Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, invisiblesurfer είπε

Μήν χαράξετε το ψάρι σε καμία περίπτωση. Αλείψτε καλά, πολύ καλά το μαντέμι με λάδι (σπορέλαιο). Ξεκινήστε το ψήσιμο στη θερμοκρασία αυτή που έχετε προθερμάνει, και αν δείτε αναφλέξεις χαμηλώστε. Έχω ψήσει πολύ καλά στήρα ακόμα και στους 150΄C αλλά προσπαθήστε να μην πέσετε κάτω από τους 180'C. Καλή όρεξη!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα εντόπισα στην q3200 στο σώμα από την εσωτερική μεριά πάνω από τη σχάρα σημεία σαν να έφυγε χρώμα. Μπορεί να έγινε από κάποια ατσαλη τοποθέτηση της σχάρας. Υπάρχει περίπτωση να σκουριάσει σε τέτοια σημεία; Πρέπει να το κάνω κάτι; 

Screenshot_20210806_212927_com.android.gallery3d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, prapasgiorgos είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα εντόπισα στην q3200 στο σώμα από την εσωτερική μεριά πάνω από τη σχάρα σημεία σαν να έφυγε χρώμα. Μπορεί να έγινε από κάποια ατσαλη τοποθέτηση της σχάρας. Υπάρχει περίπτωση να σκουριάσει σε τέτοια σημεία; Πρέπει να το κάνω κάτι; 

Screenshot_20210806_212927_com.android.gallery3d.jpg


Δε νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό. Ξεκίνα να ψήνεις κάτι λιπαρό και σιγά σιγά θα κάνει ένα στρώμα από λίπος/λάδια και θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά καλή η Napoleon αλλά μετά από 3 μήνες αναμονή της παραγγελίας μου (και πληρωμένη) και αφού παραλάβανε την φουρνιά κλείσανε για διακοπές στην αντιπροσωπεία χωρίς να την στείλουν.  Είναι και λίγο large πάντως οι τύποι....

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jimsiv είπε

Πάντως ρε παιδιά καλή η Napoleon αλλά μετά από 3 μήνες αναμονή της παραγγελίας μου (και πληρωμένη) και αφού παραλάβανε την φουρνιά κλείσανε για διακοπές στην αντιπροσωπεία χωρίς να την στείλουν.  Είναι και λίγο large πάντως οι τύποι....

 

Σε ενημέρωσαν ότι παρέλαβαν και δεν στην έστειλαν; Όντως το κατάστημα είναι κλειστό από 9/8 μέχρι και 22/8

26587CD2-4C23-40FB-A102-E2CB156C9BDF.jpeg.4ad49eb313b1436db2b443bcf80bc2bf.jpeg
Τι ακριβώς σου είπαν;

 

ένα βιντεάκι με διάφορα αξεσουάρ 

Πήρα το προστατευτικό σιλικόνης, πριν κάποιο καιρό για το πλαϊνό μάτι, όμως αποδείχτηκε ότι πέφτει μικρό για τις prestige. Δυστυχώς δεν ρώτησα όταν το πήρα.

5DDAC551-F133-48D8-9256-9CB050350974.jpeg.27f49d4625b751fd4aeddfb91f30a8e2.jpeg

Με ενημέρωσαν ότι θα βγάλει άλλον κωδικό, που θα ταιριάζει.

Βρήκα επίσης και έναν κατάλογο, στα γερμανικά, με διαφορά αξεσουάρ που είτε έχουν βγει ήδη είτε πρόκειται να βγουν

https://www.cassens.de/files/Katalog/napoleon-katalog-2021-cassens.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα εγώ μαζί τους την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι παραλαμβάνουν 2-3 Αυγούστου αλλά μάλλον δεν θα προλάβουν να εκτελωνίσουν μέχρι τέλος εβδομάδας και λόγω ότι κλείνουν για διακοπές θα την στείλουν μετά τα μπάνια τους. Οπότε αφού δεν την έστειλαν μέχρι σήμερα καλό Σεπτέμβριο..... εντάξει είπαμε να περιμένουμε αλλά θα μπορούσαν να κάνουν και κάτι.... και εμείς εκτελωνίζουμε και μάλιστα σε 1 μέρα και εξυπηρετούμε και πελάτες και Κυριακές ιδίως αν έχουν προπληρώσει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jimsiv είπε

Επικοινώνησα εγώ μαζί τους την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι παραλαμβάνουν 2-3 Αυγούστου αλλά μάλλον δεν θα προλάβουν να εκτελωνίσουν μέχρι τέλος εβδομάδας και λόγω ότι κλείνουν για διακοπές θα την στείλουν μετά τα μπάνια τους. Οπότε αφού δεν την έστειλαν μέχρι σήμερα καλό Σεπτέμβριο..... εντάξει είπαμε να περιμένουμε αλλά θα μπορούσαν να κάνουν και κάτι.... και εμείς εκτελωνίζουμε και μάλιστα σε 1 μέρα και εξυπηρετούμε και πελάτες και Κυριακές ιδίως αν έχουν προπληρώσει.

Λογικά θα ήταν οριακά ο εκτελωνισμός και η παραλαβή των προϊόντων στις αποθήκες τους και δεν θα προλάβαιναν να ξεκινήσουν αποστολές, λόγω του κλεισίματος. Όπως και να χει, στην θέση σου θα έστελνα ένα email γνωστοποιώντας τους την δυσαρέσκειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimsiv είπε

Επικοινώνησα εγώ μαζί τους την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι παραλαμβάνουν 2-3 Αυγούστου αλλά μάλλον δεν θα προλάβουν να εκτελωνίσουν μέχρι τέλος εβδομάδας και λόγω ότι κλείνουν για διακοπές θα την στείλουν μετά τα μπάνια τους. Οπότε αφού δεν την έστειλαν μέχρι σήμερα καλό Σεπτέμβριο..... εντάξει είπαμε να περιμένουμε αλλά θα μπορούσαν να κάνουν και κάτι.... και εμείς εκτελωνίζουμε και μάλιστα σε 1 μέρα και εξυπηρετούμε και πελάτες και Κυριακές ιδίως αν έχουν προπληρώσει.

Από πού την είχες παραγγείλει και πότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Λογικά θα ήταν οριακά ο εκτελωνισμός και η παραλαβή των προϊόντων στις αποθήκες τους και δεν θα προλάβαιναν να ξεκινήσουν αποστολές, λόγω του κλεισίματος. Όπως και να χει, στην θέση σου θα έστελνα ένα email γνωστοποιώντας τους την δυσαρέσκειά μου.

Τελικά με ειδοποίησαν σήμερα ότι  θα σταλεί την Δευτέρα παρόλο που κλείνουν για διακοπές. Μάλλον διαβάζουν το forum και αυτοί. Όπως και να έχει τους ευχαριστώ που τουλάχιστον θα παραμείνουν για να εκτελέσουν τις παραγγελίες. Οπότε αναμείνατε για εντυπώσεις από βδομάδα!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimsiv είπε

Τελικά με ειδοποίησαν σήμερα ότι  θα σταλεί την Δευτέρα παρόλο που κλείνουν για διακοπές. Μάλλον διαβάζουν το forum και αυτοί. Όπως και να έχει τους ευχαριστώ που τουλάχιστον θα παραμείνουν για να εκτελέσουν τις παραγγελίες. Οπότε αναμείνατε για εντυπώσεις από βδομάδα!!

Το ευχάριστο είναι ότι θα εξυπηρετηθείς. Στην δική μου περίπτωση το καράβι είχε φτάσει Πειραιά την Τρίτη  20 Ιουλίου και παρέλαβαν στην αποθήκη τους, έπειτα από τον εκτελωνισμό, το Σάββατο 24 Ιουλίου, όπου έγινε η συνεννόηση να πάω να παραλάβω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/8/2021 στις 10:44 ΜΜ, ilpapacha είπε

Σε ενημέρωσαν ότι παρέλαβαν και δεν στην έστειλαν; Όντως το κατάστημα είναι κλειστό από 9/8 μέχρι και 22/8

26587CD2-4C23-40FB-A102-E2CB156C9BDF.jpeg.4ad49eb313b1436db2b443bcf80bc2bf.jpeg
Τι ακριβώς σου είπαν;

 

ένα βιντεάκι με διάφορα αξεσουάρ 

Πήρα το προστατευτικό σιλικόνης, πριν κάποιο καιρό για το πλαϊνό μάτι, όμως αποδείχτηκε ότι πέφτει μικρό για τις prestige. Δυστυχώς δεν ρώτησα όταν το πήρα.

5DDAC551-F133-48D8-9256-9CB050350974.jpeg.27f49d4625b751fd4aeddfb91f30a8e2.jpeg

Με ενημέρωσαν ότι θα βγάλει άλλον κωδικό, που θα ταιριάζει.

Βρήκα επίσης και έναν κατάλογο, στα γερμανικά, με διαφορά αξεσουάρ που είτε έχουν βγει ήδη είτε πρόκειται να βγουν

https://www.cassens.de/files/Katalog/napoleon-katalog-2021-cassens.pdf

Τα είχα δει και εγώ τα silicone pads αλλά θεώρησα ότι θα είναι μικρά για τα πλαϊνά ράφια, άσε που μου φάνηκε εξωφρενική η τιμή. 

 

Για αυτό, διαβάζοντας σε ένα γερμανικό forum βρήκα τα παρακάτω σε διάσταση 43*33cm που ταιριάζουν πολύ καλύτερα και με τα μισά χρήματα από το γνήσιο πήρα δύο. Ποιότητα πολύ καλή και καλύπτουν σχεδόν όλο το ράφι ( η φωτογραφία είναι από άλλη rogue, η δική μου είναι ακόμη στο κουτί...)

 

https://a.aliexpress.com/_mMn6YVt

 

Screenshot_20210808-152021.jpg

Επίσης στη φωτογραφία διακρίνω ότι έχεις πάρει και το reversible griddle. Είσαι ευχαριστημένος; Και ρωτάω κυρίως για το καθάρισμα και αν σου έχει χαλάσει καθόλου η εμαγιέ επίστρωση. Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω την παρακάτω

https://www.coobinox.com/napoleon-plancha-passend-fur-rogue-425-525-625.html

Επεξ/σία από depmode
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, depmode είπε

Τα είχα δει και εγώ τα silicone pads αλλά θεώρησα ότι θα είναι μικρά για τα πλαϊνά ράφια, άσε που μου φάνηκε εξωφρενική η τιμή. 

 

Για αυτό, διαβάζοντας σε ένα γερμανικό forum βρήκα τα παρακάτω σε διάσταση 43*33cm που ταιριάζουν πολύ καλύτερα και με τα μισά χρήματα από το γνήσιο πήρα δύο. Ποιότητα πολύ καλή και καλύπτουν σχεδόν όλο το ράφι ( η φωτογραφία είναι από άλλη rogue, η δική μου είναι ακόμη στο κουτί...)

 

https://a.aliexpress.com/_mMn6YVt

 

Screenshot_20210808-152021.jpg

Επίσης στη φωτογραφία διακρίνω ότι έχεις πάρει και το reversible griddle. Είσαι ευχαριστημένος; Και ρωτάω κυρίως για το καθάρισμα και αν σου έχει χαλάσει καθόλου η εμαγιέ επίστρωση. Εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος να πάρω την παρακάτω

https://www.coobinox.com/napoleon-plancha-passend-fur-rogue-425-525-625.html

Φαντάζομαι αναφέρεσαι στο παρακάτω θέμα

https://www.grillsportverein.de/forum/threads/pimp-the-rogue.274251/page-27#post-4784915
https://www.grillsportverein.de/forum/threads/pimp-the-rogue.274251/page-23#post-4306902

Το έχω απαντήσει και σε σχετική ερώτηση

https://www.grillsportverein.de/forum/threads/70122-seitenablagematte-napoleon-fuer-prestige-500-geeignet.340851/

Προφανώς και υπάρχουν πολλές επιλογές. Κάποιοι έχουν βάλει ξύλινη επένδυση, κομμένη ακριβώς στις διαστάσεις του ραφιού.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν ποιότητες σε τέτοιου είδους προϊόντα, όσον αφορά την σιλικόνη (αντοχή στην θερμοκρασία κτλ). Το συγκεκριμένο το είχα πάρει από το bbq.gr στην Γλυφάδα,, καθώς ήμουν στην περιοχή και μπήκα να ρίξω μια ματιά. Εκείνη την στιγμή δεν ρώτησα αν κάνει ή όχι, ούτε είχα πάρει τις διαστάσεις 

https://bbq.gr/silikonenio-prostateutiko-rafiou-napoleon?___store=bbq_el

Πριν το πάρω είχα ακουμπήσει το καυτό μαντεμένιο τηγάνι, το οποίο είναι 30εκ, στο πλαϊνό ράφι και ακούμπησε για λίγο το τελείωμα του ραφιού που είναι που είναι κάποιο κράμα καουτσούκ/πλαστικού (δεν γνωρίζω τι υλικό είναι) με αποτέλεσμα να το λιώσει στο σημείο εκείνο. Μπορεί να μην κάθεται ακριβώς στις διαστάσεις, όμως τουλάχιστον έχει ύψος και μπορώ να ακουμπάω τηγάνια/κατσαρόλες άφοβα πλέον.

Όσον αφορά την πλάκα, η συσκευασία που βλέπεις είναι από την απλή, χωρίς την επισμάλτωση. 
https://www.skroutz.gr/s/23946182/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56040.html

Όταν πήρα και την 2η ψησταριά, επειδή ήθελα να πάρω άλλη μια πλάκα ρώτησα αν υπάρχει σε διαθεσιμότητα και μου πρότειναν αυτή με την επισμάλτωση.

https://www.skroutz.gr/s/26703057/Napoleon-Μαντεμένια-Πλάκα-Ψησίματος-56041-Επισμαλτωμένη-Διπλής-Όψης.html

Εξέφρασα τις επιφυλάξεις μου, όσον αφορά την αντοχή κτλ. Εκείνη την στιγμή δεν την είχαν διαθέσιμη και μου έδειξαν αυτή που θέλεις να αγοράσεις, όπου την είχαν διαθέσιμη, ώστε να δω την ποιότητα της επισμάλτωσης. Όντως η ποιότητα είναι πολύ καλή και γι αυτό επέλεξα να πάρω την πλάκα με την επισμάλτωση.

Μόλις κατέβω στο εξοχικό, λογικά το επόμενο Σ/Κ, μπορώ να ανεβάσω και φωτό.

Μιας και κοιτάς και το γερμανικό φόρουμ, θα έχεις διαπιστώσει ότι την χρησιμοποιούν αρκετοί.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σήμερα έγινε η παραλαβή της Napoleon 425 μετά από μεγάλη αναμονή. Συναρμολογήθηκε και έγινε και το πρώτο άναμμα για να φύγουν οι μυρωδιές. Αρχική εντύπωση η άριστη ποιότητα και το ποσό δυνατή είναι. Σε 10 λεπτά έφτασε τους 310c.... φοβήθηκα και την χαμήλωσα γιατί μάλλον πήγαινε και άλλο. Επόμενη εντύπωση όταν θα πέσουν τα κρέατα...... 

IMG_20210810_24871.jpg

IMG_20210810_25493.jpg

IMG_20210810_2641.jpg

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, jimsiv είπε

Λοιπόν σήμερα έγινε η παραλαβή της Napoleon 425 μετά από μεγάλη αναμονή. Συναρμολογήθηκε και έγινε και το πρώτο άναμμα για να φύγουν οι μυρωδιές. Αρχική εντύπωση η άριστη ποιότητα και το ποσό δυνατή είναι. Σε 10 λεπτά έφτασε τους 310c.... φοβήθηκα και την χαμήλωσα γιατί μάλλον πήγαινε και άλλο. Επόμενη εντύπωση όταν θα πέσουν τα κρέατα...... 

IMG_20210810_24871.jpg

IMG_20210810_25493.jpg

IMG_20210810_2641.jpg

Καλορίζικη και καλά ψησίματα! Εντυπωσιακή η φωτό με τα πυρωμένα flavorizer bars!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...