Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Traxanas1991 είπε

Καλημέρα στην παρέα... είμαι νέος στην παρέα σας και ψαχνομαι για αγορά ψησταριά υγραερίου... βλέπω διάφορες μάρκες στο ίντερνετ κύριος στο (Σκρουτζ) και ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά μέχρι τα 450ευρω περίπου...τι έχετε να προτείνετε και από θέμα αξιοπιστίας να μπορώ να βρω αξεσουάρ ανταλλακτικά αύριο μεθαύριο και φυσικά να ευχαριστηθω το ψήσιμο στο μπαλκόνι μου... κοιτάω για 3 εστίες με πλευρικό μάτι και πάνω...

Καλησπερα φιλε! Σε αυτα τα λεφτα δυστυχως δεν μπορεις να τα εχεις ολα. Για να πας σε 3 εστιες και πλευρικο ματι με αυτο το μπατζετ, θα πας σε κατι που κατα πασα πιθανοτητα ισως σε δυσκολεψει στα ανταλλακτικα-support αν χρειαστεις στο μελλον, αλλα και δεν θα ευχαριστηθεις τοσο το ψησιμο, λογω πολλων αναφλεξεων, ανομοιομορφης κατανομης θερμοτητας κλπ. 

Πιστευω οτι ολα τα μοντελα που θα βρεις σε αυτο το μπατζετ στο σκουτζ (bormann, unimac, landman κλπ κλπ) ειναι πανω κατω τα ιδια. Βαλε και στο παιχνιδι και την kenton naterial απο leroy.

Αν αποφασισεις να κανεις την υπερβαση και να πας στα 700-850 ευρω υπαρχουν πολλες αξιολογες προτασεις απο weber, napoleon και broil king και θα ψηνουν καλυτερα και ευκολοτερα καιθα εχεις και φουλ υποστηριξη. Και φυσικα θα εχεις κατι πολυυυυ πιο ποιοτικο. Πηγαινε σε κανενα καταστημα που εχει ψησταριες να τις δεις απο κοντα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1957

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, Traxanas1991 είπε

Καλημέρα στην παρέα... είμαι νέος στην παρέα σας και ψαχνομαι για αγορά ψησταριά υγραερίου... βλέπω διάφορες μάρκες στο ίντερνετ κύριος στο (Σκρουτζ) και ενδιαφέρομαι να κάνω αγορά μέχρι τα 450ευρω περίπου...τι έχετε να προτείνετε και από θέμα αξιοπιστίας να μπορώ να βρω αξεσουάρ ανταλλακτικά αύριο μεθαύριο και φυσικά να ευχαριστηθω το ψήσιμο στο μπαλκόνι μου... κοιτάω για 3 εστίες με πλευρικό μάτι και πάνω...

Περαν των συμβουλών του φιλου απο πάνω, θα σου έλεγα οτι αν μπορείς να περιμένεις, ίσως στο Black Friday να πετύχεις καποια προσφορά σε πιο επωνυμο προιον. Ασε που θα εχεις και 2-3 μηνες να αυξησεις το μπατζετ σου 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καθαρισμο εσω εξω του μαντεμενιου καδου...τι χρησιμοποιειται?

Το spray της Napoleon 3-1 κανει δουλεια?

Ή και με λιποκαθαριστη θα εχει αποτελεσμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Για καθαρισμο εσω εξω του μαντεμενιου καδου...τι χρησιμοποιειται?

Το spray της Napoleon 3-1 κανει δουλεια?

Ή και με λιποκαθαριστη θα εχει αποτελεσμα?

Ο κάδος σε Weber, Napoleon & broil king, τουλάχιστον στα μοντέλα των τελευταίων χρόνων, είναι anodized cast aluminum. Χυτο αλουμίνιο με λίγα λόγια που έχει υποστεί μια επεξεργασία για να μην φθαρεί. 

Τα λιοοκαθαριστικα είναι ισχυρά και αν δεις τα 9/10 θα λένε να μην χρησιμοποιούνται σε αλουμίνιο. Για αυτό της Napoleon δεν γνωρίζω. Πιστεύω μια safe επιλογή είναι της Weber το Q & Pulse cleaner, μιας και οι Weber Q είναι από αλουμίνιο και αυτές και αυτό το καθαριστικό το έχει βγάλει η ίδια η εταιρεία.

Εγώ προσωπικά τον τελευταίο καιρό ξινω με μια πλαστική σπάτουλα τον κάδο να μην έχει υπολείμματα να εξέχουν και είμαι μια χαρά.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2021 στις 9:01 ΜΜ, ilpapacha είπε

Κάτι ψήσαμε και σήμερα…

EDAE43FE-5D7E-46D9-A425-CB654D96CE15.jpeg.9a56d9f6798648fbf6adf83a50a18226.jpeg

Τα ξύλινα σουβλάκια πώς τα καταφέρνεις και δεν σου καίγονται;
Όσες φορές έχω ψήσει μου έχουν μαυρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anergos13 είπε

Για καθαρισμο εσω εξω του μαντεμενιου καδου...τι χρησιμοποιειται?

Το spray της Napoleon 3-1 κανει δουλεια?

Ή και με λιποκαθαριστη θα εχει αποτελεσμα?

Για το εξωτερικό μέρος του κάδου χρησιμοποιώ υγρό πιάτων και σφουγγάρι. Τον περνάω όλο με το σφουγγάρι και μετά σκουπίζω με πανάκι μικροϊνών το οποίο ξεπλένω τακτικά με νερό για να φεύγει το απορρυπαντικό. Γίνεται σαν καινούριος.

Το εσωτερικό μέρος δεν το έχω καθαρίσει ποτέ, αλλά μετά από τα τελευταία ψησίματα με προβατίνες, κατσικάκι και λουκάνικα θα το κάνω. Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει ξύλινη σπάτουλα για να φύγουν τα χοντρά σε ένα σημείο του κάδου και δούλευε μια χαρά. Οπότε θα πάω έτσι, έχω και κάτι παλιόπανα για να πάρω τα πολλά λίπη. Αν μου την βιδώσει θα βγάλω την φιάλη, θα βάλω έναν κουβά από κάτω και θα χρησιμοποιήσω υγρό πιάτων και μέσα, που σίγουρα δεν θα κάνει ζημιά στον κάδο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, anergos13 είπε

Για καθαρισμο εσω εξω του μαντεμενιου καδου...τι χρησιμοποιειται?

Το spray της Napoleon 3-1 κανει δουλεια?

Ή και με λιποκαθαριστη θα εχει αποτελεσμα?

Απέφυγε τα χημικά, ειλικρινά δεν χρειάζεται. Ο κάδος δεν θα γίνει ποτέ όπως ήταν όταν την αγόρασες. Το 3-1 που έχει η Napoleon βοηθάει και για μέσα και για έξω, όμως θα κάνεις μια χαρά δουλειά και με το υγρό πιάτων.


Η ίδια η Napoleon αναφέρει ότι μπορείς να τον καθαρίσεις με μαγειρική σόδα σε συνδυασμό με διάλυμα από ξύδι και νερό. Επίσης αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις για το τρίψιμο, βούρτσα με ορειχάλκινες τρίχες. Προσωπικά χρησιμοποιώ ξύλινη ή πλαστική σπάτουλα.

https://www.napoleon.com/en/ca/barbecues/blog/how-deep-clean-your-napoleon-bbq

 

50 λεπτά πριν, Trelloneritis είπε

Τα ξύλινα σουβλάκια πώς τα καταφέρνεις και δεν σου καίγονται;
Όσες φορές έχω ψήσει μου έχουν μαυρίσει.

Τα σουβλάκια που είναι στην εξωτερική μεριά ήταν στην βοηθητική σχάρα και τα κατέβασα λίγο πριν βγάλω την φωτό, καθώς χρειαζόμασταν χώρο για τις πανσέτες. Αν παρατηρήσεις, τα σουβλάκια που τα είχαμε από την αρχή στην κυρίως σχάρα, τα ξυλάκια έχουν μαυρίσει.

Ένας τρόπος είναι να τα βάλεις πρώτα στην βοηθητική σχάρα και να τα κατεβάσεις προς το τέλος, ώστε να πάρουν και χρώμα (αυτός ο τρόπος βέβαια παίρνει περισσότερη ώρα). Ένας άλλος τρόπος είναι να βάλεις σε μια λεκανίτσα/κατσαρόλα λίγο νερό και να τα τοποθετήσεις όρθια, ώστε να μουλιάσουν όσο γίνεται περισσότερο, πχ για όση ώρα θα ξεπαγώνουν ή κανά μισάωρο πριν τα βαλεις για ψήσιμο αν είναι νωπά.

Το καλύτερο είναι να πάρεις μόνο το κρέας, κομμένο σε κομματάκια, από τον χασάπη και να το περάσεις σε δικές σου μεταλλικές σούβλες.

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αυτό με το ξύδι και την μαγειρική σόδα το είχες ποστάρει και πιο πριν και έλεγα να το δοκιμάσω. Το χρησιμοποιώ για να συντηρώ τους νεροχύτες της κουζίνας σε καλή κατάσταση. 

1 ώρα πριν, Trelloneritis είπε

Τα ξύλινα σουβλάκια πώς τα καταφέρνεις και δεν σου καίγονται;
Όσες φορές έχω ψήσει μου έχουν μαυρίσει.

Μπορείς να τυλίξεις το ξύλο σε αλουμινόχαρτο, εγώ έτσι κάνω όποτε ψήνω σουβλάκι. Κόβω το αλουμινόχαρτο σε μικρά κομματάκια και τυλίγω το ξύλο.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Εφαγα σε ενα σουβλατζιδικο στη Ναξο παρα πολυ νοστιμα και ζουμερα σουβλακια/καλαμακια και ειδα οτι πανω στο καλαμακι εγραφαν mega souvlaki. Το εψαξα λοιπον και ειναι απο τη συγκεκριμενη εταιρια που φτιαχνει και πουλαει γυρο σε ολο τον κοσμο (ναι ειχα μιλησει μαζι τους οταν ψαχνομουν γενικα για καμια μπιζνα στη Σκωτια!!).

https://www.megasyeeros.gr/retail/soyvlaki/

Εχει το my market στα κατεψυγμενα κατι κεμπαπ γεμιστα με κρεμα τυρι, αλλα δεν βρισκω τα σουβλακια. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι σε my market μπορω να τα βρω στα νωπα κρεατα, αλλα σε Γαλατσι και Μαρουσι που ειδα δεν τα ειχαν. Τα εχει δει κανεις πουθενα;

Με ενδιαφερουν χοιρινα και κοτοπουλο στηθος ή μπουτι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αγοράσεις κάτι απο γερμανία ΠΧ μια Napoleon... PΠρεπει να κάνεις κάποια μετατροπή σε σωλήνωσες συνδέσμους ρυθμιστές κτλ ή κανονικά πας στο κατάστημα παίρνεις την φιάλη και ξεκινάς.  Ζαχαρωνω από γερμανικό κατάστημα μια Travel Iq ή freestyle 365 (αν και εχει πολλά μεταφορικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν κάνει αρκετοί από εδώ το ίδιο, έχουν γράψει και με τους ρυθμιστές τι γίνεται. Αν θυμάμαι καλά μόνο το σπείρωμα θέλει έναν αντάπτορα, αλλά θα σου απαντήσουν οι γνώστες. Αν είναι πολλά τα μεταφορικά και η τιμή πλησιάζει της εδώ αντιπροσωπείας μήπως να μην την πάρεις απέξω; Θα έχεις θέμα με την εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, niktac είπε

Εάν αγοράσεις κάτι απο γερμανία ΠΧ μια Napoleon... PΠρεπει να κάνεις κάποια μετατροπή σε σωλήνωσες συνδέσμους ρυθμιστές κτλ ή κανονικά πας στο κατάστημα παίρνεις την φιάλη και ξεκινάς.  Ζαχαρωνω από γερμανικό κατάστημα μια Travel Iq ή freestyle 365 (αν και εχει πολλά μεταφορικά)

Θα αλλαξεις ειτε ρυθμιστη (κοστος 15€ περιπου) ειτε θα παρεις ενα ρακορ για συνδεση γερμανικου ρυθμιστη σε ελληνικη φιαλη. Προσωπικα θα αλλαζα το ρακορ που εχει μικροτερο κοστος, αλλα κυριως για να κρατησω τον εργοστασιακο ρυθμιστη που ειναι εχει τα σωστα νουμερα για την ψησταρια μου, καθως Γερμανια και Ελλαδα εχουν διαφορετικες πιεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gdeli είπε

έχουν κάνει αρκετοί από εδώ το ίδιο, έχουν γράψει και με τους ρυθμιστές τι γίνεται. Αν θυμάμαι καλά μόνο το σπείρωμα θέλει έναν αντάπτορα, αλλά θα σου απαντήσουν οι γνώστες. Αν είναι πολλά τα μεταφορικά και η τιμή πλησιάζει της εδώ αντιπροσωπείας μήπως να μην την πάρεις απέξω; Θα έχεις θέμα με την εγγύηση.

η freestyle 365 μαζί με τα μεταφορικά είναι στα  678€. τα μεταφορικά είναι 211€ αν και όταν θα έρθει Ελλάδα δεν ξέρω τι τιμή θα είναι.

Η Travel Iq είναι στα 321 με τα μεταφορικά τα οποία είναι μόλις 21€ οι τιμές παίζουν +- κάθε ήμερα και μπορεί να την πετύχεις ακόμα και 250+μεταφορικα όταν η τιμή στην Ελλάδα είναι 400!

 

Νομίζω είναι ισχυρό  κίνητρο για να την παρεις απο γερμανια δυστυχός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, niktac είπε

η freestyle 365 μαζί με τα μεταφορικά είναι στα  678€. τα μεταφορικά είναι 211€ αν και όταν θα έρθει Ελλάδα δεν ξέρω τι τιμή θα είναι.

Η Travel Iq είναι στα 321 με τα μεταφορικά τα οποία είναι μόλις 21€ οι τιμές παίζουν +- κάθε ήμερα και μπορεί να την πετύχεις ακόμα και 250+μεταφορικα όταν η τιμή στην Ελλάδα είναι 400!

 

Νομίζω είναι ισχυρό  κίνητρο για να την παρεις απο γερμανια δυστυχός....

Γιατι τοσα πολλα μεταφορικα; δες στο eshopwedrop.gr ποσο βγαινει. Υπολογιζω κατω απο 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...