Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Για δωσε πληροφοριες για τον ατμοκαθαριστη γιατι με ενδιαφερει...

 

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Με τετοιο εννοεις; https://www.skroutz.gr/s/9358712/Sencor-SSC-3001YL.html

Οποτε απλα του ριχνεις ατμο και μετα πχ το περνας με σφουγγαρι;

Αυτοί οι μικροί δεν κάνουν σχεδόν τίποτα γιατί δεν έχουν πίεση είχα πάρει κάποτε έναν και τον έφαγε το ντουλάπι.

Εχουμε πάρει τον Karcher sc 4 και κάνει παπάδες και στην κουζίνα να καθαρίζει φούρνο πλακάκια απορροφητηρα και στα αμάξια αλλά και γενικα για κουρτίνες καναπέδες  κτλ (ειδικά με τον κορωνοιο η γυναίκα μου έγινε μανιακή) και κάνει και εξαιρετική δουλειά στη ψησταριά. Συνήθως δεν χρειάζεται σφουγγάρι αλλά επειδή αυτές τις ημέρες έψησε αρκετά παϊδακια και λιπαρά κρέατα μετά από το πρώτο blast με ατμό πέρασα με ένα σφουγγάρι και φέρι και ξανά blast με ατμό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Μεγάλο κεφάλαιο το καθάρισμα της ψησταριάς , για έναν που ψήνει μια στο τόσο ή έχει ελεύθερο χρόνο δεν υπάρχει πρόβλημα , 

για μένα όμως που ψήνω 2 με 3 φορές την βδομάδα χειμώνα καλοκαίρι είναι,  και μάλιστα μεγάλο . Παλιά είχα μια outback ή κάπως έτσι με πέτρες και δύο καυστήρες , χώρις καπάκι όσο οι πέτρες ήταν καθαρές όλα σχεδόν καλά αν εψηνες όμως λιπαρά γέμιζαν και όταν επερναν φωτιά δεν έσβηνε με τίποτα το μυστικό ήταν το πολύ καλό κάψιμο έτσι ώστε να γίνει πυρόλυση για να γίνει αυτό έπρεπε να ανακατεύεις τις πέτρες γιατί τα σημεία που ήταν μακριά από τους καυστήρες δεν ανέβαζαν θερμοκρασία να σκεφτεί κανείς ότι σε σχάρα 50χ50 εψηνες μόνο 4 μπριζόλες δύο σε κάθε καυστήρα το υπόλοιπο στην ουσία ήταν για ξεκούραση στα κρέατα .

Ευτυχώς γλυτωσα :) τα τελευταία 3 ,5 - 4 χρόνια έχω μια με συρτάρι νερού και ουσιαστικά το μόνο που κάνω είναι να αδειάζω , λίπη και μικρά κομματάκια που τυχόν υπάρχουν , τη σχάρα την καθαρίζω πριν ψήσω , αφού την ανάψω βάζω νερό ( τελευταία  έβαλα χυμό μήλου το είδα σε κάποιο βίντεο ) την αφήνω να κάψει καλά και την πλακωνω με βούρτσα και από τις δύο πλευρές  ξύνω τα μεταλλικά πάνω από τους καυστήρες και άντε γεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Morosana είπε

Αυτοί οι μικροί δεν κάνουν σχεδόν τίποτα γιατί δεν έχουν πίεση είχα πάρει κάποτε έναν και τον έφαγε το ντουλάπι.

Εχουμε πάρει τον Karcher sc 4 και κάνει παπάδες και στην κουζίνα να καθαρίζει φούρνο πλακάκια απορροφητηρα και στα αμάξια αλλά και γενικα για κουρτίνες καναπέδες  κτλ (ειδικά με τον κορωνοιο η γυναίκα μου έγινε μανιακή) και κάνει και εξαιρετική δουλειά στη ψησταριά. Συνήθως δεν χρειάζεται σφουγγάρι αλλά επειδή αυτές τις ημέρες έψησε αρκετά παϊδακια και λιπαρά κρέατα μετά από το πρώτο blast με ατμό πέρασα με ένα σφουγγάρι και φέρι και ξανά blast με ατμό. 

Αν δεν σου ειναι κοπος ανεβασε φωτο οταν το καθαρισεις , γιατι κοιταω αυτη να παρω κι εγω (sc 4)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείτε την προσφορά απο Κ, την ιδια τακτική ακολουθησε με την Landmann Rexon 3.0, που μια βδομάδα πριν το Πάσχα την ειχε προσφορά 279, την ανεβασε 299 και απο χθες παιζει πάλι 279..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Αν δεν σου ειναι κοπος ανεβασε φωτο οταν το καθαρισεις , γιατι κοιταω αυτη να παρω κι εγω (sc 4)....

Την επόμενη φορά που θα καθαρίσω θα βγάλω φωτό πριν μετά. Η μόνες φωτό που έχω το steamer σε δράση είναι στο αμαξι που κάνει εξαιρετική δουλειά ειδικά σε σε μένα που καπνίζω μέσα στο αμαξι. 

F3D98922-AE35-4168-B874-7B86FD7EB598.jpeg

F028508C-1245-4A1C-A624-54F45DE6ACCF.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ftso είπε

Την είχε 549 θες να πεις... 

Σωστός,τις πήραν όλες!!!!

Ριξε μια ματια εδω γραφει διαθεσιμο

https://www.kazanas.gr/product/333033-pshstaria-spirit-ii-e-310-gbs-weber

1875250793_2020-04-20230234.jpg.350389b429ba2fb15440ed25f2057d38.jpg

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, voliotis_gr είπε

Σωστός,τις πήραν όλες!!!!

Ριξε μια ματια εδω γραφει διαθεσιμο

https://www.kazanas.gr/product/333033-pshstaria-spirit-ii-e-310-gbs-weber

1875250793_2020-04-20230234.jpg.350389b429ba2fb15440ed25f2057d38.jpg

Αν δεις το ποστ μου παραπανω γράφω οτι ηδη εχω ψωνίσει απο εκει. Βασικα απο raba που ειναι η ιδια επωνυμία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ftso είπε

Αν δεις το ποστ μου παραπανω γράφω οτι ηδη εχω ψωνίσει απο εκει. Βασικα απο raba που ειναι η ιδια επωνυμία... 

ΟΚ Καλα ψησιματα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός Ανέστη,  χρόνια πολλά σε όλους. 

Καλό το αέριο αλλά το Πάσχα θέλει κάρβουνα. 18 κιλά αρνί + κοκορέτσι + σπληναντερο + 2 κιλά μπριζόλες για κάτι γεροντακια δίπλα που κλείστηκαν μέσα λόγω κορωνοιου . 

Ένα από τα καλά της επαρχίας είναι ότι υπάρχουν ακόμη αυλές και περιβόλια.

Γυρίζοντας σιγά σιγά στην καθημερινή ρουτίνα και το αέριο, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν weber τι κάνουν με το ταψακι στο λιποσυλλεκτη: αγοράζετε γνήσια ταψακια στην εξωφρενική τιμή της Weber ή έχετε βρει κάπου αλουμινένια ταψιά; Κοίταξα στο Σκλαβενίτη αλλά δεν είχε κάτι που να ταιριάζει στο μέγεθος. Είτε πολύ μικρά είτε μεγαλύτερα από το συλλέκτη. 

Ερώτηση 2: τα ψάρια ψήνονται κατευθείαν πάνω στο μαντέμι; Η να βάλω σχάρα ανοξείδωτη; Φοβάμαι να.μην κολλήσουν και δεν μπορώ να τα γυρίσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Χριστός Ανέστη,  χρόνια πολλά σε όλους. 

Καλό το αέριο αλλά το Πάσχα θέλει κάρβουνα. 18 κιλά αρνί + κοκορέτσι + σπληναντερο + 2 κιλά μπριζόλες για κάτι γεροντακια δίπλα που κλείστηκαν μέσα λόγω κορωνοιου . 

Ένα από τα καλά της επαρχίας είναι ότι υπάρχουν ακόμη αυλές και περιβόλια.

Γυρίζοντας σιγά σιγά στην καθημερινή ρουτίνα και το αέριο, θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν weber τι κάνουν με το ταψακι στο λιποσυλλεκτη: αγοράζετε γνήσια ταψακια στην εξωφρενική τιμή της Weber ή έχετε βρει κάπου αλουμινένια ταψιά; Κοίταξα στο Σκλαβενίτη αλλά δεν είχε κάτι που να ταιριάζει στο μέγεθος. Είτε πολύ μικρά είτε μεγαλύτερα από το συλλέκτη. 

Ερώτηση 2: τα ψάρια ψήνονται κατευθείαν πάνω στο μαντέμι; Η να βάλω σχάρα ανοξείδωτη; Φοβάμαι να.μην κολλήσουν και δεν μπορώ να τα γυρίσω

Χρόνια Πολλά Αστροναύτη, παρομοίως, με υγεία.

Στη δική μου βάζω αλουμινένια ταψάκια. Σαν καινούργιος είναι ο λιποσυλλέκτης. 

Σε ότι αφορά τα ψάρια, σαφώς και μπορείς να τα ψήσεις στο μαντέμι. Προσωπικά έχω σχάρα και μου αρέσουν εκεί, για τους παρακάτω λόγους:

- Μπορώ να προσθέσω wood chunks ή μια ξύλινη τάβλα στο γύρισμα και να καπνίσω το ψάρι πιο εύκολα.

- Αν η σχάρα κλείνει από πάνω, τα γυρίζω δίχως κόπο. Έχω μια DIY η οποία κλείνει.

- Grill marks. Με τη μεγαλύτερη επιφάνεια του ψαριού να κρέμεται, δε βράζει στο ζουμί και τη μαρινάδα του. 

Με καθαρή ψησταριά, αν την προθερμάνεις καλά, και αν αφήσεις το ψάρι να πάρει ambient θερμοκρασία πριν το ψήσεις, στα 5 λεπτάκια που θα το γυρίσεις δε θα κολλήσει.

Επίσης, αν το μαρινάρεις, μη το αφήσεις να κάτσει για παραπάνω από 2-3 ωρίτσες. Το ψαχνό του είναι ευαίσθητο και αν ποτίσει αρκετά, θα αποκτήσει κακή υφή πέρα από το ότι είναι επιρρεπή στο να κολλήσει.

Και με κλειστή την ψησταριά, η δεύτερη όψη θέλει λιγότερο χρόνο από την πρώτη μιας και ήδη ψήνεται. Συνήθως γυρνάς το ψάρι μια φορά. Όσες παραπάνω φορές το γυρνάς, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να κολλήσει.

Τον σολομό προσωπικά δε τον γυρνάω. Skin down μόνο.

Επεξ/σία από snapshot-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...