καμία 10αρια φορές στην "φθηνή" unimac των 3ων καυστήρων.

Ένα γύρισμα και χωρίς προσθήκη λαδιού ή λαδολεμονου μετά το γύρισμα. Οι φωτογραφίες είναι από τραβηγμένες σήμερα το μεσημέρι.

4 φαγγρια 700-800 γραμμάρια το καθένα (ήταν 3100 όλα μαζί )

Τραγανή πέτσα και ζουμερό το ψάρι μέσα 🙂

 

 

Screenshot_20210805_175900.jpg

Screenshot_20210805_175933.jpg

Πάμε τώρα σε ένα ακόμα δίλημμα πριν την τελική απόφαση για αγορά

Τελικώς αποφάσισα να βγάλω από την εξίσωση την Exivos. Αν ζούσα ακόμα Ελλάδα θα την προτιμούσα αλλά μιας και ζω εξωτερικό θα προτιμήσω μια εταιρία που μου παρέχει υποστήριξη εκεί που ζω.

Είμαι ανάμεσα σε 2 

Και πάλι η Napoleon Rogue 425 και η δεύτερη επιλογή η Broil King Crown 480.

Η δεύτερη παίζει σε προσφορά στα 500€ ενώ η πρώτη θυμίζω ότι είναι στα 680€. Από αυτά που βλέπω , η Crown είναι "επιπέδου" Napoleon Freestyle?

Στα - της Κορώνας ότι είναι κατασκευασμένη από υποδιεστερα υλικά σε σχέση με την Rogue (νομίζω ότι η Baron είναι η αντίστοιχη της). Στα + της η τιμή καθώς και ότι μελλοντικά μπορώ αν θέλω να προσθέσω υπέρυθρες στο πλαϊνό μάτι με 200€. 

Για να είμαι ειλικρινής , ο έξτρα πλευρικός καυστήρας, το μάτι και η σούβλα δεν αποτελούν must για μένα αυτή τη στιγμή , αλλά σκέφτομαι πως σαν πακέτο στα 500€ είναι πολύ δελεαστικό, ειδικά αν σκεφτείς ότι μελλοντικά μου δίνει και την δυνατότητα να προσθέσω μάτι υπερύθρων αν το θελήσω .

Η κυρίαρχη μου έγνοια είναι η αντοχή της στο χρόνο, με δεδομένο ότι θα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο όλο το χρόνο (αν τη μαζέψω δεν θα την χρησιμοποιώ ), προστατευμένη από τη βροχή μεν, αλλά εκτεθημένη δε.

Γνώμες?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fantakola είπε

Από αυτά που γνωρίζω μέσα από προσωπικές δοκιμές, δουλειά μέσα σε ταβέρνες και συζητήσεις με ψήστες και μάγειρες, το ψητό ψάρι είναι από τα υλικά που αποφεύγεις να το φέρνεις πολλές βόλτες. Αναφέρομαι πάντα στα "τυπικού" μεγέθους ψάρια που κατά βάση ψήνουμε οι περισσότεροι στις ψησταριές μας. 

Τα πράγματα αλλάζουν φυσικά όταν το ψάρι ξεφεύγει σε βάρος και μέγεθος όπου εκεί πρέπει να ακολουθηθούν διαφορετικές τεχνικές, όπως γίνεται και με το κρέας εξάλλου.

Εμπειρία από ψησταριά υγραερίου δεν είχα μέχρι και πριν από 1.5 μηνα όπου και έψησα πρώτη φορά. Έκτοτε έχω ψήσει ψάρι καμία 10αρια φορές στην "φθηνή" unimac των 3ων καυστήρων.

Ένα γύρισμα και χωρίς προσθήκη λαδιού ή λαδολεμονου μετά το γύρισμα. Οι φωτογραφίες είναι από τραβηγμένες σήμερα το μεσημέρι.

4 φαγγρια 700-800 γραμμάρια το καθένα (ήταν 3100 όλα μαζί )

Τραγανή πέτσα και ζουμερό το ψάρι μέσα 🙂

 

 

Screenshot_20210805_175900.jpg

Screenshot_20210805_175933.jpg

Πάμε τώρα σε ένα ακόμα δίλημμα πριν την τελική απόφαση για αγορά

Τελικώς αποφάσισα να βγάλω από την εξίσωση την Exivos. Αν ζούσα ακόμα Ελλάδα θα την προτιμούσα αλλά μιας και ζω εξωτερικό θα προτιμήσω μια εταιρία που μου παρέχει υποστήριξη εκεί που ζω.

Είμαι ανάμεσα σε 2 

Και πάλι η Napoleon Rogue 425 και η δεύτερη επιλογή η Broil King Crown 480.

Η δεύτερη παίζει σε προσφορά στα 500€ ενώ η πρώτη θυμίζω ότι είναι στα 680€. Από αυτά που βλέπω , η Crown είναι "επιπέδου" Napoleon Freestyle?

Στα - της Κορώνας ότι είναι κατασκευασμένη από υποδιεστερα υλικά σε σχέση με την Rogue (νομίζω ότι η Baron είναι η αντίστοιχη της). Στα + της η τιμή καθώς και ότι μελλοντικά μπορώ αν θέλω να προσθέσω υπέρυθρες στο πλαϊνό μάτι με 200€. 

Για να είμαι ειλικρινής , ο έξτρα πλευρικός καυστήρας, το μάτι και η σούβλα δεν αποτελούν must για μένα αυτή τη στιγμή , αλλά σκέφτομαι πως σαν πακέτο στα 500€ είναι πολύ δελεαστικό, ειδικά αν σκεφτείς ότι μελλοντικά μου δίνει και την δυνατότητα να προσθέσω μάτι υπερύθρων αν το θελήσω .

Η κυρίαρχη μου έγνοια είναι η αντοχή της στο χρόνο, με δεδομένο ότι θα βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο όλο το χρόνο (αν τη μαζέψω δεν θα την χρησιμοποιώ ), προστατευμένη από τη βροχή μεν, αλλά εκτεθημένη δε.

Γνώμες?

Συγκρίνεις διαφορετικής κατηγορίας μοντέλα και δεν μπορεί να γίνει απευθείας σύγκριση. Αν θέλεις/μπορείς να διαθέσεις τα παραπάνω χρήματα πας στην Rogue, αν όχι πας στην Crown.

Το πλαϊνό infrared είναι για Imperial, Regal και Baron

 

Εκτός κι αν υπάρχει άλλος κωδικός για Crown, που δεν έχω βρει.

Όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ, υπάρχει και η επιλογή της freestyle

όμως δεν γνωρίζω πότε θα γίνει διαθέσιμη στην Σουηδία.

Λόγω ποιότητας και καλύτερης εγγύησης η επιλογή μου θα ήταν η Rogue.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 7:24 ΠΜ, invisiblesurfer είπε

Προσωπικά έχω μια Broil King με 3 καυστηρες, αγορασμένη κυρίως για ψάρι. 

Παιδια το ψάρι ΔΕΝ πρέπει να ψήνεται για 20 λεπτά όπως λέει το βίντεο παραπάνω. Το ψάρι για να κρατήσει την ίδια του τη γεύση χρειάζεται μόλις 7+1 λεπτά ανά πλευρά (για τυπικού μεγέθους λαβράκια, τσιπούρες, μυλοκοπια, στήρες). 

Χρειαζόμαστε σχάρα για να μπορούμε να γυρίζουμε εύκολα.

Η διαδικασία είναι η εξής:

1- Στέγνωμα καλά μέσα και έξω (εγώ τυλιγω με εφημερίδα για 1 ώρα) 

2- Στιβουμε μισό λεμόνι ανά ψάρι. Το στιμμενο λεμόνι το ανοίγουμε σε φέτες και το κρατάμε στην άκρη, θα μας χρειαστεί. Με το χυμό λεμονιού φτιάχνουμε λαδολεμονο (1 κουτάλια της σούπας ελαιόλαδο για κάθε μισό λεμόνι). 

3- Αλείφουμε το ψάρι εξωτερικά και εσωτερικά με λίγο λάδι (ελαιόλαδο) και αλατιζουμε κατά τον ίδιο τρόπο (μέσα και έξω). 

4- Βάζουμε τις κούπες του λεμονιού στην κοιλιά του ψαριού (μισό λεμόνι ανά ψάρι) 

5- Αφήνουμε το ψάρι στον πάγκο σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι η ψησταριά μας να πιάσει ~200'C. 

Σημαντικό: λαδωνουμε την μαντεμενια σχάρα του bbq ΚΑΙ τη διπλή σχάρα που θα δεχτεί το ψάρι μας. Ετσι δεν θα καταστραφεί η σάρκα κατά το γύρισμα και δεν θα στεγνώσει/μπαμπακιασει το ψάρι μας. 

6- Βάζουμε το ψάρι πάνω στη σχάρα, την κλείνουμε και κλείνουμε το καπάκι του bbq. Κραταμε χρόνο 7' ακριβώς. Ελέγχουμε τη θερμοκρασία, αν δούμε φλόγες πρέπει να μειώσουμε θερμοκρασία. 

7- Στα 7' γυρνάμε το ψάρι, βάζουμε πάλι timer για 7', κλείνουμε το καπάκι του bbq. 

8- Στα 2' αφού γυρίσαμε το ψάρι, ανοίγουμε το καπάκι και βάζουμε με ένα πινέλο απαλά λαδολέμονο σε όλο το ψάρι. Αυτό θα κρατήσει το ψάρι ζουμερό. Επαναλαμβάνουμε στα 4'. 

9- Μόλις φτάσουν τα 7', γυρνάμε το ψάρι άλλη μια φορά. Αυτή η πλευρά του ψαριού δεν έχει "δει" λαδολέμονο, οπότε αλείφουμε με λαδολέμονο αμέσως. Το λαδολέμονο θα απορροφηθεί αμέσως, θα τηγανίσει την πέτσα και θα περάσει στη σάρκα την οποία και θα κρατήσει ζουμερή. 

10- Κλείνουμε το καπάκι και ψήνουμε για 1-2' (ΟΧΙ παραπάνω από 2'). Προσοχή σε αναφλέξεις σε αυτό το σημείο, η πλευρά του ψαριού που βλέπει τη φωτιά είναι καλά λαδωμένη (βήμα 8). 

11- Μόλις πέρασει ο χρόνος γυρνάμε μια τελευταία φορά το ψάρι μας και αλείφουμε με λαδολέμονο. Ψήνουμε για τα τελευταία 1-2 λεπτά, ΟΧΙ παραπάνω. 

12- Σβήνουμε το bbq, με δύο πιρουνια αφαιρούμε το ψάρι. Αν έχει περισσέψει λαδολέμονο και θέλουμε το βάζουμε πάνω στο ψάρι. 

Το αποτέλεσμα θα είναι πάντα ζουμερό ψάρι, τηγανισμενο στο λαδολέμονο και με όλη του τη γεύση. 

Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες. Σήμερα θα κάνω μια στείρα γύρω στο 1 κιλό. Πρώτη φορά βέβαια. Ελπίζω να μην τη χαλάσω. Η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω διπλή σχάρα για να τη βάλω μέσα. Θα τη βάλω απευθείας πάνω στο μαντέμι. Σε τι θερμοκρασία τη ψήνω αφου προθερμανω στους 200-220;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fetas1979 είπε

Πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες. Σήμερα θα κάνω μια στείρα γύρω στο 1 κιλό. Πρώτη φορά βέβαια. Ελπίζω να μην τη χαλάσω. Η μόνη διαφορά είναι ότι δεν έχω διπλή σχάρα για να τη βάλω μέσα. Θα τη βάλω απευθείας πάνω στο μαντέμι. Σε τι θερμοκρασία τη ψήνω αφου προθερμανω στους 200-220;

 

Μήν χαράξετε το ψάρι σε καμία περίπτωση. Αλείψτε καλά, πολύ καλά το μαντέμι με λάδι (σπορέλαιο). Ξεκινήστε το ψήσιμο στη θερμοκρασία αυτή που έχετε προθερμάνει, και αν δείτε αναφλέξεις χαμηλώστε. Έχω ψήσει πολύ καλά στήρα ακόμα και στους 150΄C αλλά προσπαθήστε να μην πέσετε κάτω από τους 180'C. Καλή όρεξη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...