Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ, την έχει ένας κουμπάρος μου.

CE170934-C68F-4B53-BC1E-29C541232245.jpeg.59ea1e4aff927d69cfe6a8d83f995803.jpeg

(τελικά είναι το μοντέλο που έβαλα στο link).

Υπάρχει και ένα αντίστοιχο της Bormann, το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο. Λογικά φτιάχνονται από το ίδιο εργοστάσιο και απλά μπαίνει το logo της κάθε εταιρείας.

https://www.skroutz.gr/s/17458040/Bomann-DVG-3006-CB-Ηλεκτρικό-Grill-1400W.html

Ψήνεις για 35-40 λεπτά πριν το πρώτο κόψιμο και έπειτα κάθε 5-6.

To moter της ειναι αξιοπρεπες ή αν το γεμισεις (καλη ωρα οπως στη φωτο) ζοριζεται και κανει τρελες; ειναι σταθερος/στιβαρος ο μηχανισμος καθαυτος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

12 λεπτά πριν, paylidis είπε

To moter της ειναι αξιοπρεπες ή αν το γεμισεις (καλη ωρα οπως στη φωτο) ζοριζεται και κανει τρελες; ειναι σταθερος/στιβαρος ο μηχανισμος καθαυτος;

Έχει βάλει 2,2 κιλά πάνω χωρίς πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου ήταν γιατί είδα οτι χρησιμοποίησε "κοινή" ψησταριά και όχι με μοτέρ που περιστρέφεται. Αν χρειάζεται άλλου είδους ψησταριά οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να έχεις σούβλα/μοτέρ για να ψήσεις τον γύρο. Αν παρατηρήσεις τα βιντεάκια που έχω παραθέσει ή διάφορα άλλα που υπάρχουν, θα διαπιστώσεις ότι χρησιμοποιούν αυτόν τον εναλλακτικό τρόπο ψησίματος με στήριξη σε ξυλάκια, ταψί/τηγάνι και ψήσιμο στο φούρνο. Με τον τρόπο αυτό μπορεί ο καθένας μας, χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό, να απολαύσει σπιτικό γύρο.

Κάθε φορά που ψήνεται, χρειάζεται να το βγάλεις, να το κόψεις και μετά ξανά μέσα για ψήσιμο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κ τα πιασαμε αυτα κ επειδη απεχω καιρο θεωρω ηρθε η ωρα να ξαναεπιστρεψω , οποτε... τι κομματι ζηταμε απο κρεωπολη  για το γυρο? o πετρετζικης λεει λαιμο αλλα τον θεωρω υπερβολικά λιπαρο για τα γουστα μου προτεινεται κατι αλλο η κατι Mix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sndev είπε

μιας κ τα πιασαμε αυτα κ επειδη απεχω καιρο θεωρω ηρθε η ωρα να ξαναεπιστρεψω , οποτε... τι κομματι ζηταμε απο κρεωπολη  για το γυρο? o πετρετζικης λεει λαιμο αλλα τον θεωρω υπερβολικά λιπαρο για τα γουστα μου προτεινεται κατι αλλο η κατι Mix?

Συνήθως λαιμό και πανσέτα, τοποθέτηση εναλάξ σταυρωτά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sndev είπε

μιας κ τα πιασαμε αυτα κ επειδη απεχω καιρο θεωρω ηρθε η ωρα να ξαναεπιστρεψω , οποτε... τι κομματι ζηταμε απο κρεωπολη  για το γυρο? o πετρετζικης λεει λαιμο αλλα τον θεωρω υπερβολικά λιπαρο για τα γουστα μου προτεινεται κατι αλλο η κατι Mix?

επειδη κ εγω ειμαι περιεργος με το λιπος, ισως η σπαλα και αναλογο καθαρισμα να ειναι η λύση σου...

προσωπικα κοντοσουβλι φτιάχνω με σπάλα (ναι γινεται στεγνο αν μείνει-για αυτό κανω τη καρδια μου πετρα κ το τρωμε όλο οπότε δε μένει 🤣)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο γύρος που φαίνεται στην φωτό του προηγούμενου ποστ είναι από λαιμό.

Κόπηκε σε κομμάτια, μαριναρίστηκε, έμεινε όλο το βράδυ μαριναρισμένος στο ψυγείο, τοποθετήθηκε στην σούβλα το πρωί, «δέθηκε» με μεμβράνη, ξαναμπήκε ψυγείο για κανά 6ωρο και μετά στο μηχάνημα.

93772126-328D-4358-A699-B114BF2806F5.jpeg.8e29adbdde933a3d7726e537c88ba1fb.jpeg

048400AF-909E-4663-AA86-4F2712563C12.jpeg.46db1378af29d5bacb51cd60e51277ac.jpeg

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ilpapacha είπε

Ο γύρος που φαίνεται στην φωτό του προηγούμενου ποστ είναι από λαιμό.

Κόπηκε σε κομμάτια, μαριναρίστηκε, έμεινε όλο το βράδυ μαριναρισμένος στο ψυγείο, τοποθετήθηκε στην σούβλα το πρωί, «δέθηκε» με μεμβράνη, ξαναμπήκε ψυγείο για κανά 6ωρο και μετά στο μηχάνημα.

 

 

τι μαρινάρισμα? αν θυμάσαι αναλογίες? 

σκευτομαι να κανω μιξ εναλαξ λαιμο σπαλα πανσετα κ ο θεος βοηθος με τη χοληστερινη 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, sndev είπε

τι μαρινάρισμα? αν θυμάσαι αναλογίες? 

σκευτομαι να κανω μιξ εναλαξ λαιμο σπαλα πανσετα κ ο θεος βοηθος με τη χοληστερινη 

Το μαρινάρισμα έγινε με το κόκκινο μείγμα, που συνίσταται για κόκκινα κρέατα, από το «Πιπέρι»  https://www.piperi-evripidou.gr/baxarika/meigmata

μαζί με λίγο ηλιέλαιο και σκόρδο.

 

κι ένα βιντεάκι για το seasoning

 

Επεξ/σία από ilpapacha
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 11:10 ΠΜ, sndev είπε

μιας κ τα πιασαμε αυτα κ επειδη απεχω καιρο θεωρω ηρθε η ωρα να ξαναεπιστρεψω , οποτε... τι κομματι ζηταμε απο κρεωπολη  για το γυρο? o πετρετζικης λεει λαιμο αλλα τον θεωρω υπερβολικά λιπαρο για τα γουστα μου προτεινεται κατι αλλο η κατι Mix?

Σπάλα και λαιμό σε αναλογία 2/1 μιας και δεν θέλεις πολύ λίπος, αλλιώς 1/1

Ο γύρος χρειάζεται λίπος και για τη γεύση αλλά και για να γίνεται ζουμερος.

Απέφυγε την πανσετα καλύτερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fantakola είπε

Σπάλα και λαιμό σε αναλογία 2/1 μιας και δεν θέλεις πολύ λίπος, αλλιώς 1/1

Ο γύρος χρειάζεται λίπος και για τη γεύση αλλά και για να γίνεται ζουμερος.

Απέφυγε την πανσετα καλύτερα 

Σε ευχαριστώ! αλλα το φτιάξα το μεσημέρι 500 λαιμος 600 πανσετα κ το αφησα να μαριναρετε.. αύριο τα αποκαλυπτηρια!

Βεβαια μιας το συζήτησα με το χασάπη η ποσοτητα του λιπους σε κάθε κομμάτι εχει να κάνει κ απο τη ποιότητα του σφαγμένου, πρωην ζωντανού ,κ η αλήθεια είναι η πανσετα που μου δωσε έχει παρόμοιο λίπος με του λαιμού. Θα δείξει η νεκροψία  αύριο 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sndev είπε

Σε ευχαριστώ! αλλα το φτιάξα το μεσημέρι 500 λαιμος 600 πανσετα κ το αφησα να μαριναρετε.. αύριο τα αποκαλυπτηρια!

Βεβαια μιας το συζήτησα με το χασάπη η ποσοτητα του λιπους σε κάθε κομμάτι εχει να κάνει κ τη ποιότητα του σφαγμένου πρωην ζωντανού κ η αλήθεια είναι η πανσετα που μου δωσε έχει παρόμοιο λίπος με του λαιμού. Θα δείξει η νεκροψία  αύριο 

Μια χαρά θα γίνει να είσαι σίγουρος, αλλά έχει πλάκα που τελικά έκανες την επιλογή με το περισσότερο λίπος και όχι το λιγότερο 😂😅

Ο χασάπης σου έχει απόλυτο δίκαιο. Πάντα η ποιότητα του κρέατος θα καθορίσει και το αποτέλεσμα.

Κανονικά η πανσετα είναι ιδανική για γύρο, αλλά πρέπει να ξυρίσεις το πολύ εξωτερικό λίπος που έχει γιατί διαφορετικά θα είναι πολύ λιπαρός ο γύρος σου. Ο λαιμός από την άλλη, ειναι πιο ψαχνός και έτσι προτιμάται σε σπιτικές παραλλαγές λόγω του εσωτερικού λίπους που έχει.

Οπως και να έχει, γύρος σπιτικούς και να μην βγει καλός δεν παίζει. Θα κάνω και εγώ στην Rogue με την πρώτη ευκαιρία για να δω πως θα βγει. Αλλά εγώ θα τον κάνω στη σούβλα 👹🔥

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...