Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για στην παρέα αγόρασα την thermogas elite 4+1 και θέλω να ρωτήσω τι να βάλω προπάνιο ή μίγμα στο αυτοκόλλητο που έχει λέει G30 30mbar / και G31 37mbar θα πάρω για φιάλη της Coral gas prime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2122

  • ilpapacha

    1955

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 λεπτά πριν, xelidoni είπε

Για στην παρέα αγόρασα την thermogas elite 4+1 και θέλω να ρωτήσω τι να βάλω προπάνιο ή μίγμα στο αυτοκόλλητο που έχει λέει G30 30mbar / και G31 37mbar θα πάρω για φιάλη της Coral gas prime

Ειτε μειγμα G30 (βουτανιο) βαλεις, ειτε προπανιο G31 θα δουλεψει μια χαρα. Απλα θα πρεπει να εχει και τον αντιστοιχο ρυθμιστη γιατι θελουν διαφορετικες πιεσεις. Αν βαλεις coral gas prime θα παρεις και τον καταλληλο ρυθμιστη, οποτε θα εισαι κομπλε, δεν χρειαζεται να ασχοληθεις αλλο.

Απο κει και περα, με μειγμα θα δεις ισως λιγο πιο ψηλες θερμοκρασιες της ταξεως των 10-20C. Με το προπανιο θα εχεις το πλεονεκτημα οτι θα εχει σταθερη αποδοση σε μακρα ψησιματα που το μειγμα μπορει να κανει σκαμπανευασματα οπως εχει αναφερθει, αλλα και το οτι θα μπορεις να το λειρουργησεις χωρις προβλημα και σε πολυ κρυο, ακομα και κατω απο το 0C.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, depmode είπε

Τί εννοείς; Γιατί να μην μπορείς να βάλεις προπάνιο;

Η ταυτόχρονη χρήση οπίσθιου και κυρίως καυστήρων δεν συνιστάται σε όλες τις Napoleon, πολλοί το κάνουν όμως χωρίς προβλήματα απ'ότι φαίνεται.

Σύμφωνα με τον πωλητή υγραερίων με το μείγμα θα είμαι ΟΚ, ενώ το προπάνιο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην ψησταριά. Του είπα ότι ο κατασκευαστής προτείνει προπάνιο και πέταξε το μπαλάκι σε εμένα (αν είσαι σίγουρος βάλε ό,τι θες αλλά εγώ προτείνω μείγμα). Δεν το έψαξα παραπάνω και πήγα στη σιγουριά του μείγματος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

Σύμφωνα με τον πωλητή υγραερίων με το μείγμα θα είμαι ΟΚ, ενώ το προπάνιο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην ψησταριά. Του είπα ότι ο κατασκευαστής προτείνει προπάνιο και πέταξε το μπαλάκι σε εμένα (αν είσαι σίγουρος βάλε ό,τι θες αλλά εγώ προτείνω μείγμα). Δεν το έψαξα παραπάνω και πήγα στη σιγουριά του μείγματος.

Κανένα πρόβλημα δεν θα προκαλέσει. Η ίδια η Napoleon αναφέρει ότι προτείνει την χρήση προπανίου 

Θα χρειαστεί βέβαια να αλλάξεις τον ρυθμιστή και να βάλεις έναν στα 37mbar.  Στην 665 έχω βάλει την coral prime προπανίου.

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Κανένα πρόβλημα δεν θα προκαλέσει. Η ίδια η Napoleon αναφέρει ότι προτείνει την χρήση προπανίου 

Θα χρειαστεί βέβαια να αλλάξεις τον ρυθμιστή και να βάλεις έναν στα 37mbar.  Στην 665 έχω βάλει την coral prime προπανίου.

Εγώ στην 365 με προπάνιο ξεκίνησα την γκρι της coral prime απλά είναι μη σου τύχει και ξεμείνεις από φιάλη όπως την πάτησα εγώ την προηγούμενη Κυριακή και αναγκάστηκα να πάρω κόκκινη Γιατί προπανίου δεν έβρισκα πουθενά παρά μόνο στην ίδια Την εταιρεία αλλά έχω παρατηρήσει ότι με την γκρι είχε καλύτερη καύση!άρα γνώμη μου αν θέλουμε γκρι θα πρέπει να έχουμε δύο φιάλες για παν ενδεχόμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gudinakos είπε

Εγώ στην 365 με προπάνιο ξεκίνησα την γκρι της coral prime απλά είναι μη σου τύχει και ξεμείνεις από φιάλη όπως την πάτησα εγώ την προηγούμενη Κυριακή και αναγκάστηκα να πάρω κόκκινη Γιατί προπανίου δεν έβρισκα πουθενά παρά μόνο στην ίδια Την εταιρεία αλλά έχω παρατηρήσει ότι με την γκρι είχε καλύτερη καύση!άρα γνώμη μου αν θέλουμε γκρι θα πρέπει να έχουμε δύο φιάλες για παν ενδεχόμενο

Αυτό το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές, ανεξαρτήτως του τι τύπου θα επιλέξει ο καθένας, καλό θα είναι, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να έχει 2 φιάλες.

Για τις coral πάντως υπάρχει υπηρεσία που στις φέρνει σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilpapacha είπε

Αυτό το έχουμε αναφέρει αρκετές φορές, ανεξαρτήτως του τι τύπου θα επιλέξει ο καθένας, καλό θα είναι, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, να έχει 2 φιάλες.

Για τις coral πάντως υπάρχει υπηρεσία που στις φέρνει σπίτι.

Ναι υπάρχει εμένα μου την φέρανε την πρώτη αλλά επειδή Το μανόμετρο που έχει πάνω πάει απότομα στο κόκκινο και εκεί ξεμένεις αν το πάθεις την ώρα που ψήνεις δεν θα βρεις γκρι ειδικά Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gudinakos είπε

Ναι υπάρχει εμένα μου την φέρανε την πρώτη αλλά επειδή Το μανόμετρο που έχει πάνω πάει απότομα στο κόκκινο και εκεί ξεμένεις αν το πάθεις την ώρα που ψήνεις δεν θα βρεις γκρι ειδικά Κυριακή

Γι αυτό ανέφερα ότι εφόσον υπάρχει η δυνατότητα, πχ χώρου, να αγοραστούν 2 φιάλες ώστε να συνεχιστεί ο ψήσιμο και έπειτα παίρνεις/παραγγέλνεις αντικατάσταση της άδειας.

Αν δεις το παλαιότερο ποστ που έκανα παράθεση, παράγγειλα, από την αρχή, 2 φιάλες. Η ένδειξη στο μανόμετρο δεν είναι ακριβής και ενδεχομένως σε πολλές περιπτώσεις να μην δουλεύει και σωστά. Καλύτερα να μην το λαμβάνεις καθόλου υπόψη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα επειδη ειμαι σχολαστικός με την καθαριοτητα αλλα με κούρασε  πλεον καθε σκ καθαρισμα εχω μια ψησταρια υγραεριου με 4 εστιες και στα δυσκολα σημεια μπροστα και πισω εβαλα αλουμινόχαρτο πιστευετε εχω θεμα υγειας λογο αλουμινόχαρτου;

επίσης οσα o ring λαστιχένια η τα χαρτινα κ να βαλω στο παξιμάδι με την φιαλη οταν την ανοιγω μου μυρίζει παντα υγραέριο.

εκανα σαπουνόνερο και εβαλα με το σφουγγαρι στις ενωσεις ρακορ λαστιχου κλπ Εχετε παρομοιο θεμα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έγινε το τελευταίο ψήσιμο των διακοπών και κουκουλιάστηκε μέχρι το επόμενο…

3A72482F-4E6D-43E6-9036-FE8D4F1A5A06.jpeg.a068f898ff2772b42b14509db5f6764d.jpeg

 

 

Για όποιον ενδιαφέρεται έχω βάλει αγγελία για μια Weber Q 2200, εκ μέρους φίλου μου

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2021 στις 9:00 ΜΜ, Trelloneritis είπε

Σύμφωνα με τον πωλητή υγραερίων με το μείγμα θα είμαι ΟΚ, ενώ το προπάνιο μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην ψησταριά. Του είπα ότι ο κατασκευαστής προτείνει προπάνιο και πέταξε το μπαλάκι σε εμένα (αν είσαι σίγουρος βάλε ό,τι θες αλλά εγώ προτείνω μείγμα). Δεν το έψαξα παραπάνω και πήγα στη σιγουριά του μείγματος.

Γενικα στην Ελλαδα οι πωλητες ψησταριων ετσι λενε, παρ ολο που η εταιρια τις βγαζει να δουλεουν με προπανιο ή βουτανιο. Διαβασε το manual και θα καταλαβεις.

 

Στις 28/8/2021 στις 12:09 ΠΜ, gudinakos είπε

άρα γνώμη μου αν θέλουμε γκρι θα πρέπει να έχουμε δύο φιάλες για παν ενδεχόμενο

Παντα 2 φιαλες διαθεσιμες για να μην ξεμεινουμε ποτε!! Εκτος αν δεν σε πειραζει να τελειωσεις το μαγειρεμα στο φουρνο ή στο τηγανι της κουζινας.

 

Στις 28/8/2021 στις 12:28 ΠΜ, gudinakos είπε

Το μανόμετρο που έχει πάνω πάει απότομα στο κόκκινο

Το μανομετρο δειχνει την πιεση του αεριου της μπουκαλας, οχι ποσο περιεχει ακομα. Ειτε 1 λιτρο, ειτε 10 λιτρα εχει μεσα, ιδια ενδειξη θα εχει το μανομετρο.

 

12 ώρες πριν, harrys23 είπε

επίσης οσα o ring λαστιχένια η τα χαρτινα κ να βαλω στο παξιμάδι με την φιαλη οταν την ανοιγω μου μυρίζει παντα υγραέριο.

εκανα σαπουνόνερο και εβαλα με το σφουγγαρι στις ενωσεις ρακορ λαστιχου κλπ Εχετε παρομοιο θεμα;

Αν ο ρυθμιστης σου εχει λαστιχακι, δεν χρειαζεται να βαλεις τα χαρτινα που σου δινουν με καθε μπουκαλα. Το σφιγγεις ελαφρα, οχι τερμα οσο δεν παει. Το σαπουνονερο το βαζεις αφου εχεις σφιξει το ρακορ για να δεις αν θα κανει φουσκαλες η σαπουναδα. Αν δεν κανει φουσκαλες σημαινει οτι δεν υπαρχει διαρροη και ας υπαρχει μια ελαφρια μυρωδια. Ριξε σαπουναδα στο ρακορ και γενικα οπου αλλου υπαρχει εμφανης ενωση. Επισης καλο ειναι να αλλαζουμε σωληνα καθε 3-4 χρονια νομιζω.

 

12 ώρες πριν, harrys23 είπε

στα δυσκολα σημεια μπροστα και πισω εβαλα αλουμινόχαρτο πιστευετε εχω θεμα υγειας λογο αλουμινόχαρτου;

Το αλουμινοχαρτο μπορει να καει αν ανεβασει θερμοκρασια και να παει στο φαγητο σου καιμετα στα σκουπιδια. Επισης βαζοντας αλουμινοχαρτο δημιουργεις καποια σημεια που το λιπος που σταζει δεν θα γλυστραει να φευγει και μπορει να εχεις πολλες αναφλεξεις. Μην τρελαινεσαι τοσο με το καθαρισμα, ψησταρια ειναι...

Πρωτο ψησιμο μετα απο διακοπες. Reversed seared tri tip medium rare:

240785309_10157796690066353_8954919144504904967_n.jpg.a135c707aef5a6c968c751256609868b.jpg

240832655_10157796690866353_186947881941557807_n.jpg.067bbe8e5823ffebebda5fc64eed8c62.jpg

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Αν ο ρυθμιστης σου εχει λαστιχακι, δεν χρειαζεται να βαλεις τα χαρτινα που σου δινουν με καθε μπουκαλα. Το σφιγγεις ελαφρα, οχι τερμα οσο δεν παει. Το σαπουνονερο το βαζεις αφου εχεις σφιξει το ρακορ για να δεις αν θα κανει φουσκαλες η σαπουναδα. Αν δεν κανει φουσκαλες σημαινει οτι δεν υπαρχει διαρροη και ας υπαρχει μια ελαφρια μυρωδια. Ριξε σαπουναδα στο ρακορ και γενικα οπου αλλου υπαρχει εμφανης ενωση. Επισης καλο ειναι να αλλαζουμε σωληνα καθε 3-4 χρονια νομιζω.

 

Το αλουμινοχαρτο μπορει να καει αν ανεβασει θερμοκρασια και να παει στο φαγητο σου καιμετα στα σκουπιδια. Επισης βαζοντας αλουμινοχαρτο δημιουργεις καποια σημεια που το λιπος που σταζει δεν θα γλυστραει να φευγει και μπορει να εχεις πολλες αναφλεξεις. Μην τρελαινεσαι τοσο με το καθαρισμα, ψησταρια ειναι...

Πρωτο ψησιμο μετα απο διακοπες. Reversed seared tri tip medium rare:

240785309_10157796690066353_8954919144504904967_n.jpg.a135c707aef5a6c968c751256609868b.jpg

240832655_10157796690866353_186947881941557807_n.jpg.067bbe8e5823ffebebda5fc64eed8c62.jpg


βασικά εχω βαλει ενα ταφ απο την εξοδο της φιαλης που εχει λαστιχενιο Oring εκει κανω σαπουναδα αλλα δεν βγάζει και απο εκεί δινει στον ρυθμιστή και απο την αλλη μερια σε ενα 

ματι υγραεριου υψηλης πιεσης που εχω εγκαταστήσει στο ραφακι στα δεξιά

το ταφ δεν χανει εχει λαστιχενιο oring και τεφλον .
τα λαστιχα ειναι και ολοκαινουργια στο υψηλης δινω με κοκκινο χρωμα στον ρυθμιστη φευγει μπλε σωληνακι,

Την  ψησταρια την εχω απο την τσικνοπεμπτη που μας περασε θελω να την καθαρίζω λογο οτι μαζευονται ζωύφια πολλα γμτ λογο των καμμενων . 
για το αλουμινόχαρτο εχει αρκετό χωρο ως 4αρων καυστηρων εχει χωρο ανοιγματα και το τσεκαρα αρκετά τα λιπη τρεχουν οσο ειναι ζεστα και πεφτουν στον δισκο συλλογης οσο υπάρχει ζεστη ακομα 

Ευχαριστω πολύ παντως για την βοηθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harrys23 είπε

βασικά εχω βαλει ενα ταφ απο την εξοδο της φιαλης που εχει λαστιχενιο Oring εκει κανω σαπουναδα αλλα δεν βγάζει και απο εκεί δινει στον ρυθμιστή και απο την αλλη μερια σε ενα 

Δεν ξερω με τα ΤΑΦ τι παιζει ακριβως. Εχω την εντυπωση οτι η σωστη σειρα ειναι μπουκαλα-ΤΑΦ-ρυθμιστες-καυστηρες. Αλλα καταλαβαινεις οτι οσο περισσοτερες συνδεσεις εχεις, τοσο μεγαλυτερο τσεκαρισμα πρεπει να κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...